Salomir şi o veche problemă

Chiar ştie Rapidul că Salomir va trage cu Steaua? Nu. Dar Rapidul a învăţat bine o tactică. În România, dacă pui presiune pe arbitri e foarte probabil ca ei să capete un complex de vinovăţie ante factum. Şi să te arbitreze favorabil.

vineri, 15 septembrie 2006, 7:32

Chiar ştie Rapidul că Salomir va trage cu Steaua? Nu. Dar Rapidul a învăţat bine o tactică. În România, dacă pui presiune pe arbitri e foarte probabil ca ei să capete un complex de vinovăţie ante factum. Şi să te arbitreze favorabil.

Dincolo de consideraţii care ţin de psihicul uman, asta se întîmplă şi dintr-un alt motiv. „Arbitraj  ’06” este seria a doua a filmului „Arbitraj ’86”. O parte importantă a arbitrilor români sînt fiii unor foşti arbitri, care între timp au ajuns în comisia de care depinde cariera băieţilor lor. Nu e doar cazul lui Salomir.

Avînd senzaţia că sînt ocrotiţi, ei devin slabi. Influenţabili. Asta ca să discutăm doar în termenii bunei credinţe.
Iată cum arată, preluată de pe site-ul FRF, lista arbitrilor promovaţi recent în Lotul Ligii a 2-a:

1. Andrei Huzu (fiul lui Aron Huzu)
2. Radu Petrescu (fiul funcţionarului Petrescu de la CCA)
3. Dragoş Istrate (consilier la cancelaria lui Tăriceanu)
4. Florin Constantin (fiul lui Constantin „Vîlcea” şi fratele mai cunoscutului Augustus)
5. Claudiu Baboia (fiul fostului arbitru Baboia)

În fine, la asistenţi, pe listă se află Valentin Avram, fiul fostului asistent Vasile Avram.


Comentarii (81)Adaugă comentariu

pentru andrei  •  16 septembrie 2006, 16:47

„rapidul a fost mereu o echipa muncitoare”>>>> am stiri pentru tine …asta e fotbal, e doar o distractie…nu castiga cine se straduie mai mult ci cine stie sa joace….degeaba alergi ca prostu’ (fac referire la nicolita banel- care acum mai nou alearga intre 2 iubite, nu intre steaua si echipa romaniei) dak nu dai gol…poti sa dai gol cum a dat gravesen in meciul romania – danemarca din 2002 parca…de la 50 metri…scor 5-2 pt danemarca…mai tineti minte…pai aia sunt paraleli cu fotbalul….campionatul danez e praf…

Cos22min  •  16 septembrie 2006, 16:52

Asta e hotie pe fata . Bravo lui .O sa tin minte acest nume .Nu se poate sa se intample asa ceva si pe lista aceea sa fie doar fiu lu x lu y …BV George Luca .Demisia !!1

andrei  •  16 septembrie 2006, 16:56

Rapidul e o echipa smechera si vrea sa para ca e nevinovata de ceea ce sa intampla in arbitraj , o echipa falsa

Bogdan  •  16 septembrie 2006, 17:00

Si de unde pleaca totul? Tot de la „Nashul” nostru Sandel…Jos cu acesti comunisti penibili!!!!!!!

costy D  •  16 septembrie 2006, 17:02

penibil , absolut penibil. E hotzie pe fatza >de knd e Constantin sefu arbitrilor s-a ales praful de arbitrajul romanesc>mai rau k pe timpul lu Ceausescu.Interese peste interese.Eu sunt arbitru de 1 an in divizia D si chiar dak sunt din valcea nu ma gandesc la promovare pt k nu am nici o pila
Alti colegi de-ai mei kre sunt la tusa de ex ridik fanionul si apoi il balangane si striga tot el la jucatori nu e ofside scuze , jukti , jukti, in prealabil aratand ofside.Astia sunt promovati.
DEMISIA CONSTANTIN . VINO SA FACI ORDINE DOMNULE CRACIUNESCU

aldyx  •  16 septembrie 2006, 17:11

Craciunescu si Porumboiu impreuna la sefia arbitrajului romanesc ,asta ne-ar mai trebui noua acum..:))
Craciunescu de cand a lasat sefia arbitrajului a pus pe el vreo 15 kg de la Marcel Iancu,figurativ vorbind….
Omul a scapat de stres….
Tolontan a reusit sa tulbure apele printre voi,ca de obicei.
Arbitrajul romanesc e destul de bun la ora actuala,dar ziaristii exagereaza si ei…
Cel mai recent exemplu cu valoarea altor scoli de arbitraj?
Arbitrul de linie de la meciul lui Dinamo din Grecia.Omul a fost o catastrofa.L-a platit cineva? Sa fim seriosi ,omul ala era prost ca noaptea…

Alexandru  •  16 septembrie 2006, 17:46

Arthure tu asta cu nume de rege. Esti praf mah. Numai cu teorile conspiratiei: auzi a vrut UEFA sa nu faca Romania puncte. Asta sincer nu am mai auzit-o. Exista spitale specializate, fa o vizita poate te remarca cineva. Si ce importantza are pentru Rapid meciul Stelei cu Vaslui. Rapid nici macar nu a castigat. Daca Rapid reusea sa castige cu Pandurii mai ziceam, da asa coicu mic si joc de glezne ca alte echipe au treaba in Liga Campionilor

Un arbitru tanar  •  16 septembrie 2006, 18:08

in arbitraj este cea mai mare mafie! ma bukur ca arbitrul de la meciul de azi dimineatza a avut taria de a trage un semnal de alarma prin parasirea stadionului in minutul 50.Un semnal de alarma pe care probabil nimeni nu il va lua in considerare.Pana si cei mai tineri arbitri trebuie sa sufere din cauza acestei „mafii” in arbitraj, astfel incat promoveaza doar cine trebuie nu cine merita! , de la cele mai mici categorii de arbitri pana la cele mai mari…

lupu  •  16 septembrie 2006, 19:11

Bravo Cataline.Esti cel mai bun!

adypunk  •  16 septembrie 2006, 19:12

trebuie continuat acest protest, toti arbitrii care cred ca este ceva in neregula cu aceAsta conducere din CCA,, ARTREBUI SA REPETE ACEST GEST,si se mai trezeste si nea mitica sail faca nebun pe luca

andrei  •  16 septembrie 2006, 19:14

Felicitari gsp pt articol si Lupta Steaua:d:d:d

arbitru din bucuresti  •  16 septembrie 2006, 19:42

are dreptate vasiliu. ar fi un articol interesant si plin de „vai ce coincidenta tatal tau nu e observator la divizia C? sau D? sau B?” de la divizia A pana la copii si juniori fara pile ESTI ZERO!!!! si normal ca din astia cu pile apar cativa buni daca el intr o luna arbitreaza 40 de jocuri si toata lumea il ajuta si i spuna cum sa alerge si cum sa stea in teren etc. oricum o sa se spele ei pe maine si o sa scape si pe 23.09.06 nu o sa mai vorbeasca nimeni despre tema abordata in acest articol. NEPOTISMUL ESTE O PROBLEMA MAJORA IN ARBITRAJ. mai mult nu spun ca nu stiu. vorbesc din proprie experienta sunt arbitru in bucuresti de cativa ani si ma duc in fiecare joi la amf la 23 august si nu trebuie sa fi inginer ca sa ti dai seama cine primeste meciuri saptamanal la D sau cine are cate 10 meciuri la copii si juniori sau sau sau. stai acolo si te uiti cu degetu’ n gura si pleci acasa cu un meci de ’93 sambata dimineata la 9 la straulesti 😉

Ionel  •  16 septembrie 2006, 19:46

Felicitari lui George Luca pentru gestul sau! El aratat inca o data, daca mai era nevoie, cata mizerie este in arbitrajul romanesc. Singurul care a facut curatenie si ar putea sa o faca din nou este Ion Craciunescu!

Rapid  •  16 septembrie 2006, 19:47

Imi plac multe dintre comentariile de pe forum:Cosmin Bulancea,Cristian,Alexa,Alin,Popescu,Sorin,Andrei.
Imi cer scuze pentru omisiuni,dar nu am citit totul.
Nu sint fan al GS-ului,de fapt majoritatea presei romanesti,inclusiv cea sportiva lasa de dorit,dar „forumul” se poate citi.
Alte ziare are trebui sa se inspire in legatura cu metodele de curatire(nu neaparat cenzura) .Poate faptul ca email-ul este „required” face diferentza.

Un arbitru nefrustrat  •  16 septembrie 2006, 19:48

Am dat si eu concurs cu arbitrii astia „ocrotiti” si n-am promovat. Va asigur insa ca generalizati si trageti concluzii gresit: printre cei mentionati pe lista sunt unii pentru care garantez ca au meritat 100% promovarea. Ma refer strict la ceea ce cunosc: n-aveti idee cat s-au pregatit fizic si teoretic, nu i-ati vazut arbitrand. Da, sunt fiii nu-stiu-cui sau au anumite functii, dar dincolo de frustrari si prejudecati simpliste, sunt persoane cu un potential foarte bun, care muncesc sustinut pentru performantele lor. Va inselati cand ii catalogati pe nedrept. Pentru ca unii dintre ei – cu sublinierea „UNII”, daca tineti neaparat – sunt fara dubiu liderii generatiei lor.

de  •  16 septembrie 2006, 19:53

Tolontan tu stii atit de multe incit ma mir ca iti mai poti tine capul drept.Nu de alta dar trebuie sa fie greu nu gluma!Cum te antrenezi si ce vitamine consumi?

Petru Dan  •  16 septembrie 2006, 20:26

Arbitrajul este cel care ne afecteaza la sfirsit de saptamina. Ca altfel, avem mafie peste tot: politie, justitie, sanatate, industrie, finante, TOT.

Nepotismele au ramas, aste, ar trebui sa aducem totul dinafara: presedinte, guvern, politie, securitate, justitie, medici. Oare nu o sa ii curupem si pe astia? Pentru ca eu cred ca orice roman (inclusiv eu) a dat sau ar da spaga o data pentru un mitiv oarecare. Ca sa ma autodenunt, eu am dat in numele patronului pe care il aveam pentru a cistiga licitatii!

Marius Mariano  •  16 septembrie 2006, 20:45

Nu cred ca era cazul sa scriu aici, dar trebuia sa o fac undeva …

Ne-ati promis de 2 luni ca la inpetul sezonului vom avea o alta fata a GSP online. Nu s-a schimbat nimic. In schimb, ne-ati omorat cu titluri cat pagina si reclame care nu te lasa sa citesti … E obositor si enervant … In plus, azi am dat de un banner al IGP realizat cu OMV si PEtrom care pur si simplu m-a scos din sarite … Avea sunet si in plus, daca incercai sa scoti sunetul, pur si simplu accesai o alta pagina … E bataie de joc … Faceti ceva sau sa va pierdeti cititorii …

Sincer, daca as fi acasa, nici nu m-as atinge de site-ul GSP. Pur si simplu as cumpara ziarul, asa cum am fac de cand ati lansat Prosport … Dar nu sunt in Romania acum … Sper sa se schimbe ceva in bine cat de curand.

Cu respect, un cititor fidel al lui Ioanitoaia, Geambasu, Tolontan, Vochin …

Armata Ultra  •  16 septembrie 2006, 21:13

Rapidul pune presiune pe arbitri, pe spectatori, pe jandarmi, pe oricine poate…Pacat ca nea Copos isi face de cap la club si nu-i lasa pe jucatori in pace. Razvan Lucescu e un antrenor bun, din pacate nu are spate…

http://www.varadinum.com/

Calluci  •  16 septembrie 2006, 22:53

ca un mare fan Catalin Tolontan nu-mi pot permite sa spun doar….ca unii arbitrii de pe lista ta chiar au muncit si chiar sunt talentati…..numai sa ne lase arbitrii….

alexandru  •  16 septembrie 2006, 22:54

Domnule Tolontan altfel stau lucrurile si la Asociatia Municipala Fotbal Bucuresti decit poate ati auzit dumneavoasrta.Se fac cartile chiar si la juniori cine sa cistige cine merge cu o sticluta sau cite altceva.Si ne mai miram ca de ce nu avem constanta in cresterea juniorilor ca vedeti ca nu prea mai sunt.Arbitrajele de la nivelul acesta sunt dirijate si daca vrei sa faci vreo observatie nu intereseaza pe nimeni.Este foarte greu sa scapam de comunisti si de bosorogi care conduc fotbalul asa cum vor ei.Atit timp cit le dai esti prietenul lor altfel nu te baga in seama.Vas ruga sa incercati si dumneavoastra sa va informati si pe urma va veti da seama cum s-au omologat terenuri pe o sticluta sau nus pe ce si pe toata lumea de acolo ii intereseaza o mica atentie din partea altora. Eu zic ca de la acest nivel ar trebuii umblat.

marian  •  17 septembrie 2006, 1:26

De ce sar stelistii ca disperati in ajutorul lui salomir ! Tontolan stie de ce ……..

Un fost arbitru  •  17 septembrie 2006, 2:27

Si pe vremea lui Craciunescu se faceau golanii. Am dat examen pentru promovarea in Divizia C in august 2004, iar rezultatele au fost anuntate, ATENTIE, in februarie 2005!!!! Oricum, ce se intimpla in era Constantin este mai grav!!!

Tavi  •  17 septembrie 2006, 6:40

Bai Tolontane….iti aduci aminte acel meci Craiova-Rapid din 1998 cu Salomir la centru?…gol perfect valabil Marinescu?….sau acel meci de acum 2 ani..cand Badoi scapa singur…fault pentru Rapid…si eliminare Badoi?….

Cristian  •  17 septembrie 2006, 11:35

Salomir = arbitrul de casa al stelei

2005-2006 Farul 1-4 Steaua
2005-2006 Steaua Bucuresti 4-1 Sportul
2005-2006 Steaua 1-0 Pandurii
2005-2006 Sportul 1-2 Steaua
2005-2006 Politehnica 0-0 Steaua
– – – – – – – – – – – –
2004-2005 Steaua 3-1 Farul
2004-2005 Craiova 0-1 Steaua
– – – – – – – – – – – –
2003-2004 Steaua 1-0 Dinamo
2003-2004 Ceahlaul 1-1 Steaua
– – – – – – – – – – – –
2002-2003 Politehnica 1-3 Steaua
2002-2003 Dinamo Bucuresti 2-4 Steaua
2002-2003 Steaua 1-1 Dinamo
2002-2003 FC National 0-0 Steaua

Steaua nu a cunoscut infrangerea in ultimii 4 ani cu Salomir la centru ..

sharky  •  17 septembrie 2006, 13:46

Domnule Tolontan, aveti la cunostinta faptul ca si acum angajatii de la pompieri sunt obligati sa plateasca cotizatie pentru Dinamo?

pinturichio21  •  17 septembrie 2006, 13:48

eu zic sa profitam si sa mergem la casele de pariuri si sa investim ceva bani pe victoria stelei.
sa profitam si noi, microbistii de pe acest meci. nu doar altii

vinclu  •  17 septembrie 2006, 14:25

e bine sa apara cat mai multe asemenea marturii ptr ca sunt convins ca sunt multe astfel de cazuri.
pe de alta parte, se ridica un semn de intrebare apropo de faptul ca aceste lucruri au iesit la suprafata abia dupa ce oamenii au vazut lista cu arbitrii promovati.
cu alte cuvinte, e de presupus ca, in cazul in care acesti arbitrii erau ei pe lista, nu mai aveam parte de aceste dezvaluiri.
problemele astea nu vor disparea in veci. problema e ca actualii conducatori ai ligii si frf nu prea se mai sinchisesc de nimeni. nici macar de opinia publica sau de presa.
tare as vrea sa vad cum apare o odrasla ca asta si face praf un derby cum au facut augustus sau theodor. sunt curios cum o sa reuseasca marian salomir sa indeplineasca indicatiile diseara fara sa ii sara lumea in cap.ptr ca steaua trebuie sa castige.

paianjanu’  •  17 septembrie 2006, 15:52

Incercati sa va ganditi ca, poate din cei x arbitri cu tati sau rude apropiate arbitri, majoritatea au ajuns sa promoveze pt ca au stat de mici in mediul fotbalului. nu-i asa ca mai usor sa inveti daca ai un profesor acasa 24/24? de ce in lume nu spune nimeni nimic de faptul ca Lubos Michel, baiatul celebrului Michel din Slovacia are 38 de ani, a arbitrat la campionatul mondial si e arbitru FIFA din ’93, adica de 13, adica de la 25 de ani? nu stiu cati ani au Constantin, Huzu sau Avram, dar sigur nu pot ajunge sa egaleze perfosrmanta lui Michel. Poate ca si Tudor Chirila, daca nu s-ar fi apucat de cantat si ar fi scris, ar fi fost mereu privit ca fiul lui „Nea Ioan”.

plessy  •  17 septembrie 2006, 17:15

si eu sunt arbitru da la o liga mai inferioara da am decat 16 ani yo ce o sa fac dac in fiecare an promoveaza copii bosilor din fotbal raman pe dinafara desi poate sunt cu mult peste acei zisi”BOSI AI FOTBALULUI”.cunosc multi arbitrii care nu au dat de promovare deoarece stiau sigur ca nu vor lua.SA SE FACA MASURI CU ACESTE MA?GARII DIN FOTBAL

un Dinamovist  •  18 septembrie 2006, 12:07

Si la noi in Romania ca peste tot in lume multi dintre copii ajung sa practice aceeasi meserie ca si parintii lor.Asta nu e deloc o problema daramite o tragedie.Problemele apar atunci cand copilul practica aceeasi meserie cu parintele sau in acelasi timp si la aceeasi institutie.Daca acest parinte mai are si putere de decizie in respectiva institutie si nu poate fi obiectiv atunci este o mare problema pentru noi cei care „beneficiem” de deciziile genialului copil.Din pacate ptr. noi doar in Romania sunt promovate odraslele „valoroase” chiar daca la fiecare actiune a lor isi atrag doar critici.