Fotbalul văzut de aproape

„Parcă se joacă de două zile”, spunea Costi Mocanu. Era minutul 15 şi, într-adevăr, se alergase cît într-un sezon întreg. Muzica, gălăgia celor 70.000 care suflau în trompete, senzaţia de noutate, toate modificaseră percepţia celor 11 români din teren şi a milioanelor din faţa televizoarelor.

miercuri, 13 septembrie 2006, 11:22

„Parcă se joacă de două zile”, spunea Costi Mocanu. Era minutul 15 şi, într-adevăr, se alergase cît într-un sezon întreg. Muzica, gălăgia celor 70.000 care suflau în trompete, senzaţia de noutate, toate modificaseră percepţia celor 11 români din teren şi a milioanelor din faţa televizoarelor.

Timpul se diluase. Şi a rămas aşa, cînd ucrainenii au egalat, cînd Steaua a marcat de două ori şi pe tot parcursul reprizei a doua. Parcă fotbalul a dorit să înghesuie o întreagă istorie într-o seară. Ăştia în Ligă sînt tari de tot! Fac reprizele mai lungi şi nu te prinzi. Pompează ceva în minge ca să se ducă unsă, pun nanomagneţi pe plasele porţii şi, în general, fotbalul arată ca în visele copiilor chiulangii, cînd dai din gleznă şi-l umileşti pe oricine doreşti.

Nu e lucru curat! Pînă şi Ghionea ajunge să marcheze în Ligă. El, care are două goluri în 8 ani de Divizia A! El, cel pe  care colegii îl întrebau de ce mai vine la centrări. El, care le răspundea: „Ca să văd faza mai de aproape!”.

Pe bune, uite că am ajuns toţi în preajma careului advers! Mulţumim, Steaua! Văzut de aproape, fotbalul e jocul de care ne-am îndrăgostit!


Comentarii (430)Adaugă comentariu

un Stelist  •  14 septembrie 2006, 14:23

EU REVIN CU RUGAMINTEA DE A FACE CEVA CA SA PUTEM VEDEA SI NOI CEI DIN AFARA TARII GOLURILE DIN MECIUL DE ASEARA

MULTUMESC ANTICIPAT

B.N.Mihai  •  14 septembrie 2006, 14:34

Inca in blat pentru tortul lui Copos.

alin78  •  14 septembrie 2006, 14:43

Ce meci, ce spectacol!!! Cati mor acum de ciuda ca echipa lor nu este acolo, in CL…. si daca ar fi? credeti ca faceau si ei asa ceva? Sapunaru cred ca rupea cativa rusi si Danciulescu rata vreo 5-6 ocazii pana sa traga pe poarta… OK succes diseara loser-ilor si vorbim si maine, ca m-am saturat de atatia fraieri ca voi. Hai Steaua!

alin78  •  14 septembrie 2006, 14:49

si inca ceva/…. v-am zis zilele trecute ca Nesu e un mare jucator… Si ce mijloc a avut Steaua aseara.. PERFECT!!!

radu_og69  •  14 septembrie 2006, 14:52

Ia zi tolontane,si meciul de ieri a fost tot blat,ai dracu arbitrii astia straini,pana si cu astia castiga steaua. RUSINICA RUSINICA!!!!!

dann  •  14 septembrie 2006, 14:55

Nu zice nimeni ca Steaua nu are valoare sau ca alti nu au umblat cu smecherii ca sa ia campionatul in alti ani (Dinamo sau Rapid)… dar dovezile din prezent arata ca gigi umbla cu smecherii.

Acestea sunt urmatoarele:

1. declaratiile din campionatul trecut date de Porumboiu date dupa meciul Stelei cu Vasluiul;

2. declaratiile lui Bosanceanu dupa meciul cu Farul;

3. declaratiile patronului lui FC Arges + arbitrajul de la acel meci;

Bia-stelista  •  14 septembrie 2006, 14:56

A fost un meci magnific ;). Steaua este cu siguranta cea mai buna echipa din Romania. Cu btoate astea insa le urez succes dinamovistilor si rapidistilor. Forzza STEAUA esti super succes iti multumim pentru bucuria care ai adus-o in inimile stelistilor.

parereless  •  14 septembrie 2006, 15:02

Hehe. Eu cred ca a fost altfel. Dupa ce s-a intors cu avionul sa ia punga cu bani pentru arbitrii, ajuns in Ucraina, Gigi Becali a avut o intalnire secreta cu Surkis. Si i-a spus asa:
– Mai Surkis vecine, pe mine nu ma-ntereseaza banii astia dan liga. Nu vrei tu sa facem un pact asa ca doua tari vecine si prietene?
Surkis spune:
– Despre ce pact e vorba domnu’ viitor presedinte si sofer al lu’ Base?
– Poi, lasa-ma sa va bat si iti dau tie banii da la liga, ca mie nu-mi trebe bani, eu vreau glorie si iar glorie.
Surkis fiind sarac lipit pamantul s-a gandit ca nu-i strica neste bani de tigari si a acceptat acest parteneriat in folosul ambelor tari.

In tot acest timp MM umbla cu punga plina de dolari ascunsa in san sa nu cumva sa-l dibuiasca vreau trimis d-al lui Copos ca iar aparea la TV Domnu’ cofetar si il dadea in vileag. Dupa ce a urmat cai ocolite sa scape de ochii ageri ai inaripatelor ce survolau cerul Ucrainei a ajuns la camera unde erau cazati arbitrii.
MM bate sfiit la usa si canta:
– Trei iezi cucuieti
Usa mamii descuieti
Ca mama v-aduce voua
Verdeata in punga noua.
Arbitrii fiind infometati deschid indata usa si MM navaleste peste ei si se pun la negocieri. Un lucru era clar. Steaua trebuia sa bata. S-au negociat doar golurile. Numarul de patru a fost stabilit in functie de rezistenta la frustare maxima a lui Borcea. In urma unor calcule complicate s-a ajuns la concluzia ca un numar de patru ar fi suficient pentru GasMaker sa dea cu Teveu in strada si sa faca o excursie la spital. Bineinteles ca s-a luat in calcul si gradul de fatalitate, dar a rezultat ca o concentratie de 4 goluri/90 min nu reprezita un pericol de moarte, dar pentru siguranta s-a negociat si primirea unui gol de la Dynamo pe post de diazepam. Acest gol s-a dovedit a fi vital pentru cainele de paza de la Dinamo pentru ca inima sa era destul de slabita in urma concentratiei de rezultate/an obtinuta de echipa Steaua in ultimii doi ani.
Astfel borcea a scapat cu viata, dar televizorul nu. Sper ca la greci la soare sa-i mai treaca supararea si sa-si stearga cu coada lacrimile de la ochi. O recomandare pentru dansul ar fi sa ramana in Grecia pentru ca Dinamo nu va lua campionatul si a zis ca se lasa de fotbal in acest caz si in concluzie nu are nici un sens sa se mai intoarca.
In cazul lu Domnu’ cofetar negocierea golurilor a fost mai simpla pentru ca dansul are la indemana un antidot pentru depresii grele si anume blatul, despre care am auzit ca este pufos si bun la cofetariile dansului si mai are si doua lebede pe care sa-si verse nervii dar care inca nu au inceput sa cante, doar bat putin din aripi.
In urma negocierilor cu arbitrii si datorita faptului ca s-a ajuns la intelegrea ca Steaua sa primeasca un gol au ramas ceva bani in punga.
Scapt de o grija MM a plecat la o alta incercare cu restul de bani. A patruns la apus de soare in cantonamentul adversarilor pentru a negocia cu acestia sa nu dea mai mult de un sut pe poarta pentru ca portarul stelist nu prea prinde mingea si atunci era pericol mare sa se strice intelegerea cu arbitrii. Acest lucru s-a discutat la sfatul Domnului Buzarin care este un adevarat descoperitor de portari si isi poate da seama imediat daca are valoare sau nu. Ceea ce este foarte bine ca are asemenea talent. Mai prost este ca tine mortis sa imparta si la altii ineptiile pe care le descopera.
Foarte greu a fost in negocirea cu jucatorii sa se stabileasca autorul golului ce urma sa salveze inima Domnului Borcea. In cele din urma s-a stabilit prin tragere la sorti. Recomandare: Domnu Borcea ar trebui sa-i trimita lui Rebrov in semn de multumire o butelie ca in Ucraina e frig si poate are nevoie.
Odata stabilite aceste lucruri MM se intoarce victorios la Gigi Becali care doar ce incheiase negocierea cu Surkis.
In concluzie misiune indeplinita: Steaua are glorie, Borcea e inca in viata, Copos inca incearca sa il prinda pe MM cand a platit arbitrii.
Acum incepe adevarata problema: ce sa le dea Gigi la lebede sa il lase sa le dea si lor neste goluri? Oare ce o fi de interes pentru lebede?
Despre asta mai vb luni.
Stelistii nu au de ce sa isi faca griji ca se gaseste si ceva pentru lebede pana la urma, poate un abonament gratuit la revista Hocus Pocus.

marcel  •  14 septembrie 2006, 15:07

Pentru Damian!
Am fost ieri pe stadion, la Kiev. Nu inteleg ce fotbal ai vazut tu. E drept ca putea fi si 3-4, dar si 6-1 pentru Steaua – pe final au fost citeva iesiri care urmau a fi materializate. Nimeni nu va sti peste un timp ca Steaua nu a trecut mijlocul pina in minutul 74. S-a aparat fosrte bine si Dinamo a jucat foarte prost doar pentru ca Steaua s-a aparat foarte bine.
Aberatii totale cind la un scor si un joc atit de categoric, voi mai umblati cu variante ca din 3 suturi etc.
Pentru ai nostri – Lovin a fost rau de tot. Din 20 de mingi a jucat bine vreo 6. Bine ca a jucat echipa, per ansamblu, la mai salvat si Para care a fost fenomenal.

Jean Valean  •  14 septembrie 2006, 15:21

PT dannutz :

la acel 11 metri neacordat impotriva Stelei cred ca meritul lui Gigi e ca a dat destul din gura si arbitrul a preferat sa nu dea un 11 m valabil impotriva Stelei decat sa dea unu nevalabil pt adversarii Stelei. Dar de asemenea si in primele minute a fost o faza peric in care scapase un stelist singur si oprita pt un offsaid imaginar … s.a.m.d.
Iar despre Farul s-a vazut ce a facut si in meciul urmator cand nu mai aveau bani si le a luat dintii…

De asemenea de ce se tot leage unii de cu cata ardoare nu joaca unii cu Steaua, dar nu se mira si cand se intampla la fel si cu Dinamo si cu Rapid; vezi Nationalul care a scos egal cu fracturi si trecand de 3 ori de centru tot meciul ,sau FC Argesul care nu a trecut deloc de mijlocul terenului..

Sa vedeti ce deschis au jucat cu mai sus mentionatele cele 2 echipe.

Asa ca ……

filip  •  14 septembrie 2006, 15:22

cred ca gigi a umblat pe la juc sau a dat bani pe la arbitri>CE BLAT ! NU_I asa cataline , geambasule si buzarin>Ii felicit pe D-l Ioanitoia si pe d-l vochin care au sunt niste adevarati gazetari si stiu sa aprecieze valoarea> ha ha ha v-am cam dat peste nas >

necula  •  14 septembrie 2006, 15:43

bei ciumpalacilor, ekipele voastre de cascadorii rasului ce vor face deseara, ca v-am mai intrebat de vreo paishpe ori si unu n-ati zis nimik, bagati niste pronosticuri..

Jean Valean  •  14 septembrie 2006, 15:48

Je sunt Stelist si dau un pronostic … bat amandoua , probabil Dinamo mai clar, are un joc in atac frumos, iar arpidul desi pare in criza, este ambitionat de meciul Stelei, … , nu au voie sa greseasca

Corneliu Popa  •  14 septembrie 2006, 15:58

Victorie de alinat dureri si fericiri

Un fulg de nea se plimba spre inima mea. Se topeste usor si se scurge pe un rid facut de atata amaraciune. Nu ma poat bucura cand vad in jurul meu atata rautate, invidie si mici monstri ca intr-un tablou de Goia. Intr-adevar invidia naste monstrii, dar si adrelanina pentru copii frumosi ai fotbalului romanesc. Sunt bucuros ca albul si negru din tablourile lui Goia s-au transformat in ros-albastru acolo in galetile din care caii pur-sange se adapa pentru a invinge in lupte cu rautati, dar si fotbal de calitate. Frumosul s-a izbit in ochii nostri prin panze de fum si valuri de invidie. Flacaii din plan moiritic, care in timpul liber mananca jar si durere, branza cu ceapa si nedumeriri s-au aruncat in lupta pentru a ne izbavi pe noi pacatosii!! Iubesc fotbalul romanesc, cu rele si bune. Iubesc suporterii rapidisti si dinamovisti, o asemenea victorie a Stelei ma face mai bun si generos. Altruismul imi da tarcoale si ma vad visind la o galerie ros-albastru dupa model englezesc. Cand sortii ne-or arunca si infrangeri, galeria sa se ridice si sa cante din tot sufletul pentru acesti actori de vis si care, poate, intr-un anumit moment s-ar putea sa nu aiba inspiratie si tabela sa arate ceea ce noi nu dorim niciodata: infrangerea!! Atuncea noi vom fi suporteri adevarati si le vom demonstra colegilor de intrecere – si nu inamicilor -, adversarilor – si nu dusmanilor, ca suporterii Stelei sunt de LC si-i invita pe toti la intrecere si nu la razboi! Memoria refuza sa aseza pe un piedestal un anume jucator (sau jucatori mestesugit alesi). Pun pe prim plan GRUPUL, ECHIPA; adica toti 24 jucatori!! Oricand ei se vor ridica si de pe banca de rezerve iar cu talentul sau truda sa ne vor implini un vis neatins, inca, pe plaiurile romanesti: sa mergi la fotbal ca la spectacol!! Cu respect si consideratie ma inclin in fata acestor gladiatori moderni ai timpurilor noastre si le dau libertatea de a visa frumos in continuare. La gura unui semineu, intr-o noapte de iarna sa visam la vremuri oprite pentru nemuritori, ce se sterg la ochi de lacrima, ce alina, deopotriva, durerea si fericirea!

Jean Valean  •  14 septembrie 2006, 16:03

BRAVOOOOOO..!!!

vladoslav  •  14 septembrie 2006, 16:11

Cataline, blat pe fata, ce mai. Intreaba un rapidist ca iti va spune ca sigur portarul ucrainean e ruda cu George Curca de la Farul. Hai Steaua!

Paul  •  14 septembrie 2006, 16:12

Foarte frumos spus domnule Corneliu Popa! Sa va citeasca cine trebuie si sa dea Domnul sa fie spiritul acesta pe stadioane. Sa fim alaturi de fotbalistii romani la bine si la greu, sa-i impingem de la spate in momente grele cand vor avea nevoie si sa ne pastram fruntea sus chiar daca nu vor fi meciuri la fel de reusite. Sa ne bucuram la fel de mult cu totii si pentru reusitele celor de la Dinamo cat si pentru a celor de la Rapid si sa mai avem motive sa uitam de grijile zilnice, macar pentru cateva ore pe saptamana!

Bogdan Benta  •  14 septembrie 2006, 16:17

„Pe bune, uite că am ajuns toţi în preajma careului advers! Mulţumim, Steaua! Văzut de aproape, fotbalul e jocul de care ne-am îndrăgostit! ”

Cataline, este un pas inainte. „Multumim Steaua”
Vei putea trece candva peste orgoliu si sa scrii (spui) „Multumesc Steaua”?
Cred ca dupa meciul cu Lyon.
Eu insa am rabdare si astept meciul cu Realul ca sa scrii daca nu poti sa spui in gura mare: BRAVO GIGI

necula  •  14 septembrie 2006, 16:20

‘ai ma nu fiti rau cu tolontan: trebuie sa impace meseria (la care e foarte bun) cu preferintele sefului. toti mai facem compromisuri in viata.

MOMO  •  14 septembrie 2006, 16:31

Cred ca arbitrul belgian este prieten cu „instalatorul francez” pe care il cunoaste din campionatul belgian, doar a jucat la Charleroi. De aici si arbitrajul favorabil Stelei: nu ne-a umplut de galbene si rosii, a tolerat intrarile dure ale jucatorilor STELEI, a fluierat prompt cand putea sa mai inchida ochii, doar jucam in deplasare…E un scenariu bun? Da-i bice!

FORZA STEAUA!

alin  •  14 septembrie 2006, 17:00

,,domnule” tolontan in urma cu cateva saptamani ati scris un articol despre antitalentele de la steaua…in care ii vizati in special pe carlos si pe mm.cred ca ar trebui sa nu mai fiti atat de ipocrit si sa va cereti scuze.fata de carlos care a demonstrat ca e un portar valoros pe care ipocristi siu rauvoitori ca ,,dumneavoastra|” si alti gazetarasi l-ati facut sa nu mai aiba incredere in el.v-a demonstrat aseara ca e un portar foarte bun si daca nu ati fi asa de manipulat, perfit si partinitor ati vedea si ,,dumneavostra „asta.si in al doilea rand ar trebui sa va cereti scuze fata de mm pt ca dupa cate vad eu are o contribuite foarte mare la sucesul stelei el a avut un merit deosebit in selectia de la steaua.el practic a adus jucatori care s-au integret perfect la steaua.si asta se traduce ,,domnule” tolontan ca se pricepe la fotbal si are ochi la jucatori..ceea ce nu pot spune despre ,,dumneavostra”.si cred ca nici la presa nu va pricepeti pentru ca sunteti un perfid care a lasat gazetaria sportiva pentru alte interese si mai degraba face o gazetarie ,,dumneavoastra” politica.SCUZE ar fi trebuit sa fie titlul articolului de azi.dar vad ca nici acum nu aveti caracter sa faceti macar acum asta.laudati-l in continuare pe ,,il muce” pt ceea ce face la rapid petru contraperformantele lui pe care doar voi le vedeti ca si performante si ar fi si culmea sa le vedeti altfel ca daca ati scrie cava rau l-ati supara pe voiculescu.sunteti atat de ipocrit incat mai bine laudati o echipa care nu jocaca nimic, niste jucatori care injura lovesc, care au un caracter josnic.steaua si toti cei ce sant acolo v-au dat o lectie ieri si o palma pentru tot ce ati scris negativ voit in ultima vreme.asta trebuie sa lauzi o performanta ca a stelei de aseara care a facut mandri atati romani si nu o echipa urata cu oameni fara caracter cultura cum sunt cei de la rapid care ne fac sa ne fie jena de ei.jegurile din tara asta s-au simtit mandri aseara ca sunt romani pe cand moldovan ne-a facut sa ne fie jena dupa intrarea de la hamburg si declaratiile lui.,,domnule tolontan” cereti scuze si nu mai lauda personaje negative gen sapunaru care a aratat ce caracter si cata cultura are el in meciul de tineret cu germania.acolo nu e ca la noi sa dai cu capu in gura si sa injuri ca la supercupa si sa fi laudat pe urma, acolo esti eliminat pentru ca n u exista formatori de opinie ca tolontan care sa laude astfel de personaje datorita ipocriziei.asa ca inca o data cere-ti scuze.

c  •  14 septembrie 2006, 17:12

bucurati-va stelistilor in frunte cu tolontan.Nimeni nu mai exista. Ce-ar fi sa jucati voi in alt campionat ca prea sunteti buni si sa ne lasati pe noi in pace? Hei, iar ati marit doza de aurolac. Treziti-va

kristian  •  14 septembrie 2006, 17:15

Da, au alergat, daia au castigat. Am scris si inainte de meci asta cand a pus Georgescu intrebarea: „Ce le-ati spune stelistilor, in locul lui Oli, inainte de meciurile din Liga?”.

slc  •  14 septembrie 2006, 17:32

Bravo!

O seara magica!O seara in care totul a inceput magistral si in scurt timp,odata cu egalarea,aveam sa ne amintim de momentul M’borough!Dar s-a terminat la fel de magistral cum a inceput!Bravo,baieti!
Din pacate nu pot spune „Bravo” si pt.unul din conducatorii lui Dinamo Bucuresti care,intrebat fiind la o emisiune radio din dimineata meciului Stelei,isi dorea foarte mult o infrangere pt.Steaua!Nu i-a iesit,la fel cum nu i-a iesit nici inainte de turul cu Standard!Probabil asa simte „romanul” din el inaintea unei confruntari de Liga Campionilor a unei echipe romanesti!Exista o vorba la romani:”Acolo unde nu te pricepi sa nu te bagi!”Mai trebuie lucrat la acest capitol,domnule;si n-ar fi bine sa pariati!
Dar sa-l lasam „sa se pregateasca” si de pronosticuri la fel cum se pregateste si de Liga Campionilor de cativa ani incoace si…tot nimic!
Pan’ la Liga,hai in grupe la UEFA si mai vedem…
Oricum,succes Dinamo!
… cu cine,cu…Xanti?

a_man_ro  •  14 septembrie 2006, 17:56

2 dan
declaratiile unor sefi de cluburi nu pot fi considerate dovezi. la fel de bine pot declara si eu ca tu esti un …poponar…asa fara nicio dovada. crezi ca exista oameni care sa ma creada?

dann  •  14 septembrie 2006, 18:02

a_man_ro
Ha!

Romi  •  14 septembrie 2006, 18:08

Un meci SUPERB in care STEAUA a aratat cine este si k inseamna cva in fotbalul european….Tot respect pt daruinta jucatorilor…. FORZAAA STEAUA !!!!!!

Dragosh  •  14 septembrie 2006, 20:17

BRAVO STEAUA!
Declaratiile tuturor frustratilor nu fac decat sa ne bucure! Doar echipele mari si adevaratii campioni starnesc atata invidie si ura.
Evident si acum s-au gasit tot felul de complexati care sa comenteze. Insa ar fi fost frumos sa se bucure de un meci frumos cu o echipa romaneasca MARE.
P.S.- n-am sa inteleg niciodata acest personaj interlop care apartine fara indoiala etniei rrome si nu reuseste (asemeni echipei unde pompeaza bani) decat sa gangureasca si sa lanseze acuze ignorate de toata lumea. Acest Marian Iancu, de abia respirand de grasimea nesimtirii sale, intre doua drumuri la PARCHET spune ca au fost 3 goluri de portar. Pt ca prostia se ia..vad si aici papagali care il imita. Ce nu inteleg ei este ca traditia performantei nu se poate cumpara cu petro-dolari si declaratii belicoase. Dar nimeni nu poate lua Stelei acest meci frumos, in care o echipa a amintit pt prima data de marea echipa a Romaniei din anii 94-98.
BRAVO STEAUA!

Calluci  •  14 septembrie 2006, 21:05

….va mai amintiti de Galatasaray de acum 6-7 ani, viteza, presing…chiar si in minutul 90, chiar si l-a 4-1 (ref- meciul de la Mallorca din campania castigarii cupei uefa), daruire totala? Daca da, atunci jocul Stelei de aseara seamana foarte mult cu cel al Galatei de atunci. Sunt multe asemanari intre cele doua echipe avand in vedere perioade diferite, se poate spune ca a venit randul nostru…numai sa ne lase arbitrii

travis  •  15 septembrie 2006, 17:05

Oftiktilor! Asta sunteti,mai bn sa salutam succesul Stelei kre a demonstrat k este o mare ekipa!Bravo,Steaua si sa ne mai faci bucurii de astae si pe viitor!