Te uiţi şi zîmbeşti

ProTV a inventat televiziunea modernă în România. ProTV a schimbat preşedinţi de ţară, percepţii de bloc şi ne-a influenţat pentru totdeauna felul de a fi.

joi, 24 august 2006, 8:02

ProTV a inventat televiziunea modernă în România. ProTV a schimbat preşedinţi de ţară, percepţii de bloc şi ne-a influenţat pentru totdeauna felul de a fi.

Aseară, ProTV s-a jucat din nou. Distractiv şi alienant, cu nonşalanţa celui care îşi permite. În timpul tragerii la sorţi pentru grupele Ligii Campionilor, postul a lăsat ştirile de seară să curgă şi a folosit „picture in picture”, plasînd în colţul ecranului imaginile de la Monte Carlo.

Minunat ca experiment sociologic! În dreptunghiul mare se succedau accidente mortale, incendii şi reconfortantele hoţii de cartier. În burta acestei Românii pe care o vedem seară de seară gesta o altă realitate, micşorată la nivelul unui televizor Sport de altădată. Oameni bine îmbrăcaţi şi muzica simfonică a Ligii se intercalau cu nişte bătrîne declarate moarte în timpul vieţii, sau invers. Şi în timp ce tabloul afişa o neverosimilă grupă A, cu Barcelona şi Chelsea, inspectorii sanitari descopereau într-un restaurant din Herăstrău nişte rinichi de la ultima glaciaţiune.

Tensiunea urca. Cu cine va cădea Steaua şi unde se va găsi următorul ficat congelat? Suspansul a fost întrerupt. Imaginea de la Monte Carlo s-a făcut mare şi, sacrilegiu!, a fost micşorat Gigi Becali, atît de mic încît crucile lui abia se distingeau. Apoi au venit Real Madrid, Lyon, o crimă spectaculoasă, pronosticuri, delapidarea din Chitila, Beckham, un manelist şi, uffff, Dinamo Kiev! Mai bine rămînea manelistul!


Comentarii (136)Adaugă comentariu

Crucifix  •  25 august 2006, 0:09

Daca nu te legai tu de crucile alea, crapai?

Mario  •  25 august 2006, 0:11

Si ca tot m-am incalzit acum sa va critic si pe voi. Mai exact pe antena1 colegii vostri. Eu inteleg sa dai jurnalul de stiri de o jumatate de ora poate chiar mai mult dar atunci cand dai STIRI. Sau poate cei de la „Stirile sportive ale Antenei 1″ nu stiu ce sunt alea. Vad o stire sa zicem cu MM Stoica care declara nu stiu ce a vorbit cu un prieten din copilarie (e un exemplu, chiar daca nu a fost o astefel de stire dar sunt foarte multe in genul). In primul rand astea nu sunt stiri sportive. Si ca sa dau intr-adevar un exemplu : reprezentata Timisoarei in divizia sexxy care face si drege ii plac nu stiu ce masini ” bla bla . ASTEA SUNT STIRI SPORTIVE ?????. Care e diferenta intre voi si cei de la protv cu copacul ce a intrat intr-un om. Si apoi sa zicem target nu stiu ce multi se uita la asemenea stiri bla bla. Sa zicem insa nu sunt de acord si numai eu. Dar cand exagerati si dati o aceeasi stire dar o impartiti in 3. Nu accept insa sa zicem ca vreti sa dureze mai mult sa prezentati mai in detaliu. Dar cand voi dati exact aceea si stire (atat voi cat si protv-ul ca sa nu fiu acuzat de partinire) dar filmata din unghiuri diferite atunci intreceti tot RIDICOLUL. Chiar asa am ajuns. O sa ziceti ca asta cere publicul. NU . Publicul nu cere asta. MA uit cu groaza la stirile sportive la mai multe posturi, doar doar oi rupe din tot amalgamul 3 stiri klumea.

Mario  •  25 august 2006, 0:22

Si ca sa inchei intr-un ton mai optimist. Pe tine Cataline in primul rand te apreciez ca ziarist si ca om (pentru ca te cunosc si ca om, cred eu). Si mai mult decat toate te apreciez pentru un articol pe care l-ai semnat undeva spre sfarsitul anului 2004 (in preajma alegerilor parca) in care vorbeai despre ingradirea libertatii de exprimare a presei, mai ales a audiovizualului, printre care strecurai subtil si ingradirea libertatii de exprimare chiar la antena1. Nu o spuneai fatis, insa doar o sugerai. De atunci ai – nu numai respectul meu – ci a multora.

Doru  •  25 august 2006, 0:33

Daca era PIP la A1 atunci s-ar fi spus ca a fost o mare realizare tehnica. Sunteti patetic dl.Tolontan. Ati coborat atat de jos incat faceti cronica tv. Chiar nu aveti subiecte. Pacat. Va sugerez sa scrieti un articol despre modul jenant in care dl. C.Baleanu comenteaza meciurile transmise de A1. Daca va da voie patronul.

Puyol  •  25 august 2006, 2:11

Foarte tare frate articolul!!!!!!!!=)) Sa va spun sincer io eram mai tare decat „picture in picture” prezentat de pro tv… auzeam sonorul pe net pe site-ul oficial UEFA pt ca, calitatea netului e pea proasta pt ca sa vad si imaginea 😀 si ma uitam in coltul din dreapta ecranului ca sa vad imagini de la Monte Carlo =)))) . Au vrut sa impace si capra si varza si pe Gigi Becali dar pana la urma n-au impacat pe nimeni :)) Forta Barcelona!!! anul acesta va fi din nou invazie extraterestra in Europa!!!! aaaaa lui Gigi ii statea asa de bine in imaginea aia cu mainile impreunate pe piept…:)) Doamne ajuta!!!

Olymp  •  25 august 2006, 7:37

Inca o dovada ca Antenta1 este in umbra Pro-TV-ului. ProTV-ul este cosmarul vostru.
Asa o sa va mancati unghiile toata viata !

Gringo  •  25 august 2006, 8:51

corect Puyol..
Tolo, cred ca de vreo jumatate de an esti ori prea indragostit..ori ai devenit hippie sau rastaman..scrii cu inima sau cu ala micu, cu orice..cu creierul-mai putin..vrei sa ne induiosezi pe toti, sa ne faci sa ne gandim mai mult la familie, la flori..nu fi femeie..scrie si tu articole mai serioase si cu mai putine lacrimi sau frustrari 😉
Protv nu era obligat sa lase stirile care intereseaza o tara intreaga pt o tragere la sorti pe care o puteam urmari frumos pe eurosport
Altfel, multumim Protv pt ambplul material despre cum s-a miscat Gigi din minut in minut in timpul meciului!Faceti-l presedinte!
Adios!

Marius Olteanu  •  25 august 2006, 9:01

Nu cred ca Antena 1 e in masura sa emita astfel de judecati..Apropo, domnul tolontan, dar patratelul ala insidios in coltul ecranului, de la Antena 1, cu incredibila de agasanta prezenta, mascata sau nu, a lui Felix si cetei lui de bolnavi de putere si imagine, patratelul ala infect care se desconspira chiar daca poposesti numai si pentru cateva minute pe antena1, patratelul ala nu-l comentati??????
Ma bucur ca voi urmari Liga Campionilor pe Protv si nu din ograda voastra..Altfel mai stii, se intampal minunea, si ajungea Partidul la 3%..

Jaxx  •  25 august 2006, 9:59

De vre-o 10 ani numai PROTv-ul transmite Liga,voi de la Antena1 stiu ca muriti de ciuda,dar nu aveti ce face.Nu am nici o taina cu ei,dar se vede si din satelit ca sunt peste voi,au fost mereu cu un pas inaintea voastra,asa ca Tolo,las-o jos ca nu au rost rautatile aici.Bine ca macar ei au transmis,nici eurosport nu au facut-o.A,cred ca ratingul atins de ei in timpul transmisiei te-a facut sa scrii asta.Succes.

Jaxx  •  25 august 2006, 10:07

[quote]Puyol Says:
August 25th, 2006 at 2:11 am

Forta Barcelona!!! anul acesta va fi din nou invazie extraterestra in Europa!!!! aaaaa lui Gigi ii statea asa de bine in imaginea aia cu mainile impreunate pe piept…:)) Doamne ajuta!!! [/quote]
…AMIN!!! 😀

Masi  •  25 august 2006, 10:20

Cătălin Tolontan a reacţionat la mesajele voastre la http://www.gsp.ro/index.php?a=53646&shift=1

Cătălin Tolontan » Blog Archive » Raspunsul la comentariile de la “Te uiti si zîmbeşti”  •  25 august 2006, 10:30

[…] Peste 100 de opinii au fost postate la articolul “Te uiti si zîmbeşti ”. In majoritatea covirsitoare, ele duc catre doua variante, opuse ca idee si aproximativ egal repartizate numeric: […]

unul  •  25 august 2006, 10:33

ProTv-ul a incercat cu picture-in-picture sa impace si capra si varza.la ora aia erau stirile nelipsite.nedifuzarea lor si difuzarea tragerii la sorti dadea peste cap intreaga grila de programe.si uite asa am inteles cate ceva si din stiri..si de la tragerea la sorti.sa vedeti prin italia la televiziuni picture-in-picture..ca-s asa de multe ca nu mai stii unde sa te uiti.

anonim  •  25 august 2006, 10:40

TOLONTANE tzarane ..mai du-te si la naiba de spurcat si pupincurist..zi-mi si mie ..iti face jiji casa?

anonim  •  25 august 2006, 10:42

va doresc..VOUA SPURCATILOR, sa fiti ciuca batailor in grupe , sa iesiti cu coada ntre picioare, cu 0 p si golaveraj de 0-20 …

Florin  •  25 august 2006, 10:44

pentru toti cei care se plang ca nu au putut vedea tragerea… stiti ca s-e transmite si pe eurosport nu..???
oricum era mai bine decat la unguri cum zicea cineva intr-un post..

Andy  •  25 august 2006, 10:50

Cei care l-ati criticat pe Catalin, sunteti dobitoci. Pai Cata e cu Antena 1 fraierilor si mai e si in conflict cu MM, cum draq sa-l pupe in cur pe Jiji?!?
Iar articolul este o opera de arta. Serios. Cataline, esti genial. Kestia cu realitatea civilizata care ia nastere in burta unei mame alcoolice si delapidate si maneliste e beton. Iar modul in care ai compus editorialul e superb.
Continua tot asa, Cata!

reply  •  25 august 2006, 10:52

Am gustat aseara jocul propus de ProTV. Toata atentia mea s-a focalizat pe micul patratel in care zornaiau probabil bilutele Ligii.N-am auzit si n-am vazut nimic altceva. Jurnalul ProTV de la ora 7:00 pm l-am citit, rezumat, azi, in „Te uiti si zambesti”. Daca asta inseamna alienare, o prefer crimelor, incediilor si manelelor. Televiziunea si-a onorat menirea de a reflecta realitatea romaneasca oferind,in acelasi timp, picture in picture, un centru de interes. Care o fi fost ratingul pentru patratelul de la Monaco, rupt din cel al stirilor?

Ratza_vitan  •  25 august 2006, 10:52

anonim esti un frustat , plin de invidie pt unde a ajuns Steaua ! Mai rau va faceti de ras muriti de ciuda pur si simplu pt unde a ajuns Steaua! Sunt de acord cu domnul Tolontan a fost prostie ce a facut ProTv tocmai de acea m-am uitat la tragere live pe site la eurosport!

Jaxx  •  25 august 2006, 10:52

Andy Says:

August 25th, 2006 at 10:50 am
Cei care l-ati criticat pe Catalin, sunteti dobitoci…

LOL…bine ca esti tu destept !
pupincuristule!

Mihai  •  25 august 2006, 10:53

Uite un fapt care ar trebui sa ne dea de gandit:
Toate televiziunile au transmis imagini cu bucuria turmei steliste din mai multe orase din tara. Dra PRO TV a fost singura care a dat o imagine cu un amarastean ce zicea ceva de genul: ” Multumim d-le jiji becali k ne-ati facut fericiti!”….si din astea. Eu sunt curios sa aflu ce datorii are Sarbu la oier, daca oieru are actiuni la Pro tv, sau daca doar plateste bani grei pentru invadarea si poluarea ecranului nostru seara de seara! Ce ziceti dle Tolontan.. e un subiect de articol, ceva investigatie jurnalistica.. numic ? ca pe langa el mai apar..ce e drept mai sporadic si imagini cu vacanta lu Copos si din astea la un program de STIRI !

Danone  •  25 august 2006, 10:56

TOLONTANE da tu cine esti ma spurcatule? si ce ai supt in ultimii 5 ani? pupincuristu dracului ….mi-e scarba de articolele tale ..pline de subiectivism…as vrea sa-ti zdobesc fata aia de poponar….
M*** stiaua!!!

Bogdan  •  25 august 2006, 11:03

Imi aduc aminte comentariul celor de la gazeta dupa finala champions league de acu 2 sezoana: AC Milan-Liverpool, cand daca nu ma insel, Tolontan (oricum era unu de la gazeta) a elogiat modul profesionist in care cei de la PRO TV au prezentat acel meci. Si erau la gazeta, nu la pro. Asa ca nu vad unde este subiectivism in acest post. In plus subscriu si ii dau dreptate d-lui Tolontan.

Gringo  •  25 august 2006, 11:08

nu e nevoie Ratza sa te enervezi..lasa-i cu frustrarile lor
Ideea de baza ar fi..pt toata lumea..Protv a propus un exercitiu de televiziune..v-a oferit (desi nu era datoare) tragerea..integrala pana la urma..
CUI NU I-A PLACUT ASA, A AVUT ALTE MODALITATI DE A O VEDEA
daca nu o transmitea..mai ziceati ceva?!
Tolo, lasa lamentarile ..ca-ti amesteca „puritatea fotbalului, a Ligii”?!? cu mizeriile de zi cu zi..nu e totul curat nici acolo daca e sa o luam asa

-> tu ar trebui sa stii cel mai bine ca : esti liber sa te uiti la ce vrei..
: sau tu nu esti liber?

coc  •  25 august 2006, 11:14

Tolontane ceai ??….lasa ca transmis Antena 1….cum necum am vazut extragerea…altceva nici n aveai ce sa scrii!!!!!

danb57o  •  25 august 2006, 11:15

Daca la un fotbalist admiri driblingul sau stiinta jocului, la un ziarist admiri abilitatea de a surprinde imagini spectaculoase acolo unde multi altii nu vad nimic.

tudorica  •  25 august 2006, 11:59

televiziunea din romania- si cred ca nu numai- prosteste mai mult decat educa.E un fapt dovedit. Asta deoarece vinde ceea ce vrea omu sa vada . Si omu in firea lui e atras de violenta , barfa, de extraordinar. nu va uitati oamenilor la tv. Cat despre articol … eu nu vad rautate in el. Catalin era doar amuzat de contrastu care a iesit in evidenta intre lumea in care traim prezentata la stiri, si lumea selecta de la evenimentu de la Monaco. Lasa ti fratilor certurile.Vedeti partea amuzanta a lucrurilor.

Danny  •  25 august 2006, 12:05

Hello.
Sunt de parere ca nu trebuia sa transmita tragerea la sorti folosind “picture in picture” dar nici voi (Tolontan) sa nu comentezi ca nici voi nu sunteti departe…de ex. pe toate site-urile de sprot (ce este drept doar 2) citesti linistit un articol si te trezesti cu o reclama care iti acopera tot ecranul…si atunci te enervezi si inchizi…asa ca „ciocu’ mic tolo” –cum zicea o mare deputata

nelu  •  25 august 2006, 12:20

Sant multe escremente nocive in tara asta incat it-i vine sa vomiti,cand vin si contrazic o realitate. ORI ARATI VARZA STRICATA ORI SPORT ? Ori acei contestatari nu aveu echipa in CL!!

Sep  •  25 august 2006, 13:04

Un articol de nota 10. Protv a incercat un experiment si n-a reusit decat o gluma proasta….se mai intampla la amatori!

DPD  •  25 august 2006, 13:08

Pro Tv-ul a fost motivul pt care ieri am lasat dracu televizorul si am intrat pe net sa vad tragerea la sorti… si in plus tolontan are dreptate: sa vezi undeva intr-un colt un moment pe care tara asta nu l-a mai trait de vreo 10 ani si acea imagine sa fie bruiata vizual si auditiv de o tanti care ne spune ca morga are treaba zilele astea si ca mega productia „Dosarele Securitatii” continua cu noi dezvaluiri „socante” (pentru cine? ca pt mine nu)… oricum bafta pt steaua pt ca merita sa faca o figura frumoasa printre marile puteri (de ce nu si o surpriza chiar)… intre atatea nenorociri pe care le-a vazut tara asta, sportul mai smulge un zambet pe fata noastra

cosmin  •  25 august 2006, 15:05

si mie mi s-a parut exagerata asocierea tragerii la sorti a grupelor ligii cu necazurile si nenorocirile romanilor dar imi smulge un zambet totusi acest articol … Chiar nu ratati nici o ocazie sa va acuzati adversarii ???
De ce nu va uitati si in curtea voastra ? Cu ce santeti voi mai buni ?
Un articol , de fapt doua articole, de astazi de pe gsp.ro (nu stiu daca a aparut si in ziar ), primul suna cam asa : Stelisti.ro / Emerich Jenei: „Nu am avut motivatie impotriva Realului, acum 20 de ani”
Pe 26 august 1986, Steaua a jucat finala competitiei „Trofeul Juan Gamper” impotriva echipei Real Madrid. Scorul final a fost 4-0 pentru echipa madrilena .
si al doilea articol : stelisti.ro / Inedit / Real Madrid-Steaua 4-0 (gol Hugo Sanchez)
La trei luni de la castigarea Cupei Campionilor Europeni, Steaua a fost invitata la turneul anual organizat la Madrid, contand pentru Trofeul Juan Gamper. Pe 26 august 1986.
Acum sa va spun si eu ceva INEDIT …Ca suporter al echipei Fc Barcelona ma simt obligat sa va tin un mic curs de istorie fotbalistica :
In 1899 un elvetian,Hans Gamper (mai tarziu si-a schimbat numele in Juan Gamper), a fondat Club de Futbol Barcelona . A fost unul dintre cei mai buni atacanti din istoria clubului si timp de 25 a fost presedintele acestui club . Catalanii ii dedica in fiecare an un trofeu creatorului echipei : Trofeul Juan Gamper, in fiecare an Barcelona isi prezinta echipa la acest trofeu si invita cele mai bune echipe de pe continent , anul acesta a fost Bayern Munchen .
Daca nu stiati …Real Madrid este cel mai mare dusman al Barcelonei . Acum la sfarsit de curs … am si o intrebare :
Chiar credeti ca Real Madrid ar fi organizat, chiar si acum 20 de ani, un trofeu care sa-i poarte numele celui care a fondat clubul cel mai urat la Madrid ????
PS: apropo nu cumva ati vrut sa spuneti TROFEUL BERNABEU ??? astept modificarile de rigoare

proPUNERE  •  25 august 2006, 16:33

N’am urmarit extragerea, dar din blog si comentarii inteleg cum s-au petrecut lucrurile. Era si greu!
:))
Ce sa zic…
Transmisia a fost un esec. Un astfel de eveniment impune respect! Ori ii acorzi exclusivitate, ori nu-ti mai acorda el nimic. UEFA n’ar trebui sa permita nimanui asa ceva.

Pentru Mihai :
Se spune despre Steaua ca niciodata nu s-a facut de rusine in Europa, ca are o TRADITIE care o obliga, care o motiveaza, etc. Sunt convins ca subscrii ideii. Asadar, cum iti imaginezi ca Realul poate fi invins in Ghencea?
=))
Spui „Real Madrid” si pui punct.
Care Barcelona?… Echipa despre care nu poti vorbi fara a-l aminti pe Ronaldinho? Mda! Au fost mai buni ieri, s-ar putea sa castige si azi. Nimic de zis, jos palaria. Dar cam atat.
stef@n

marius  •  25 august 2006, 16:45

Ai dreptate, transmisia a fost un esec… Tocmai m-am interesat, s-a facut un rating record. ))

Voi auziti cum suna ceea ce spuneti?? Chestii de genul „marea masa a telespectatorilor sunt niste dobitoci” etc. Sigur, voi nu faceti NICIODATA parte din marea masa, sunteti eruditi(cu mici scapari la gramatica), cititi Cartarescu si Plesu, ascultati numai muzica simfonica….

Ooooff, dupa 16 ani criticati diversitatea.

alex  •  25 august 2006, 17:14

catalin, citi ani ai mincat o paine super alba la pro tv???

e dureros sa uiti de unde ai plecat

proPUNERE  •  27 august 2006, 19:52

Pentru Marius :

In cazul de fata rating-ul nu spune nimic. ProTV a castigat dreptul de a transmite in exclusivitate in Romania tot ce este legat de Liga Campionilor, inclusiv tragerea la sorti a grupelor.
Altfel de ce n’o transmitea si Antena 1, etc.?

Unde putea romanu’ interesat sa urmareasca extragerea? Pe net? N’ai sa vezi. Ce treaba are romanu’ cu netu’? Ai tu, am eu, dar ca noi sunt putini in tara asta. Bun, tocmai de aceea esecul ProTV-ului a inregistrat, paradoxal, un record de audienta. Caci a fost un esec!

A! Nu-ti imagina ca am ceva cu ProTV-ul. Din contra, e preferatul meu, dar asta nu ma impiedica sa fiu obiectiv.