Liiceanu si Plesu vor face emisiune la Realitatea

Dupa cuplurile Cristian Tudor Popescu – Emil Hurezeanu si Stelian Tanase – Mircea Dinescu, Realitatea TV e in negocieri finale pentru o emisiune saptaminala realizata de Gabriel Liiceanu si Andrei Plesu. Formatul in care doua personalitati analizeaza actualitatea romaneasca a adus postului unele dintre cele mai mari audiente.

luni, 21 august 2006, 12:08

Dupa cuplurile Cristian Tudor Popescu – Emil Hurezeanu si Stelian Tanase – Mircea Dinescu, Realitatea TV e in negocieri finale pentru o emisiune saptaminala realizata de Gabriel Liiceanu si Andrei Plesu. Formatul in care doua personalitati analizeaza actualitatea romaneasca a adus postului unele dintre cele mai mari audiente.


Comentarii (39)Adaugă comentariu

Vasi-cj  •  21 august 2006, 12:54

pe noi cu ce ne incalzeste asta?

Vasi-cj
Inteligenta ma urmareste dar eu sunt mai rapid…

George  •  21 august 2006, 13:08

Crezi ca mai conteza cine mai modereaza emisiunile sau cine comenteaza meciul. Insasi STEAUA si miza meciului garanteaza audienta.

Substitute  •  21 august 2006, 13:10

In mod normal emisiunea ar trebui sa fie o desfatare cu asemenea realizatori… Interesante ponturi tale

cristi  •  21 august 2006, 13:11

CALCATI-I PE OCHI !

Unreal  •  21 august 2006, 13:28

Sper ca o data cu aparitia lui Liiceanu si Plesu pe sticla, sa regasesc placerea cu care urmaream seratele muzicale ale lui Iosif Sava.

marius  •  21 august 2006, 13:28

I-am avut profesori pe domnii mai sus numiti. Sunt buni ca profesori ( poate nu va spun o noutate”; dar nu sunt „cei mai”… ). Mi-as dori enorm sa nu comenteze asa mult „realitatea romaneasca” , sa nu se cantoneze prea tare in aceste discutii prozaice si pana la urma lamentabile pt niste filosofi, decat la un nivel „meta” aplicat societatii……., fara atatea discutii de „coltul strazii” despre cine a turnat, pe cine si cand sau altele de gen……, ar fi patetici de s-ar limita la astfel de polemici marunte care dupa ce ca ne-au mancat viata atata timp pana acu’ 17 ani……..

Ar fi o mare pierdere, si nu neaparat de timp…… Sa lase odata de preocupari puerile si de vaicareli ! Oamenii trebuie sa faca emisiuni de Cultura ! Acolo-i „realitatea” unei societati , de unde ne tragem „seva” existentei de fiecare zi………

Merci much !

amatorul  •  21 august 2006, 14:01

V-as pune o umila intrebare. Nu stiu daca si veti raspunde. In ziarul gsp de azi, pe pagina 1, se pune intrebarea daca va juca miecuri portarul Coman. Eu stiam ca acest jucator este la Rapid, care joaca joi in Cupa UEFA. S-a transferat Coman la Steaua, singura echipa care joaca miercuri? Daca da, inseaman ca ne-a scapat acest amanunt si ne cerem scuze!

Vasile Mihai  •  21 august 2006, 14:14

realitatea are foarte multi bani si isi permite ce e mai bun. cuplurile lor nu le-a avut si nu le are nimeni, iar acestia nu dezamagesc. astept paote si o emisiune pe tema sportiva cu invitati permanenti Paraschivescu, TRU, Cosasu, Cupen moderata de domnul Vochin si domnul Filoti. am ales ce e mai bun de la GSP si ProSport. sau poate Radu Naum-Radu Banciu cu invitatii enumerati.

George G  •  21 august 2006, 14:15

Poate astia de la gazeta vor sa joace rapidul miercuri

marius  •  21 august 2006, 14:18

E vb de Gigel Coman !

Cătălin Tolontan  •  21 august 2006, 14:20

amatorul: e o eroare pentru care nu cerem scuze! multumesc, marius, ai vrut sa ne scoti, dar n-aveam cum. am gresit!

sportblog.ro  •  21 august 2006, 15:22

Asta ar fi interesant. Sper sa aiba succes si in ceea ce priveste audienta.

Trebuie remarcata strategia postului ‘Realitatea” de a atrage personalitati care sunt recunoscute pentru coloana lor vertebrala. Ei cred (si cred bine) ca in timp aceasta atitudine se va tranfera si catre brand-ul postului.

Soica Florian  •  21 august 2006, 15:24

Intrebarea mea e ce draku’ cauta Liiceanu si Plesu pe un bloGSPort ?

Domnule Tolontan, ramaneti fidel doemniului caruiia ii puteti face fata cu brio, adica sportului, iar daca cochetati cu lucrurile serioase, lasati sportul si scandalurile de dragul ratingului pentru a va ocupa de starea natiunii impreuna cu ganditori ca cei mai sus pomeniti…

Deci, de ce plesu si Liiceanu pe bloGSPort.ro ?

grotesque  •  21 august 2006, 15:32

# George Says:
August 21st, 2006 at 1:08 pm

Crezi ca mai conteza cine mai modereaza emisiunile sau cine comenteaza meciul. Insasi STEAUA si miza meciului garanteaza audienta.
—————————

Ce sa mai zici cand vezi asemenea minti inguste?! Dumnezeule…e totusi interesant ca stie sa foloseasca windouzul…

Iar ideea de blog inseamna libertate totala, nu constrangerea unui domeniu.

Multumesc pentru pont, domnule Tolontan. De-abia astept sa-i privesc pe cei doi magnifici.

Cătălin Tolontan  •  21 august 2006, 15:32

Soica Florian: Blogul nu e un site bine conturat, concentrat pe sport sau pe orice altceva. E o reflectare a precocuparilor autorului. De aceea apar si zvonuri din media. Imi pare rau daca va deranjeaza.

MCD  •  21 august 2006, 15:58

Meciul fericirii a milioane de romani!!!!

Romanul  •  21 august 2006, 16:24

Sa speram ca va fi cel putin la fel de savuroasa ca si „originala”.

Red_bengy  •  21 august 2006, 16:27

Domnule Catalin,
Sunt curios sa-si ascult parerea despre cum l-ai vedea tu pe Ilie Dobre comentand meciuri televizate. Macar un meci de l-as vedea… 🙂 Cred ca „gooooooooooooooooooooooooolul„ lui va ramane in istorie. Stiu ca ceea ce cer e putin deplasat, pentru ca subiectul a fost atins in zilele precedente, dar am vazut ca e vorba tot de media.

alex_  •  21 august 2006, 16:31

o sa fiu complet off-topic, dar nu am stiut unde sa scriu si la alte topic-uri unde s-ar fi potrivit mai bine erau deja sute de comment-uri si mi-a fost teama ca nu citeste nimeni.

as avea o propunere pt gsp. daca tot incercati o implicare mai mare a cititorilor in „viata” gsp, in loc sa faceti concursuri la care sa dati seturi pt gratare, de ce nu faceti un premiu prin care sa invitati castigatorul la un meci important la masa presei alaturi de un ziarist de la gsp? mie, de exemplu, mi s-ar parea senzational sa pot sa vad un meci alaturi de andrei vochin. cred ca ar fi una din experientele maxime ca spectator. ma rog, nu stiu cat de complicat este cu acreditarile & restul.

inca o data, scuze de off-topic…

Red_bengy  •  21 august 2006, 16:34

scuzati-mi greselile, si faptul ca trec repede de la pronumele personal de politete, la cel personal, dar n-am crezut ca voi avea ocazia sa dialoghez cu dumneavoastra!

Vasile Mihai  •  21 august 2006, 16:47

e atat de greu sa intelegeti ca e un blog pe care se poate scrie orice? si nu vad de ce va este atat de greu sa fiti on-topic sau daca nu puteti, numai scrieti! oricum interesanta idee alex.
Domnule Tolontan, ati accepta sa fiti moderator TV intr-o emisiune pe teme sportive la realitatea?
si as vrea sa stiu dintre cele trei perechi de la realitatea, care va place cel mai mult?

Cos the one  •  21 august 2006, 16:53

„Steaua pe orbita campionilor?”

niculae  •  21 august 2006, 17:02

nu pot sa cred cat de falsa a devenit gazeta. de cateva saptamini nu vad decat 80% articole favorabile despre steaua.si despre cat de nervosi si violenti sunt rapidistii. cate etape trebuia suspendat sapunaru? iar cand in supercupa goian a lovit un rapidist in aceeasi maniera nimic.la stirile de la antena nci nu ma mai uit . orice meleu de la mijlocul terenului intr-un meci al rapidului e speculat la maxim: imagini socante.inteleg ca vreti audienta ca tot romanu tine cu steaua dar e penibil felul cum o obtineti

tolo  •  21 august 2006, 17:28

Domnu’ Tolontan pot sa va zic d-acu’-ncolo, Tolo? Mi se pare un nick ok.

E ca o gura de oxigen stirea asta cu Plesu si Liceanu.

Cand crezi ca pe sport ar exista potential pentru o astfel de emisiune, cu niste moderatori, invitati si teme de discutie putin mai „inalte”? Nu atat de pretentioase cat sa izgoneasca poporul tabloidizat ci doar o altfel de reteta, un alt fel de mancare, mai delicios si deosebit intre ciorbele obisnuite.

Alexa  •  21 august 2006, 19:07

Imi place foarte mult blog-ul si mai ales ponturile…

Insa nu ma bucur prea tare de noua idee de emisiune… Sigur oamenii destepti pot comenta orice si e interesant sa stii ce parere au despre lucruri ‘minore’ intelectualii, insa cred ca in mass media romaneasca mai multa nevoie ar fi (a) de niste comentatori educati in ale politicului si ale democratiei care (b) sa aiba common touch, common sense, instincte democratice (si nu elitiste) si ceva umor pe deasupra. Iar cei doi sa-si dea cu parerea despre cultura si filosofie cum spunea cineva intr-un comment mai sus…

Ideea asta romano-franceza ca intelectualii si opiniile lor sint mereu bune si interesante, ca intelectualii sint experti in toate alea nu mi se pare neaparat potrivita pt un post de informatie in care emisiunile de comentarii se vor bazate cit mai mult posibil pe expertiza. Chiar daca aduce bani, e un fel de tabloidizare a unui format care se vrea de comentarii avizate: adica aduce public dar ii vindem opinii nu mai valoroase, cu mai multa greutate sau mai informate decit ale unui cetatean informat. In plus, in afara de snobism nu vad ce altceva te poate tine la televizor sa urmaresti in fiecare saptamina doi tipi destul de plictisitori (desi sigur nu la fel de plictisitori, conservatori si falsi precum Hurezeanu si CTP)… chiar daca de nivel intelectual inalt… Insa clar pot capitaliza pe valoarea acordata de public opiniilor intelectualilor in detrimentul cautarii expertizei… chiar daca la Iosif Sava aveai muzica si comentarii de la experti in ale muzicii pt un public de nisa… Iar Dinescu e haios si isi da cu parerea de pe platforma de om normal cu talent de poet si cu umor… nu de expert…

Sigur asta e un comentariu anti-snobism si care poate fi acuzat de anti-intelectualism care e si mult prea lung (adica de om cu mult timp liber). Si nu da o alternativa… de acord… insa de aia e pe blog si nu in alta parte… Recunosc ca intr-adevar nu stiu cine ar putea fi cei doi experti care sa fie pe deasupra cultivati si interesanti si mai ales normali daca nu simpatici. Si sa atraga si audienta… Dar daca nu exista poate ar trebui inventati!

Realitatea e totusi un post comercial pe o nisa competitiva si cum au avut success (cel putin pentru o perioada) cu personalitatile in dialog astept sa vedem cum o sa fie emisiunea…

Succes blog-ului! E extraordinar cite comentarii sint pe zi! D-le Tolontan, nu stiu cum o sa faceti fata!

Adrian Georgescu  •  21 august 2006, 19:13

Am si eu placerea sa anunt ca in curand va demara la Etno TV o emisiune cultural-sportiva cu titlul „Cu cartile pe fatza”, realizata de Ilie Dobre. In prima editie, Ilie Dobre va incerca sa-si aseze toate cartile scrise, deschise, pe fata.

Masi  •  21 august 2006, 19:15

Mai interesant ar fi ca Ilie Dobre să numere toate punctele de suspensie din cărţile sale…

Adrian Georgescu  •  21 august 2006, 19:15

alex: bine ca nu vrei ca premiu sa vezi meciurile din Cupele Europene in redactie. maaama, cum se urla!

Red_bengy  •  21 august 2006, 19:48

🙂 Masi

Red_bengy  •  21 august 2006, 19:58

Eu vreau sa-l vad pe Ilie Dobre comentand un meci televizat. Mesterul m-a inebunit la un meci Gloria-Astra Ploiesti, m-a facut sa cred ca e cel mai spectaculos meci al sezonului respectiv, meci terminat ulterior 0-0 si fiind cotat de ProSport (pe atunci nu stiam ca exista Gazeta) cu nota 5. Dar vedeti cat de bine a stiut Dobre sa stranga lumea langa difuzor, mai ales la un meci fara emotii pentru Romica Paşcu.

Unreal  •  21 august 2006, 21:25

Celor ce masoara cu superioritate falsa, sau cu un ochi critic inecat in semidoctism, le recomand sa se lase antrenati in cateva momente de concentrare, incepand chiar cu prima emisiune a celor doi: Liiceanu si Plesu. Astfel vor descoperi, (poate cu stupoare), cuvintele care lasa urme in suflet. Liiceanu si Plesu pot discuta despre orice, poate chiar si despre fotbal, cu toate ca nu sper sa fie atins de o asemenea onoare sportul rege.
Ei sacralizeaza din punct de vedere cultural tot ce „ating”. Si cata nevoie are de „mantuire” derizoriul de zi cu zi in care ne invartim!
Imi pare rau sa spun, dar cei ce urla posedati pe stadioane, nu au dreptul sa-si dea cu parerea aici,… si chiar daca incearca schimonosindu-si mintea, actiunea lor nu reuseste sa pateze decat propriile persoane. Fara sa-si dea seama arunca cu noroi in bataia vantului.

Alexa  •  21 august 2006, 21:57

Unreal, f poetic mesajul… cuvintele celor doi intelectuali sint cu siguranta interesante si valoroase dar nu pot inlocui nevoia de expertiza specializata intr-o lume in care (poate din pacate) exista o nevoie limitata pt personaje renascentiste.
E dreptul tau sa crezi ce vrei si in ce vrei, insa eu cred ca poate realitatea de zi cu zi de aici de pe pamint are mai multa nevoie de o analiza critica, lucida si informata decit de mantuire si sacralizare… un pic de rationalism si mai putin sentimentalism… iar intr-o lume libera toti ne putem da cu parerea despre tot, iar pe blog cu atit mai mult pt ca asta e natura lui…

Carmen  •  21 august 2006, 21:59

Unreal…de-a dreptul unreal… Si totusi nu se vorbea despre fotbal… Si la urma urmei cu ce se deosebeste peroratia ta de mai sus de urletul celor de pe stadioane? Liiceanu si Plesu n-au nevoie de pledoarii… Sunt mari tocmai pentru c-au inteles un anumit mecanism…Pentru ei nu mai sunt bariere…Decat cele pe care si le ridica singuri.
Sa-i lasam asadar sa vorbeasca chiar si despre fotbal. Pana la urma sunt si ei oameni. Si, cu siguranta, le place fotbalul!
PS: Crezi ca Cioran chiar a urat femeile?!

Vasi-cj  •  21 august 2006, 22:57

Am lacrimi in ochi unreal….
Sunt curios la cate emisiuni te vei uita.Chiar te rog sa ma tii la curent si eventual sa-mi faci o analiza la analizele lor….Give me a brake!
NU mai vibrez in Do major la nimic,Discutiile ma dezgusta.Uneori chiar si cele despre fotbal, prietenii stiu de ce.

Cat timp tu te vei uita la emisiunile cu Plesu si Liiceanu eu mai vad un film, beau o bere cu baietii ,ies cu prietena, ascult muzica…

Vasi-cj
Inteligenta ma urmareste dar eu sunt mai rapid…

Zolee  •  21 august 2006, 23:09

Poetic si cu lacrimi indeed! Hilar mesajul tau unreal pe un blog totusi in mare de sport.
Foarte putini peste tot in lume au rabdare (si timp) pentru talking heads si daca intimplator dau de asa ceva it better be entertaining si/sau util. Vorbele de duh nu prea atrag lumea. Nu e neaparat ‘dumbing down’ cum se spune despre BBC-ul care incearca sa aiba audienta ci pur si simplu dreptul de a alege pt ce iti faci timp.
La noi o vreme emisiunea s-ar putea sa aiba ceva succes intii din curiozitate (si pe blog a suscitat ceva interes stirea asta) apoi din snobism.

Unreal  •  22 august 2006, 8:51

Favorabile sau nu, de fapt asta si asteptam, cateva replici inteligente,… am nevoie sa ma conving in fiecare zi ca „lumea mai dureaza!”

Zolee  •  22 august 2006, 11:01

Dl Tolontan tace pt ca nu are nimic de comentat, nu are timp sau are si un alt alias pe blog?!?

Adrian Georgescu  •  24 august 2006, 2:49

Domnul Tolontan tace pentru ca munceste! Va rog frumos, putin respect! Ca altfel se supara Viskovitz, si stiti ca e cam animal!

Unreal  •  28 august 2006, 21:41

Tocmai am ascultat audiobook-ul „Usa Interzisa” de Gabriel Liiceanu.
Sunt unii ce ii contesta calitatea de filosof, cantitatea scazuta a lucrarilor in domeniu ar fi motivul, in rest doar traduceri (totusi „Gigantice” traduceri).
… Dar eu va spun: chiar daca nu ar fi scris nici macar un singur rand filosofic, cititnd, sau ascultand „Usa Interzisa” o carte scrisa cu talent si emotie, te poti convinge de esenta pur filosofica a gandirii lui Liiceanu. O carte care nu doar te pune pe ganduri, te rascoleste.