S-a întors spiritul de echipă

Înaintea meciului, Vasile Turcu se întreba: Ze Kalanga sau Grigorie? Şi răspundea: Ze Kalanga. Prin pasa din minutul 12, care i-a ocolit pe dinamovişti şi a urcat direct pe tabela de marcaj, fostul „cîine” a dat răspunsul corect: Ze Kalanga şi Grigorie. Fotbalul bun e făcut din „şi”, mai rar din „sau”!

duminică, 20 august 2006, 10:24

Înaintea meciului, Vasile Turcu se întreba: Ze Kalanga sau Grigorie? Şi răspundea: Ze Kalanga. Prin pasa din minutul 12, care i-a ocolit pe dinamovişti şi a urcat direct pe tabela de marcaj, fostul „cîine” a dat răspunsul corect: Ze Kalanga şi Grigorie. Fotbalul bun e făcut din „şi”, mai rar din „sau”!

Discutăm mult pe marginea stilului defensiv al lui Cîrţu. Şi pierdem din vedere altceva. În afara Craiovei, el a antrenat, pînă la Poli, echipe cu obiective mici. Cum să gîndească la scară mare?
În al doilea rînd, înainte de a fi ofensive, defensive, progresiste sau retrograde, liberale sau democrate, echipele lui Cîrţu sînt luptătoare. Cînd vezi într-un film o maşină blindată de bancă, eşti sigur că va fi prădată! Cu aceeaşi certitudine, cînd intră în teren echipa lui Cîrţu, ştii că îşi va supune adversarul unei bătălii pe viaţă şi pe moarte.

Momente amuzante cu Alexa luînd „galben” după un fault plasat pe scala asprimii undeva la 30% din ceea ce făcea în tricoul lui Dinamo. Publicul a luat foc, indignat nu de duritate, ci de direcţia acesteia.

Golul de 2-1 al dinamoviştilor caracterizează perfect cuplul Niculescu – Ganea. Primul a şters mingea cu capul, în stilul fotbalistului abil şi aparent dezinteresat, care n-are nimic de pierdut. Şiretenia făcuse jumătate din treabă.

Restul a venit de la Ganea, care s-a aruncat cu capul înainte, alt fel de lovitură, ca aceea a unui rugbyst care caută disperat eseul. Peste cîteva minute, descătuşat de primul său gol la Dinamo, Ganea a servit o pasă aeriană pentru un alt salt de delfin, cel al lui Dănciulescu. A fost momentul în care spiritul de echipă din „Ştefan cel Mare” s-a întors. Şi a ţinut pînă la vestiar.


Comentarii (62)Adaugă comentariu

666  •  21 august 2006, 13:40

Necula, ce nume predestinat. Sa-l doara. Si sa fie rupt de realitate.
Sa bata campii cu gratie. Si sa fie daltonist. Si sa taca. El vede Penalti. Sau poate pe Pinalti. Dar le confunda. Infomratia se poate folosi in mai multe sensuri. El o foloseste ca sa nu taca. Taci te rog. Poluezi fonic.

enigmatiku  •  21 august 2006, 13:43

Intradevar, la Timisoara se doreste o victorie in „Groapa”, de foarte multa vreme, poate mai tare decat campionatul. Tin minte cum stateam ieri pe o terasa din Piata Unirii, atmosfera incinsa, deja de la 19.30 chiar daca meciul avea sa inceapa la 20.30, lumea venea. Toti se gandeau, dupa trei etape in care nu am luat gol: „Da, poate acuma! Poate acuma e anul sau macar momentul nostru!”. Baiatul uitat de Olaroiu pe banca de rezerve care a fost adus la Timisoara, ne-a dat sperante mari in minutul 12, dupa ce a finalizat o pasa ideala servita de Grigorie. Lumea era in extaz. Nelipsita bere curgea pe terase, si gustul ei, parca, mai bun ca oricand. Au mai trecut 20 de minute, iar baietii nostri, violetii nostri, erau inca in joc. Dupa care, a aparut, non-combatul. Nu erau in teren, nu mai erau asezati. De ce ma temeam mai mult, s-a adeverit. Ce era o parada a bucuriei pe Bega, s-a transformat, in jumatate de ora, in apocalipsa. Poli este echipa care respira prin noi, cu noi, din noi! Suntem atasati de ea, ea este in trupul, mintea si sufletul nostru. Ca un curcubeu frumos de care te bucuri cand il vezi si care unora le mai alina durerea. Dar, ce am vazut aseara, a fost o dovada a transformarii curcubeului in cancer. Un cancer pe care il simtim cu totii. De la bucurie la haos a fost un singur pas. Si cand ma indreptam spre casa, trist, capul plecat, imi spuneam: „La meciul cu Bistrita nu ma uit nici macar la televizor!”. A trecut o zi, si in mintea mea ramane tot POLI, dupa esec, dupa non-combat, dupa rusinea care si-au adus-o lor, echipei, si noua, suporterilor. E un drog, un cancer, o lumina, bucurie, tristete, haos, extaz, agonie. E o stare de spirit. O stare pe care o iubesc, si pe care o voi iubi mereu. Asteptam, resuscitarea echipei, a traditiei, a spiritului de lupta uitat de multi deja. Haide Poli Timisoara!

Ioan Bucuras

666  •  21 august 2006, 14:09

Dle Ioan, nu ne spusesi, ce bere baurati, Bragadiru?

necula  •  21 august 2006, 14:13

bey 666, in ce priveste numele, rade ciob de oala sparta…
In rest adu-ti aminte cum ii facea pulhac lui cristea tricoul rochie de mireasa in plin careul dinamovist si dup-aia hai sa vorbim. Ati avut noroc aseara, v-a iertat nea Negru, ca deh, nu se stia cum se termina meciul

Theryon  •  21 august 2006, 14:17

Am fost ieri seara pe „Stefan cel Mare” la cel mai frumos meci al lui Dinamo din acest an. Pe masura ce veneau si golurile noastre mi-am adus aminte de magnifica victorie impotriva celor de la Everton. E insa nevoie de luciditate pentru a analiza jocul lui Dinamo. In prima repriza abia daca ne-am miscat, Tames incetineste mult jocul, fara sa aiba cine stie ce creativitate, iar Goian ne dadea emotii de fiecare data cand intervenea la balon – baiatul asta are o mare problema cu ganditul in teren – pur si simplu nu este capabil de asa ceva. Singurul castig in prima repriza mi s-a parut insistenta lui Ze Kalanga care a trimis o duzina de centrari catre poarta lui Popa – e drept, cea mai mare parte nu era utilizabila, dar perseverenta merita apreciata.
Lucrurile s-au schimbat mult in repriza a doua. Sa le fi dat Rednic solutia magica in pauza sau sa fi cazut Timisoara fizic? Oricare ar fi explicatia a doua repriza am vazut o echipa Dinamo incantatoare cu multe, multe plusuri. Mi-a placut insistenta lui Ganea care are un spirit de luptator ce incanta tribuna. Vocile din public spuneau ca de la Giany Kirita (si poate Alexa) n-am mai avut un astfel de jucator care sa-i ia cu fulgi cu tot pe adversari, sa bage spaima in ei.
Mi-a placut tehnicitatea lui Ze Kalanga care atunci cand este lansat spre poarta si are mingea la picior este cat se poate de periculos. Mi-a placut subtilitatea in executii a lui Catalin Munteanu, cel mai cerebral jucator al lui Dinamo in acest moment. Mi-a placut siguranta pe care o poate da un pusti ca Radu Stefan apararii si cerbicia lui Pulhac, care e un jucator care munceste foarte mult in teren.
Daca Rednic isi va continua munca de constructie lenta a echipei, daca orgoliile vor fi temperate in vestiar si daca finantatorii vor asigura linistea la echipa, atunci s-ar putea sa avem un sezon reusit.
E adevarat ca Timisoara nu merita sa fie numita rusinea tarii si nici porcaita de fiecare data (desi atitudinea aroganta a banatenilor a contat foarte mult in ostilitatea cu care au fost intampinati pe stadion), insa cand esti in tribuna te poarta valul si ajungi sa spui lucruri pe care in mod normal nu le-ai exprima. Cat despre faptul ca Dinamo nu este cea mai simpatizata echipa din Romania, ca nici macar in presa nu suntem tratati cat de cat echilibrat, asta e deja o stire veche. Insa putem si noi declara ca suporterii lui Millwall „Nobody likes us and we don’t care!”

666  •  21 august 2006, 14:23

Rochie de mireasa porti tu, Necula. In vise. Si-ti place. Atat de mult ca doar asta vezi. Nu ma crezi? Vezi-ti postul de mai sus.

niegru  •  21 august 2006, 14:27

hahahahaha ce varza e poli!!!!!!!!!!!!!!!!si cik au pretentii la titlu!!CFR II BAZA:)))) SUGESTIV POLI

daniel  •  21 august 2006, 14:40

Forzza DINAMO joi si dupa aia la oltenii mititei !!!……domnule Tolontan am vazut ca domnul Alin Buzarin a postat un blog in care lumea sa-si exprime parerea vis-a-vis de arbitrajul de la rapid-craiova (cu gol rapidist marcat din off-side)…..dar corect pana la capat era sa fie postat si un blog in care sa se discute arbitrajul de la steaua-vaslui cu cristocea demn urmash al lui lacatush in ale plonjoanelor…….auzi pe antena 1 („penalty absolut justificat”)……nu le-a ajuns frate campionatul trecut luat cu 5 blaturi in ultimele 6 etape…..anul asta vor sa imparta titplul cu arbitrii ???….

mizerii.ro  •  21 august 2006, 14:51

Fiind primul comentariu postat aici ( nu intamplator dupa DINAMO- poli AEK ) as vrea sa iti pun si eu o intrebare. Cum iti explici ca dupa crapid – stiinta ati titrat mare pe prima pagina…Euromeci (voi stiti de ce…)..sau ceva in halul asta iar astazi, spre surprinderea multora (si nu numai dinamovisti) iesiti cu un titlu care nu va face cinste…si sper nici tiraj in Capitala( unde sunt majoritatea suporterilor lui Dinamo)? Cine are ideile astea abjecte despre titlul de pe prima pagina? Oricum articolasul tau e intereant dar atitudinea generala a fituicii voastre este clar pro jiji. Voua vi se pare normal ca adversarii stelei in campionat sa fie rugati sa nu intre tare te intreb ce faceau daca jucau cu Dinamo sau cu rapid???? ii rugau sa o lase mai moale??? ..hai sa-i lasam pe baietii lui jiji sa se concentreze pe nu stiu ce meci au ei miercuri… Cand tipati ca nu stiu cine compromite campionatul, nu uitati dragi gesepisti sa va includeti si pe voi in categoria asta…distrugeti spectacolul! si asta e cel mai grav indiferent de parti pris-uri (afinitati pentru tine)
Nu aveti coloana vertebrala, judecati niste lucruri simple dupa propriul vostru interes, incepeti sa va faceti de ras.
Sper sa raspunzi macar doua randuri, oricum iti voi mai scrie, chiar daca sub alt id ma vei recunoaste, iti promit.

Khafre  •  21 august 2006, 16:31

@aetius
Dupa marea victorie de la Campiile Catalaunice , marele general roman nu se dezminte . Foarte adevarat tot ceea ce spuneti .
In aceasta confruntare ” Biciul lui Dumnezu ” este steaua :))

unicul capitan  •  21 august 2006, 21:39

Parerea mea ca, cuplul de atacanti la Dinamo estmi N&D ptr ca se inteleg mai bine iar Ganea nu poate sa duca un meci intreg si sa alerge pe toata durata acestuia. Ganea ii scoate din haha pe Dinamo in situatii grele. Hai noroc si hai Dinamo !!!

unicul capitan_haldan  •  21 august 2006, 21:40

Tot io sunt . Bey, ca sa stie toata tara Dinamo ia campionatu ca are cea tare si cea mai mare echipa din romania la ora actuala hhaaahhahaha