Scuzaţi-mă că nu vă pot fura!

Cine ştie de ce a ales arbitrul George Luca să iasă de pe teren după 60 de minute? În urma  unui asemenea gest, cei din jur caută înţelesuri în fiecare detaliu. Aşa i s-a năzărit! Să stea taman o oră, iar apoi să se care din meci şi din fotbal.

sâmbătă, 16 septembrie 2006, 8:33

Cine ştie de ce a ales arbitrul George Luca să iasă de pe teren după 60 de minute? În urma  unui asemenea gest, cei din jur caută înţelesuri în fiecare detaliu. Aşa i s-a năzărit! Să stea taman o oră, iar apoi să se care din meci şi din fotbal.

Cînd te agăţi de pînza lumii şi firele se rup, unul după celălalt, te apucă pandaliile. Nimic nu se întîmplă din senin. Există martori care pot povesti cum stomatologul Luca a protestat la şedinţele comisiei arbitrilor din Bistriţa împotriva şmecheriilor din fotbal. În plen şi pe holuri, toată lumea vorbeşte despre promovările rudelor, despre comenzi şi despre umilinţa şefilor arbitrajului de a chema echipele să negocieze brigăzile.

În curînd, CCA va lucra prin „România Libera”, prin „Piaţa” din Cluj, prin „Agenda” din Timişoara şi prin celelalte ziare de anunţuri din ţară. Va închiria „centrali” şi va oferi în leasing „tuşieri”.

Şi, în acest timp, ceea ce-i preocupă pe Seniorii Dezastrului, reprezentaţi la meci de Igna şi de Costică „Suceavă”, e să-l convingă pe Luca să se dea accidentat. Pentru că arbitri indisponibili s-au văzut destui, dar unul care să cheme jucătorii şi să le ceară scuze pentru că nu-i poate fura, aşa ceva devine imediat o ştire. Din două una: fie Luca, fie arbitrajul nostru trebuie internat. Tare ne e că stomatologul e cu analizele şi cu demnitatea la zi!
 


Comentarii (69)Adaugă comentariu

contabilul  •  17 septembrie 2006, 15:21

Domnule Tolontan,
Nu stiu daca chiar cititi personal tot ce va scrim noi, dar cine stie ?
Dupa opinia mea, ca in mai toate domeniile, in sport si mai ales in fotbal lucrurile se impart in doua, hai sa le spunem zone : FENOMENUL si SISTEMUL.
Din sistem fac parte in principal : jucatorii, antrenorii, arbitrii, conducatorii si ( mai ales ) PRESA. Alaturam celor de mai sus spectatorii (telespectatorii ), mai exact cititorii si obtinem fenomenul. E clar ca noi nu facem parte din sistem.
Singurele noastre informatii vin din ceea ce vrea si mai ales din ceea ce ne poate scrie presa.
Toti stiti cum „merge” sistemul. Toti stiti cum „se face” si cum se „desface” JOCUL.
Trebuie sa fii timpit sa crezi ca PRESA stie doar ce ne scrie. Cred ca aveti surse de informatii la fel de tari ca ale politistilor. Este de inteles , un ziar fara informatori nu face nici cit o ceapa degerata.
Sunt convins ca stiti metodele cu ajutorul carora se umbla la jucatori, metodele de a contracta in „leasing financiar”, cu drept de achizitionare la sfirsitul perioadei a arbitrilor si toate celelalte. Ceva imi spune ca stiti si cind .
Si totusi nu le scrieti. Din neputinta (de orice fel) sau din teama? Ori din interes ? Doar faceti parte din sistem.
Se spune ca nimeni nu a cistigat un razboi cu presa ? Se pare ca nici cu sistemul.
Acum citiva ani un ziarist, Marius Mitran (daca ma insel imi cer scuze), proaspat plecat de la Prosport unde erati colegi de redactie, n-a avut de lucru si intro emisiune TV a incercat sa ne explice citeva din metodele sistemului. A fost ridiculizat in direct de „oamenii de fotbal” cum le place sa se numeasca, aflati in studio, cu celebrele lor „arme”: mistoul golanesc, zeflemeaua imbecila si inegalabila caterinca romaneasca.
Breasla nu-mi amintesc sa fi rectionat. L-ati lasat SINGUR. Singur, singur-singurel. Asta a fost senzatia mea.

contabilul  •  17 septembrie 2006, 15:34

Din greseala am trimis comentariul desi nu-l terminasem, asa ca mai adug citeva cuvinte.
Gestul lui Luca, asa cum s-a spus un scuipat intrun ocean.
De ce la facut ? Poate n-a vrut sa faca parte din sistem sau miticismaul ” Dracu stie, he, he, he ?
Articolul DVS. , cu tot respectul nici macar atit.
Luca si Mitran doi timpiti? S-au Dracu stie, he, he, he ?!
Toti oamenii de fotbal se acuza reciproc de toate cele. Ori vorbesc sa se afle intreaba ori stiu bine ce spun, ca de tot patitul e intelept.
Gsp are pe zi ce trece aspectul unei carti de colorat. Poze multe si mari, titluri de o schioapa, nu zic nimic de publicitate, iar informatia din ce in ce mai putina si mai searbada, scrisa ca pentru limitati. Ai impresia ca e facut numai din birou. Ma rog poate asa se face un ziar modern . Ce stim noi?!
Cred ca ati putea sa ne prezentati (pas cu pas si perseverent) si noua metodele lor, doar le stiti, cu sau fara nominalizari. Asa am pricepe si noi cind se cistiga pe bune un meci, o cupa sau un campionat.
Ce credeti, aveti curaj? Puteti ?
Teama mi-e sa nu ziceti : Asta-i timpit sau ” Dracu stie, he, he he ?”
S-auzim numai de bine.

12timez  •  17 septembrie 2006, 16:43

„2005-2006 Farul 1-4 Steaua
2005-2006 Steaua Bucuresti 4-1 Sportul
2005-2006 Steaua 1-0 Pandurii
2005-2006 Sportul 1-2 Steaua
2005-2006 Politehnica 0-0 Steaua
– – – – – – – – – – – –
2004-2005 Steaua 3-1 Farul
2004-2005 Craiova 0-1 Steaua
– – – – – – – – – – – –
2003-2004 Steaua 1-0 Dinamo
2003-2004 Ceahlaul 1-1 Steaua
– – – – – – – – – – – –
2002-2003 Politehnica 1-3 Steaua
2002-2003 Dinamo Bucuresti 2-4 Steaua
2002-2003 Steaua 1-1 Dinamo
2002-2003 FC National 0-0 Steaua

ULTIMELE 13 PARTIDE ALE STELEI CU SALOMIR LA CENTRU
Dupa cum se vede … anul trecut a pus serios umarul pt Steaua … ”

Hai sa fim serioshi ma cristi…cu ce a avantajat salomir pe steaua la poli – steaua 0-0? sau in meciurile cu sportul…? Intrebarea pe care ash pune-o eu este de ce a fost delegat shi in tur shi in retur la sportul – steaua. In rest…cred ca ar trebui ai in vedere si faptul ca anul trecut steaua a invins si echipe mai puternice decat Farul sau Pandurii…chiar daca sunt un pic subiectiv… Ideea generala e ca nu numai steaua sau dinamo sau rapid sunt ajutate sau din contra…impiedicate de catre arbitrii. Doar ca numai la echipele astea conteaza. Sunt singurele echipe implicate an de an in lupta pt titlu, si asta deranjeaza pe toata lumea. De multe ori copos se lua de steaua si zicea ca a avut parte de un arbitraj partinitor chiar in aceeasi etapa in care rapidul beneficia de aceleasi servicii. Sau la fel si jiji se lua de tovarasul lui de o viatza…borcica. Sunt cercuri de interese. Ca microbist ash putea foarte bine sa zic k imi doresc un arbitraj corect in toate partidele, dar pe cine mint??? Nici pe dinamovishti sau pe rapidisti nu ii deranjeaza cand sunt ajutatzi…si sincer, nici pe mine. Daca unii joaca murdar, e foarte greu sa fii mai bun ca ei, prin mijloace proprii. De-asta s-a ajuns aici. Si daca ne aducem aminte…acum 2 sau 3 sezoane, dinamo beneficia de un tratament deosebit din partea domnilor balaj sau corpodean, iar atunci, si steaua si rapid erau permanent dezavantajate. De-atunci s-au mai skimbat un pic lucrurile. Si cata vreme arbitrajul preferential din romania va ajuta o echipa romaneasca, fie ea rapid, steaua, dinamo, cluj sau timisoara sa obtina rezultate mari in europa NU-MI PASA. De ce? pt k eu sunt de parere k indiferent de cate scandaluri sunt in Diviziile noaste, imaginea in europa(cel putin pe plan fotbalistic) ne-o facem prin Uefa, CL si intertoto.

Cristian Teodosiu  •  17 septembrie 2006, 17:51

Draga Domnule Tolontan,

Comentariul de fata nu se adreseaza articolului ci imaginilor video din gazeta dumneavoastra. Reclama face parte evident din sursele de venit a oricarei ziar din lume. Ceea ce se intimpla insa cu „centura de siguranta salveaza vieti” depaseste limitele normalului. Sunetul este mai puternic decit cel al materialului difuzat, iar frecventa de aparitie este atit de deasa incit face aproape imposibil de inteles ce se spune in materialul propriu-zis! Sa nu mai spun ca sentimentul meu este ca videoclipurile sunt mai mult accesate de romanii de peste hotare unde toata lumea poarta centura de siguranta… Va rog a dispune masuri prin care materialele gazetei sa poata fi urmarite cu acelasi interes. Multumesc.

Dragosh  •  17 septembrie 2006, 18:33

Banzai – echipa ta de suflet va reusi sa joace in Liga atunci cand va respecta echipa care a deschis drumul spre aceasta competitie si cand va inceta sa iasa de pe teren inainte de limita ca in curtea scolii.
– cand va invata sa piarda pentru a invata din greseli si nu pentru a da vina pe arbitrii, istorie, finantatori, blesteme, providenta etc.
..cu alte cuvinte..mai aveti de asteptat.
Dl Tolontan- ca in ultima vreme articolele dvs nu au cap si coada…nu au o teza ..o idee clara ci doar insinuari si teorii ale conspiratiei slab formulate. Din fericire ..ceilalti editorialisti nu va urmeaza pe calea mediocritatii.

Dan  •  17 septembrie 2006, 18:34

Subiect: Prestatia arbitrului de centru al meciului Poli – Cfr
Nu sunt fan al celor 2 echipe.Am urmarit meciul din campionatul intern, numai pentru a vedea „confruntarea provinciei”. Am remarcat arbitrajul. Cum? Daca aveti inregistrarea meciului, urmariti-o.Lovituri libere, penalty (pe care daca il acorzi in spatele blocului, rad si copii de 10 ani), decizii, toate in favoarea unei singure echipe.Nu vreau sa ma uit sa vad cum il cheama pe arbitru! Crezi ca gazdele au vorbit cu el, inainte sau dupa meci? Eu da!
Aflu ca un arbitru (valoros sau mai putin) se retrage de pe teren, acuzand criteriile de promovare si nu numai!
Si Graham Poll a gresit; dar nu a persistat.
Pt final am o intrebare pentru arbitul „nu vreau sa-l stiu cum il cheama”: Ce le-ai fi spus gazdelor dupa meci? Iti spun eu:
„Am incercat, am pus-o pe var, ce vroiati, sa o bag eu in poarta?”

anonim  •  17 septembrie 2006, 18:50

cate odata stau shi ma intreb cum pot dormi noaptea unii arbitri … ma uit chiar acum la fc vaslui – dinamo … arbitru are la sigur un tricou cu dinamo prin dulap … 1. Refuza un penalty clar in favoarea lui fc vaslui … 2. Moti merita vreo 3 cartonase dupa parerea mea … 3. Nu a lasat nici un avantaj in favoarea celor de la Vaslui , unul in situatia in care un jucator scapase singur (faza dinaintea loviturii libere)… 4. La golul 2 a dinamovistilor Ganea a faultat in atac … si mecul nu s-a terminat … ramane de vazut ce anume o sa se mai intample …. nimic nu m-ar mai putea surprinde … sper doar ca diseara sa nu strice vreun arbitru meciul dintre rapid shi steaua pentru ca ar fi pacat sa nu vedem macar un derby adevarat ….

dxx  •  17 septembrie 2006, 19:48

Pai oameni buni, nu toata tara merge pe promovari in halul asta? Favorurile nu se fac doar pe spaga si pe nepotism?Ne dam de ceasul mortii ca sunt promovati aiurea arbitri nostri. Dar parlamentarii nostri pe ce criterii sunt? Incasatoarele noastre de taxe care-si fac unghiile la ghiseu pe ce criteriu sunt puse acolo? Domnule Luca, sunteti naiv. Si oricine mai face asa ceva e naiv. In Italia s-a taiat chipurile capul coruptiei. Oare?Cine stie ce mai este dedesubt. Putregaiul nu se starpeste din prima. La noi mai este mult pana sa se ia prima masura. I-au retrogradat pe Sportul. Bravo lor. Ce porci, nu si-au platit datoriile. I-au adus pe ailalti in „Liga 1” (Ce idiotenie, cand patronezi o activitate sa nu inregistrezi numele, din prima de cand se putea asta). Bravo lor, trebuiau adusi, daca tot au retrogradat recalcitrantii aia cu datorii. Restul e doar cospiratie, teoria unor minti bolnave. Asa si la nivelul arbitrajului, politicii, economiei si restului domeniilor in care ordinea o face dezordinea unei natiuni, si curatenia o face mizeria sufletului securistilor care s-au urcat singuri pe piedestale atunci cand au avut ordin sa o faca.
De ce sa ne mai plangem de arbitraj, domnule Luca? De ce sa ne mai plangem de promovari intr-un domeniu in care ne bucuram ca se spala bani? Dumneata erai in stare sa ajuti la spalarea banilor? Nu cred, domnule Luca, asa ca te-ai retras.
La revedere, domnule Luca, si ramai acolo unde esti. Un idealist nu are de ce sa ridice pretentii. Nu are cum sa fie mai sus in domenii in care uneori trendul e dictat de ciobani si vanzatori de butelii. Ocupa-te de dinti, domnule Luca. Fotbalul si tot ceea ce tine de el este datoria altora. Ca doar ei dau banii. Si nimeni nu o sa-i intrebe de unde ii au

MB  •  18 septembrie 2006, 0:26

eu nu va retin prea mult.
intr-un domeniu de activitate in care se cere „fizic impunator” il promovezi pe Huzu jr care are 170cm si 43 kg……lasati-ma sa cred ca Luca are perfecta dreptate.si este doar un exemplu,sa nu mai spun de „umerasul” Craciunescu jr.
stiti cum e,daca iti spun 5 insi ca esti beat te duci si te culci.

Oli  •  18 septembrie 2006, 10:02

Catalin,

Crezi ca ar fi George Luca un potential candidat pt sefia CCA?
Daca citesti atent postarile poti afla despre el ca e un tip citit, care a facut arbitraj din pasiune, a dovedit ca e un tip de caracter si, mai ales, un tip cu mult curaj.

NAD  •  18 septembrie 2006, 10:05

George, felicitari pentru gest!
Faptul ca se discuta atat de mult de gestul tau este o dovada a faptului ca nu e un strigat in gol! Ma bucur sa aflu ca mai exista si astfel de caractere in fotbal si mai ales ma bucur sa vad ca Bistrita mai da si exemple de genul asta! (pana acuma lumea ne asocia cu Jean Padureanu – asta nici macar nu-i bistritean).
Succes mai departe, indiferent ce drum alegi!

abc  •  18 septembrie 2006, 12:39

Fara tragere la sorti poti castiga tricoul echipei favorite sau o pereche de role: http://www.playandwin.ro/?ref=19748

carlos13  •  18 septembrie 2006, 12:41

respect George luca!!! e un gest incredibil…si are dreptate in ceea ce zice…peste tot sunt astfel de nepotisme, poate din aceasta cauza nu se mai apuca tinerii de arbitraj….

Chris  •  18 septembrie 2006, 17:07

Daca tot s-a iscat acest scandal din arbitraj, ar fi bine ca Gazeta Sporturilor sa arunce o privire si asupra arbitrilor de la futsal, unde traficul de influenta este cel putin la acelasi nivel cu cel din fotbal. Lista cu „familiile” din arbitraj ar putea continua la futsal cu Bogdan Sorescu (fiu, arbitru FIFA) si Cornel Sorescu (tata), etc. Apoi, un alt subiect din futsal ce merita analizat este modul in care au fost acceptati arbitrii la futsal. De ce, dupa plecarea lui Craciunescu, doar unora dintre arbitrii (Vadan, Sorescu, Avram, Haidiner, etc) li s-a permis sa arbitreze in paralel atat jocuri de fotbal, cat si futsal, in timp ce celorlalti li s-a impus sa aleaga definitiv intre futsal si fotbal?! Este o discriminare incredibila si inacceptabila!!!

Relu  •  18 septembrie 2006, 18:56

Intrebati-l pe Constantin in ce lot l-a pus pe Serea, dupa ce a facut la meciul Bistrita – Steaua? Desi a tot spus ca il retrogradeaza, se pare ca deja l-a reprimit in lotul A, evitand insa sa faca publica aceasta decizie! Tot Constantin pregateste mazilirea asistentului Iliescu pentru a-l inlocui pe lista FIFA cu S. Gheorghe, fiul „vicelui” C. Gheorghe!

Adi  •  18 septembrie 2006, 19:16

Se pare ca la futsal se petrec multe lucruri necurate, cei de acolo profitand de faptul ca fotbalul este in prim-plan. Am auzit ca, intr-adevar, asa cum scrie Chris, doar unii arbitrii, in frunte cu Vadan si Sorescu, au dreptul sa arbitreze in paralel meciuri de futsal si de fotbal. Celorlalti li s-a ingradit acest drept fundamental!!! Ar fi bine ca Gazeta Sporturilor sa arate lumii ce sa intampla acolo!

Dinamo09  •  20 septembrie 2006, 2:17

domnule Tolontan! Stim cu totii cum se selecteaza Arbitrii ! Nu mai incape indoiala.! Vi se pare Normal ca dupa un meci steaua-Rapid in care Salomir il strica de la „Capo al Fine” cum zic italienii ca la Derbyul Dinamo-steaua sa apara tot un arbitru roman ? Chiar vreau sa aud parerea Dumneavoastra legat despre delegarea lui corpodean cat si despre declaratia lui gigi becali nu ii spun domnu ca ptr mine om de rand nu mi se pare necesar sa ii spun domnu .. Ca Dinamo nu ar merita la Masa Bogatilor!! Chiar are Dreptul el sa vb despre Dinamo ? e cel mai in masura? Multumesc! Victorie Dinamo . si Apoi Va Mai intreb Inca Odata .. ” E in Masura? „

ionut manciu  •  20 septembrie 2006, 12:51

CITITI-L !!! http://www.fcsteaua.ro/index/section/articles/article/3031