Embargoul 666

Piţurcă interzice din nou presa. Nimeni nu mai ştie a cîta oară.

miercuri, 13 septembrie 2006, 8:59

Piţurcă interzice din nou presa. Nimeni nu mai ştie a cîta oară.

Marţi seara, Victor Piţurcă a fost prezent în emisiunea „Naşu'”, de la B1TV. El a acuzat mai mulţi jurnalişti pentru că „au ceva cu mine”. Dintre ziariştii „Gazetei”, despre subsemnatul a susţinut că „scrie cu răutate”, iar despre Andrei Vochin că „nu e în stare să-mi spună cum joacă echipa naţională, dacă nu i-aş zice eu”. Despre ziar a afirmat: „Recunosc că e profesionist, dar e rău!”.

Ieri, pe adresa redacţiei a sosit un fax în care Piţurcă precizează că a luat decizia „interzicerii prezenţei Gazetei Sporturilor la toate conferinţele de presă pe care le voi susţine, atît la meciurile amicale, cît şi la cele oficiale”.

Selecţionerul a enumerat motivele care l-au făcut să supună echipa Gazetei unui nou embargo. Printre ele, o analiză a lui Andrei Vochin, cîteva comentarii prin care se cerea selecţionarea lui Ogăraru şi două articole cu titlurile „Piţurcă, e simplu!” şi „Să păstrăm măsura”, care, în opinia antrenorului, ar fi vrut să inducă ideea că „meciul cu Albania e o formalitate”.

Practic, ori de cîte ori a antrenat vreo echipă, Piţurcă a blocat accesul la informaţie unor ziare şi televiziuni. Obtuz şi lipsit de măsură, a atins performanţa de a fi primul antrenor din istoria României în faţa căruia jurnaliştii s-au ridicat şi au plecat, lăsîndu-l să vorbească de unul singur. Publicăm un articol pe care, acum 9 ani, l-a scris Ioan Chirilă, după ce şi acesta se trezise interzis peste noapte de către Piţurcă. Era perioada cînd actuala echipă a „Gazetei” realiza „ProSport”, iar Piţurcă impusese un embargo ziarului, alături de „Evenimentul Zilei” şi de „ProTV”. De atunci, România a reintrat în Champions League, au apărut Ronaldinho şi sms-urile, iar Piţurcă trăieşte încă în anul 1997.

„Orice critică a lui Victor Piţurcă la adresa textelor mele e pentru mine un compliment”
Andrei Vochin

VEZI SCRISOAREA SELECŢIONERULUI


Comentarii (72)Adaugă comentariu

bonovox  •  14 septembrie 2006, 14:40

Da ma pish pe piturca sincer

Abadon  •  14 septembrie 2006, 14:47

nu va exista nici un refuz,pt. ca nu va exista nici o calificare.Si apoi,cu ce drept spui tu lucrurile astea.Pana cand cu parerile astea comuniste:nu esti de-acord cu mine n-ai ce cauta .Adica cum? E nationala lui Piti? Nu uita ageless, ca nimeni nu ma plateste sa ma uit la ei,da pe ei ii plateste cineva sa se faca ca antreneaza si ca joaca

ageless  •  14 septembrie 2006, 15:07

Pai te pun eu sa te uiti la ei ? Eu atat am zis acum faceti cum zice el , si la sfarsitul campaniei de calificare puteti sa comentati (cum a jucat echipa , daca merita sa joace nu stiu ce jucator , daca a folosit tactici bune pt fiecare meci) Acum trebuie sa ii se ofere credibilitate , sprijin.

Abadon  •  14 septembrie 2006, 15:10

io nu ma mai uit
din 2000 le-am tot dat sprijin si credibilitate.Si ei ce mi-o dat inapoi:nimic

the kidd  •  14 septembrie 2006, 15:21

hac! eu cu cine votez?

Alex  •  14 septembrie 2006, 15:26

Stiu ca o sa fiu injurat si nu mi se publica mesajul, dar in mare masura are dreptate cand spune despre GSP ca este un ziar „rau”..nu are dreptate cand spune ca este si profesionist…a fi profesionist, inseamana a accepta ca exista si alte pareri in afara de ale tale, ca unii pot sa te placa, altii nu…astfel, in „ziarul” gazeta sporturilor vedem doar un singur punct de vedere, o singura fata a oricarui meci/faza/intamplare/situatie, vedem un atac continuu impotriva celor care nu agreeaza gazeta spoturilor, vedem o slugarnicie fata de un anumit club/anumite persoane…toate acestea nu arata ca este un „ziar” profesionist…iar daca o persoana nu va agreeaza, este parerea proprie a acestei persoane si trebuie acceptata pentru ca acea persoana va raspunde, daca va fi cazul, pentru ea…
Si este absolut neprofesional ca sa il atasati pe regretatul Ioan Chirila cu acest „articol”, cu aceasta situatie, cu acest „ziar” total neprofesionist..
Intr-adevar, acest refuz al antrenorului Victor Piturca nu este normal pentru un antrenor al echipei nationale, dar trebuie acceptata, sau, in cel mai rau caz, respectata.

Andrei  •  14 septembrie 2006, 15:35

Pur si simplu PATETIC. D-le Piturca, Lasa-ne, Lasa-ne!

G@BI  •  14 septembrie 2006, 15:44

Foarte bine v-a facut, nesimtitilor. Asa va treb uie, ca Numai scandal cautati.

Abadon  •  14 septembrie 2006, 15:49

grow up gobitzo

gabriel  •  14 septembrie 2006, 15:52

Nea piti esti cel mai tare. vezi daca te intalnesti vreodata cu olaroiu sa nu vb cu el pt-ca este un prost, tu esti cel mai mare.
P.S. : PITI lasa-ne las-ne!

toma  •  14 septembrie 2006, 16:08

mai tolo , daca ma supar – si daca ma incordez putin , e adevarat – iti scuip direct in crestet . lasa mult usa deschisa si incerc fara remuscari . dragule , sa iti dai cu parerea nu doare – ca sa joci un pic de fotbal mare – asa cum a facut-o piti in vremurile lui bune – doare a dracului de tare . asa , ca sa nu fie suparat nimeni , scrieti tu articolele schioape si gangave fara sa faci mare tam-tam – oricum nici cei din redactie nu ti le citesc, ce sa zic de amaratul de cumparator – si lasa pe altii sa joace fotbal . cosmarul tau cel mai mare , nu e sa dai cu bata in balta la un articol ,ci sa nu se supere madam voiculescu . cine dracu o mai fi atat de fraier sa te angajeze undeva , la felul cum scrii si cum gandesti ? un coleg

alimoe  •  14 septembrie 2006, 16:44

Si ar mai fi o chestie. Voi aia care il pupati la spate pe Piti, cati dintre voi sunteti stelisti? Nu de alta dar nu-mi prea vine sa cred ca exista vreun stelist care sa nu aiba o senzatie neplacuta de deja vu de la ultima dictatura a lui Piturca.

tricolor  •  14 septembrie 2006, 16:59

Alex says: „Intr-adevar, acest refuz al antrenorului Victor Piturca nu este normal pentru un antrenor al echipei nationale, dar trebuie acceptata, sau, in cel mai rau caz, respectata. ”

Alexe…ia mai citeste o data cu atentie ce ai scris si dupa aia da-ti doua palme! Cum aia ma-si sa accepti sau chiar sa respecti un lucru anormal?
Te-a lovit si pe tine vreo minge in ceafa?

kristian  •  14 septembrie 2006, 17:24

E incorect din partea lui Piturca sa faca asa ceva, insa are si un pic de dreptate. Si eu consider ca Gazeta il ataca prea dur si prea des pe Piturca, de multe ori si nedepret. Oricum, decizia sa nu e o solutie, cu siguranta nu va aduce „imblanzirea” voastra sau orice altceva bun. Sper sa-si schimbe atitudinea suficient de repede.

Misha V.  •  15 septembrie 2006, 0:26

‘s basarabean si cind am venit in Romania eram stelist convins. dar din cauza lui Piturca am renuntat sa mai tim cu Steaua, asta e, acesta e adevarul. vreau sa tin in continuare cu Romania!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

mihai  •  15 septembrie 2006, 11:57

gazeta e dusa pe …. la fel ca si cei care se iau de Piti!!!

Romeo  •  15 septembrie 2006, 13:52

:))

boo  •  15 septembrie 2006, 14:18

Oricum toata presa e dupa scandal, pana si evz. Asta e, cel mai important sunt exemplarele vandute, numarul de vizitatori, etc. Asta e!!!

boo  •  15 septembrie 2006, 14:19

V-ati gandit ca poate piturca e amenintat sa il tina pe mutu la nationala???

Mihai  •  15 septembrie 2006, 17:21

Oare ce alt mod de a raspunde ar fi avut domnul Piturca? Voi, GSP, cine va credeti? Luati toata lumea peste picior si ei trebuie sa inghita idioteniile voastre? Poftim razbunare, asa cum tratati asa sunteti tratati. Vroiati flori? Eu unu nici nu stiu ce draq sa mai cred din articolele voastre, credeti`ma ca nu sunt singurul… Sa vedeti cat veti pierde din cauza minciunilor voastre ! Daca nu erati mincinosi nu cred ca domnul Piturca facea asa ceva ! Sa va fie rusine ! Deja Dl. Ioanitoaia a inceput sa faca emisiuni singur ! Mincinosilor, mi`e scarba de voi !

Foarte bine a procedat domnul Piturca, dovada de om cu, caracter ! Si voi, daca nu`l aveti la inima pe Piturca trebuie sa le suflati in tort mincinosilor astora??? De oricine ati fi scris aceeasi pozitie luam ! Ati denigrat pe toata lumea fara a le da dreptul la aparare, cand se apara vi se pare anormal.. normal, pentru ca vi se pare cum sunteti… VAI DE ZIARUL GAZETA SPORTURILOR !!

Nu m`as mira daca ar aparea articole despre unii jurnalisti GSP ca iau bani sa scrie „preferential”

Omul asta totusi isi are locul in istoria fotbalului romanesc. Voi sunteti NIMENI pentru fotbalul roamnesc ! Sunteti niste trucati, nascuti ziaristi peste noapte.

Scrieti draq adevarul, numai denaturati atat, ca unii oameni o iau de buna !
Dati 2-3 articole reale restu numai baliverne visate noaptea. Intoxicati oamenii cu minciunile voastre…
Rusine !

Mihai  •  15 septembrie 2006, 17:27

:)) Ceva nou, mai si cenzurati, BV VOUA !!!!!!!! HUUUUOOOO