Din nou biletele

În timp ce Piţurcă duce lipsă de fotbalişti care să joace măcar la o echipă, Mazilu aleargă la mai multe dintr-o dată. Şiman şi Copos sînt autorii unei tranzacţii fabuloase. Golgeterul României circulă ca maşinile în duminicile ultimilor ani de comunism: în zilele fără soţ e la Sportul, în cele cu soţ, la Rapid.

miercuri, 30 august 2006, 11:04

În timp ce Piţurcă duce lipsă de fotbalişti care să joace măcar la o echipă, Mazilu aleargă la mai multe dintr-o dată. Şiman şi Copos sînt autorii unei tranzacţii fabuloase. Golgeterul României circulă ca maşinile în duminicile ultimilor ani de comunism: în zilele fără soţ e la Sportul, în cele cu soţ, la Rapid.

Prins pe frontul de interjecţii dintre români şi bulgari, Trică este noul Pacepa al fotbalului din Balcani. Piţurcă s-a lăudat şi l-a deconspirat ca spion, moment în care fotbalistul lui ŢSKA Sofia a trecut în tabăra cealaltă, amuzat şi el de atîta interes. Fotbalul a inventat conceptul de spion mediatic. Totul e spectacol.

Mai mulţi cititori ai gsp au reclamat schema clasică de la Constanţa. Biletele nu mai sînt la case, dar au ajuns la bişniţari. Unii dintre ei se întreabă ce face Lupescu, cel care vorbea despre respectul faţă de suporteri. Răspunsul este: nu ştim! La aproape un an după ce au fost numiţi, ei aşteaptă, ca şi Sandu, să pice punctele echipei naţionale. Asta e politica de marketing a FRF!


Comentarii (32)Adaugă comentariu

silviu  •  30 august 2006, 23:22

Pai ati vazut ce a dat REALITATEA, ca cica era lume afara, si vanzatoarea se muta la cantina. Asha e cu nationalistii de taxeaza publicul.

Gabriel Constantin  •  30 august 2006, 23:23

Daca si benzina o ia pe cartela s-ar putea ca Mazilu sa nu faca fata noului sezon.Si cum va ajunge la echipa utecistului Copos……

Se pare ca ziaristii bulgari sunt mai ahtiati dupa scandal decat cei romani: marele spion Trica. Ce putea sa-i spuna Trica lui Piturca care sa-i foloseasca in pregatirea meciului?FRF nu are angajati pentru studiul adversarilor?

Lupescu mai lucreza la FRF? Pe ce post?
Oricum biletele sunt impartite de oamenii Nasului. Florin Scurtu nu mai lucreza la GSP. El stie despre ce e vorba.

Stiu ca blogul nu e chat ,dar macar la 50 de mesaje puteti da un raspuns(hai 100 ca aveti destule)

silviu  •  30 august 2006, 23:24

aaa, pentru stelisti, tot REALITATEA se intreaba pe site pe cine trebuia sa selectioneze Piturca. Parerea mea, toti STELISTIIIIIII !!!! Sa vedem voturile voastre.

silviu  •  30 august 2006, 23:27

gsp-ul de ce nu a lansat inka asha ceva?
http://www.realitatea.net/15716_ROMANIA—-BULGARIA-Mai-sunt-3-zile-comentati-sansele-tricolorilor.html

cristian  •  30 august 2006, 23:41

oare de ce naiba nu se dau biletele online in pana mea…mai avem mult pana acolo:( lupescu freaca menta s-a vazut acolo la cald…nashu i-a inchis gura si gata sindicatul fotablistilor si tot…siel si prunea…2 loseri

cristian  •  31 august 2006, 3:58

Bine zis Cristiane. Apropo, cred o sa mai treaca cel putin 10 ani pana o sa fim si noi civilizati cu biletele nu sa se vinda marea majoritate la nenorocitii aia de bisnitari. Dar ce sa-i faci asta e, atata timp cat avem stadioane mici nu putem emite pretentii. Ganditi-va la un stadion de 70.000 de locuri, mai existau plevele de bisnitari?
Inca ceva, Lupescu ar putea sa angajeze niste studenti macar sa faca un site cat de cat decent la FRF, sa puna la vanzare bilete direct pe site pentru ca va garantez ca or sa se epuizeze toate.
Din Japonia, HAI ROMANIA!

jonut  •  31 august 2006, 8:29

Suntem penibili. Ar trebuii sa se faca un sondaj printre spectatori. Cati au luat de la casa de bilete, agentii si cati al negru!?!?!!?!?!! Oare ce scuze mai au cei de al federatie pentru aceste fapte?! (nu stim, nu cunostem , nu noi, etc)?!?! Si inca ceva!!!!? Drept ar fii ca sa se faca un boicot nimeni sa nu ia bilete inafara celor de la casa de bilete!!? Sar umple o peluza de stadion. Atunci va fi adevarata revolutie impotriva acestui fapt.

Danny  •  31 august 2006, 8:37

Stie cineva p ece perioada au semnat Mazilu si Lazar.? Ca in articol la inceput apare pe 1 an cu drept de prelungire pe inca unul, iar la sfarsit ca au semnat pe 4 ani?

cosmin crisan  •  31 august 2006, 9:15

apropo de politica de marketing a frf … am incercat sa gasesc o agentie de turism in bucuresti care sa organizeze o excursie la constanta pentru meciul romania – bulgaria. am folosit motorul de cautare google. niciun rezultat. am trimis un mail la frf pentru a afla daca exista o astfel de agentie agreata de frf. n-am primit niciun raspuns. nu-mi vine sa cred ca ionut lupescu, un tanar invatat cu mentalitatea germana, nu a putut sa schimbe nimic in politica de marketing a frf. pana acum, ionut lupescu este o mare dezamagire pentru mine.

delphi  •  31 august 2006, 9:25

dupa ce am vazut bancurile cu bulgarii din ziar am vrut sa ma reclam la oficiul pt combaterea discriminarii, dar … astia nu au site, nu am gasit nici un nr de telefon… 🙂

delphi  •  31 august 2006, 9:26

„sa va reclam” – scuze 🙂

Bigdan  •  31 august 2006, 9:28

Ce face Lupescu? Probabil ca analizeaza datele sa retrogradeze si CFR-ul (exemplul elocvent cel mai recent fiind Sportul din aceasta vara). Ce ii intereseaza pe ei de suporteri? Si daca e un meci atat de important, si ne intereseaza situatia biletelor bisnitari sau case de vanzare, de ce nu punem accentul pe formula de start, de ce nu ne dezgusta pe toti convocarile si probabilul 11 de start?
Avem (eu si colegii de birou) si noi o sugestie pentru convocarile din urmatoarele meciuri, de care ne-ar fi foarte drag sa se tina cont:
– Portari: Stelea, Prunea, Boldici;
– Fundasi: Negrila, Tilihoi, Vivi Rachita, Tibor Selymes, Bumbescu, Didi Prodan si Iulian Filipescu (nea Puiu stie cine e);
– Mijlocasi: Basarab Panduru, Iosif Rotariu, Dorin Mateut, Danut Lupu, Constantin Galca, Gica Popescu (la inchidere), Nicolae Dobrin eventual;
– Atacanti: Jean Vladoiu, Florin Raducioiu, Boby Verdes si Petrus Manta.
Nu se vrea o ironie, dar daca tot s-a facut schimbul de generatii care ne-a costat cam 3 calificari, macar sa o facem pana la cap!

adrinu  •  31 august 2006, 11:01

Lupescu ati vazut f. bine ce rol joaca…inchizator la echipa nationala contra Farul 2. Cand sa se mai ocupe si de strategii de marketing…(stie oare ce inseamna??) . Cat despre bilete aceeasi veche problema…frf, invitatii lor, visit travel (fodoreanu stie..) si bisnitarii – sunt toti care au acces la bilete plus cateva sute de norocosi care vor sta la peluze. Totusi…DE CE NU SE JOACA PE LIA MANOLIU??? SA TERMINAM O DATA CU CIRCUL DE A MUTA NATIONALA PRIN TARA CUM PLIMBI URSUL SA IL VADA CURIOSII. SUNT CURIOS CATE MECIURI OFICIALE A JUCAT ANGLIA IN AFARA LONDREI?? SA FIM DEMNI SI SA INVATAM SA CASTIGAM SI SA PIERDEM PE UN STADION MARE SI PLIN DE SUPORTERI ADEVARATI.

Dan  •  31 august 2006, 11:03

Cine e TRICA? Ca eu nu prea am auzit de el?……..

chris  •  31 august 2006, 11:09

Dupa meciurile nationalei ar trebui sa faceti o analiza: ce a facut Lupescu si Prunea pentru nationala si pentru suporteri din posturile pe care le ocupa la FRF? Ca eu ca suporter nu vad nici o imbunatatire. Si sunt foarte multe lucruri care merg prost, dintre care asta cu biletele ne afecteaza direct.

Gigel  •  31 august 2006, 11:12

Lasa ca merg bisnitarii si Piturca la meci. Poate trag si un poker in momentele de plictiseala.

Te miri ca isi bat joc altii de noi si fac misto in presa cand isi bat joc si ai nostrii de noi.

E bine ca Lupescu si Prunea raman verticali… cu capul in prun… si nu vad nimic printre frunze. Sa asteptam toamna, sa pice frunzele, sa se mai cocosheze si baietzii astia doi… Nu ca ar vedea mai bine din prun, dar poate vin altii. Pana acum speram ca cei care-s sus sunt batrani si nu mai asteptam mult pana pleaca. Acum e ca in mitul lui Mecca si Mecca. Au venit altii si speranta noastra e tot mai departe.

Hai Romania!

Daniel  •  31 august 2006, 11:20

Chiar crede cineva ca cei de la federatie stiu ce se intampla cu biletele ? Sa fim seriosi…astea se rezolva intre cei de la casele de bilete si coloratii sefului de galerie de la Farul. Sincer, nu cred ca au Sandu sau Lupescu vreo vina.

Minoiu Dan  •  31 august 2006, 11:25

Mai baieti voi tot nu intelegeti ca aia sunt ai lu’ Nasu! Doar trebuie sa mai faca ceva la vila, la terenul sintetic, la scoaterea drogatei din tara, ca incepe anul universitar acusica si trebuie sa de-a la unii si la altii. Cat despre craii de la Rasarit (Lupescu si Prunea) ei sunt prezenti insa lipsesc cu desavarsire. Vai de capul nostru cat timp va mai sta Nasu’ la conducere si terchea-berchea astia care ii tot fac plocoane.

radu  •  31 august 2006, 11:54

si voi credeti ca mesajele astea le citeste cineva? Tolontanee, scrie tata despre jaful asta de la federatie si de la echipele „europene”. ca si la biletele cu Madrid si Lyon va fi la fel de mare jaful. si jegul: sa stai la case dupa un bilet de 50 euroi, sa te injuri cu toti coloratii si cefele late. Solutia salvatoare: sa isi facu lupescu firma, sa vanda online biletele. doar tot ei trebuie sa fie in sistem! hai integrare…

luis  •  31 august 2006, 12:03

Cand o persoana nu este capabila sa se lupte cu un sistem, sfarseste prin a fi inghitit de acesta.Vezi Lupescu, Prunea…..

Gigel  •  31 august 2006, 12:03

si daca vand online, romanii crezi ca nu stiu sa faca smecherii? (nu ma refer la userul de rand… ci la aia colorati sau la aia cu ceafa lata) care au grija sa ia direct de la sursa

cosmin crisan  •  31 august 2006, 12:20

si totusi, daca ionut lupescu si-a mai pastrat ceva din demnitatea pe care o avea atunci cand juca pentru echipa nationala si in bundesliga, il asteptam sa ne dea un raspuns chiar pe acest blog …

dragosh2luck  •  31 august 2006, 12:33

Baieti, performanta cere sacrificii, sacrificiile suporterilor. Noi ii ajutam si ei ne mananca banii. Asta e sistemul! Au mare nevoie de suporteri, dar oare suporterii nu au nevoie de respect?

Razvan  •  31 august 2006, 12:53

Cu echipa asta nu o sa ne calificam nici acum. E problema de mentalitate. Romanu’ tot roman moare. Mai vedem !

ROSIN  •  31 august 2006, 13:00

Nu a lui Lupescu? Oricum.Pai da!

necula  •  31 august 2006, 13:24

tocmai am vazut ekipa, de ce ma temeam nu am scapat: codrea, petre, rosu, tamas, contra… e clare, poate avem totusi noroc si batem, sa dea domnu sa fie bine

1 stelist  •  31 august 2006, 14:33

De batut zic ca batem ; asa a fost si acu’ cativa ani cu ungaria si tot i-am batut cu 2-0.
Da’ mie tot nu-mi vine sa cred , cum ii doare in cot p-astia de la FRF si in general astia de organizeaza meciuri in Romania , cand vine vorba de bisnitari. Ma da’ cat de greu o fi sa pui jandarmi in zona unde sa vand bilete sau oameni sub acoperire care sa-i salte si sa repuna in vanzare ce se confisca . Sa se vanda doar 3 bilete fiecarui cumparator pe baza de buletin si sa fie trecut intr-o baza de date , si astfel daca mai incearca sa cumpere alte bilete mai tarziu , se verifica frumos in calculator daca a mai luat sau nu .

Octavian  •  31 august 2006, 14:37

Si daca nu ar cumpara nimeni de la bisnitari?! mda, nationala ar ramane fara spectatori. un meci! dar asa poate se trezeste cineva. pentru ca nenorocitii profita tocmai de dorinta de a fi pe stadion pentru a incuraja nationala…..
iar varianta de a cumpara online… nu are rezolva nimic. atunci, cu atat mai mult ar disparea biletele. parerea mea este ca biletele ar trebui date NOMINAL. da, ar dura poate mai mult, ar fi cozi mai mari… dar am rezolva problema. bineinteles, numele sa fie tiparite….. nu scrise de mana.

ANTI GSP  •  31 august 2006, 14:44

bravo STEAUA…..

ANTI GSP  •  31 august 2006, 14:54

UNDE SUNT CEI DOI DERBEDEI DE LA GAZETA?UDREA SI ROTARU(LOLEK SI BOLEK),AU DISPARUT S-AU DAT LA FUND?BAI CUM RAMANE CU ARTICOLUL „REFUZA STEAUA”UNDE SUNTETI ACUM SA COMENTATI TRANNSFERURILE STELEI……SAU VOI APARETI NUMAI LA RAU DRACUSORILOR,AICI SUNTETI VOI FFF.PRICEPUTI………SA RAMANETI CU STEAUA IN GAT….

Vic  •  31 august 2006, 19:04

Legat de bilete vreau sa va spun sincer k ne-am saturat, si eu si prietenii mei (de regula mergem cate aproximativ 20 de persoane la un meci) sa tot plecam, cu randul, de la servici si sa fim striviti la cozile de bilete de la meciurile Stelei . Am fost la toate meciurile europene ale Stelei disputate in Bucuresti de la cel contra Valenciei si pana la cel cu Standard si ne este din ce in ce mai greu sa obtinem bilete prin metode corecte din cauza bisnitarilor care efectiv te dau la o parte de la rand pentru a achizitiona cat de multe considera ei . Refuz sa cred k cei care se ocupa de comercializarea biletelor sunt atat de ingusti la minte incat sa nu distribuie bilete decat la 2 case si numai la stadioane . Probabil k se castiga sume frumoase din spaga primita de la bisnitari . Sunt convins k exista multe alte alternative civilizate de distribuire alternativa a biletelor astfel incat sa aiba acces la ele toti cei care doresc achizitioanrea lor . Sunt sigur k se vor epuiza si mai repede decat pana acum si fara timp si nervi consumati . Cred k a venit timpul sa ne gandim toti serios la achizitionarea de abonamente .

Stefan Sorin  •  4 septembrie 2006, 22:51

Si ca o paranteza, domnule Tolontan! Ce scor credeti ca era daca jucam (tot meciul) de la inceput cu cei intrati in teren in a 2-a repriza?
Ce ziceti de Petre, Tamas, Contra, Lobont, Maftei si mai sunt cativa, care nu stiu sa stea in teren, nu sa joace fotbal la nivel mediu? Tamas care face avioane(vezi mainile intinse de la cele 2 cartonase) s.a.m.d! Sunt prea multe de spus … .