Fără cruţare!

Nu ne-o apuca taman acu’ mila de cei mici! Sigur că lumea e ciudat alcătuită. O vacă europeană primeşte 2,5 dolari pe zi pentru îngrijire şi hrană, în timp ce trei miliarde de oameni trăiesc cu mai puţin de 2 dolari zilnic.

marți, 5 septembrie 2006, 6:37

Nu ne-o apuca taman acu’ mila de cei mici! Sigur că lumea e ciudat alcătuită. O vacă europeană primeşte 2,5 dolari pe zi pentru îngrijire şi hrană, în timp ce trei miliarde de oameni trăiesc cu mai puţin de 2 dolari zilnic.

Dar asta n-are nici o treabă cu fotbalul! Dacă vom putea, trebuie să batem Albania şi cu 7-0. Aşa şuşotesc jucătorii în cantonament. Însă n-o rostesc cu glas tare, de teamă să nu se întîmple vreo nefăcută şi apoi să se facă de rîs.

Şi ce mai spun „tricolorii” între ei? Că Mutu o să joace mult mai ofensiv cu Albania, pentru că sarcinile duble îi diminuează energia de gol, că Roşu va prelua o parte din treaba lui în preajma propriului careu şi că Ganea va prinde banca de rezerve, fiind chiar prima schimbare pentru Marica.
Plus că mai au o speranţă. Ca bulgarii să se încurce la Sofia, contra Sloveniei. În ciuda faptului că au fost fair-play şi nu au intrat în polemici cu fosta mare glorie a Balcanilor, ei au simţit în teren cîte parale face Stoicikov ca antrenor.

E imposibil să nu i se înfunde pînă la urmă! Cu inima la Tirana şi cu urechea la Sofia, aşa se joacă ziua de azi. E o întrecere a mizelor mici, însă la fel sînt deocamdată şi rezultatele noastre. Pe vremuri, ne raportam la Paris sau la Roma. 


Comentarii (94)Adaugă comentariu

stelica  •  6 septembrie 2006, 12:40

mai lasa-ne tolontane, nu ne mai trage cheita, ca asa-i facut si cu bulgarii.Din pacate avem ziaristi sportivi prea buni pt sportul din tara asta, ia-ti si tu o meserie ca lumea, deschide-ti un atelier, ceva, lasa lumea sa munceasca ca si io-s la servici acum cand iti scriu, da?

Reddog  •  6 septembrie 2006, 12:41

E cam nasol intradevar. Sa te uiti la altii cum joaca pe la turnee finale, ba sa mai si tii cu ei:))
Doua lucruri: 1- Nu putem umple nationala de stelisti, nici daca castiga Liga. Nu pot fi 11 pe teren. Oricum nu toti sunt mari valori. Au si rapidistii loc la nationala. Lovin inca nu cred ca e potrivit. Oricum daca revine Radoi iar freaca banca.
2- Fiti optimisiti. Asa ca mine. Dupa ce am vazut tineretul in actiune:)) Pai mai rau de atat nu se poate, lucrurile trebuie clar sa se schimbe in bine, nu?

Reddog  •  6 septembrie 2006, 12:47

Iar incepeti cu stadionu’? Pai daca-s buni si au valoare pot juca si-n padure. Ce dracu ma? Aialalti joaca pe alt gazon? Asta cu „noi suntem echipa mai tehnica” e un MIT!!!
Echipa sa vina mai mult in provincie…Ca acolo e incurajata. In Bucuresti, cum nu merge jocu’ cum suntem condusi, toata lumea fluiera(Filipescu stie, Contra stie…). Din pacate nu ste interes… Si nu se fac stadioanele. Daca ar avea unde sa joace in Cluj… Sau macar sa mearga la Timisoara, Brasov. Tara asta nu sta in Bucuresti.

Cetateanul Turmentat  •  6 septembrie 2006, 12:49

Propun sa se desfiinteze nationala U21 ca si asa sant niste amarati de jucatori si niste antrenori si mai amarati care oricum se schimba la 6 luni.

Reddog  •  6 septembrie 2006, 12:49

Apropo, cu ce drept iti permiti sa insulti o alta natiune? A ta e mai buna? Nu se face asa ceva…Puteau fi si de pe Luna, nu conteaza. Ce daca altii fac asa hop si noi? Or fi ei cum or fi, da n-au scris nimic rau de noi…

MMA  •  6 septembrie 2006, 13:03

# cosmin Says:
September 6th, 2006 at 9:12 am

Romania s-a calificat la ultimele mondiale si europene atat timp cat a jucat HAGI. Si asta datorita geniului sau si a faptului ca nu a acceptat infrangerea. Visul frumos s-a terminat!! Treziti-va! Ceea ce vedem azi se numeste mediocritate, ignoranta si aroganta. M-am saturat de miorlaitul ala de Chivu sau de “valoarea” mult umflata de presa a lui Mutu. Traim intr-o tara fara un sistem de propulsie al valorilor, unde puturosenia, hotia si betia sunt la ele acasa si unde doar geniile pot razbi.

Exact, Cosmin. Din pacate asta este adevarul. Luminita de la capatul tunelului ar putea fi insa cluburile de fotbal. Acolo, de bine de rau, sunt bani privati si finantatorii nu prea isi permit sa arunce bani promovand mediocritatea sau sustinand ambitiile si infatuarea vreunui antrenor. Piturca e un antrenor bun, zic eu, insa moralitatea lui este mai mult decat indoielnica si nici un bun psiholog pt. jucatori nu este. Cam la fel este si cu Oli dar acesta are macar scuza ca sta in banca lui si invata din greseli.

ionut craciun  •  6 septembrie 2006, 13:26

o sa avem un meci ravasitor cu albania dintr-un motiv simplu:nu avem antrenor.piturca nu este capabil sa gestioneze interesele nationalei.in primul rand plateste tribut intereselor personale:nu convoaca jucatori precum ogararu datorita unor conflicte cu patronul stelei,alege locul disputarii meciurilor dupa criterii indoielnice ,sa nu spun altfel.
in al doilea rand nu reuseste sa simta jucatorii:daca il bagi pe tamas titular care nu a jucat la echipa de club si il tii rezerva pe ghionea,il bagi pe maftei mijlocas la inchidere,mizezi pe contra care joaca din amintiri dar fizic nu mai poate sa fie o solutie,il tii pe ganea in tribuna;este clar ca nu meriti sa ocupi scaunul de selectioner.cu toata consideratia noastra

dorin  •  6 septembrie 2006, 13:32

eu zic ca… hai sa terminam cu aberatii de genul constructia si reconstructia echipei nationale!!!
S-au terminat vremurile cu cantonamente de 3 saptamani, unde aveai tot lotul si puteai construi un sistem de joc, relatii de joc, etc…
Echipa Frantei, de exemplu: gol dupa gol din lovituri libere, si totusi sunt vicecampioni mondiali! revelatia Ribery a jucat primul meci in echipa Frantei 2 meciuri inaintea cupei mondiale, Cisé s-a rupt tot atunci…
hai sa luam fiecare meci in parte si sa ne aplicam asupra fiecaruia! cum putem vorbi despre constructie , cand Dorinel nu mai are gaz si chef de jucat pentru piti, cand coloana vertebrala a echipei (axul Lobont-Chivu-Mutu) e atacata tot timpul si joaca pe unde joaca…
Eu zic ca fiecare meci tre’ pregatit individual, cu jucatorii cei mai bine adaptati… de exemplu (ca sa fac placere prietenilor mei dinamovisti) daca putem juca un meci cu trei atacanti, eu as baga direct tripleta lui dinamo, in centrul apararii o pereche de fundasi de la acelasi club, etc… relatii de joc construite in club si adaptate la nationala!!!

tepes  •  6 septembrie 2006, 13:37

Nu de fotbalisti imi fac eu griji ci de incapatinarea „domnului” Piturca ,si eu sint oltean dar asta nu e oltean e mai repede bulgar cu capu mare care nu vede decit precum calu ,as vrea sa nu am dreptate si sa batem de azi incolo tot si sa ne calificam ,pt. ca nu mai un nebun nu isi doreste asta dar nu vad bine nationala daca Piturca continua sa sfideze bunul simt (adica sa foloseasca jucatori pe alte posturi decit cele pt care ei sint pregatiti si alti care freca banca la echipele de club__nu toti sin Mutu )

iulian  •  6 septembrie 2006, 13:40

mai cristian 33, in caz ca n-ai observat piturca a facut aceeasi gafa ca olaroiu la m’boro a bagat un fundas central in locul unui mijlocas ceea ce normal ca a schimbat cursul jocului. asadar nu e vina lui vasilica maftei ca piturca n-a stiut sa pastreze un mijlocas central pe banca.
n-am nici o patima meschina, consider ca nationala ar trebui sa joace pe alt stadion, istoria nu-mi spune nimic. daca m-ar interesa as zice si eu ca n-am batut slovenia ca era nu stiu cum gazonu’ din ghencea. cred insa ca nationala trebuie sa joace si pe alte stadioane si sa ma mai lase cu superstitiile lor ca nu-s babe.

albaneza  •  6 septembrie 2006, 13:46

nu stiu la se refera ziaristul asta cand spune ca 3 miliarde de oameni traiesc cu 2 $pe zi. se refera cumva la albanezi care sunt doar 3 milioane? nu inteleg. iar asta cu 2 $pe zi eu zic sa se mai informeze. prostule,un albanez doar pe cafeaua de diminetaza da 2 $. si nu mai compara trauiul albanezilor cu cel al vaciilor, nu e vina noastra ca esti un ziarist fara valoare si inspiratie. si tot nu e nici vina voastra ca suneti frustrati ca romania a pierdut si probabil o sa piarda in continuare. nu mai jigniti poporul albanez!

adrinu  •  6 septembrie 2006, 13:46

Propun sa il intrebam pe Lobont ce parere are despre o posibila victorie cu 19-0 (si nu ma refer absolut deloc la recordul lui in materie de bere….)

adrinu  •  6 septembrie 2006, 13:48

pt. albaneza…nu era vorba (numai) despre albanezi in articol. I lume exista oameni care traiesc cu 2$ pe zi

adrinu  •  6 septembrie 2006, 13:50

Cat despre meciul din seara asta….e foarte probabil ca o sa invingem dar asta nu schimba cu nimic sansele de calificare deja compromise.

Forza stiinta  •  6 septembrie 2006, 13:51

Suntem TARE mici daca am ajuns in situatia sa ne temem de punctele din Albania. Dar asta denota ca Dl. Piturca nu face selectia pe criterii de performanta ci pe criterii sentimentale si de interes. Sunt „n” alti jucatori mult mai in forma decat multi dintre cei convocati acum. Nu este un turneu amical in care sa aduci jucatori care sunt rezerve la echipele lor de club, cu scopul de a-i „reintroduce” in atmosfera echipei nationale. Astea sunt meciuri pe puncte care trebuiesc catigate fie si daca selectionezi pentru prima data jucatori, dar care dovedesc ca sunt in forma, indiferent de campionatul in care joaca. Mai mult decat atat, trebuiesc jucatori de caracter, nu de genul Contra, care, desi poate nu este cel mai vinovat la golul 2 al Bulgarilor, a incercat sa se scuze, acuzandu-l pe Gabi Tamas, acesta nefiind acolo sa se poata apara. Unde este colegialitatea? Gabi Tamas a facut infinit mai multe jocuri bune decat Contra (in ultimul timp). Contra ar trebui sa-si puna intrebari cu privire la faptul ca Atletico Madrid il imprumuta an de an.
Solutii? Daca antrenorul Nationalei nu are solutii, atunci sa lase locul altuia care are ochii deschisi si poate sa vada cine merita sa fie convocat>
Sunt suporter al Univ. Craiova, dar cred ca daca ar fi facut o selectionata din jucatori de la Steaua, Dinamo si Rapid, la care sa adauge pe Mutu si Chivu, s-ar fi distrat pe teren cu Bulgarii si nu am fi avut emotii cu Albania.
Sunt multe de spus, dar ma opresc aici.

iulian  •  6 septembrie 2006, 13:52

reddog adevaru-i c-au fost tari astia de la tineret. cand am deschis televizorul era 2-0 pentru germania:))
golul 4 al nemtilor a aratat cat de extraterestre au fost declaratiile „oficialilor” dinaintea meciului ca gata am comunicat cu jucatorii, nu mai sunt probleme tactice:p
asa simplu e jocul de fotbal si asa -l mai complica baietii astia din staffuri, vai.
sper pentru ganea sa fie macar rezerva, ar trebui sa inteleaga piti ca e norocos ca nu i-a dat la cap ganezu:d
bafta fetelor :p

k  •  6 septembrie 2006, 13:55

Astfel de posturi vrem.
Buna treaba. Ai citit postarea mea de la blogul lui Alin despre banc? Sau pur si simplu? Glumeam 🙂
PS: Pe 10.000 lei vechi sau o bere ca e singurul articol de pe blog fara cuvinte urate in comentarii. Oare ce inseamna asta? 🙂

iulian  •  6 septembrie 2006, 13:56

pt forza stiinta: tot timpul a fost mafie la nationala. sa ne amintim doar exemplul lui ioan timofte care juca cu boavista in champions league sau al lui craioveanu care era om de baza in spania.
asa le place la doamnele astea care ajung selectioner sa arate ce personalitate au

Forza stiinta  •  6 septembrie 2006, 13:58

pt Iulian

Asa este. Sa nu uite selctionerul ca de modul cum joaca echipa (a se citi „daca invinge sau nu”) depinde starea de spirit a unei intregi natiuni.
Si echipa de obicei joaca dupa cum se face selectia. Adica prost

albaneza  •  6 septembrie 2006, 14:06

si inca o lectie de geografie pt ziaristii vostri prosti, inculti, nesimtiti, „tara de nicaieri” la care va referitit, se afla in europa, balcan, langa italia si grecia. daca tu nu stiai uite te dracu pe harta si invata. si are o populatie de 3 milioane, daca ar avea 3 miliarde toata lumea ar vorbi albaneza!
sunt revoltata de articolole voastre.e usor sa jignesti, crezi ca eu n as putea? cunosc bine romania cu binele si raul lor. iar tu prostule habar n ai, si totusi iti permiti sa comentezi. cum ai calculat tu cat cheltuieste un albanez pe zi ca sunt curioasa. dar voi cat cheltuiti pe covrigii pa care ii mancati toata ziua si mamaliga?

Viper  •  6 septembrie 2006, 14:07

Admin: Mesajul nu avea legatura cu topicul !

CRISTIAN  •  6 septembrie 2006, 14:13

”FARA CRUTARE”-DA bun indem in cazul in care nationala de fotbal seniori a ROMANIEI ar fi fost una redutabila si care a avut un accident la meciul de acasa cu Bulgaria nevoita fiind acum sa recupereze punctele pierdute incepind cu Albania. Insa echipa Albaniei a avut de vreo 2-3 ani incoace cateva rezultate care sa fim seriosi nu stiu daca echipa noastra le-ar obtine asa sigur. sa fim seriosi albania nu mai e de mult o tara mica in fotbal si tare imi este frica sa nu pierdem puncte deseara platind tribut arogantei de care dam dovada.ca valoare individuala stam binisor peste echipa Albaniei insa ca si echipa nu cred ca suntem superiori asa ca fsssss cu termenul ”fara crutare”

albaneza  •  6 septembrie 2006, 14:25

pt. andy. incultule, tu erai ala cu „tara de nicaieri” prostule vino dracului in albania sa vezi. astea sunt povesti. la voi te omoara pt 1 milion de lei vechi. parca romanii n ar munci ca sclavii in italia, parca n am fost acolo sa ii vad cu ochii mei. tot aia care au basini prin romania. ahhh, pardon aia sunt tigani, m am incurcat eu! pai nu e vina mea, toata lumea crede ca tiganii sunt romani. pana si albanezi indraznesc sa creada asta.

Anca Negru  •  6 septembrie 2006, 14:34

Vreau si eu sa va intreb daca citeste cineva rubrica de sugetii, pentru ca am trimis si eu o rugaminte si nu am primit nici un raspuns. Ma intereseaza si pe mine adresa de mail unde pot sa trimit cv-ul. Ieri ati avut postat un anunt de angajare la Antena 1.
Inca o data va rog sa mai postati anuntul acela, pentru ca nu am reusit sa notez adresa de mail.
Va multumesc.

Admin: Adresa este sport@antena1.ro

mad_dog  •  6 septembrie 2006, 14:37

pt. albaneza: bine mai fata,merita sa-i iei la rost pe nesimtitii astia…noi ce tara avem????ce fotbal avem????ce nivel de trai avem???0000000000000

ROSIN  •  6 septembrie 2006, 14:38

Admin: Mesajul nu avea legatura cu topicul !

Zeratul  •  6 septembrie 2006, 14:41

Toata lumea il ridica pe ganea in slavi ca si cand ar fi intr-o mare forma si ar juca la o mare echipa din strainatate. Sunt cel putin 10 atacanti peste valoarea si forma lui Ganea care merita sa fie convocati la nationala.Pana si Moldovan a dat dovada de mai multa dorinta de joc si de mai multa dariure decat Ganea care nu isi merita postul de titular nici la echipa de club. Poate Piturca o sa se uite si el in teren si nu o sa mai faca echia din ziare si de la televizor. Echipa este deficitara in aparare,unde pana acum numai Chivu si-a demonstrat valoarea, si pe flancuri, unde Florentin Petre nu mai are nici viteza si nici tehnica de altadata. Dar poate ca Ogararu este mult mai slab decat Contra iar Banel nu este in forma sa inceapa titular.
Sper ca Piturca sa fie macar la fel de inspirat ca in meciul cu Bulgaria si in asta cu Albania, ca tare mi-e teama ca nu luam nici macar un punct.

vlad  •  6 septembrie 2006, 15:08

domnul piturca e un mic sclav . un sclav al unui om care se prezinta la constanta cu cateva zile sau ore sau minute inainte de meci . daca la meciul cu albania domnul lobont va fi iar titular ……un lucru e cert : domnul piti a ramas acelasi tip care o freaka pe barbut, numai ca acum miza e echipa nationala

tricolor  •  6 septembrie 2006, 15:19

Albanezo, mai citeste o data cu atentie primul paragraf al articolului si dupaia ai sa realizezi ce a vrut sa spuna omul! Daca nu intelegi si continui sa dai din clont pe langa subiect…inseamna ca te incadrezi in categoria de 2.5$/zi!
Articolul „Tara de nicaieri” intr-adevar este de condamnat si are tenta de mahala! Dar in articolul asta este vorba de cu totul altceva si nu e jignit catusi de putin poporul albanez!

Hneda  •  6 septembrie 2006, 15:21

Romania castiga la Tirana, ne calificam la Euro lucru ce-i va rezerva fotoliul lui Pitzi inca vreo 20 de ani. Dar ne vom face de rusine mare in grupe cum ne-am facut cu tineretul. Asta pentru ca avem un antrenor incompetent si o federatie de spagari, si asta pentru ca e „nationala pe care o meritam”.

Viper  •  6 septembrie 2006, 15:24

Admin: Mesajul nu avea legatura cu topicul !

albaneza  •  6 septembrie 2006, 15:26

pt. tricolor

am mai citit, tot n are nici un sens si legatura. oricum cred ca ati jignit destul. ajunge pt. un singur kkt de meci

sile  •  6 septembrie 2006, 15:28

Admin: Mesajul nu avea legatura cu topicul !

sile  •  6 septembrie 2006, 15:32

Admin: Mesajul nu avea legatura cu topicul !

tricolor  •  6 septembrie 2006, 15:34

Ok albanezo ma bucur ca te-ai mai domolit si ai tras si o concluzie corecta la final!

PS: exista studii care arata ca in lume exista 3 miliarde de oameni care traiesc efectiv cu 1-2$ pe zi! Marea majoritate in Asia si Africa…n-avea nici o legatura cu Albania!

ppf  •  6 septembrie 2006, 15:55

daca vor juca contra si fl petre nu i batem pe albanezi

hostile intent  •  6 septembrie 2006, 15:58

indiferent cine joaca … daca nu ne califica nici de aceasta data … sa se ia toti de mana si sa se duca dracului ca tare m-am saturat de ei !!!

Hai Romania!  •  6 septembrie 2006, 16:03

mutu sa aiba grija sa doarma noaptea dinainte. ce sarcini i se par lui usoare si nu ii diminueaza energia de gol? poate sarcina de a sta pe banca!!!

Viper  •  6 septembrie 2006, 16:48

@admin
Lasa-ma sa ghicesc, Sarma? :))

Marcel  •  6 septembrie 2006, 17:12

Buna!

Tare am vrea si noi romanii din SUA sa vedem meciul, dar se pare ca de acesta data nu vom avea ocazia… Nu inteleg de ce? TVR International nu sufla nici o vorba. La meciul cu Bulgaria am inteles ca postul FOX a avut exclusivitate pentru teritoriul SUA, dar acum nici unul dintre posturile straine nu anunta transmiterea meciului.
Am scris celor de la TVR International si nu mi-a raspuns nimeni… Ce sa se mai deranjeze.
Poate daca ati scrie voi despre aceste lucruri in presa scrisa (citita de foarte multi in tara si in strainatate pe Internet) se va schimba ceva.
Am obosit sa tot caut infrigurat si sa astept de fiecare data cu sufletul la gura sa vad, se transmite sau nu ?

Numai bine.

Alin90  •  6 septembrie 2006, 18:01

O sa fie un meci greu cu albania la fel cum o sa fie si cu luxemburg. Este o grupa foarte echilibrata cu 6 echipe care au sanse sa se califice.Albanezi sunt periculosi prin cele doua varfuri la faze fixe amandoi avand peste 1.90 si fiind destul de experimentati amandoi trecuti de 30 de ani.

Felix Radu  •  6 septembrie 2006, 18:47

da asta cu tzara de nicaieri.. chiar ca rade hrb (nu hleb) de oala sparta. nu e frumos, as zice chiar camderasfacator.

in rest, tineti distonocalmul aproape diseara. se prevad precipitatii spre poarta, cu vant de remiza. speram sa se insele astia de la meteo, in mod traditional.

Andrei  •  6 septembrie 2006, 18:53

Daca nici meciul asta nu`l castigam, atunci nu mai are nici un rost sa participam la calificari pt turneele finale. Baietii sa stea acasa, nu sa alerge sa se faca de ras

petre  •  6 septembrie 2006, 19:20

poate ne da erjon bogdani 3 boabe ca sa ne ia gandu si de la euro 2008 ca prea mult visam.