Efectul Champions League

Steaua a făcut un pas greşit. Nu, nu e o poveste despre aroganţă. Şi poate nici despre oboseală. O ştie Betis. Intrată anul trecut în Ligă, echipa din Sevilla a fost cît pe ce să retrogradeze din primul eşalon spaniol. O ştie pînă şi Arsenal, care a strălucit în Champions League, însă în campionat abia a ocupat locul 4.

duminică, 17 septembrie 2006, 10:30

Steaua a făcut un pas greşit. Nu, nu e o poveste despre aroganţă. Şi poate nici despre oboseală. O ştie Betis. Intrată anul trecut în Ligă, echipa din Sevilla a fost cît pe ce să retrogradeze din primul eşalon spaniol. O ştie pînă şi Arsenal, care a strălucit în Champions League, însă în campionat abia a ocupat locul 4.

Dacă la Betis putem vorbi despre puţinătatea resurselor, în cazul lui Arsenal ni se serveşte o pildă. Indiferent cîţi jucători ai la dispoziţie şi cît de mare îţi e bugetul, mintea umană e tot una şi ei îi e greu să gestioneze atît de multe provocări.

Mintea colectivă a Stelei a rămas suspendată în lichidul plăcut al celor trei puncte de la Kiev. De la Gigi Becali şi pînă la Dică, de la Olăroiu şi pînă la Nicoliţă, oare cînd îşi va reveni Bănel?, steliştii n-au fost obişnuiţi cu acest şah simultan al mizelor uriaşe.

Fotbalul a devenit un sport în care managementul stresului e la fel de important precum controlul piciorului. Abia acum, steliştii înţeleg de ce punctele din Ligă se plătesc aşa de bine. Uzura e pe măsură.

PS: Fără nici o răutate, aşteptăm un răspuns pe blogul lui George Copos: în cîţi jucători a evoluat Rapidul ieri?


Comentarii (499)Adaugă comentariu

abc  •  18 septembrie 2006, 12:27

Fara tragere la sorti poti castiga tricoul echipei favorite sau o pereche de role, e de ajuns sa-ti faci cont: http://www.playandwin.ro/?ref=19748

Galacticul  •  18 septembrie 2006, 12:28

@ mmm…
recunosc ca tin cu Steaua. cat despre meritat sau nu ce sa vb atata timp cat Steaua a jucat o ora fara un om si Rapidul nu a fost in stare sa tina de rezultat.

Copos:” Steaua a fost mai buna in 10 decat Rapid in 11″ venind de la patron ce rost are sa mai comentam?

PS Se poate sa ne contrazicem si civilizat, avis amatorilor.

EU  •  18 septembrie 2006, 12:28

Meci frumos pierdut de Rapid. Este inadmisibilsa sa primesti gol cu un jucator mai putin. Olaroiu a mutat decisiv. Cu putin noroc dar si norocul si-l mai face si omul. Se pare ca eliminarea lui Nesu i-a trezit pe stelisti.
In rest fac cinste cu o bere atunci cand cand se va acorda un penalty contra Stelei la 0-0 in campionat. Se pare ca a inceput becalizarea behhhhh..

Lev Bazil  •  18 septembrie 2006, 12:30

Lasa smecheriile, galactice, Salomir a tras cu Steaua ca la edec – if you know what I mean.
Salomir este o mare jigodie daca acuza GSP ca „invenineaza”. Al mai mare otravitor, el e, o bate pe Locusta.
Dle Q, ai vazut meciul cu qurul, nici macar cu al dtale ci cu al Porumboiului, acest baron local cu frustrari nationale. N-a fost nici un pinalti (v-ati molipsit de la Stefan? e o endemie moldava!), iar Danciulescu nu a deranjat pe nimeni, gol valabil. Pot sa admit ca Moti trebuia atentionat si nu m-as mira ca Ganea sa fi faultat in atac. Dar toate faulturile si henturile Vasluiului, nesanctionate, nu le-ai vazut? Laios (tata lui Oedip!), e vai de capul lui, ma mir ca nu a dat 11m pentru neoscornicestii moldavi; Dinamo a jucat prost, cam ca majoritatea jocurilor lor, dar problema invingatoarei e in afara oricarei discutii. Nici nu vreau sa ma intreb, a la Razvan Lucescu, de ce nu a jucat asa Vasluiu’ cu Steaua. Pai cum era s-o faca cand Vali Badea deja se pregatea dupa schemele lui Olaroiu: a-t-on jamais vue pareille insolence?

DOMNUL Q  •  18 septembrie 2006, 12:32

EU CRED CA ACEST „UN DINAMOVIST”ESTE GEAMBASU SAU ROTARU DEGHIZATI,CARE UITA SA SPUNA CA CELEBRUL MOTI SI VAMPIRUL CARE UMBLA ZIUA BLAIDE TREBUIAU ELIMINATI LA VASLUI….APROPO GOLUL ANULAT CELOR DIN PETROSANI LA 1-0 PT.DIMNAMO CE SPUI GEAMBASULE?

MMA  •  18 septembrie 2006, 12:33

Q, ce intelegi tu prin „SA FIM CEL PUTIN 10 MII…..SA LUPTAM PANA LA EPUIZARE SI NOI SI ECHIPA” Ce ati facut in Rahova? Mai baiatule, fotbalul e un sport care se desfasoara sub deviza „Fair Play” si ar trebui daca tot sunteti atat de mandri ca jucati in CL sa adoptati si voi regula asta. Sa traiesti pentru fotbal ca meserie (ziarist, sportiv etc.) poate fi un lucru pozitiv insa sa traiesti doar pt. fotbal si pt. o echipa de fotbal este de domeniul patologicului. Get a life, man!
Si vezi ca la tastatura, in staga, al 3-lea buton de jos in sus este unul magic. Try’it!

Damian  •  18 septembrie 2006, 12:33

***
Cum o fii sa fii sluga unui latifundiar?
***

Nu stiu, dar cum o fi sa nu stii cum se conjuga verbul *a fi* ? 🙂

mmm…  •  18 septembrie 2006, 12:36

galacticule…nu imi spune de copos ca nu prea cred ce spune omul ala…ce crezi tu ca a vrut sa zica cu vorbele alea…a vrut sa puna mai multa presiune pe echipa ca poate se intampla ca anul trecut si isi revine incet ,incet. Oricum sincer au fost peste voi(cel putin in prima repriza)…..si de arbitraj nu mai comentez ca lovin trebuia sa iasa si atunci se termina meciul.Salomir a tras mai mult cu voi in a doua repriza deoarece il eliminase deja pe nesu si nu vroia sa riste sa piarda meciul din mana….oricum l-a facut varza!

Galacticul  •  18 septembrie 2006, 12:36

@Lev Bravil
Vad ca vrei sa demonsterzi ca stii mai mult decat „multumesc” in engleza.
Cat despre trasul lui Salomir, eu ti-am enumerat niste faze, daca ma poti contrazice cu argumente te rog, daca nu asta e.
O sa vedem Dinamo la anul in CL pierzand mai rau ca Levski, sa speram ca Nentorii nu se va califica in CL altfel chiar ca nu mai are Dinamo nicio sansa sa faca vreun punct.
Daca Dinamo a ajuns sa acuze meciuri aranjate, sa nu uitam ca este echipa care a participat la acel Cheahaul-Dinamo singurul meci dovedit de blat.

Galacticul  •  18 septembrie 2006, 12:38

@ mmm…
Daca il elimina pe Lovin se termina meciul, daca il elimina pe Rada nu mai incepea pentru voi.Da in primele 30 de minute Rapidul a jucat mai bine.
Uite recunosc ca Salomir a tras cu Steaua, l-a eliminat pe Nesu si i-a trezit pe baieti din visarea de la Kiev.

DOMNUL Q  •  18 septembrie 2006, 12:39

@MMA SA SUSTINEM SPORTIV ECHIPA IMPOTRIVA RAULUI DIN FOTBALUL ROMANESC NUMIT DINAMOOOO!!!!!!!!!!!EU AM O MESERIE BINE PLATITA IAR APELUL MEU ERA PT.MILIOANELE DE TINERI STELISTI,DAR SE PARE CA,TU ESTI SEMIDOCT……PACAT….

andoo  •  18 septembrie 2006, 12:39

Pt EU
Nu e vorba numai de becalizare, ci si de borcizare si de etc
Bine-a zis un antevorbitor, Steaua, Dinamo si Rapid au fost toate favorizate, rand pe rand, in acest inceput de campionat. Miza de 8 milioane umple buzunarele arbitrilor, conducatorii isi rad egoist in barba, iar noi ne injuram pe forumuri.
Ar fi bine ca aceste noi si banoase mizerii din fotbalul nostru sa nu ne arunce inca vreo 10 ani in bezna.

dragomir dan  •  18 septembrie 2006, 12:56

Daca primul meci al Stelei dupa Kiev nu era cu Rapid ci cu o echipa de duzina din campionat, nu dau exemple sa nu se supere suporterii, poate acest articol nu ar fi existat. Ar fi fost cu totul alt meci, cu alta incarcatura si mai putin solicitant pentru stelisti, inclusiv pentru MM, care sta destul de prost cu nervii in ultimul timp. Concluzia dupa acest meci pentru mine este urmatoarea: daca dupa returul de la Boro Steaua a clacat cu acelasi Rapid, aseara s-a vazut ca echipa are o alta mentalitate, are forta si poate rezolva situatiile dificile. Nu omit greselile de arbitraj, ma refer la ceea ce am vazut dupa eliminarea lui Nesu. Un lucru imbucurator, in perspectiva meciurilor de foc ce vor urma: Dinamo, Lyon, Real. Daca Oli va reusi sa-l recupereze si pe Bostina, asta in cazul in care doreste acest lucru, daca Nesu va sta pe banca mai mult timp, pentru ca e punctul slab al echipei in acest moment, daca Goian isi va reveni la forma din sezonul trecut, la fel si Banel, vom vedea o echipa greu de invins chiar si de greii Europei. Daca nu se va intimpla asa, va fi foarte greu si norocul de aseara va trebui sa ne insoteasca permanent. Eu sper sa nu avem nevoie de el. Cam multi de daca in comentariul meu…

Dan I.  •  18 septembrie 2006, 13:21

Articolul nu-si are locul acum. Deocamdata lucrurile au ramas la fel ca inainte de acest meci. Doar ca Dinamo s-a dus la 4 puncte in fata. Un egal cu Rapid nu e chiar un capat de tara. Rapid are echipa, joaca bine, are un antrenor capabil si, sincer, chiar ma asteptam la un meci egal. Una peste alta, orice echipa de pe plaiurile carpato-danubiano-pontice ar fi avut aceeasi prestatie dupa un meci super obositor la Kiev, cu o echipa de top din campionat. Si pana la urma e mai bun 1-1 dupa 4-1 cu Kiev decat 0-2 dupa 2-4 cu Midllesborough….

ciudymihai  •  18 septembrie 2006, 13:22

Domnule tolontan vreau si eu sa va propun un subiect cred extrem de interesant pantru noi toti suporteri indiferent de echipa pe care o sustinem.De ani de zile se incearca educare suporterilor pe stadioane .se incearaca implementare unei mentalitati extrem de necesare pt toti oameni care fac parte din acest fenomen.Dar hai sa va zic un lucru aseara am ramas profund indicnat de faptele unor jucatori si a acestui antrenor numit razvan lucescu.Nu se poate sa educam niste suporteri cand tocmai protagonisti acestui fenomen fac lucruri imorale:Am vazut o tara intraga cum maftei baga si scoate pe cine vrea cand vrea su nu e la prima abatere.am vazut o tara intreaga cum maldaraseanu cum badoi arata semne minunate catre cine vor si cand vor am vazut un antrenor care se vede domn ,pacat de numele care il poarta,care fuge 60 de metri sa bata un cetatean oare domnul lucescu era aseara pe stadion sa asigure liniste si oridinea publica ?Incep sa cred asta deoarece cu tactica nu a avut nici o treaba aseara sa vazut asta.De un an incoace vedem cum jucatori echipei rapid injura cu suporteri la acelasi nivel pe toata lumea.Oare aceste lucruri le vedem doar noi sau nu vor sa fie vazute de catre cine trebuie.Meci de meci galeria rapidului injura steaua si pe radoi care aseara nici nu a jucat si nu se ia nici o masura de ce oare?
Si la final am o intrebare pt cei care conduc fotbalul si vor sa ne educe pe noi suporteri:”PE CINE AR TREBUI SA EDUCATI PRIMA OARA PE NOI SAU PE ALTCINEVA?”Va multumesc mult!

Alexito  •  18 septembrie 2006, 13:29

Pentru domnul Tolontan ca este impartial ,referitor la declaratiile lui gigi becali ca nu ar accepta pe dinamo la masa bogatilor,si pentru toti stelistii.Faceti dumneavostra un calcul si vedeti daca la anul echipa romaneasca care va lua campionatul ar fi putut juca in grupele CL fara punctele lui Dinamo sau ale Rapidului.Sa nu isi mai faca un titlu de glorie din asta stelistii.Fara punctele celorlalte steaua nu visa acolo,si asta n u inseamna ca daca au facut cele mai multe puncte au si locul asigurat acolo.Sa demonstreze.

Damian  •  18 septembrie 2006, 13:30

In opinia mea, nu conteaza ca nu au primit cartonas rosu, anumiti jucatori si antrenori trebue sanctionati disciplinar, pe baza probelor video.

MMA  •  18 septembrie 2006, 13:33

Dupa modul in care scrii si te exprimi s-ar parea ca tu esti semidoct. Ca sustii faptul ca Dinamo este raul fotbalului romanesc dovedeste ca in afara de subiectivism si fanatism nu prea ai alte trasaturi morale. Succes in meseria ta bine platita.
Sa stii ca daca ai prea multe virgule poti sa le pui la sfarsit pe toate si gata, ai scapat de ele! 😛

Damian  •  18 septembrie 2006, 13:36

Exemplu absolut la intamplare. Meide aritmetica

Steaua=100
Rapid=70
Dinamo=10

Media este 60

Steaua=100
Rapid=70

Media este 85

Mad Max  •  18 septembrie 2006, 13:37

ciudymihai sa inteleg ca nu ai fost pe stadion?Ai ratat showul facut de gabi safta.Inainte sa ii critici pe alti ,critica mult iubitii conducatorii ai stelei care permit unui dereglat mintal sa incite la violenta 30.000 de fani.

Damian  •  18 septembrie 2006, 13:39

***
ciudymihai sa inteleg ca nu ai fost pe stadion?Ai ratat showul facut de gabi safta
***

Da-l naibii si pe tampitul ala. Sunt stelist, dar mi-e rusine cand il vad ce tampenii striga pe stadion.

Dragos  •  18 septembrie 2006, 13:41

Aseara s-a vazut diferenta clara intre o echipa de CL si una de cupa UEFA, ca sa nu zic mai mult. Este incredibil cum o echipa care joaca cu un om in plus, aproape o ora sa nu atace decat incepand cu minutul 86. In rest numai de-a bubuit mingile si a incercat sa faca antijoc dupa primul gol(cu mici exceptii – doua-trei pase in propria jumatate). Acest antrenor stralucit razvan lucescu poate c-ar fi trebuit sa se uite la meciul stelei din CL sa vada cum e sa joci intr-adevar pentru ca sa obtii 3 puncte. la 1-0, 2-1, 3-1 si 4-1 steaua a presat in permanenta, ce a facut rapid aseara a fost de-a dreptul patetic. din pacate steaua a pierdut 2 puncte aseara, si datorita lipsei de concentrare, dica de exemplu a gresit peste trei sferturi din pase lucru absolut incredibil. galeria rapidului a fost la nivelul echipei si au dovedit inca o data ca sunt o adunatura de inculti si de frustrati care mai mult nu pot.

jiji bkl  •  18 septembrie 2006, 13:41

Ar fi mare pacat ca Steaua sa rateze titlul anul asta. Eu, in locul lui Borcea, as refuza sa joc in grupele Ligii (in cazul in care Dinamo castiga, desigur, campionatul). Cat de frustrant trebuie sa fie sa primesti un cadou de la cel mai mare adversar al tau. Pentru ca, sa fim sinceri, cea mai mare parte a performantelor echipelor romanesti din ultimii 2-3 ani apartin Stelei (am vazut de curand un articol in care se spunea ca e vorba despre aproximativ 45%). Rapidul a facut lucruri bune, dar doar in 2005, iar Dinamo, in afara de un meci fantastic cu Everton, s-a impiedicat de echipe cu care Steaua si Rapid s-ar fi distrat.

dragomir dan  •  18 septembrie 2006, 13:44

Revin cu doua idei scurte. In primul rind, daca e adevarat episodul dintre Oli si sapunaru, dupa meci, nu e deloc in regula, Oli! In al doilea rind, m-a surprins neplacut atitudinea lui Thereau la faza in care a scapat singur cu Coman. S-a oprit, a renuntat sa mai lupte pentru balon si a asteptat ca arbitrul sa fluiere. Sa fluiere ce? Daca vrea sa cistige un post de titular, trebuie sa arate ca merita, are reale calitati dar inca nu pare conectat la momentul echipei.

andoo  •  18 septembrie 2006, 13:57

Thereau a fost o alta deziluzie in jocul de ieri. Lipsa de combativitate. As spune chiar lene.

Damian  •  18 septembrie 2006, 14:03

Baieti, intre noi stelistii… hai sa recunoastem – Thereau e prost.

Oprita ii da clasa, si asta numai dintre rezerve – de restul, nici nu mai vorbesc.

andoo  •  18 septembrie 2006, 14:05

si cand te gandesti ca oprita nu-i nici un sfert din ce era…

FRANK  •  18 septembrie 2006, 14:07

ASEARA A FOST UN JOC FRUMOS , INSA NU MI-AU PLACUT INTRARILE DURE PE CARE LE-AU PRESTAT FOTBALISTII . LA NESU A FOST FAULT INDISCUTABIL DE ROSU : DAR ARBITRU NU A VAZUT MULTE INTRARI DURE ALE OASPETILOR … PT MINE UN LUCRU ESTE CLAR : ARBITRII NU POT FACE FATA PRESIUNII UNUI MECI CU MIZA MARE SI SE LASA INFLUENTATI DE DECLARATIILE CE APAR PRIN PRESA DE O PARTE SAU DE CEALALTA . CEL MAI JUST AR FI CA LA ACESTE MECIURI CU MIZA SA ARBITREZE FLUIRASI DIN STRAINATATE . AU MAI FOST CAZURI SI A IESIT BINE …….

Damian  •  18 septembrie 2006, 14:07

Eu zic ca Oprita a evoluat enorm in ultima vreme. In primul rand, dpdv al inteligentei in joc.
Inainte, era cam tolomac 🙂

Sunt mandru ca un asemenea jucator e rezerva la noi. Nu stiu daca multe echipe din grupa noastra de CL, au rezerve de atacanti ca Oprita.

Alexito  •  18 septembrie 2006, 14:11

pentru damian
.Stiu prietene,dar ia gindeste-te daca in locul lu dinamo era fc national,sau farul.si nu facea nimic.ce se intimpla?ce ai crezut tu ca nu stiu eu.

andoo  •  18 septembrie 2006, 14:15

Multe echipe din CL ar vrea sa aiba forta de atac pe care o va avea steaua, o data cu reintrarea lui Victoras. E posibila si o acomodare a lui Thereau pana atunci, despre care eu cred ca nu e prost, ci doar smecher. A crezut ca la Steaua e sanatoriu balnear.

dragomir dan  •  18 septembrie 2006, 14:16

Nu, nu cred ca Thereau e prost. Doar ca spre deosebire de meciul de la Arges ieri a fost mult mai putin combativ. Poate e dezamagit ca nu e titular…Eu spun ca o sa se scoata in meciul cu Dinamo. O sa dea cel putin un gol.

Lev Bazil  •  18 septembrie 2006, 14:19

„Blatul” Ceahlau-Dinamo, pe care gazda noastra jura cu ochii incisi, nu a fost dovedit. Si eu vreau sa cred ca OJSimpson e un asasin, dar justitia e justitie si trebuie respectata. Altfel ne-am afla in jungla! Ce-i drept, dupa calitatea mesajelor, multi haladuiesc deja pe-acolo.
Bravos, Dle Tolontan,
Aveti mare succes blogistic. Ca mierea, mustele (care, se stie, sunt atrase si de chestii mai prejos). Felicitari!

Damian  •  18 septembrie 2006, 14:27

***
Stiu prietene,dar ia gindeste-te daca in locul lu dinamo era fc national,sau farul
***
Ai dreptate.

Armata Ultra  •  18 septembrie 2006, 14:29

Oprita e un jucator extrem de agresiv cand vrea, face presing, recupereaza mingi pierdute. Thereau mai are timp sa demonstreze ce stie…

http://www.varadinum.com

danutzu  •  18 septembrie 2006, 14:33

Am vazut ca si voi un meci incrancenat….din el s-ar desprinde cateva idei pe care le puteti comenta voi mai departe:
1. Arbitrilor romani le este frica sa-i dea cartonase lui Viorel Moldovan si din aceasta cauza el isi permite sa intre criminal din ce in ce mai des. De observat si atitudinea lui de dupa eliminarea lui Nesu….devenise brusc mielusel.
2. Nu cred ca la Steaua se aplica efectul ” Champions League”. A fost vorba aseara de un inceput mai slab de meci, atata tot. In conditiile in care antrenorul rapidului a gandit foarte bine partida incercand si reusind sa domine pe lateral, Steaua a trebuit sa se aseze in functie de jocul adversarului. In mod paradoxal tactica rapidului a fost mai bine contracarata dupa eliminarea lui Nesu.
3. Trebuie remarcat jocul slabut a doi jucatori care sezonul trecut au constituit piese de baza in angrenajul Stelei: Nesu si Nicolita. Fundasul stanga alterneaza momentele excelente cu greseli copilaresti, fapt ce ne arata clar ca mai are de invatat la capitolul stapanire de sine si maturitate in joc. In ceea ce-l priveste pe Banel, este, din pacate, vizibila o suficienta la nivelul gandirii jocului. Este acelasi jucator generos la efort, dar nu mai gandeste ceea ce face pe teren. Este din ce in ce mai organizat.
4. Cum comentati aceasta afinitate ciudata a lui Olaroiu pentru Gigel Coman, un jucator, dupa parerea mea, departe de nivelul si exigentele Stelei, in conditiile in care jucatori precum Bostina sau Ochirosii nu au loc nici macar pe banca de rezerve?

andyxxx  •  18 septembrie 2006, 14:38

ba rapidisty terminati ati vazut un blog impotriva stelei pus de acest rau voitor catalin tolontan si v-ati gasit sa criticati o echipa car este peste voi nu cu o clasa ci cu zece clase .. si nu exagerez cu nimik v-am eliminat din cupa uefa… v-am luat titlu … v-am luat supercupa… jucam in champions league voi in uefa.. voi va bateti cu national madeira noi ne batem cu real si cu lyon .. asta e diferentza dintre steaua si dinamo .. voi aveti un patron homosexual care lauda pe steaua nu echipa lui.. iar noi avem un patron care baga bani si este crestin .. nu conteaza ca e prost sau oier sau cum mai ziceti voi astya (negri) ca e voi aveti 3 titluri de cand jucati voi fotbal .. steaua are 23 da 23!!!!!!!!!! singura echipa din campionat cu care se poate compara steaua este dinamo… ziceti ca ati fost dezavantajatzi in meciu cu steaua.. da voi rapidisty astya infocati.. rapidului nu i s-au dat un penalty si eliminare la lovin… foarte corect.. dar sa nu uitam ca rada in minutul 16 .. la 0-0 se juca 11 – 11 l-a calcat INTENTIONAT pe vali badea si salomir „n-a vazut” acelasi vali badea a fost oprit pe motiv de offside de catre un nica corupt pana in gat asa ca nu mai ziceti voi ca ati fost furati ci ati avut noroc cu caru.. in 10 oameni v-am dominat total iar tu cataline nu mai scrie de steaua ca nu merita sa fie manjita de tot felu de colorati pe aceste bloguri cu stima si respect andy din valcea un oras mereu alaturi de steaua

ciudymihai  •  18 septembrie 2006, 14:39

Ai dreptate MAD MAX recunosc ca acest Gabi Safta nu are nici o treaba cu ceea ce face acolo si este o persoana care intradevar nu isi are locul in aceasta familie.MAD MAX sa sti ca recunosc faptul ca si la steaua sunt oameni care denigreaza fotbalul dar la rapid e prea de tot cu tot respectu pt ei.

andyxxx  •  18 septembrie 2006, 14:40

imi cer scuze.. diferentza dintre steaua si rapid.. imi cer scuze dinamovistylor ca i-am comparat cu coloratii astya

andoo  •  18 septembrie 2006, 14:55

Pt Lev Bazil:
Nu stiu de ce ii vezi in jungla pe toti cei ce scriu aici. Daca te crezi superior, atunci cedeaza si retrage-te. Altfel dai semne de masochism.

poc  •  18 septembrie 2006, 15:07

pt sunset ..apune in liniste si lasane..si referitor la meci :a fost un meci frumos dar mi se pare ca jucatorii rapidului nu au auzit d fairplay..sunt dusmanosi.in rest…fortza steaua

Tartarin din Tarascon  •  18 septembrie 2006, 15:36

CiudiMihai , la Steaua sunt mai multi oameni care denigraza fotbalul decit la Rapid. Mai ales GigiBecali si parsivul si mascariciul de MMStoica. Ai vazut recursul ieri???

Poc, nici jucatorii Stelei nu sunt mai putin dusmanosi. Depinde de circumstantele de moment, de cine este si nu este avantajat, de cine pierde sau cistiga…
In rest toate bune si Forza Rapid.

Andyxxx, tu spui atitea aberatii pe metru patrat… cu blogul lui Tolontan anti Steaua… cu criticile aduse Stelei
„care este cu n clase peste Rapid”…
cu rahaturi de doi lei cum ar fi „coloratzii” (te referi la aia din Ghencea… ca sa nu-ti dau exemple
mai „precise’…
Tu esti unul din acei pusti teribilisti si fraieri care sau nascut ieri si care crede ca fotbalul a inceput si s-a terminat cu Steaua.
Ei mestere, sa stii ca te inseli amarnic. Fotbalul DE CALITATE a inceput cu mult inainte de a se naste Steaua sau cartierul Ghencea.
Iar tu, inainte de a minca bors si de a-ti lasa creierul invadat de singe si a arnca cu vorbe ca un habdicapat mintal, mai bine ai mai citi, te-ai mai documenta, ai fi mai FairPlay si ai vedea ce mascarici aveti la echipa (ma refer in primul rind la MM si apoi la Becali)… ai analiza meciul de ieri si ai REALIZA ca daca nu era tembelul de Razvan Lucescu care ca si tat’su ii baga pe jucatori cu kuru-n poarta la 1-0 voi a-ti fi luat vreo 3-4 la zero usor… si deabia dupa aceea ai vorbi.
Sa-i dam cu texte gen „traiasca partidul” ca ai nostrii sunt cei mai buni… mai frumosi… mai destepti… denota o oarecare imbecilitate, lipsa de BunSimt si FairPlay si gindire de pustiulache de clasa a-3-a cel mult.

raducu  •  18 septembrie 2006, 16:00

Eu nu cred ca Steaua a facut un pas gresit. Daca tinem cont ca rapidistii au intrat urat tot meciul(RADA ESTE UN MACELAR, IAR MOLDOVAN IN AFARA DE INTRARI PESTE LIMITA REGULAMENTULUI SI GOLURI DIN 3-4M NU STIE NIMIK!), daca tinem cont ca Vama a pus presiune pe arbitru si de faptul ca am jucat in 10 oameni mai mult de o repriza, este un rezultat bun. Miercuri o sa castigam pentru ca Dinamo joaca fotbal, nu joaca intimidarea adversarului prin oice mijloace.
P.S.
De ce nici un jurnalist nu scrie despre jocul murdar al echipei Rapid, de intrarile criminale ale rapidistilor?
De ce nu se scrie si despre greseala imensa a asistentului care la oprit pe Badea in mod total eronat??
Poate o sa primes un raspuns…

vali  •  18 septembrie 2006, 17:26

Felicitari lui Olaroiu pentru schimbarile facute si pentru curajul de a juca cu 4 atacanti. Felicitari echipei pentru jocul consitent facut dupa eliminarea lui Nesu.

orre  •  18 septembrie 2006, 17:41

mai raducu, tu pe ce lume traiesti, sunteti o echipa mica, nu mai stiti ce este aia o victorie cu Rapid, si mai mult in ultmul tim va bucurati si daca ciupiti un punct, chiar in conditiile , obisnuite la voi , de a cumpara arbitrii. Iti spun eu ca voua, la aceeasi faza va dadea 11 m. Aveti o echipa jalnica, trebuie sa recunoasteti. Si o sa vezi ca Dinamo o sa va dea scor.

Aln  •  18 septembrie 2006, 18:22

Mai draga:bietul salomir n-a tras pt.nimeni,poate doar pt.amaratul lui de post.Atata au urlat unii ca este stelist ca nu i-ar fii dat cartonas lui moldovan si lui rada nici de-ar fi plecat acasa cu un picior de STELIST.In facto:rapid a pierdut meciul,STEAUA l-a castigat.Ne pasa prea putin de 1 punct dar am demonstrat ceva.Ceva ce rapidul nu are cum demonstra.Cat despre intrarile jucatorilor de sub podul Grant,ele nu sunt noi.Acesta este jocul obisnuit al rapidului,un joc de provocare,o cursa in care STEAUA a cazut timp de 30 de minute,s-a lovit,s-a ridicat si a dat clasa rapidului.Si daca un tudor sau un salomir nu au potenta sa elimine un rada si un moldovan,de ce comisiile dorm.de ce nu fac ele dreptate?Daca ma deranjeaza ceva,asta e :anul trecut ne bagam in acelasi joc de rht al lor si-l elimina pe NICOLITA,anul acesta facem acelasi lucru si urmeaza NESU.Dar totul e bine cand se termina cu bine!
Cat despre conducerea echipelor,dragi rapidisti,priviti la MM la Becali ,Argaseala,OLI si plangeti:voi n-ati avut ,nu aveti si nu veti avea astfel de oameni,care sa se bata,sa lupte si sa iubeasca atat de mult echipa.

pro-Banel  •  18 septembrie 2006, 19:12

Imi pare rau pentru toti cei ce nu vad ceea ce face Banel in teren sau nu inteleg. Celor superficiali (ca dl. Tolontan) le recomand sa revada jocul cu Standard de cit mai multe ori si sa observe cite greseli afacut el in acel meci. In afara de asta numarati-i si recuperarile si pasele. Dupa aceea mai vorbim.
PS. In plus aratati-mi inca un jucator care poate sa acopere un intreg meci toate posturile de pe o parte adica fundas lateral, mijlocas si extrema si-l maninc…
Pina atunci invatati fotbal…

Poli  •  18 septembrie 2006, 23:38

Dupa cum spuneam eu si TOTI SUPORTERII nestelisti, inca odata, dovediti, prin ceea ce scrieti si modul la care scrieti ca sunteti niste oameni de rahat si cei mai prosti suporteri din tzara.
Niste tzarani inculti si de doi lei.
Cine altcineva ar mai putea gasi asemenea „explicatii”, cine altcineva ar mai putea sa le intoarca si sa le suceasca in asa fel??? Doar niste alienati mintal.
Sa va dam multa mooie la totzi. tzaranilor.

Tzaranii din Romania toti cinta scooter maria.
Gunoierilor.

Lev Bazil  •  19 septembrie 2006, 10:07

ptr andoo, ca sa nu ramana vreo nelemurire: am scris eu ca TOTI sunt din jungla? Sau asa ai citit tu? Nu se pune problema de superior si inferior in spatiul asta, imi pare rau daca asta e lectura ta.