De ce a demisionat redactorul sef de la ziarul gratuit

Laurentiu Ciocazanu a renuntat la functia de redactor sef al Compact, ziar gratuit editat de Ringier, si s-a intors ca editorialist la Evenimentul Zilei. Informatia a fost furnizata oficial de trustul elvetian. De fapt, decizia a fost undeva intre demisie si demitere. Ciocazanu n-a avut niciodata relatii de sustinere profesionala cu Marco Stettler, directorul executiv al publicatiei. Desi Compact merge bine ca tiraj, distribuie aproximativ 150.000 de exemplare zilnic in Bucuresti, modelul de business este diferit de cel al ziarelor platite: redactia este putin numeroasa si supra utilizata, veniturile din publicitate sint, la inceput, modeste si ziarul pierde operational, situatie normala pentru un astfel de proiect. Surse din Ringier sustin ca Stettler a inceput sa gaseasca explicatiile pentru situatia financiara in elemente de continut, iar Ciocazanu s-a simtit presat si, in final, fortat sa renunte, convins el si directorul au viziuni diferite asupra produsului.

miercuri, 30 august 2006, 12:37

Laurentiu Ciocazanu a renuntat la functia de redactor sef al Compact, ziar gratuit editat de Ringier, si s-a intors ca editorialist la Evenimentul Zilei. Informatia a fost furnizata oficial de trustul elvetian. De fapt, decizia a fost undeva intre demisie si demitere. Ciocazanu n-a avut niciodata relatii de sustinere profesionala cu Marco Stettler, directorul executiv al publicatiei. Desi Compact merge bine ca tiraj, distribuie aproximativ 150.000 de exemplare zilnic in Bucuresti, modelul de business este diferit de cel al ziarelor platite: redactia este putin numeroasa si supra utilizata, veniturile din publicitate sint, la inceput, modeste si ziarul pierde operational, situatie normala pentru un astfel de proiect. Surse din Ringier sustin ca Stettler a inceput sa gaseasca explicatiile pentru situatia financiara in elemente de continut, iar Ciocazanu s-a simtit presat si, in final, fortat sa renunte, convins el si directorul au viziuni diferite asupra produsului.

 


Comentarii (18)Adaugă comentariu

Milka  •  30 august 2006, 12:48

Era firesc ca un tip „people agenda oriented” si „political oriented” asa cum e Ciocazanu sa nu se simta 100% confortabil in materiale de cateva sute de semne. Dar, daca sunteti atenti intr-o dimineata in metrou la raportul cititori de Libertatea/cititori de Compact, Ciocazanu a facut o treaba buna. Posibil in defavoarea Libertatea. Are cineva statistici in senul asta?

paul h  •  30 august 2006, 12:59

mersi vad ca ai tinut cont de ce ti-am spus si nu scri numa de media pro:)
auzi e chiar adevarata asta cu trica?pt ca daca e asa tre sa primeasca o lectie nesimtitul asta

Iann  •  30 august 2006, 13:03

E off topic da nu ma pot abtine. In ziarele de astazi evident plecarea lui Teo. Insa mi se pare jenant ca nici un jurnalist sa nu fi reusit sa dea peste reprezentantul Dohan in Romania. Fie ca este Radu Voicu (director de programe) sau chiar fiica proprietarului. Deci scriem mult spunem putine.

Mai multe informatii despre ziarul gratuit a fost acu vreo saptamana si ceva pe blogul lui Iulian Comanescu .
Chiar si Cristin_ Gh_l_s_l a luat parte.

che  •  30 august 2006, 13:18

sa fie sanatos!

germania-iasi  •  30 august 2006, 13:37

il recomand pe cristocea in locul lui dorinel daca nu vine la nationala
…merita un loc de titular in nationala romaniei .e cel mai rational fotbalist.it the best footbaal player in the natiopnal cup.
merita sa fie t6itulasr in nationala romaniei.
si badea la fel.
forza kiler badea.mi-am spart capul pt elin disputa CU STANDArd. kiler bgadea.l saparge poarta bULGARIEI

Mihai  •  30 august 2006, 13:39

ringier e oricum de cacao, uite in ce hal au stricat prosportul.
asa ca no comment.

zoso  •  30 august 2006, 14:45

eu nu am inteles nici acum de ce s-a facut acel ziar gratuit, ca practic lua din piata libertatii.

johhny  •  30 august 2006, 15:41

Domne’ce a scris tipul asta aici e adevarat 100%. Va spun eu ca lucrez acolo

Cătălin Tolontan  •  30 august 2006, 15:42

zoso: initial, trusturile care detineau presa platita au facut ziare gratuite ca riposta la aparitia editorilor specializati in presa gratuita. Apoi, dupa ce presa mondiala si-a revenit ca incasari din publicitate, s-a dovedit ca modelul de business gratuit poate aduce profit. Piata din Romania nu-ti permite in acest moment sa aduci pe plus un cotidian gratuit. Insa probabil ca Ringier a actionat asa, stiind ca va pierde, doar ca sa se apere de eventualele aparitii de presa gratuita. Plus ca, stii cum se zice in markenting: pe o categorie, e mai important sa fii primul decit sa fii cel mai bun!

zoso  •  30 august 2006, 16:13

bine, la finalul zilei poa sa zica ca dau mai putine impozite ca au avut pierderi din cauza acestui „ziar”.
nu sunt primii, mai sunt aparitii editoriale gratuite, de genul sapte seri, care au avut succes.

sarah  •  30 august 2006, 16:48

@ iann (desi e off topic)

problema cu reprezentantii dogan nu este sa dai de ei (ma refer la radu voicu). problema e ca nu ai ce scrie de la ei. pentru ca singurul lucru pe care-l spune radu voicu este ca nu poate spune nimic. si-atunci ce faci? strici cateteva sute de semne ca sa spui nimic (vorba lui badea)?

in economia unui articol acele cateva sute de semne se pot folosi mult mai bine… si cred ca stii asta, pentru ca esti ziarist.

repet, nu cred ca e cineva din presa, care a scris despre subiect, care sa nu fi vorbit cu radu voicu de cel putin cateva ori pe zi saptamana asta. dar el nu are voie sa spuna nimic.

Iann  •  30 august 2006, 17:03

Scuze Catalin: (tot off topic)
Sunt de acord cu inportanta celor cate sute de semne. Ok, omul nu poate sa spuna nimic. Dar la CNA zice ca postul ar trebui sa dea drumul la ceva. Deci cand dati drumul frate Voicule. Catalin zicea chiar ca fiica patronului e in Romania. Cine e doamna? Unde sta in Bucuresti, cu cine se intalneste, cu cine a batut palma, de unde vor emite, ce oameni au angajat, lucreaza cu vre-o firma de head-hunting? Burci a plecat asa deodata? Cine e Radu Voicu? De unde a aparut in peisajul media, etc. ma intrebam si eu.
Si nu sunt jurnalist…

sarah  •  30 august 2006, 17:34

si eu tot cu scuze 😀 [o sa-mi fac eu blog o data si-o data :)]

iann, daca te-as suna eu peste cinci minute si ti-as zice „sunt cutarica de la ziarul x. spune-mi si mie te rog unde iti este seful si cu cine vorbeste” ce-ai zice?
intrebarile tale sunt absolut pertinente. la unele afli partial raspunsul din articolul din Cotidianul de azi.
in ceea ce priveste identitatea fiicei lui dogan, un simplu google imi da raspunsul: Begumhan Dogan Faralyali. dar date tehnice nu are nimeni, pentru ca ei inca sunt in continuare in cautare de spatii. n-au nici macar un birou in romania.
radu voicu e fostul research manager de la prima tv.
burci n-a plecat asa, deodata. Tot cotidianul scrie ca intelegerea pe care o voia el era sa puna la dispozitie studiouri si sa primeasca in schimb 30% din dogan media international. acu dogan nu mai are studiouri, iar burci isi vede de vagoane.

Iann  •  30 august 2006, 17:54

Un alt search arata ca pe langa faptul ca e fiica lui mogulului Dogan, e si un vicepresedinte cred non executiv la o firma care are afaceri de un miliard de euro in Turcia (adica ar fi a sasea firma dupa cifra de afaceri in Romania, sa zicem ca Metro).
Daca femeia e in Romania sper sa aflu din Ciao.

Iann  •  30 august 2006, 19:04

Iar Aydin Dogan este prezent in lista Forbes 2006 pe locul 486, cu o avere estimata de 1,6 miliarde dolari. Si pe langa presa mai detine si cea mai mare companie petroliera din Turcia.
La noi miliardul de euro il are poate Tiriac sau cine stie Vantu.

la inchiderea editiei « elenalog  •  30 august 2006, 19:11

[…] – in acest context, cred ca discutia inceputa cred ca de Zoso, preluata si de Dragos Novac, privind gratuitate vs plata poate ar trebui reluata. Via Catalin Tolotan, despre Compact. Stirea e ceva mai veche, era un comunicat in EVZ acum vreo saptamana si ceva, daca imi aduc aminte bine. Mi-este teama ca proiectul Compact se duce incet, incet, incet dupa Metro – tot Ringier. Cred ca e nevoie de o abordare diferita a ziarelor gratuite in Romania. Povestea este cam asa, la inceput, la lansare, era un baiat care impartea ziare la capatul lui 41 la Sofitel. Idee excelenta – la prima ora, multa lumea trecea pe-acolo, luam ziarul, citeam… Apoi, a incetat. Morala este ca daca un ziar gratuit nu iti pica in mana, nu il cauti… […]