De ce are Steaua alocat atita spatiu in ziarul de azi?

Mai multi cititori au intrebat de ce gsp a alocat atit de mult spatiu, inclusiv pagina 1, meciului Stelei. Cititorii stelisti s-au declarat indignati de intrebare si acest blog, ca si altele ale colegilor mei, s-au transformat in chat-uri de lupta verbala intre stelisti, dinamovisti, rapidisti si alti suporteri.

miercuri, 23 august 2006, 2:39

Mai multi cititori au intrebat de ce gsp a alocat atit de mult spatiu, inclusiv pagina 1, meciului Stelei. Cititorii stelisti s-au declarat indignati de intrebare si acest blog, ca si altele ale colegilor mei, s-au transformat in chat-uri de lupta verbala intre stelisti, dinamovisti, rapidisti si alti suporteri.

Un ziar traieste o zi. El apartine momentului, nu face istorie. De aceea, orice ziar este, prin definitie, excesiv, pentru ca supraevalueaza realitatea imediata, in detrimentul perspectivei. Si de aceea multe dintre demersurile noastre par derizorii. Ne ocupam de zile, nu de ani, de ceea ce se vede si ceea ce intereseaza instant, si pierdem din vedere esentialul. Dar asa merg lucrurile peste tot in presa, nu doar in Romania!

Indiferent despre ce echipa e vorba, un meci de calificare, dupa un deceniu, in grupele Champions League, este tratat intr-un ziar ca un eveniment crucial. La fel s-ar fi intimplat daca era vorba de UTA sau Baia Mare! Asta si pentru ca efectele unei calificari depasesc teritoriul clubului respectiv.

Am ales, asadar, sa alocam spatiu substantial evenimentului. Ofer aceste explicatii fiind constient ca ele vor stirni mai departe polemici si ca nu vor multumi pe toata lumea. Dar, daca tot am lansat aceste bloguri, e bine sa cunoasteti cite ceva din intimitatea unei redactii si din felul in care noi, jurnalistii, gindim.

Vom continua sa postam, chiar daca unele dintre mesaje, mai ales la categoriile „incinse”, sint vulgare. Nu reusim sa le banam pe toate! Avem 8 bloguri cu aproximativ 15.000 de intrari pe zi. Ar trebui un batalion de oameni care sa baneze toate badaraniile. Ceea ce e imposibil. Dar nu credem ca e imposibil sa comunicam in ambele sensuri, civilizat.

Va multumim!


Comentarii (384)Adaugă comentariu

câine_până_la_moarte  •  23 august 2006, 23:07

Fusese vorba, la un moment dat, de o temă vizând propunerea unui titlu pentru meciul Steaua-Standard Liege… Vă propun, la randu-mi, acum, o altă provocare, cea a unui titlu ori măcar subtitlu sau intertitlu de articol postmeci… Aşadar, iată şi o sugestie:

VALENTIN BADEA – UN NOU ANDREI CRISTEA?

2peu  •  23 august 2006, 23:16

la anul vine alt cristea sau alt badea si tot asa , performantele vin si ele unele dupa altele .

singureu  •  23 august 2006, 23:40

multumim tuturor pt felicitari…

anti caini&tzigani  •  24 august 2006, 0:00

CUPA UEFA=COMPETITIA AMATORILOR
succes maine lui beitar si fc sarajevo, vreau sa ma bucur pt ele cum s-au bucurat „romanii adevarati” pt midlesbrough in primavara, sper ca aceste 2 echipe sa alimenteze bucuria ros-alabastra si maine seara

Adryan  •  24 august 2006, 0:08

BECALI:In seara asta Dumnezeu NU PUTEA SA MA TRADEZE!
deci daca nu vi se face pielea gaini NU AVETI SIMTURI!

arian_2880  •  24 august 2006, 0:46

sunt suporter stelist,vad ca multi suporteri rapidisti si dinamovisti se oftica ,ca steaua are alocat un spatiu foarte mare in gsp,dar am si eu o intrebare pt dinamovisti si rapidisti :chiar daca unii tineti cu dinamo unii cu rapid ,voi nu sunteti romani?

ionut  •  24 august 2006, 1:30

ma doare capu cand citesc si observ cat de multi prosti au acces la internet.unii ar trebui sa locuiasca in pestera,departe in munti

plang ciorile si javrele  •  24 august 2006, 1:49

Acum vreau sa vad rapidisti si dinamovisti dandu-si cu parerea.Hai ce mai aveti de spus?STEAUA-STANDARD 2-1

AndreiDeLa3  •  24 august 2006, 2:02

Am doua lucruri de spus:
1. sper ca acum, odata cu terminarea meciului si calificarea Stelei in CL, toti retarzii care nu stiu sa tina cu Romania si vor sa ne zica si noua asta, vor intelege ca atunci cand dupa 10 ani o echipa din Romania are ocazia sa scoata nasul intre puterile fotbalistice ale Europei, e normal sa se acorde spatiu mai mare acestui eveniment.
2. in seara asta, desi sunt Stelist, sunt in primul rand ROMAN, si o sa sufar alaturi de prietenii mei rapidisti si dinamovisti pentru un viitor cat mai stralucit pentru Romania, macar pe plan sportiv, ca pe celelalte suntem de mult in urma…
aaa, mai am o intrebare…cati or sa mai fie cei care or sa conteste astazi spatiul alocat celui mai mare eveniment care s-a intamplat in Romania fotbalistica in ultimii 10 ani, calificarea unei echipe romanesti in CL?

plang ciorile si javrele  •  24 august 2006, 2:16

ASTAZI STEAUA ESTE ROMANIA .ASTAZI STEAUA SCOATE FOTBALUL ROMANESC DIN MOCIRLA.ASTAZI …CIOCUL MIC ,NOI SUNTEM LA PUTERE….

materazzidelpopica  •  24 august 2006, 4:00

steaua a trecut de standard… mare calificare…ha!… dupa 10 ani e ceva dar din pacate steaua nu mai are forma de la sevilla… de grupe nu are cum sa treaca (asta o stim cu totii)… ar fi ceva daca s-ar duce in cupa uefa dar e la fel de greu… radoi e un jucator important pt steaua dar nu e de neinlocuit… pacat de accidentarea lui iacob, atacantul asta putea face diferenta intr-un meci printr-o lovitura de cap sau mai stiu eu ce… asta e … daca va ajunge poli iasi la anu in UCL sigur va face mai multe transferuri decat a facut steaua… steaua nu a facut nici un transfer… poate aducerea lui badea e ceva… in rest nimic, ce facea gigel coman azi pe teren? cred ca a stat prea mult de vorba cu nesu si s-a molipsit … nesu chiar a jucat bine azi…ieri… daca ne uitam la standard ne dam seama ca nu au decat un vreo doi jucatori care sa poata juca acceptabil… daca nici de standard n-am fi trecaut… mda….s fericit… eram dezamagit si chiar mai mult daca am fi luat bataie… adevarul e ca ma voi bucura mai mult cand voi vedea steaua jucand in grupe…
PS
daca jiji vrea sa intre in cartea recordurilor ca detinator al celor mai multor oi sa lase pe altu la conducerea clubului… daca sportul a fost retrogradata, daca mazilu vrea sa vina la steaua, daca siman vrea sa-l dea pe max 2 mil, iacob e accidentat, dc nu-l ia steaua? si rapidu e condusa de copos… c mai vrea nea shioban?

materazzidelpopica  •  24 august 2006, 4:09

pt prima data d la venirea in romania carlos nu s-a facut de ras… bv carlos… ba chiar a parat decisiv la o faza grea…bvbv
daca nu stie nimeni marele mister vi-l zic eu: absenta lui ghionea… ala care l-a injurat tot meciul cu middlesborough si care il terorizeaza tot timpul cand greseste… e juma de portar nu zic ca-i mai putin da azi chiar a jucat f bine… pt prima data da e un inceput pt el…sper…

MMA  •  24 august 2006, 10:30

@plang ciorile si javrele
Get a life, man! E o performanta frumoasa dar un meci de fotbal tine 2 ore, 1 data sau de 2 ori pe sapt. In rest ar trebui sa muncesti, sa inveti si in general sa faci ceva cu viata ta. Esti patetic!

SMILE BAM  •  24 august 2006, 12:02

Domnule Catalain Tolonta, am o rugaminte catre GSP! Ar fi frumos sa puneti pe site imnul CHAMPIONS LEAGUE, pentru a-l dowloada sau a-l asculta! Va rog frumos sa luati in considerare propunerea mea!

intruder  •  24 august 2006, 12:04

simplu: pt ca o singura echipa din Romania straluceste! Si asta este STEAUA!

Raikkonen  •  24 august 2006, 12:59

De ce se aloca atata spatiu Stelei?…….hm.Pentru ca meciurile de miercuri sint mai tari decat cele de joi…….;pentru ca reclama la MasterCard e mai reusita ca reclama la Ceresit…..;pentru ca Heineken e mai buna ca
Bergenbier si ar mai fi cate ceva dar sint pe fuga.Bafta cu Beitar.

Forza Steaua…….respect Rapid………dinamo?…….n-am auzit de ei.

pdc_  •  24 august 2006, 15:13

Pentru ca merita fratilor, din acest motiv. Cine e microbist stie lucrul asta. E un lucru mare sa ai o echipa in CL. Propun de moderator pe acest blog mai degraba un profesor de limba romana, care sa filtreze cuvinte inexistente in limba romana introduse de dinamovisti. Forza Steaua! Forza fotbalul romanesc!

snake  •  24 august 2006, 15:29

tzaranilor a fost noroc aseara…o echipa de divizia C ( anul trecut imbecililor s-a facut tara de ras la rosenborc cu pacaliciul ala de radoi care da autogoluri…ca sa nu mai spun de boro, v-au umilit si pana si presa v-a desfiintat ratatilor dupa o semifinala europeana )

Ne vedem in etapa a opta in centru Bucurestiului…daca aveti bani de bilete pana in centru din suburbiile voastre

FORZA DINAMO

iuliann_75  •  24 august 2006, 16:33

pentru ca am fost, suntem si vom fi mereu niste CAMPIONI !!! FORTA STEAUA !!!

Adrianoxxy  •  24 august 2006, 16:40

Sa-l invatati pe tot!!!!Ca-l vom canta la fiecare meci de acum incolo cat pentru 10 ani! Sa le facem in ciuda la toti cei care au contestat valoarea Stelei, valoarea lui Carlos si al restului echipei! ieri s-a demonstrat ca Radoi inseamna mult, dar nu totul! ca daca nu e Iacob e altcineva! Ca am fost si vom fi MEREU CAMPIONI!

Ce sont les meilleures equipes
Es sind die allerbesten Mannschaften
The main event
Die Meister
Die Besten
Les grandes equipes
The champions

Une grande reunion
Eine grosse sportliche Veranstaltung
The main event
Ils sont les meilleures
Sie sind die Besten
These are the champions
Die Meister
Die Besten Les grandes equipes
The champions

STEAUA 4 EVER!!!

Adrianoxxy  •  24 august 2006, 16:40

Sa-l invatati pe tot!!!!Ca-l vom canta la fiecare meci de acum incolo cat pentru 10 ani! Sa le facem in ciuda la toti cei care au contestat valoarea Stelei, valoarea lui Carlos si al restului echipei! ieri s-a demonstrat ca Radoi inseamna mult, dar nu totul! ca daca nu e Iacob e altcineva! Ca am fost si vom fi MEREU CAMPIONI!

Ce sont les meilleures equipes
Es sind die allerbesten Mannschaften
The main event
Die Meister
Die Besten
Les grandes equipes
The champions

Une grande reunion
Eine grosse sportliche Veranstaltung
The main event
Ils sont les meilleures
Sie sind die Besten
These are the champions
Die Meister
Die Besten Les grandes equipes
The champions

STEAUA 4 EVER!!!

edy  •  24 august 2006, 18:13

ma pis pa calificarea lu steaua in liga.sa vedeti ca si daca o sa pice in cea mai accesibila grupa din toate meciurile pe care o sa le joace o sa obtina 0 p.numai despre steaua stiti sa dati iar despre dinamo si rapid o pagina,iar pentru echipele di provincie nimic.cluju a luat un portar din primii 4 din tara.si ati scris 2 randuri.nu stiti decat despre steaua sa ziceti.ati fost praf de cand a inceput turul cu standard.stelistilor

edy  •  24 august 2006, 18:15

SNAKE ESTI CEL MAI TARE .BRAVOOOOO.FORZA DINAMO SA DAU SI EI MARI ACUM PARCA AR FI BATUT PA BARCELONA SAU AC MILAN.AU BATUT FORMATII DE DIVIZIA B.GORICA SI STANDARD MARE RAHAT.SI FC VASLUI LE BATEA

edy  •  24 august 2006, 18:18

INAINTE SA MOR MAI AM UN SINGUR DOR…SA MA PIS PA CALIFICAREA SI PA STEAUA LOR.FORZA DINAMO FORZA DINAMO.

make  •  24 august 2006, 18:45

Steaua 86 nu este aceeasi cu steaua 06. bucuria aproape insesizabila din glasul „fostelor glorii” din 86 cand steaua a pierdut la Boro si li se cerea parerea pe TV e expresiva. adevaratii stelisti, pe cale de disparitie constientizeaza ca echipa lor a intrat intr-un mare rahat. nu turcesc, ci mai degraba tiganesc.
Echipa asta atrage din ce in ce mai mult masa de oameni frustrati de statutul lor social, psiholgic si intelectual inferior procentului mai mic al intelectualilor cu o stare materiala medie sau buna, cu un nivel de inteligenta peste medie, cu teluri in viata samd. invariabil, in vox-urile luate in gloata bucuroasa din Piata Universitatii (unde in ’90 tineri se jertfeau pt curatirea societatii) apar diversi alienati care abia pot ingaima 2-3 cuvinte in fraze infantile sintactic si semantic. desigur, laºã, societatea inchide ochii la astfel de manifestari. pentru ca ne sta in caracter sa inchidem ochii la tot ceea ce ne dam seama ca e rau si nu am putea invinge.
As fi vrut o steaua a anilor ’80 in campionat. de ce? pt ca ar fi existat o competitie barbateasca, si nu una dezechilibrata: steaua (favorita Cotrocenilor, a maselor isterice) si restul lumii. este ca si cum ai pune un cersetor din Paris sa se dueleze cu Lordul Byron pt o femeie. nu ar exista frumosul competitiei barbatesti.
revenind la isteria maselor, aceata e explicabila pe fondul societatii romanesti alienate de valorile etice fundamentale, salbaticite de cca 45 de ani de comunism si instrainate de 16 ani de tranzitie sub aura lui taica Ilici.
in dorinta de a isi compensa neimplinirile subconstiente zilnice, gloata apeleaza la fotbal, la trofeele lui. cu siguranta, daca echipa ar fi fost Dinamo sau Rapid, procesul ar fi fost acelasi, dar mai greoi, dat fiind „handicapul” necucerii vreunui trofeu european. asta sta in caracterul poporului astuia dintotdeauna cand a zambit conducatorilor si a urat pe cei pe care aceia ii dezavuau.
ce este ingrijorator? faptul ca semnalele de alarma incep a nu mai fi trase. media sunt aservite din ce in ce mai puternic ciobanului. comentariile obiective se imputineaza, ziaristii liberi (daca au existat vreodata) dispar. nu pot scrie faptul ca steaua nu a intalnit echipe puternice sau ca Standard e o echipa de locul 6 in Liga 1. si atunci apar realitati gen Middlesborough. M-am bucurat atunci pt ca a insemnat victoria asupra mizeriei din societate care a acaparat clubul steaua.
imi pare rau pt un prietebun, stelist, care aseara mi-a dat un sms: „sunt un bun roman: m*%#@e dinamo”. ce concluzie sa trag? decat ca este aceiasi fiinta cu creierul spalat de media romanesti care induc ideile: steaua-bun national, dinamo-blat (desi anul trecut nu exista dovezi ca Dinamo sa fi facut „Ceva”, pe cand eroii nationali au avut dovezi clare care dovedeau ca au calcat stramb…), steaua-echipa nationala, steaua-aduce trofee etc…
lipsa de obiectivitatea a societatii in mare parte nu aduce in discutie norocul pur constant al acestei echipe. ar fi ceva care le-ar demola soclul viselor lor. pt ca da, prin steaua, gloata isi satisface dorinta de a visa. dorinta pe care nu o va atinge niciodata.aceea de a castiga ceva prin munca, prin actiuni proprii.
De ce nu respect steaua? pt ca nu pot respecta un cersetor de vise care isi pune haine de imparat si pe care eu il vad ca pe un clovn. nu pot respecta pe cei caracterizati de ceea ce eu dispretuiesc: ipocrizia. Bunii romani care tin cu steaua, sunt uimiti si deranjati ca nu sustii echipa lor, dar se bucura de insuccesele lui Dinamo sau ale lui Rapid. .. ii rog pe bunii romani sa ma ierte, dar imi fac sila prin comportamnetul lor primitiv fata de surogatul lor de echipa si idolul cioplit in cioban divin.
Inca o chestie: le place sa ne tachineze, sa ne batjocoreasca, pe noi, rapidisti, polisti, olteni samd…prin frustrarea si posibilul nostru complex nu fac decat sa isi mareasca puterea lor (presupusa). asa ca eu am renuntat demult in a ma cobori la nivelul de a fi suparat pe ei sau sa fiu invidios pe „performantele echipei steaua”. le raspund cu un zambet. pt ca un clovn te amuza.

razvan_stelistu2006  •  24 august 2006, 20:50

si????????????????????

Jack Red  •  24 august 2006, 21:58

Au belit-o stelistii. Au asigurat locul 4 in grupa, asa ca … eliminarea din cupele europene. Acum greul cade pe Dinamo si Rapid

Dodo  •  24 august 2006, 22:22

Make,bravo tata!!!Ai spus tot ce era de spus despre echipa asta de spurcati.70% din suporterii acestei echipe sunt niste inculti,tigani sau tarani!De fapt este o echipa condusa de un cioban si un pupincurist si asta spune totul!
Dinamo va umili steaua in acest sezon!Si nu numai Dinamo.Sa-i lasam sa se bucure cat mai au timp.
Forza DINAMO!!!!!!

Jack Red  •  24 august 2006, 22:58

pentru Snake

Chiar, ce idiot finutzul Radoi. Sa faca el trei goluri in poarta lu nasu-sau !!!!!!!!!!!!! Sau poate au vindut meciul impreuna??!!

dlv142000  •  25 august 2006, 0:53

ar trebui sa fitzi mai calculatzi mai ratzionali mai ROMANI.ma refer la contestatariazi a fost pagina STELEI maine e a lui Dinamo si a Rapidului.asta e viatza nu incape nimeni pe aceeasi pagina cu STEAUA si nici nu poate avea pretevtzia sa apara decat in momontul in care o va egala ca performantze pe plan natzional sau internatzional.ADICA NICIODATA

tinti  •  25 august 2006, 10:26

vad ca mi-am facut multi dusmani
1. sunt facut badaran, dar eu am folosit un limbaj decent (va rog sa recititi ce am scris)
2. pt Andrei – macar daca vrei sa ma impusc scrie corect gramatical (impusca-te e mult mai bine)
3.pt Paisie Velicicovsky. Daca ai avea cunostinte de calculatoare macar ai scrie addblock si Mozilla (cum e corect). Alta problema. Nu pe click-ul pe bannere se iau bani ci pe click-ul pe site(accesarea site-ului). Poate cei de la gsp iti vor explica. Daca un site are f multe accesari pe zi atunci firma zice DA merita sa dau bani pt a-mi face reclama la site,produse,etc prin intermediul unui popup. Tu poate il blochezi dar sa zicem 70% nu, din care 30% poate dau click pe el, din care 10% sunt interesati de un produs. Se merita.
Recunosc ca nu sunt fan Steaua, dar asta nu inseamna ca trebuie sa fiu catalogat cu tot felul de cuvinte.REPET, eu am vorbit decent si n-am jignit pe nimeni.

nas descurcaretu  •  30 august 2006, 17:17

vreau imnul champions leaque

Jasper  •  29 august 2014, 7:48

Problema e ca indiferent de zi, de ce se intampla in sport, voi tot despre steaua scrieti, astra a eiminat Lyon, o performanta uriasa pentru o echipa din Romania,ce au primit in schimb? un articol, in rest nu a mai scrie nimeni nimic despre ei.Steaua a ratat calificarea in UCL, a pierdut si totusi ati facut multe articole pe tema asta, vi se pare corect asa?dati mai multa atentie si altor echipe, liga 1 nu are numai o echipa.

vasileschi  •  29 august 2014, 8:21

Cu sau fara meci de plai of Steaua are alocat in media (si scrisa si audiovideo ) cel mai mult spatiu celalalte echipe sunt la si altele , daca anul viitor castiga campionatul petrolul sau astra si intra printr-o minune in UCL tot steaua va fi cap de afis si daca termina pe 4 sau 5 asa ca e mai bine sa nu mai bagam asta in seama .