Cîteva observaţii pe derby

1. Trimisă de un cititor. Cine l-a pus preşedinte pe Mircea Sandu? Cine l-a contestat vehement pe Ion Crăciunescu? Cine îl acuză pe Mircea Sandu? Cine îi contestă pe cei care l-au schimbat pe Ion Crăciunescu. Răspunsul e unul singur: Gigi Becali.

joi, 21 septembrie 2006, 7:13

1. Trimisă de un cititor. Cine l-a pus preşedinte pe Mircea Sandu? Cine l-a contestat vehement pe Ion Crăciunescu? Cine îl acuză pe Mircea Sandu? Cine îi contestă pe cei care l-au schimbat pe Ion Crăciunescu. Răspunsul e unul singur: Gigi Becali.

2. Spre deosebire de colegii lor din Vest, care sînt funcţionari bancari, ingineri, medici sau frizeri, arbitrii români au în marea majoritate statutul de oameni de afaceri. Fie s-a deschis la CCA o filială MBA cu circuit închis, fie ei s-au capitalizat de-a lungul acestor ani dintr-o sursă privilegiată. De fapt, o ştim cu toţii! Banii şi avantajele din fotbal au investit în ei.

3. Moment amuzant în discursul patetic al lui Mihai Stoica. „Numai voi, presa puteţi face ca aceste lucruri să se schimbe!”. Bine că n-am intrat în silenzio stampa!

4. Jandarmeria are două probleme. Bate bine şi comunică prost. Dacă s-ar dovedi mai puţin violentă şi mai concentrată pe a-şi explica acţiunile şi felul de a opera, poate că n-ar mai fi atît de înjurată.

5. Scandal la Fanatik între Gigi Becali şi Corpodean. De fapt, între Becali şi o umbră care se pitise dincolo de receptor. Asta înseamnă să fii un arbitru vulnerabil, care să nu-i poţi închide telefonul sponsorului. Şi să te mai vezi cu el la tribunal!

6. Pe de altă parte, pentru că jandarmii sînt, prin definiţie, nesimpatizaţi, înghiţim prea uşor explicaţii ale unor suporteri vandali, care strigă: „De ce ne-aţi bătut cînd eram întorşi cu spatele?”. Păi, după ce aţi aruncat cu pietre în jandarmi aţi fi vrut să vă întoarceţi cu spatele şi să strigaţi „Piua!”?


Comentarii (645)Adaugă comentariu

claudiu  •  22 septembrie 2006, 14:07

xulescule, intr-adevar corpodean nu a facut macel si asta pentru ca au impartit hotia in 2: tu faci asta eu fac asta.
din partea mea poti sa afirmi si ca a fost corect arbitrajul si altceva, cele 3 puncte s-au dus si acum ne concentram pe meciul cu lyon-ul.
daca tu vrei sa crezi ca asta a fost o mare victorie cum cred catzeii, sa fii sanatos: e mare pentru ca dinamo a batut o echipa mare. in rest, parerea mea nu o ia nimeni

Paulo  •  22 septembrie 2006, 14:07

De ce nu au fost eliminati si Dica si Petre Marin pentru care aveau deja galbene si il injurau pe arbitru la fiecare faza, Marin chiar la si bruscat la un moment dat…de ce voi stelistii nu stiti sa pierdeti…arogantilor si frustratilor ce sunteti…nu va e rusine ca tot voi sa strigati ? Cum ati luat campionatul ma? Ce a fost la Vaslui? Da acum doi ani ce a fost la pauza meciului Steaua-Poli Timisoara? de ce nu spuneti nimic despre toate astea? Ce a fost la Pitesti? Ce a facut Salomir in meciul cu Rapid (Salomir arbitru care se antrena odada cu sortul de la steaua)…voi strigati? Cata nerusinare! Dar de ce ma mir? La ce conducatori aveti…la fel sunt si suporterii ca ei….

De cand nu ati mai batut DINAMO ?

DINAMO-steaua: 115 meciuri jucate, castigate DINAMO 39, egaluri 43, castigate steaua 33.
pa

Paulo  •  22 septembrie 2006, 14:11

Mircea Sandu: „Cînd vad furia unor conducatori, mi se face teama. Daca cei de la Steaua cred ca noi decidem cine ia titlul, înseamna ca si anul trecut noi am dirijat ca Steaua sa iasa campioana.”

hmm…

orre  •  22 septembrie 2006, 14:15

După înfrîngerea din derby-ul cu Dinamo, 0-1, finanţatorul Stelei, Gigi Becali, l-a atacat pe asistentul de origine maghiară Miklos Nagy, susţinînd că acesta a vrut să avantajeze pe CFR Cluj, club al cărui patron e Arpad Paszkany. „Cu Dinamo m-a furat un ungur. Vă spun eu că a furat pentru ca CFR Cluj să cîştige campionatul. Să cîştige ungurii la noi în ţară, să ne facem de rîs”, a tunat latifundiarul din Pipera în emisiunea TV Sport Special de miercuri seara.

Reacţia oficialilor clujeni nu a întîrziat. „Ce este normal în jurul celor de la Steaua? Lumea lui Jiji nu are ce căuta în mileniul trei. Ca şi comportament e mai aproape de Evul Mediu. Facem parte din alte lumi şi avem coeficienţi diferiţi de inteligenţă. Banii şi averea nu te fac mai inteligent, deştept şi domn, te fac doar bogat. Pe unii conducători de club îi deranjează faptul că au crescut echipe din afara Bucureştiului. Ei cred că primele trei locuri li se cuvin şi pentru asta recurg la metode care nu au nici o legătură cu sportul. Sînt echipe care au doar 14 meciuri adevărate pe sezon, iar restul sînt doar antrenamente cu public”, a răbufnit Paszkany

UN ARDELEAN  •  22 septembrie 2006, 14:15

felicitari dlui LUCIAN bravo omule!!

Scoateti GUNOAIELE din fotbal ,din politica ,din Romania !!

eu  •  22 septembrie 2006, 14:17

bai paulo bai…eu vad ca tu ai dezlegat toate enigmele fotbalului romanesc…ce a fost la vaslui ce a fost la meciul cu poli…bravo mai baiatule…!!!..si daca tot te tii de statistici…compara vitrinele cu trofeele celor doua cluburi….si s-ar putea sa incepi sa plangi…adevarata valoare se vede in meciurile din europa…unde dinamo n-are intrare la arbitrii….si atunci compara si tu CL…cu UC….sau dinamo kiev cu Xanthi ( sau cum se scrie..?)..:))))))..mi-e mila de voi cainilor…mereu un umbra noastra….ha ha ha…

popeye  •  22 septembrie 2006, 14:18

xulescu dupa cum am mai spus tu esti un distrus care nu cunoaste fotbal

orre  •  22 septembrie 2006, 14:20

mai eu, tu ai pus la numarul trofeelor si cele „gen” titlul din anul trecut? Daca da sa le scazi si vei vedea ca o sa scadeti si sub cele castigate de UTA

Paulo  •  22 septembrie 2006, 14:21

nu am de ce sa plang 🙂 ma faci sa rad cu vitrina voastra de trofee ceausiste…sa fim seriosi…nu am dezlegat toate enigmele dar adevarul este ca nu stiti sa pierdeti…si nu compar Dinamo Kiev cu Xanthi, dar cu siguranta o compar cu Everton sau CSKA Moscova…asa ca ciocul mic 🙂 frustratilor si arogantilor! Invatati voi sa si pierdeti stai linistit…Lyon!

Paulo  •  22 septembrie 2006, 14:23

Iuliu Muresan (raspunzand acuzelor aduse de Jiji): „Luam in calcul o reclamatie la FIFA si UEFA, iar cele doua foruri nu cred ca vor ierta astfel de declaratii sovine”

Ma intreb ce se va intampla daca ajung la UEFA declaratiile lui JIJI 🙂 poate la anu nu jucati nici in UEFA…

eu  •  22 septembrie 2006, 14:24

poti sa scazi tu ce vrei…dar cupa campioniilor…ramane….si spala toata mizeria pe care o fac dinamo si cateodata rapid in tara…!…sau si pe aia am cumparat-o..?…spune-mi tu…ca vad ca te „pricepi” la fotbal..:))))

orre  •  22 septembrie 2006, 14:27

AI FACUT UN CALCUL BUN, BRAVO, DAR AI SPUS IARASI O PROSTIE, ADICA CE AI SPUS DE RAPID, VOI STELISTII AVETI CREIERUL FOARTE INTUNECAT DE URA

orre  •  22 septembrie 2006, 14:28

MAI „EU” AI FACUT UN CALCUL BUN, BRAVO, NU PREA MAI RAMAN TROFEE ADEVARATE, DAR AI SPUS IARASI O PROSTIE, ADICA CE AI SPUS DE RAPID, VOI STELISTII AVETI CREIERUL FOARTE INTUNECAT DE URA

Paulo  •  22 septembrie 2006, 14:29

Poate doar voi stelistii va pricepeti la fotbal…si nu stiti sa pierdeti ? HA HA! Cupa Campionilor face parte tot din trofeele ceausiste, ca doar cu ajutorul lui Valentin ati luat cei mai buni jucatori din tara. Esti copil!
Intra pe: http://www.FcDINAMO.net sa vezi un site la care lucreaza un singur om: PAULO 🙂

Nu cumva doriti locul 1 fara sa se mai joace acest campionat ? cred ca da…

Succes Lyon in meciul cu Steaua!

MOMO  •  22 septembrie 2006, 14:29

Citat din Gigi: „ce vreti, sa spun ca e african?”Poate ca domnii de la Cluj ar trebui sa invete ce este sovinismul

eu  •  22 septembrie 2006, 14:31

nu cred ca avem motive de ura….doar suntem campioni de 2 ani…nu..?…si acum ai sa-mi spui ca suntem campioni pe furaciuni nu..?… si atunci…cine e plin de ura si invidie…?

Paulo  •  22 septembrie 2006, 14:32

Site-ul are si sectiune in engleza si daca vrei sa vezi clasamentul…e pe acolo si el 🙂

Ar trebui ca UEFA sa ia masuri fata de declaratiile rasiste ale lui Jiji, nu Oameni buni ?

MOMO  •  22 septembrie 2006, 14:34

Pt. Paulo: De cate ori a pus piciorul in CL Everton? Dar CSKA Moscova? Nu suporta comparatie!

eu  •  22 septembrie 2006, 14:36

paulo..nu e nevoie sa faci reclama la siteul lui dinamo….ca oricum mai multi vizitatori decat aveti acum…n-aveti cum…caci sunteti prea putini..cat despre clasament…bucurati-va si voi…macar pt atata lucru…

Paulo  •  22 septembrie 2006, 14:37

Da MOMO, pentru ca acum si-a dat seama ce vorbe grave a scos pe gura…dar nu mai poate da inapoi…se cam strange latul…

Asa e, ati castigat corect ultimele doua campionate, nu v-au ajuta arbitri deloc, nu ati avut meciuri ciudate (Farul, Vaslui, etc – cred ca au fost doar antrenamente cu public), ma ce corecti sunteti voi asa de felul vostru 🙂

Stii cine trebuia sa faca scandal monstru ? Cei de la Rapid dupa meciul cu voi. MAI MARE FURACIUNE PE FATA NU S-A VAZUT! Pai Salomir se uita la Goian de la 5 metri si a lasat jocul sa continue 🙂 ce corecti sunteti voi…

eu  •  22 septembrie 2006, 14:40

cum acelasi salomir care fluiera offside la badea scapat singur cu portarul….?….cum de nu face rapidul asta scandal…:))))….paulo..esti plin de penibil…..si mai cred …..ca esti femeie..:)))))))))))

orre  •  22 septembrie 2006, 14:40

EU, ULTIMELE DOUA TITLURI AU FOST FURATE PE FATA, SINCER MA UIT CU PLACERE LA ORICE ECHIPA CARE JOACA IN EUROPA, DAR IN CAMPIONAT SUNT DOUA ECHIPE LA CARE SE CAM PIERD DOUA ORE DACA TE UITI LA MECIURILE LOR, SI STI CARE SUNT, NU?

Paulo  •  22 septembrie 2006, 14:42

1. CSKA a luat Cupa UEFA si era detinatoarea trofeului!
2. Everton terminase pe locul 4 un campionat in care joaca: Chelsea, Manchester, Liverpool sau Arsenal!
3. Dinamo Kiev anul trecut a jucat 2 meciuri in Europa, in turul II prelimnar al CL, cu anonimii de la Thun…si au pierdut…

De cand nu ati mai batut Dinamo ?

eu  •  22 septembrie 2006, 14:42

normal ca stiu….rapid si dinamo…nu..?

eu  •  22 septembrie 2006, 14:43

dar voi de cand nu ati mai batut steaua fara ajutorul arbitrilor…?……poate ca niciodata…

orre  •  22 septembrie 2006, 14:45

GRESIT STEAUA SI DINAMO, HAI SA FIM REALISTI, SA NU NE MINTIM SINGURI, SI CEA MAI MARE OFTICA A VOASTRA ESTE CA DINAMO A INCEPUT SA FACA CE FACETI VOI DE 3 ANI, SI AU RELATII PESTE VOI, SI ASTA VA OFTICA LA CULME, DE ATI AJUNS SA STRIGATI „HOTII”, DAR CULMEA CA VOI SI MAI MARI HOTI

MOMO  •  22 septembrie 2006, 14:45

Din cate stiu, kiev a batut cu ceva timp in urma Barca cu 3-0, la ea acasa; In rest, nici UEFA si nici Premier L nu sunt CL
Steaua anul trecut a jucat SEMIFINALA UEFA; voi unde erati, pe playstation?

Paulo  •  22 septembrie 2006, 14:45

Ce stupid esti „eu” Salomir e central, cum sa indice offside ? Si din cate am vazut eu, s-a ridicat greist si cand a scapat un rapidist!
Penibil esti tu, fanii vostri care au pierdut un steag si ar trebui desfiintati si conducatorii vostri! Asta e adevarul! Stiu ca te-am eneravt putin! Dar sunt barbat! Dar ce? Nu ai femei ?

Paulo  •  22 septembrie 2006, 14:48

Am si alta treaba decat sa ma contrazic cu un stelist care nu stie sa piarda! Dar o sa vin in viitorul apropiat si alte meciuri si va deveni o obisnuinta sa pierdeti si poate atunci invatati si voi!

Va doresc o zi excelenta!!!

eu  •  22 septembrie 2006, 14:50

de ce nu ma mir..?…daca nu cumpara steaua…cumpara dinamo..nu..?…numai voi sunteti sfinti…echipa frumoasa a romaniei…:))…si de fapt..singurul blat dovedit de anul trecut…cfr cluj – rapid…cand au recunoscut jucatorii cfr-ului…ca a fost comanda de sus…sa piarda meciul..!!!!….ce mai zici orre..?…stiu de fapt…o sa negi tot…normal..:))

Paulo  •  22 septembrie 2006, 14:50

In incheiere!

AUTOBAZA steaua A FOST DEPASITA!

pa pa

orre  •  22 septembrie 2006, 14:52

TE LEGI DE MECIUL CU CFR, IN CONDITIILE IN CARE VOI AVETI DE GENUL ASTA 90% DIN MECIURI

eu  •  22 septembrie 2006, 14:53

paulo…e cel mai inteligent lucru pe care poti sa-l faci……sa-ti iei talpasita ( probabil ai terminat cuvintele gen „frustrati” sau „aroganti” )…bravo..!…o zi excelenta si tie…

eu  •  22 septembrie 2006, 14:55

deci cu alte cuvinte…” Noi furam mai putin ca voi bah…hotilor..!!!”….naspa rau….numai ca voi ati fost prinsi…!

eu  •  22 septembrie 2006, 14:57

va salut..si pe mai tarziu…!…Forzza Steaua !!!

primus  •  22 septembrie 2006, 15:04

ma declar shocat de curajul si franchetzea jandarmului. Daca ce spune e adevarat , e fffffff grav, ar trebui sa se sesizeze mai marii jandarmeriei sau daca nu,mai sus.
e nevoie de oameni mai despuiatzi la minte shi in interiorul acestei institutzii intzesata de capete patrate , shi mici tiarani semianalfabetzi(n-am vazut nici un mare sef pe la tv sa ma impresioneze printr-un discurs mai elegant—-totzi ,dar totzi sunt niste nulitatzi agramate , supraponderale shi (cel mai rau!!!!)…paltitzi din bani publici.
RUSHINE JANDARMERIEI !!! ca nu gaseshte resursele sa se reformeze si sa iasa din mocirla in care zace de cand s-au reinfiintzat
bravo SOLDAT!!!…….CE AI FACUT TU NU ARE LEGATURA CU LOIALITATEA (nu potzi fi loial unui tiran)

primus  •  22 septembrie 2006, 15:15

mie mi-ar place sa vad o discutzie despre ce zice jandarmul , nu balacareli e ffff grav daca ignoram relatarea (care imi pare reala!!!)….riscam sa-l lasam pe acest imberb sa conduca mai departe macelurile
sunt dinamovist dar recunosc ca am cashtigat fara glorie in fatza unui ranit(steaua , care merita respect ..nu shi ofocialii care continua sa se intreca in inptzii)

GEORGE  •  22 septembrie 2006, 15:19

ASISTENTUL A FOLOSIT TELESCOPUL NUMAI ATUNCI CAND TREBUIA (ATUNCI CAND NU A VAZUT CUM THEREAUX L-A LOVIT PE MOTI,) iar cand cristea parca l-a impins pe shaban in care la 10m in fata lui nu a mai vazut., exista vreo explicatie ????

Bog  •  22 septembrie 2006, 17:48

NU se pot citi toate comentariile, dar Danciuad a fost primul, daca nu ma insel, care a pus punctul pe i. Petre Marin ar fi trebuit eliminat prin minutul 20. Eliminarea lui Thereau nu i se poate inputa lui Corpodean, deoarece a fost facuta la semnalizarea tusierului (care nu este ungur, este arbitru, dumneavoastra sunteti ziarist si domnul Becali, finantator). Se poate considera „compensare”, desi nu ar trebui sa existe asa ceva.
O mare parte a suporterilor care au postat aici nu au putut fi obiectivi si s-au limitat la jigniri. Sebi-Cleveland, duminica asta la biserica o sa te rogi pentru o victorie a Stelei in Liga Campionilor sau pentru raul dinamovistilor? Sau, mai bine, te duci sambata la seara romanilor si bati cati dinamovosti prinzi? De ce nu recunosti ca Steaua n-a jucat nimic?
Cat despre jandarmi si suporteri, domnule Tolontan, dumneavoastra ati facut cele mai corecte observatii. 4 si 6. Amandoua sunt perfect adevarate. Excesul de forta al jandarmilor si violenta suporterilor, fie ei stelisti, dinamovisti sau rapidisti, sunt doua probleme de care federatia si alte organizatii abilitate ar trebui sa se ocupe.
Felicitari domnule Tolontan pentru articolele dumneavoastra! Sunteti cel mai bun ziarist de sport din Romania, desi deranjati suporterii tuturor echipelor fiind obiectiv. Totusi mi s-a parut ca referitor la ultimul derby Dinamo-Steaua ati avut cateva articole in care v-ati contrazis. Asta nu va face sa fiti un ziarist mai putin bun, eu unul am interpretat acest lucru prin prizma dorintei de a exprima toate punctele de vedere.
Daca mi se permite un sfat totusi … Incercati sa instigati mai putin. Nu neaparat dumneavoastra, cat ziarul si emisiunea „Recursul Etapei”, prin vocea prezentatorului ei.

dan  •  22 septembrie 2006, 18:31

rusine dinamo!
nu urasc echipa ci conducerea-borcea- si suporterii analfabeti, manelisti si grobieni. specii din care avem si noi cativa la steaua, evident, dar si mai multi sunt la rapid.
nu am pretentii de obiectivitate, dar ma uit in jurul meu si situatia mi se pare destul de clara.

cuvantul „frustrare” este la moda in randul dinamovistilor acum. orice reclamatie vizavi de furaciunea de miercuri este o manifestare a frustrarii din pct lor de vedere. si al meu, atata doar ca eu stiu ce inseamna de fapt frustrare, in timp ce ei confunda frustrarea cu „oftica” si „invidia” sentimente cu care acesti indivizi sunt mai mult decat familiarizati.
sunt frustrat si nu mi-e rusine sa recunosc; oricine s-ar simiti astfel daca ar vedea ca echipa lui pierde un meci din cauza unor erori de arbitraj, pt ca dupa aceea, niste mascarici care se cred jucatori, antrenori, suporteri, sa vina sa spuna „Am batut pe Steaua!”.

aseara am vazut alta furaciune intitulata „meci”, intre rapid si arges.

sunt pt aducerea de arbitrii straini.

mine  •  22 septembrie 2006, 19:03

Imbecilule, cati dintre jandarmi au avut capul spart, au fost raniti , cati dintre jandarmi au luat bataie?….. esti un bou. Si dupa cum scrii, si dupa cum arati (mai ales asta).

Xulescu  •  22 septembrie 2006, 19:39

mine, poate te duci la politie shi faci un autodenunt „Eu subsemnatul ….. am aruncat cu pietre in jandarrmi shi m-am ascuns ca un las dupa femeile shi copii din tribuna, carora le cer scuze shi iertare ca au luat bataie din cauza mea”

area51  •  22 septembrie 2006, 19:55

In fine….felicitari tolontane , cred ca nici eu nu scoateam niste remarci mai bune…

As mai adauga una…
7. Dati imaginile din timpul jocului cu suporterii oaspetilor unuia din trinidad (care n-a auzit de noi sau de fotbal…) din timpul meciurilor Farul – Dinamo si Dinamo -Steaua si pe urma spuneti-i masurile luate de comisiile abilitate….si se va cruci cand va vedea diferenta!…

Daca pana acum eram in dubii cu faza thereau-moti din cauza nesimtitei de media care a dat toata faza doar(!!) in reluare cu slow-motion incat orice pumn ar fi parut o mangaiere , acum dupa imaginile de la france 2 nu mai am nici un dubiu! Francezul a dat cu cotul!!!! Punct.

restul sunt vorbe a la jiji & meme.

Sanatate!

ady  •  22 septembrie 2006, 20:07

bai frate…dak stam sa credem tot c apare scris p pagini d-astea o sa ajungem la concluzia k bigfoot exista iar eu sunt regina elisabetha! shi acum ma refer la tipul kre zice k ar fi jandarm shi k ei doar se supun ordinelor! asta se numeshte „a kuta un tzap ispashitor”

asociatia „Suporteri fara frontiere”  •  23 septembrie 2006, 22:36

Comunicat de presă

Colectivul redacţiei revistei “Suporter”(vezi http://www.e-suporter.ro si http://www.romanianultras.net), compus din sustinatori ai mai multor echipe de fotbal, va aduce la cunostiinta faptul ca luni, 25.09.2006 la ora 11.00, va depune la Colegiul National pentru Studierea Arhivelor Securitatii o cerere prin care solicita informarea opiniei publice asupra relatiei pe care conducatorii Jandarmeriei Romane au avut-o cu fostul Departament al Securitatii Statului.

Dorim sa precizam ca suntem profund ingrijorati de ultimele evenimente care au avut loc pe stadioanele Romaniei si care au avut ca punct comun cadrele Jandarmeriei Romane. Prin faptele comise jandarmii incalca flagrant legile tarii precum si drepturile omului, iar actiunile lor nu fac decat sa incite spiritele in momente cand acest lucru nu este de dorit. Observand similitudinea dintre modul de a actiona al actualei jandarmerii si al fostei securitati nu putem sa nu ne punem anumite semne de intrebare legate de trecutul celor care conduc aceasta institutie. Consideram ca intr-o tara care doreste sa se integreze in Uniunea Europeana, asa cum este Romania, aceste practici ar trebui sa inceteze imediat, deoarece nu fac decat sa lezeze imaginea ei peste hotare. In plus, pe site-ul de internet al Jandarmeriei Romane, accesand CV-urile generalului maior dr. Costica Silion si generalului de brigada Olimpiodor Antonescu, obervam cu surprindere ca acestia declara ca , pana in anul 1989, au detinut functii de comanda si executie in cadrul acestei institutii. Cum este posibil acest lucru, cand este cunoscut faptul ca Jandarmeria Romana a fost reinfiintata in 1990? Ce au facut ei inainte de Revolutie si de ce incearca sa ascunda activitatea lor reala?
Astfel credem ca este de datoria autoritatilor sa asigure o transparenta totala in ceea ce priveste conducatorii institutiilor statului, mai ales a celor care trebuie sa apere siguranta si drepturile cetatenilor, sa precizeze daca au existat legaturi ale acestora cu Securitatea, iar daca acest lucru s-a intamplat sa informeze populatia cu privire la natura colaborarii lor.
Cererea cuprinde urmatoarele cadre de conducere ale Jandarmeriei Romane: general maior dr.Costică SILION (Inspectorul general al Jandarmeriei Române), general de brigadă Olimpiodor ANTONESCU (Inspectorul general al Jandarmeriei Române), general de brigadă Ion CRÎNGUŞ (Inspectorul general al Jandarmeriei Române), general de brigadă Neculai BONTIC (Inspectorul general al Jandarmeriei Române) şi colonel Daniel GEORGESCU (Director general al Directiei Generale de Jandarmi a Municipiului Bucureşti).