Cu bannerul la aprobat

Pe vremea comunismului, posesorii maşinilor de scris le prezentau regulat la stăpînire, ca să li se ia „amprentele”. Maşinile erau fişate în funcţie de caracteristicile tehnice. Micile imperfecţiuni deveneau semne distinctive. Un „m” bătut mai apăsat pe hîrtie sau un punct puţin deplasat le făceau unice şi uşor recognoscibile. În timp, literele de plumb oboseau şi apăreau alte abateri, care erau şi acestea minuţios monitorizate.

marți, 26 septembrie 2006, 5:42

Pe vremea comunismului, posesorii maşinilor de scris le prezentau regulat la stăpînire, ca să li se ia „amprentele”. Maşinile erau fişate în funcţie de caracteristicile tehnice. Micile imperfecţiuni deveneau semne distinctive. Un „m” bătut mai apăsat pe hîrtie sau un punct puţin deplasat le făceau unice şi uşor recognoscibile. În timp, literele de plumb oboseau şi apăreau alte abateri, care erau şi acestea minuţios monitorizate.

Pentru un regim totalitar nu e mare diferenţă între a deţine o puşcă sau o maşină de scris. Literele sînt uneori mai periculoase decît gloanţele.

Probabil că asta şi-au zis Dragomir şi Sandu în momentul în care azi au interzis apariţia bannerelor pe stadioanele româneşti. Sînt exceptate doar afişele oficiale. Cum adică? Suporterii ar trebui să se ducă la club şi să primească, ce?, poate o ştampilă pe bannerele lor. Măsura ar fi amuzantă dacă n-ar fi împotriva Constituţiei.

Nu întotdeauna am fost de acord cu ultraşii. Şi nici nu voi fi doar pentru că e la modă să nu contrazici galeriile! Cred că li se poate spune că greşesc, cred că sîntem liberi nu doar faţă de patroni, ci şi faţă de public. Nu voi accepta violenţa şi dacă asta înseamnă să fiu înjurat sau ameninţat, ok, acesta e preţul.

Dar voi lupta necondiţionat, cu armele jurnalistului, pentru dreptul suporterilor români de a scrie pe un banner „Tolontan, eşti un prost!”. Este esenţial pentru sănătatea noastră ca naţie să nu ne mai temem, să acceptăm criticile, să respectăm libertatea altora de a fi în dezacord cu noi. „Tolontan, eşti un prost!”, nu mă face fericit, dar interdicţia de a afişa un astfel de banner, e doar un exemplu!, mă scoate din sărite. Pentru că îmi dă senzaţia că n-am evoluat deloc.

Nu aşa vor elimina Dragomir şi Sandu violenţa de pe stadioane. Aceşti doi domni au fost fondatorii şi, mai apoi, complicii sistemului care a creat haos, corupţie, neîncredere şi, în final, violenţă. Nu au nici un drept să facă asta!


Comentarii (316)Adaugă comentariu

ForzaJuve  •  27 septembrie 2006, 14:00

Cea mai mare tampenie care am auzit`o e sa interzici afisarea de mesaje pe stadioane…va dati seama k am fi singura tara din Europa in aceasta situatie? Daca nu se va face ceva se va duce naibii fenomenul, sa vedem atuncia cum va fi fara atmosfera incendiara pe stadion la derby`uri o sa le placa celor care au emis legea asta??? S`a inceput cu interzicerea tortelor, acuma si de mesaje, ganditi`va k in italia, unde fenomenul ultra` e la el acasa nu s`au luat asemenea masuri, adica s`au luat prin 1979 dupa moarte unui suporter lazial, dar si`au dat seama k libertatea de exprimare nu poate fi luata ultrasilor si au renuntat. Sper sa isi revina dobitocii care conduc federatia si nu vor da drumul la lege.

LIBERTATE PENTRU SUPORTERI ! ! !

Victor  •  27 septembrie 2006, 14:53

Ai dreptate.Dar voi, ziaristii, nu aveti nici o vina in generarea acestei atmosfere pe stadioane? Cine foloseste in paginile ziarelor formulari incitante ca: a inceput razboiul dintre echipa X si echipa Y; dusmani de moarte, si lista poate continua. Galeriile sunt pestrite din pacate din punct de vedere intelectual, sper ca intelegi ce vreau sa spun.V-ati pus vreodata problema ca oamenii astia sunt masa voastra de manevra? Cu siguranta da pentru ca fara ei n-ati exista. Concluzia se desprinde singura: asta citesc, asta fac. Deci…. nu aveti nimic sa va reprosati?
Apropose, dar o multime dintre voi ati fost si comunisti si informatori, asta nu se pune?NU am nici un respect pentru ” Mitici” pentru ceea ce fac dar nici fata de „Ovidei”, ” Catalini” etc. pentru ceea ce scriu. Ce-ar fi sa va faceti si voi mea culpa ? Voi lansati zvonurile, voi incitati si tot voi sunteti revoltati?Asta ati ati semanat voi, din pacate rodul il culegem noi cei ce iubim SPORTUL, nu razboiul, nu dusmania si nu ne putem bucura de placerea de a vedea un meci pe stadion sau la tv. Da putina atentie celor de mai sus si analizeaza-te cu curaj, mai ai timp, esti inca tanar.

lif  •  27 septembrie 2006, 15:19

sigur prin aceasta hotarare fenomenul ultra’ de la ni se va transforma in hools.deci mult mai multa violenta in afara stadioanele…cool

E3  •  27 septembrie 2006, 16:17

Sa ne auzim cu bine pe Santiago Bernabeu, Stade Gerland acolo nu ne omoara jandarmeria ….

lorenzzo  •  27 septembrie 2006, 17:03

Oricum, mesaje tot or sa fie…. asa ca stati linistiti …. Ultra Dinamo !

adriano  •  27 septembrie 2006, 17:35

in sfarsit un articol care imi placxe si mie a lui Tolontan si spune adevarul!! Trebui sa facem ceva, nu putem sa-i lasam pe Sandu si Dragomir sa ne distruga fotbalul de tot!!

luca  •  27 septembrie 2006, 17:59

Au dreptate Sandu si Dragomir…sa intelegem ca odata cu eradicarea banerelor si lozincilor triviale or sa dispara si dansii din fotbal , nu de alta dar ei sunt triviali prin simpla aparitie pe un stadion sau un post tv.

jandarm  •  27 septembrie 2006, 19:34

atat am de spus,aceasta lege nu va face decat sa apara o serie destul de lunga de certuri intre noi si suporteri si chiar m-am saturat de atatea certuri si batai,mai ales ca anu trecut parca am fost pe Dinamo la faza cu Tortele de au fost interzise,ce omor a fost,parca la meciul cu CFR!!!!

Oricum,lege proasta ce trebuie aplicata,insa la noi la inceput o sa iasa cu bataii ….si nu prea e de bine!!!!

Bozeshan  •  27 septembrie 2006, 21:04

Suporteri, in curand vom scrie si pe banci, corpuri, garduri si alte suporturi de genul asta. Iar dobitocul de Sandu, sa plateasca el curatzarea acestora. Propun sa ne organizam intr-o Asociatie a suporterilor, si sa dam in judecata organizatia comunista patronata de acesti debili mintali. Atat am avut de completat. Fortza Peluza Hildan!

Livio  •  28 septembrie 2006, 4:17

emisiunea din aceasta seara de la B1 TV ne-a demonstrat clar…”hai mai repede cu emisiunea…ca incepe meciu`…”…cat sunt de curiosi ei de problemele noastre…ale suportrerilor…acesti tovarasi din fruntea fotbalului romanesc…nu ar trebui impuscatzi…ca le-am face favoruri…ar trebui biciuitzi vreo 24 de ore…la fundul gol…sa vada shi ei ce inseamna sa suferi…ca nu poti sa te exprimi…

flopssy  •  28 septembrie 2006, 19:14

nu tie iti era adresat mesajul .. mai era un mesaj dupa tine, dar care vad ca a disparut …so …

Casual  •  28 septembrie 2006, 19:41

Este… inadmisibil asa ceva. am citit articolul asta in ziar pe tren cand ma intorceam de la meciu cu OL si am ramas masca. Oare chiar nu vad ca prin actiunile astea ei nu fac decat sa ne sporeasca ura, oare chiar nu vad ca, cu cat incearca sa ne ingradeasca cu atat sporesc furia fanilor. Mi-e teama pentru ei insa cred ca vor abtine tocmai efectul invers. nu avem nevoie de fani care sa fluture tamp stegulete cu ford si sa nu faca nimic altceva decat sa aplaude ( cum cineva bine zicea pe undeva ) , fotbalul fara suporterii fanatici este nimic. fotbalul inseamna spectacol, noi ca, galerii insemam spectacol. am inteles faza cu bannere cu caracter xenofob, rasist sau cu mesaje care incita pe violenta, insa ceea ce incearca ei acum este pur si simplu PRIMAREA SUPORTERULUI ROMAN DE DREPTUL LA LIBERA EXPRIMARE. foarte bun si elocvent sfarsitul articolului referitor la cine ne conduce. ti-e rusine in mom dinastea ca esti roman.

amariei stefan nutzu  •  29 septembrie 2006, 11:12

cea mia tare faza cu becali

nati  •  29 septembrie 2006, 19:16

flopssy, scuza-ma, da, era vorba de paragraful 13. dar crede-ma ca la fel ca tine, cel putin asa cred (pentru ca banuiesc cine esti:D), ca am simtzit pe propria piele ce scrie acolo. si inca o simt. spuneam ca la alta scara si in fotbalul romanesc se intampla aceleasi lucruri ca pe vremea impuscatului. mai ales „mintim poporul cu televizorul”…

agr3s0r  •  1 octombrie 2006, 18:06

nu au dat jos de pe steag stema COMUNISTII
LIBERTATE PENTRU SUPORTERI!!!!!!!!!

POOL  •  7 septembrie 2007, 16:36

O sa se mearga probabil la stadion ca la cinema, cu popcornul si cu perinite viva, mergi la un meci ca la un film.