Raspunsul la comentariile de la “Te uiti si zîmbeşti”

In media clasica articolele nu se explica. Blogurile schimba regula. De aceea, cred ca uneori autorul are obligatia de a incerca sa nuanteze ceea ce poate n-a izbutit sa faca de prima oara sau ceea ce nu s-a inteles in sensul dorit. Jurnalistica in mai multi pasi… Ce va urma? Nimeni nu stie unde va merge interactiunea. Sau poate stim. Mergem acolo unde merg gusturile voastre. Acum ramine sa ne spuneti voi unde )): V-am pasat raspunderea.

vineri, 25 august 2006, 10:30

In media clasica articolele nu se explica. Blogurile schimba regula. De aceea, cred ca uneori autorul are obligatia de a incerca sa nuanteze ceea ce poate n-a izbutit sa faca de prima oara sau ceea ce nu s-a inteles in sensul dorit. Jurnalistica in mai multi pasi… Ce va urma? Nimeni nu stie unde va merge interactiunea. Sau poate stim. Mergem acolo unde merg gusturile voastre. Acum ramine sa ne spuneti voi unde )): V-am pasat raspunderea.

Peste 100 de opinii au fost postate la articolul “Te uiti si zîmbeşti ”. In majoritatea covirsitoare, ele duc catre doua variante, opuse ca idee si aproximativ egal repartizate numeric:

  1. In goana dupa senzational ProTV a gresit pentru ca a suprapus tragerea la sorti a Ligii Campionilor cu stirile care, in conceptia unora dintre voi, sint excesiv de violente.
  2. ProTV a procedat bine, iar articolul nu e decit sublimarea invidiei de origine corporatista ca Antena 1 n-a luat Liga Campionilor.

Malitia din tonul articolului se referea nu neaparat la post, ci la realitatea pe care o traim. Suprapunerea acestor lumi, cea in care stam, si cea a Ligii Campionilor, spre care aspiram, a creat efectul ametitor descris in ziar.

ProTV a facut alegerea de  a combina vizual cele doua realitati. Una mica si gratioasa, a Ligii, incearca sa se nasca in burta celei mari, infinit mai dura si pe care o traim in fiecare zi.

Despre asta am intentionat sa scriu si in aceasta cheie propun sa fie citit articolul. Evident insa, voi puteti descoperi noi sensuri si puteti comenta oricum atit transmisia TV respectiva, cit si articolul.

Va multumesc pt reactii. Astept mesajele voastre. In primul rind pe cele critice ))::


Comentarii (109)Adaugă comentariu

Cosmin  •  25 august 2006, 21:13

Am facut o mare greseala n-am scris numele echipei Dinamo cum a trebuit

florin  •  25 august 2006, 21:25

domule tolontan de ce nu raspundeti cititorilor?

ioana dumitrescu  •  25 august 2006, 23:03

mi-a placut mult ideea postata de cineva dinainte: un ziar de sport facut in trustul realitatii. oricum trustul intact e prea invechit ca sa satisfaca un om dinamic precum tolontan. sunt sigura ca se lupta cu morile de vant, chiar daca ar aduce dpret contra-argumente tineretea si viziunea cameliei voiculescu si faptul ca un ziar profitabil precum gazeta ete scutita de ingerintele patronale, etc., etc. probabil ca atunci cand e vorba de inovatie si dezvoltare si bani bagati in ele, nu mai e atat de usor. avand in vedere ca face parte din acelasi grup de oameni de presa si de generatie cu sorin enache, cine stie, poate ideea unei publicatii de sport in trustul realitatea nu e atat de fantezista… tolo, ai mai accepta provocarea unui nou ziar, luat de la 0?

STII CINE  •  26 august 2006, 0:36

Tolontane! Cred ca e inutil sa iti mai repet ca esti un MARE BOU pentru ca tu ai spus chiar intr-un mail personal.Daca postul sau posturile voastre erau atat de grozave,de ce nu ati cumparat voi drepturile de transmisie.Ati fi transmis simultan cu PRO TV.
Voi si cu Voiculescu sunteti cele mai mari jeguri din tara asta.PRO TV e un nume consacrat in media romaneasca si nu se poate compara cu voi.Aia transmit macar stiri din sport nu ca voi stiri de fotbal amestecate cu ultimele ispravi din bordeluri ale fotbalistilor.Ziarul si posturile voastre infecte gem de curve pentru ca siunt patronate de o fata de securist care isi aduce curvele in ziar.
Voi si cu Voiculescu ar trebui sa dispareti.Voiculescu din politica iar voi din presa sportiva.Ati distrus si distrugeti in continuare fotbalul romanesc creind artificial scandaluri in interiorul cluburilor sau intre jucatori ca sa destabilizati situatia.Influenta voastra e SUPERMALEFICA.Au facut bine jucatorii Stelei ca nu au discutat cu voi.
Nu ma refer la toti de la GSP ca acolo sunt si 2-3 ziaristi de treaba si care scriu corect si pentru aia merita sa iau ziarul.Ma refer la analizele lui Vochin,comentariile lui Buzarin sau Geambasu.Astia sunt ziaristi corecti si nu o sa ii bag in aceeasi oala cu jeguri ca voi.
V-am spus ca sa faceti:sa va deschideti un ziar in care sa relatati ispravile de la carciuma sau de la bordel ale fotbalistilor.

florin  •  26 august 2006, 19:12

stii cine are dreptate perfecta dreptae.sunteti manan mana cu CEL MAI PRAF POSAT DE TELEVZIUNE DIN ROMANIA si voiculescu este cel mai praffff.un fost comunist care te pune sa scrii cele mai mari jecguri

florin  •  26 august 2006, 19:12

stii cine are dreptate perfecta dreptae.sunteti manan mana cu CEL MAI PRAF POSAT DE TELEVZIUNE DIN ROMANIA si voiculescu este cel mai praffff.un fost comunist care te pune sa scrii cele mai mari jecguri

monicutza.stelista  •  27 august 2006, 18:20

Baieti, cred k nu are rostam sa postam mesaje aici ca sa injuram si sa criticam! E adevarat k nici mie nu-mi place Antena 1 si prefer PRO TV-u’! Chiar ma deranjeaza faptul ca la fiecare Recurs al etapei Ovidiu Ioanitoaia e intotdeauna in intarziere si bineinteles k as fi preferat sa vad tragerea la sorti pe tot ecranu pt k STEAUA a reusit o performanta de care nu am mai avut parte de mult timp! Si nu mi se pare normal ca d-l Tolontan sa fie criticat pt k a avut ceva de obiectat in privinta deciziei PRO TV-ului de a transmite in acest fel tragerea la sorti! Oricat s-ar stradui, niciun ziarist nu va reusi sa fie pe placul tuturor! Dar cred k toti cei de la GSP merita un pic mai mult respect pt k sunt convinsa k au avut mult de munk pana sa ajunga aici! Respect pt toti ziaristii sportivi!

Norbert  •  3 octombrie 2006, 19:04

Norbert Says:

October 3rd, 2006 at 3:17 pm
Despre neTV…

Nimeni nu-i acorda atentie… si anul acesta a aparut din senin in grila de programe. Este ca un furuncul sub ochi, care te face sa suspini dupa sezoanele trecute in care admirai si altceva decat tambalaul mioritic. Bun, poate avem un campionat mai puternic, dar nu-i e dor nimanui de driblingurile lui Ronaldinho, de ferocitatea lui Inzaghi sau de pasele lui Deco? Oare doara eu vad mai gri weekendurile petecute in fata TV-ului incercand sa ma dumiresc cum de a ajuns abirtajul si nu jocul punctul de atractie? Si voi, si voi … nici macar o batista nu-mi acordati, d-apoi trei cuvintele de inviorare si de optimism. Daca nici voi nu cautati adevarul din spatele acestei disparitii inoportune, atunci cine? Sunteti MEDIA, deci stiti ce este in MEDIA.
Dar intorcandu-ma la acest post nou… trebuie sa recunosc, e al naibii de dat dracului… Unii spun ca a aparut din lipsa de bani, altii din lipsa de interes… responsabilul TVSport (n-o sa-i rostesc numele sa nu jignesc acest misiv) spune ca are altele mai bune de aratat… mirifica liga ucraineana, sau cea secundara engleza… ii urez ratinguri pe masura…
De ce acest post nou? De ce a fost nevoie? Lispa de bani? de cand? Nu consumatorul ar trebui sa diteze, nu el ar trebui sa impuna standardul…? Sau i se baga in gat orice…? Dupa democratie, cica avem orice, numa bani sa poti da. Uite, eu as da, dar cui?
Da, domnilor, acest post tv este cel pe care-l privesc duminica seara la 21:30 cand e derby in italia si spania, duminica de la 16:00 cand e campionat in italia, si toata seara de duminica cand (scuze cacofonia intentionata) indeobste erau meciuri iberice grele. Mai e cate un meci si in timpu saptamanii… bonus… Stiu, poate si voi vreti sa va uitati cu mine la acest post nou, tocmai de aceea vi-l recomand… este in toate grilele, nu trebuie sa cautati mult… urmati doar sigla…

neTV

culae  •  31 martie 2008, 22:45

tolo, nu ai diacritice? că nu se înțelege nimic din ce scrii. pare un articolaș făcut de un puști isteț pe scara blocului.