Nostalgiile lui Copos

Parcă prietenii lui Nicu Ceauşescu au povestit-o, într-una dintre serile petrecute la OTV. Bolnav, aici îl căinau, şi beat de parcă luase decizia să-şi încheie socotelile cu viaţa, asta n-au mai zis-o, fiul fostului dictator se răstea la gaşca sa. De pe poziţia de patron al trupei vesele din Cartierul Primăverii, Nicu Ceauşescu le striga amicilor: „Băi, vă f%&* pe toţi, să le spuneţi ăstora că tata a construit mai multe blocuri decît au fost ei în stare să zugrăvească!”.

marți, 12 septembrie 2006, 2:46

Parcă prietenii lui Nicu Ceauşescu au povestit-o, într-una dintre serile petrecute la OTV. Bolnav, aici îl căinau, şi beat de parcă luase decizia să-şi încheie socotelile cu viaţa, asta n-au mai zis-o, fiul fostului dictator se răstea la gaşca sa. De pe poziţia de patron al trupei vesele din Cartierul Primăverii, Nicu Ceauşescu le striga amicilor: „Băi, vă f%&* pe toţi, să le spuneţi ăstora că tata a construit mai multe blocuri decît au fost ei în stare să zugrăvească!”.

După atîţia ani, tresari cînd vezi gluma reluată în declaraţia lui George Copos. „Comuniştii au înfiinţat Steaua şi au construit stadionul, alţii nu pot nici să-l zugrăvească”. Acuzat că a fost un înalt demnitar al UTC, Copos aminteşte că acel sistem a născut o echipă şi a construit un stadion pe care regimul în care el a ajuns iarăşi demnitar n-a fost în stare nici măcar să-l dea cu bidineaua.

Prost avocat şi-a găst Rapidul! O cauză bună, cea a nevoii de integritate în campionat, este pledată cu argumente aiuritoare. Patronul din Giuleşti se alătură fanfarei ambulante care interpretează Marşul Nostalgiei după Comunism. Nu era de ajuns politica. Vin, iată, şi demonstraţii fotbalistice.

Veţi întreba: şi ce nu-i adevărat în ce-a spus Copos?  Selecţia! El vorbeşte despre stadion, nu despre preţul uman plătit pentru construcţia sa. După cum fostul său şef,  Nicu Ceauşescu, povestea despre blocuri, dar nu despre viaţa mizerabilă a celor care trăiau în cartierele dormitor.
Lăudătorii comunismului mint prin omisiune şi o fac gros, îngălat, fără ruşine! Atunci au fost performanţe, da, ştiam că veţi aminti asta, dar unele dintre ele au fost clădite pe sacrificarea campionatului şi pe instalarea la conducere a unei clase de oameni toxici de care fotbalul nostru n-a scăpat încă. Şi de care nici nu vom scăpa, atîta vreme cît Opoziţia vorbeşte prin vocea lui Copos.


Comentarii (810)Adaugă comentariu

filip  •  14 septembrie 2006, 15:15

fratilor….invatati sa va bucurati de performantele echipei preferate….aseara ma uitam la prietenii mei stelisti care mai mult se bucurau sa ma oftice pe mine decat se bucurau de rezultatul stelei…..fratilor felicitari stelei desii sunt un rapidist inrait si nu am putut sa ma uit la meci….iubiti fotbalul nu violenta…..

lili  •  14 septembrie 2006, 15:20

Draga mea rapidista , nu o sa plangam ca am luat bataie, doar e REAL MADRID SI LYON, ce naiba, nu luam bataie de la fiste cine, dar stai linistita ca nu ne facem de ras.

rapidista  •  14 septembrie 2006, 15:21

pt Bia-stelista: Copos nu vorbeste de steaua decat dak este atacat..si dupa cum am spus..desi are multe defecte..copos este un domn..nu un oier k becalii care nu stie decat sa urle sa faca scandal sa jigneasca pe cei care nu tin cu steaua..”dusmanii” cum zice el .. insa propriul dusman este el insusi..pt k desi vrea sa para foarte credincios..nu este…este un prefecut…si toate greselile pe care le face se vor intoarce intr-o zi impotriva lui…si atunci se va pune in valoare proverbul:” cine rade la urma rade mai bine”!!
pt filip: eu nu felicit steaua..pt k desi a batut pe dinamo kiev, a ajuns in liga campionilor necinstit..au furat campionatul..Rapidu merita sa fie acolo…nu ei…un club plin de bani care crede k poate avea tot si poate face orice performanta..dar fumurile din cap..or sa le fie scoase duminik:D…!!

rapidista  •  14 septembrie 2006, 15:24

Da mai lili..sunt 2 echipe mari..dar dak voi va numiti singuri o echipa de Champions Leaque nu crezi k ar trebui sa fiti in stare sa le bateti?:)) ia zi… ai k am dreptate..desi mori de ciuda:)..de ras va faceti orikm…nu neaparat prin joc..ci prin comportament…multe prostii ies pe gura voastra de ” intelectuali oieri”…lol…orikm sa – ti iei pachetul de servetele lg tine…nu se stie niciodata..poate are jiji nevoie…mai stii:P

UN STELIST  •  14 septembrie 2006, 15:31

Noi ne luam bataie de la Madrid si Lyon.Dar Rapidul si Dinamo nu vor ajunge nici macar sa stea pe acelasi teren de fotbal cu aceste echipe.CAPUL PLECAT SABIA NU-L TAIE!!!PT DINAMOVISTI SI IN SPECIAL RAPIDISTI.JUCATI VOI IN UEFA:)))

UN STELIST  •  14 septembrie 2006, 15:36

Si un mesaj pentru rapidista:te faci penibila prin aberatiile tale.Vii cu o atitudine de mahala si cu o minte de copil de 3 ani.Ai zis ieri ca era de asteptat sa batem pe Dinamo Kiev k e o echipa slaba.Are buget de 100 de milioane de euro desteapto.Trezeste-te la realitate!!!!!!Urla ciuda in inima ta ca Steaua poate si Rapidul nu.

lili  •  14 septembrie 2006, 15:58

Draga mea rapidsta , eu nu mor de ciuda daca luam bataie ca pana la urma e doar un joc de fotbal .nu arde nimic daca luam bataie, au fost si vor mai fii echipe din CL care vor lua bataie, dar tu ai grija cu jignirile astea ca nu toti suntem oieri .INTAI DE TOATE SUNTEM OAMENII, DACA STII CE INSEAMNA ASTA