Tactică strălucită, Piţi!

Aşadar, ne-am prefăcut că sîntem o echipă slabă. Că avem o posesie lentă şi laterală. Că nu putem forţa în atac. Travestiul a fost atît de reuşit că albanezii au început să capete încredere în ei, să rişte pe atac şi să iasă din apărare numai prin pase, ca o mare echipă. 

miercuri, 6 septembrie 2006, 10:52

Aşadar, ne-am prefăcut că sîntem o echipă slabă. Că avem o posesie lentă şi laterală. Că nu putem forţa în atac. Travestiul a fost atît de reuşit că albanezii au început să capete încredere în ei, să rişte pe atac şi să iasă din apărare numai prin pase, ca o mare echipă. 

Ba la un moment dat li s-a făcut chiar milă de noi. Şi, văzînd că nu jucăm direct pe poartă, au verticalizat ei în numele nostru. Excepţională pasa spre Dică a albanezului Kastrati! Direct pe vîrful nostru! Să mai zici că nu există conducători de joc inspiraţi în fotbalul mondial! Că nu se mai joacă în teren cu dispecer. Ba se joacă! Şi cel mai tare e ca dispecerul să fie de la adversar.

Bravo, Piţi! La toate ne-am aşteptat, dar nu la această tactică strălucită. Vă daţi seama? Cui i-ar fi trecut prin cap să te duci în Albania şi să faci pe fraieru’ ca să adormi vigilenţa adversarilor? Să te dai mort cu echipă, cu delegaţie şi cu telespectatori cu tot!

Aici intervine o problemă. Fără îndoială că „tricolorii” au lepădat imediat masca de fotbalişti modeşti la vestiare. Dar ce facem cu publicul? Pentru că unii dintre noi am rămas înfipţi cu tot harul teatral în rolul care ne-a fost indicat: acela de suporteri ai unei echipe slabe, care a bătut Albania cu şansă!

Tare îmi e că vom rămîne aşa pînă în martie, cînd va trebui să fim distribuiţi în rolul invers: acela de a ne preface că sîntem mai buni ca olandezii!


Comentarii (779)Adaugă comentariu

paiazze  •  7 septembrie 2006, 15:16

rusinos… daca am auzit o fata care nu are habar de fotbal sa spuna la meciul de aseara „da’ ai nostri nu joaca cam pe loc?”, atunci chiar e penibil… cea mai slaba echipa a romaniei din ultimii ani, poate dintotdeauna. nu am vazut un singur jucator care sa-si merite locul in echipa nationala. si, mai grav, situatie care e si la multe echipe de club, inclusiv cele de top, nu avem CAPITAN. Chivu nu are stofa de capitan, nu se impune, e prea fatalau… in sfarsit, daca ar fi sa-i iau pe toti in parte, mi-as face singe rau aiurea. pina la viitorul meci, cu Belarus, sper sa se schimbe ceva, dar ma indoiesc tare de tot. RUSINE!!!

alina  •  7 septembrie 2006, 15:20

nu veti vedea nici o schimbare! doar cand se va rata calificarea

Blood elf  •  7 septembrie 2006, 15:43

Nu credeti ca ar trebui sa angajam o agentie de head hunting sa ne gaseasca si noua un selectioner veritabil?
Avem parte numai de paiate….
Este foarte greu sa joci fotbal daca nu ai 11 jucatori in echipa, iar noi cu Petre, Contra si cu Rosu am avut aproape 9 jucatori…
Este hilar sa il pui pe petre sa joace in forta cu adversarii…
Unde mai pui ca nu poate sa traga sau sa centreze cum trebuie…
Chiar nu gasim si noi un mijlocas dreapta mai de doamne ajuta?
Poate il nationalizam ceva un african sau poate un brazilian…
O fi pe undeva vreo oferta….

BillyBraila  •  7 septembrie 2006, 15:57

oricum… tot se vb de dica.

Buga e peste el cu 2 clase si veti vedea ca o sa fie titular… dak nu cumva mai are Piti ceva procente pe la steaua.

Cine au dat golurile din america Buga si Niculae.. acu nici macar pe banca… ce plm antrenor e asta??!

Cap din REGIONE  •  7 septembrie 2006, 16:03

fratzilor lasati ironiile deoparte… e vorba de nationala Romaniei… deci haide-ti sa strigam toti in cor.. piti piti piti lasa-nee lasa-neeee…. loby loby loby lasa-nee lasa-neee, contra contra contra retrage-te retrage-tee shi exemplele ar putea continua.. pacat ca am avut shi noi odata o echipa.. hagi&co cred ca plang acuma…..

Cristi Folea  •  7 septembrie 2006, 16:05

Ne-am pus poalele-n cap in ultimii ani incercand sa gasim o explicatie pt toate „accidentele” care ne-au scos de la CM si CE. Dar nu s-a produs nici un accident, ci ca asta ne-a ajuns valoarea! Tre sa ne coboram nasul de pe sus, ca nu mai avem nene fata de iesit in lume!!! O echipa solida trebuia sa spulbere ceata ametita de albanezi! Gata! Nu trebuie sa ne mai croim pretentiile pe spezele inaintasilor. Nu ne mai pot duce in carca. Pana acum am trait dintr-o inertie a valorii de odinioara, dar cosmelia se opreste-n drum si tabloul devine jenant: ne tinem prosteste de buza urnei valorice din care fotbalul adevarat ne trage afara… Mi-e necaz, caci daca ma uit in ograda vad valori, dar degeaba le vad io… Desi nu mi-am propus asta, de aseara simt ca nu mai am tragere de inima pt fotbalul nationalei. Sper sa nu devin apatic, in curand, si la fotbalul romanesc, in general…

Emy  •  7 septembrie 2006, 16:12

Avem unul din cei mai bine platiti antrnori din Europa. Echipa nu avem. Avem un singur jucator de valoare incontestabila (Chivu), dar cu un jucator nu se face …… o echipa, cit de bun ar fi el. Citiva vin la lot pentru ca merita, cei mai multi nu au valoare. Avem altii acasa buni de nationala ?
Poate, dar nu mai avem un Mircea Lucescu care sa nu surprinda cu un nume, care apoi sa fie respectat de toti. Cind iti pare rau ca Dorinel Munteanu nu a putut sa vina la nationala este grav, demonsreaza lipsa de valoare, frica de a promova jucatori de perspectiva, interese meschine. La nationala cind vii mori pe teren sa cistigi. Ganea si Chivu si poate inca unul sau doi au aceasta educatie. Unii poate vor, dar nu pot, dar niciunul nu a spus cinstit ca nu poate. Noi, insa, vedem ca nu fac fata jocului. Cum sa introduci in teren jucatori care stii din start ca nu pot cistiga nici un duel aerian datorita calitatilor fizice necorespunzatoare. Cum sa introduci in teren un jucator, pe final de meci, chiar daca este de la echipa campioana, care nu stie faza de aparare si nici ce inseamna a acoperi o zona vulnerabila.
MASURA: NU MAI MERGEM LA MECIURI, SA JOACE CU TRIBUNELE GOALE.
NICI TELEVIZIUNILE SA NU MAI TRANSMITA NIMIC
NIMIC NE DAU, ANONIMAT TRBUIE SA PRIMEASCA
E BINE SA NU TRECEM DE GRUPE, PENTRU CA SCAPAM DE RUSINEA DE A NU BATE TOTI LA EUROPENE.
FEDERATIA NU ESTE CAPABILA SA ADUCA UN ANTRENOR CARE IN 2-3 ANI SA FORMEZE O ECHIPA COMPETITIVA.
RESEMNAREA A MAI RAMAS CIND VEZI INCAPATINAREA SI INCOMPETENTA CONDUCATORILOR
CIND NU MERGE NIMIC SCHIMBI TOTUL. DIN ACEST MOTIV LA NOI S-AU FACUT ALEGERI, UNDE AU FOST ALESI ……..TOT EI.
MULTUMESC, DIN ACEST MOMENT NU MA MAI INTERESEZA.

radu  •  7 septembrie 2006, 16:43

E pacat ca nu vede cine trebuie ca Piturca nu trebuie sa fie antrenorul Nationalei pentru ca:
– e prea orgolios, incapatanat,
– crede ca e cel mai bun iar ceilalti nu conteaza
– e certat cu foarte multa lume iar din cauza asta alege
jucatorii dupa criterii care nu tin de valoarea lor.

Cat despre meci…
M-am ingrozit atunci cand am vazut ce echipa aveam pe teren.
A fost teribil de neplacut sa vad ca nu exista nici un fel de
disciplina in teren. Mutu a tinut mingea de parca o adusese de acasa.
Mijlocul nu a existat. Marica chiar daca a marcat cu bulgarii , nu este
si nu o sa fie atacant de Nationala… de nationala Romaniei.
E trist!

Avem multe gropi pe strazi, multe in suflet si parca si terenul
de fotbal nu mai e prietenos. Traim cu speranta ca o sa fim cei
mai buni intr-o zi. Sper sa o apuc.

Raul in opinia mea vine de la Federatie.

Romania chiar are potential in domeniul fotbalistic insa nu are
conducatori corecti fie ca e vorba de politica sau de fotbal.

striktorul_de_opinii  •  7 septembrie 2006, 16:44

cataline…no ofense…dar il asteptam pe andrei cu o analiza a meciului cu albania….
in rest ce sa zic…bucurati-va…avem macar o certitudine…contra nu va juca meciul urmator…poate piturca isi va indrepta atentia si asupra altor fundasi dreapta…gen ogararu…asta daca nu cumva va face vreo reprofilare de geniu…..cum ar fi romeo paduret(mai joaca tipul)…ca parca totusi ogararu e prea inalt..si strica media de inaltime…

an3  •  7 septembrie 2006, 16:44

domnule tolontan va rog eu frumos ca cititor al gazetei vorbiti cu cei de la bergenbier si nu mai bagati reclamele peste articole pt ca nu pot sa citesc un articol k si apare fetita aia p motor cu berea langa de parca i-ar sfatui sa bea bere inainte sa conduca!!!multumesc!!

steaua4ever  •  7 septembrie 2006, 16:55

Prost sa joci,noroc sa ai.Cam asa s-ar rezuma meciul Albania-Romania.Daca pentru a ne califica trebuie sa jucam prost,n-avem decat.Dar la Campionatul European nu va merge pentru ca nu mai intalnim castraveciori sau albanezi obositi,ci fotbalisti!!!!

BITUCA  •  7 septembrie 2006, 17:03

Chiar daca sunt stelist de mic, trebuie sa recunosc ca Dica nu are ce cauta la nationala. Cu toate ca a inscris un gol, jocul lui mi-a scos peri albi… foarte lent si haotic… numai pase gresite..chiar daca si-a mai revenit pe final.. nu cred ca este o solutie pentru nationala… Mi-a placut in schimb Ganea… are o ambitie fantastica…. pare solutia cea mai potrivita ca varf…de Contra… numai de rau…. in nota obisnuita adica execrabil…, codrea slab….un plus pentru Mutu si Chivu se vede ca sunt jucatori de super clasa..

gelea cristian  •  7 septembrie 2006, 17:07

Fotbalul pe care l-am vazut aseara e trist…si nu e pt prima oara cand Romania ne ofera aceste meciuri palide…dar eu sunt tare confuz – sa ma bucur cand joaca bine si pierde puncte…sau -cand joaca prost si castiga? Astia suntem noi!!! Spre deosebire de altii care sunt atat de inteligenti sa faca 2 (sau mai multe lucruri) deodata: spectacol, puncte, bani si oameni fericiti! HAI ROMANIA! de Piti ce sa mai zic? a avut curajul sa-si impuna punctul de vedere in fata lui Hagi, Popescu sau Petrescu, iar acum observ k a devenit ceva mai „diplomat” sau probabil are alte interese odata ce titulari in echipa Romaniei sunt Contra (iar imi amintesc de meciul cu Slovenia, Danemarca sau Olanda) Lobont, Tamas, Codrea si alte rezerve „neobosite” la echipele lor de club. In rest sa speram k deja ne-am obisnuit cu ideea de a astepta „pasii gresiti ai celorlalti”. Am si uitat cum e sa depidem doar de noi. NU-I ASA?

BITUCA  •  7 septembrie 2006, 17:15

Apropo, ce-o fi cu Banel ??? ca de un an de zile parca-i drogat… nu-i mai iese nimic…. o fi dat cu nasu’ n dolareii lu’ gigi si i-au luat mintile… pacat… inca o eterna speranta apune incet..incet…

Fan  •  7 septembrie 2006, 17:25

TERMINATI-O MAI OAMENI BUNI! N-am juct noi prea bine , dar de ras nu ne-am facut de ras ( n-am avut noi prea multe ocazii , dar albanezii n-au avut nici una ).
Iar daca noi ne-am facut de rusine ( titlul de pe prima pagina : RUSINOS DAR SANATOS ) Spania ce a mai facut ? IRLANDA DE NORD-SPANIA 3-2 !
Sau poate Spania a jucat spectaculos si nu conteaza ca a luat bataie de la o echipa mai slaba decat Albania.

Unreal  •  7 septembrie 2006, 17:56

Ionel.Ganea: Nu prea vad ce este de comentat pe maria andries.

fanne  •  7 septembrie 2006, 17:59

la vazuta careva din voi aseara pe marica? ca l-au dat la „persoane disparute de pa teren” pe cutia de lapte. (cred ca n-a primit mai mult de 5 pase si n-a dat una ca lumea)

fanne  •  7 septembrie 2006, 18:01

a stat ca prostu pe teren sperand ca golul cu bulgarii se pune de doua ori!

fanne  •  7 septembrie 2006, 18:03

iar Contra!!! , ce plm fundas dreapta sa fie ala , cand urca ca debilu in atac, schimba chiar si partea si atunci cand pierdem mingea fuge ca lunaticu pe diagonala ! faza merge cu albanezii, ca nu prea stiu, da cu altii..

fanne  •  7 septembrie 2006, 18:08

iar tandemul Rosu – Codrea de la centru este culmea culmilor. firavi, molai, ipotenti tehnic, neinspirati, nu participa la recuperare, practic incurca mai mult, intr-o zona a terenului esentiala constructiei si apararii pe fazele adverse de contraatac.

Octavian  •  7 septembrie 2006, 18:16

Apropos de meciul cu Olanda,am de mai mult timp a mare nedumerire: fraza aceea celebra cu „in ziua de azi nu mai exista echipe mic” va fi rostita de cineva din F.R.F. si inaintea meciului cu Olanda sau atunci ni se va spune ca nu putem emite pretentii?

3d  •  7 septembrie 2006, 19:00

bun, s-a castigat un meci dar noua nu ne convine. poate mai mult ne convenea un egal luxemburg-olanda. asta sigur, ca e in spiritul nostru. generatia de aur a castigat mereu vijelios, niciodata mic.

mai departe, presa are dreptul la critica si la opinii libere. corect. fiecare scrie ce gandeste. se poate gadni si asa: meciul nu a placut dar ne-am atins scopul. A placut cel de la Constanta unde nu ne-am atins scopul. Si i-am dat si satisfactie mitocanului bulgar.

despre tirana: un aspect semnalat de voi – ce ati scris inainte de meci – ca astia sunt agresivi, tari pe picioare si rad pe contre. piturca a gresit asigurand defensiva, mizand pe posesie prelungita si pe o presiune lenta, calma dar continua. cu echipe mici carora nu le dai sanse sa te contreze, ai mai multe sanse daca le astepti sa greseasca. de obicei cel putin o data gafeaza. daca esti o echipa buna (nu neaparat mare) speculezi momentul. dupa aceea e simplu ca pica psihic.

poate nu asta a fost tactica pe care a gandit-o piturca, dar asa au simtit baietii sa se exprime – multi zic ca la o nationala antrenorul conteaza mai mult la capitolul mediere decat tacticizare – cand ai jucatori cu experienta ei pot inclina tactica dupa cum simt in teren. apropo – mai tineti minte cand chivu tipa la ei sa iasa mai in fata? cam despre asta e vorba.

ce nu e ok la piturca si aici toti cred ca sunt de acord este pastrarea intacta a quatro-ului magic contra-lobont-chivu-mutu. primii doi nu au valoare. rat e indoielnic, ca doar de-aia nu il ia nimeni de la sahtior. rosu cred ca e singurul care si-a depasit conditia…

mult succes, dle tolontan, continuu sa va admir desi cred ca de data asta puteati sa cugetati mai mult la sensul meciului de la tirana.

djalex  •  7 septembrie 2006, 19:20

bravo Tolo,prompt ca de obicei,insa tot noi citim articolele tale si noi ne gandim ce e de facut,ca „barbugiul”de piti,daca ar putea ar juca si cu fi-su ca-i stranier acum!!!!
bravo,super articol,si asa va fi si in martie!
piti-piti-piti lasa-ne(cu contra,mutu,lobont….cu tot)

deeaiasi  •  7 septembrie 2006, 20:30

bun nebun…chivu a intrat cu febra …oare dc face astea ….daca tot el e luat la misto,acuzat…eu m-as bucura sa nu mai vina ….dc sa alerge ca nebunu pt. o natie de tampiti sa joace pe nu stiu cate posturi,ssi tot el sa fie tras la raspundere….ba nu e bine ca e relaxat (ma intreb cum ar fi sa urle si sa injure ca becali,dar sigur asta nu se va intampla ca e totusi normal la cap),ba cere rabdare…….

Chicago  •  7 septembrie 2006, 20:34

Ah , nu l-ati sters,hehehe.Scuze.Tocmai l-am gasit.

CHEERS

fanne  •  7 septembrie 2006, 21:47

pentru incheiere, o parere care vine ca un sfat util.
nationala trebuie construita pe scheletul celei mai in forma echipe romanesti (in momentul de fata STEAUA) + jucatori de la alte echipe din Liga 1 (rapid, dinamo) + alti jucatori in forma din strainatate + vedete/lideri de vestiar (mutu, chivu) .
in orice caz nu 11 jucatori de la 11 echipe ! nu jucatori care sunt constant rezerve si care sunt adusi din postura de consacrati ai nationalei !
in ultimul rand, cel mai important, fara antrenori care isi pun orgoliul mai presus de succesul si rezultatele unei echipe care pana la urma simbolizeaza vointa unui popor.

Noapte Buna romani!!!!!!!!

Drakusoru  •  7 septembrie 2006, 22:45

Haideti ca am revenit 😀 Cum va spuneam sa vedeti declarati : 😀 1 Mutu era foarte sigur ca vom castiga bineinteles el nu a avut emotii nici macar la 1-0 pt ca stia ca va veni golul….Cum a venit golul? Dintr-o pasa de la adversar 😀 dar noi stiam ca va veni !! DEci : ”Nu am avut deloc emoţii. I-am simţit pe băieţi foarte motivaţi şi ştiam că nu avem cum să ne încurcăm. Nu am intrat în panică la 0-0, pentru că simţeam că va veni şi golul. Sînt fericit pentru cele trei puncte. Am fost extrem de concentraţi la miza jocului” 2. Nea Piti il contrazice pe Mutu ca este normal sa avem emotii dar de simteam yo ca cica echiapa a jucat de o asha maniera incat simteam ca n-o sa primim gol Este si normal ca nu aveau cum sa ne dea gol…pai bineinteles …pentru ca Albania este o echipa slaba si au jucat slab dar … :”E normal să avem emoţii după ce s-a întîmplat cu Bulgaria, dar echipa a jucat de aşa manieră încît ştiam că nu avem cum să primim gol. Am jucat compact şi nu le-am dat nici o şansă adversarilor. Am cîştigat un meci extrem de important, iar cele trei puncte sînt extrem de importante” Concluzie … cum va spuneam … 😀

Romi  •  8 septembrie 2006, 1:03

LOOOOOOOL cate mesaje…insa tot degeaba…nimik nu o sa s skimbe…

Rasmus  •  8 septembrie 2006, 3:17

Bravooo Piti…esti tare…cu tactica asta de joc o s ne calificam cu siguranta…iar dak vom mai juca in continuare cu Contra (bine ca e suspendat in meciul urmator,ca altfel juca) si Codrea nici nu ne punem problema s nu ne calificam…cu alte cuvinte lasate de fotbal Piti…k nu ai nici o treaba cu antrenoratul…hai Romania:))