Presa scrisa vs Internet in Cotidianul

In suplimentul din Media&Cultura de azi, Bety Blagu scrie un articol intitular „Ziarele se fac frate cu Internetul”. http://www.cotidianul.ro/index.php?id=4630&art=230&cHash=ce4e67db1d

vineri, 15 septembrie 2006, 1:09

In suplimentul din Media&Cultura de azi, Bety Blagu scrie un articol intitular „Ziarele se fac frate cu Internetul”. http://www.cotidianul.ro/index.php?id=4630&art=230&cHash=ce4e67db1d

Dincolo de analiza industriei on line din Romania, se citeaza un articol din”The Economist”, referit zilele trecute si in „Evenimentul Zilei”.

O precizare. Jim Chisholm, una dintre sursele citate in „The Economist” si care prezice o scadere in urmatorul deceniu cu 25% a micii publicitati de pe editiile tiparite pe editiile on-line, este un britanic cu o excelenta viziune, care a lucrat ca publisher si este mai degraba adept al presei traditionale. De aceea, predictiile sale dau credit presei tiparite. Este greu de crezut ca doar 25% din mica publicitate va migra spre editiile on-line in 10 ani!


Comentarii (10)Adaugă comentariu

Gabi Costea  •  15 septembrie 2006, 13:31

Este off topic, dar chiar vreau sa intreb asta:
De ce sunt declaratii ale jucatorilor straini de la Steaua?Chiar niciunul nu vrea sa vb.despre meciul de la Kiev,sau pur si simplu…nimeni nu i-a intrebat?…pentru ca eu consider f.interesant cum se simt cei care au luat parte la aceasta victorie,desi inregimentati intr-o echipa straina.
Multumesc.

Catalin  •  15 septembrie 2006, 13:42

Parerea mea este ca in 10 ani de acum cotidienele tiparite vor fi istorie. Sau se vor scoate doar editiii „de lux” pentru cabinetele de avocatura, de contabilitate sau recrutare, restaurantele cu staif etc. Restul – online. Bine ca si online-ul va fi diferit: adica citit pe e-paper, mobile etc.
Eu zic ca mica publicitate o sa fie exclusiv online.

ASAP  •  15 septembrie 2006, 14:02

Viitorul apartine presei electronice, gratuite si in care materiale publicitatare vor putea fi blocate foarte usor; tot ce nu va fi exclusiv gratuit va disparea.

Catalin  •  15 septembrie 2006, 14:49

Eu zic ca sunt nise si pentru continutul online platit. De exemplu Wall Street Journal taxeaza si se bucura de mare success. Pe partea de low-end/consumer sunt de acord ca gratuitul va domina.

Cosmin Bulancea  •  15 septembrie 2006, 19:36

Lumea evolueaza , regulile se schimba . Cine nu anticipeaza „trendul ” iese de piata . Nu e loc de incapatinare

Si totusi am deseori placerea mai ales in vacante sa rasfoiesc un ziar sau sa citesc o carte in loc

Or mai fi ca mine ….

Alexa  •  15 septembrie 2006, 23:21

Pe hirtie si eu citesc doar in vacanta, sau cind merg cu trenul sau avionul… Eu merg destul de mult deci fac ceva vinzare dar totusi fara cei care citesc zilnic ziarele s-ar duce naibii… si poate ca se vor duce cele pe hirtie daca toti vor putea citi pe ipod, palm, sau ce s-o mai inventa…
Despre daca va fi gratuit sau nu, cred ca depinde mult de segmentul de piata cum spunea cineva mai inainte, insa si acum poti accesa pe bani mai mult decit pe gratis la marile ziare si saptaminale din usa, uk, franta, spania…. cel mai bine e sa ai abonament si asa poti citi zilnic pe calculator si poti citi si din urma… fara abonament citesti doar ziua respectiva, fara paginile de opini

agar  •  16 septembrie 2006, 15:33

Eu, desi stau in fatza calculatorului 8-10 ore pe zi al serviciu, in fiecare dimineatza cumpar gazeta sporturilor, pentru ca pretul este accesibil si drumul destul de lung de circa 40 de minute pe care il parcurg mi se pare mai putin plictisitor.
In plus nu mai pierd timp la serviciu pt a citi toate articolele de pe gsp ci doar ma mai uit din cand in cand sa vad ultmele stiri aparute. Probabil ca la fel procedeaza mai multi.
Ceea ce vreau sa spun este ca dezvoltarea internetului nu inseamna disparitia editiilor tiparite, pentru ca sunt anumite contexte si situatii in care oamenii le prefera pe acestea.
Acesta este stadiul in momentul de fatza dar peste 6-7, poate 10 ani cand totzi vor avea palm-uri, teleofoane mobile performante etc cu care pot intra pe internet de oricunde si oricand si internetul va fi accesibil tuturor se va reduce, pana aproape de disparitie tirajul editiilor tiparite iar publicitatea va fi aproape total online. Cei care vor sti sa se adapteze vor avea cel mai mult de castigat.

Lucian MATEESCU » Blog Archive » Internetul . Presa. New Media….  •  16 septembrie 2006, 21:02

[…] Tolontan semnalează această problemă şi face profeţii. Braduţ anunţă tema şi spune că deja problema asta framinta si ziarele de la noi… “deja” e impropriu spus. Această temă şi preocupare nu a lipsit niciodată în mass media mioritică. Din 96-97… tema e prezentă. […]

vasile  •  18 septembrie 2006, 9:09

Domnu” Tolontan!!!!!!!!!!! Alo

Dumneavoastra nu vedeti ce scrie imbecilul acesta din subordinea dumnevoastra pre numele lui Marius Margarit.

uitati si cititi in cazul in care nu ati citit dimineata ziarul „tensiunea e imensa. la fiecare duel sare sange. nu se vede dar se simte………….sar scantei. crampoanele polizeaza aparatorile si muschii. dea valma………”

Cum este posibil????????????? Cum????????? Nu inteleg!!!!!!!!!!!!!!!!! Si dumneavoastra faceti pe moralistii, va mirati ca exista violenta, va mirati ca baietii aceia care se numesc fani se bat si se omoara pe strazi si pe stadioane!!!!!!!!!!!!

Domnule Ioanitoia va rog verificati ce scriu acesti asa zisi reporteri sau redactori sau cum se numesc ei ………………… cum este posibil!!!!!!!!!!!!

Va rog faceti ceva daca vreti sa mai aveti cititori……………

Cu stima !!!!!!!!!!

a little less conversation, a little more action « elenalog  •  18 septembrie 2006, 9:10

[…] M-au nemulţumit Evenimentul zilei şi…. şi…. şi… Cotidianul care preiau din The Economist-ul dedicat ziarelor. Am aflat, din EvZ, ca IFRA este un trust britanic de presa… Serios?! Pai hai să vedem ce ne învaţă chiar IFRA. Da, n-am reacţionat la ei pe site, pentru că nu simţeam că voi face diferenţa. Nu contează cine este IFRA şi de ce… aşa că ar putea fi şi o firmă din industria de prelucrare a … spanacului. Catalin Tolontan a avut un comentariu interesant la articolul din Cotidianul. O să-mi pun gândurile frustrate în ordine şi voi scrie astăzi, la un moment dat, despre lipsa optimismului privind viitorul presei scrise – opinii evident, nu opinii prezentate drept fapte. […]