Raport de ţară

Tribune pline. Tribune cu oameni bine îmbrăcaţi. Cu femei, tineri, copii. Tribune care au aplaudat-o pe Steaua şi care au găsit resurse de a saluta golul trei al lui Lyon.

miercuri, 27 septembrie 2006, 6:35

Tribune pline. Tribune cu oameni bine îmbrăcaţi. Cu femei, tineri, copii. Tribune care au aplaudat-o pe Steaua şi care au găsit resurse de a saluta golul trei al lui Lyon.


Niciodată în istoria înfruntărilor importante ale sportului nostru, tribuna nu aclamase lovitura de graţie primită. 3-0 este scorul neparticipării, al descalificării, al umilinţei care merge pînă la apariţia vidului în raportul de joc. 

Şi, totuşi, în acel minut 89, cînd Juninho a pasat cu călcîiul, aşa cum făcea Piţurcă pe vremuri pe acelaşi stadion, tribunele s-au ridicat. Era inerţia de masă, „stai să văd şi eu”, era nevoia de a se descărca, aţi observat cum, la gol primit sau la gol marcat, omul din tribună simte nevoia să caute din priviri un necunoscut?, dar era şi respectul în faţa valorii.

De regulă, cînd aplauzi adversarul îţi ironizezi favoriţii. De data aceasta, tribunele n-au avut nimic de împărţit cu Steaua, ci şi-au recunoscut neputinţa şi fascinaţia. Suporterii au salutat-o pe Lyon, au acceptat statutul de învinşi şi au plecat acasă cu un sentiment ciudat. În ziua în care Europa ne-a acceptat, ea ne-a fixat, pe teren, limitele noului nostru statut.

Pentru ca aceste tribune să se răzvrătească într-o bună zi, pentru ca fair-playul să rămînă şi să fie dublat de orgoliu, e nevoie de un grup de antrenori, fotbalişti şi conducători care să aibă ceea ce au avut Craiova Maxima, Steaua ’86, Dinamo ’90 sau „naţionala” lui Hagi.
Tribune civilizate. Să mai apucăm cîndva şi tribune mîndre!


Comentarii (165)Adaugă comentariu

vocea americii  •  28 septembrie 2006, 17:13

Domnule Tolontan,

Angajati-l domnule pe Zorro la GSP! Fara glume. Comentariile lui sint foarte pertinente, cu bun simt, si strict despre fotbal. Asta e ce vrem sa citim intr-o gazeta de sport. Omul are ochi de vazut si gura de vorbit!

RAFI  •  28 septembrie 2006, 17:14

@Orizont –foarte bine Orizont sunt curios daca va replica,dar cum 2+2 fac tot doi cu siguranta nu o va face:)

ROSIN  •  28 septembrie 2006, 17:18

Vom scapa vreodata de „manelistii” din presa sportiva? Ca ne-am saturat de „versurile” voastre obscene recitate pe ritmuri ombilicale! „Tonul face muzica” nu-i valabil si pentru voi?

vocea americii  •  28 septembrie 2006, 17:20

Mai Orizont, da’ de ce nu te gindesti tu invers? Cind va veti cuminti voi, atunci o sa va respecte si pe voi jandarmii. La asta nu te-ai gindit, asa-i? Cind ai sa-ti schimbi tu vocabularul, atunci o sa-ti spuna si tie jandarmii „domnule Orizont”, nu „bah”.

RAFI  •  28 septembrie 2006, 17:28

cu ce echipa tii ma omule–Tolontan e vizat

Orizont  •  28 septembrie 2006, 17:39

@vocea americii
Care noi? De ce generalizezi?
Eu respect pe toata lumea si eu nu ma duc la stadion sa injur. Daca mai sint si huligani asta e altceva, si in occident mai sint huligani dar pina si ei sint respectati, dar amendati, tinuti la circa pe durata partidei, etc.
Asta am vrut sa spun si in mesajul anterior, nu trebuie sa se loveasca in 1000 de cetateni pentru ce fac 10-20.

ps. de ce sa-mi schimb vocabularul? Am jignit pe cineva? Daca scriu la per tu nu inseamna ca nu respect pe aceea persoana. De obicei vorbesc cu „dumneavoastra” insa nu si pe Internet.

Orizont  •  28 septembrie 2006, 17:41

Scuze pt. greselile gramaticale, de abia dupa ce am postat am observat si nu se poate edita, oricum nu asta e important.

RAFI  •  28 septembrie 2006, 17:54

vocea americii —-esti c-am ragusit si cred ca esti vreun fitos de fiu de jandarm:))

LUCUTZA  •  28 septembrie 2006, 18:32

Mai fratilor – subiectivilor. Voi la ce meci v-ati uitat ? Huiduiau spectatorii stelisti atacurile echipei OL din toti bojocii si ma intrebam de ce ? De ce huiduie spectatorii in general echipa adversan ? De ghiolbani ce sunt. Nimeni nu le spune ca in sport trebuie sa te bucuri de spectacol inainte de toate. Noi suntem obisnuiti sa cistigam cu orice pret si indiferent cum. Chiar nedrept. Mai e mult de lucru si e bine sa nu ne facem iluzii.

leopardul  •  28 septembrie 2006, 19:26

Tot respectul pt galeria Stelei ( „veterani” sau nu)!!!!

Jan  •  28 septembrie 2006, 20:29

Ba, Lucutza, neam de sclav, stfu. Fotbalul e razboi, tata. Sunt mai batran si stiu ce spun, am fost in Ghencea in anii ’80 si toate echipele care paseau acolo erau strivite de ostilitatea suporterilor(echipe care care jucau de 10 ori mai bine ca labele astea de francezi.Nu conta cat era scorul.Citeste ce am scris mai sus).

DanLuca  •  29 septembrie 2006, 9:14

pentru primul jandarm: „nu mai voi stiti” se scrie „numai voi stiti” 😉

hagrid  •  29 septembrie 2006, 18:36

…sunt stelist de pe vremea cand Constantin venea pe inserat si-l lua pe Vasile Iordache la Steaua. Pe vremea aceea mergeam la toate meciurile Politehnicii Iasi cu tata…aveam privilegiul sa stam la tribuna 0, deci vedeam excelent si ma gandeam …oare cum s-o vedea meciul din peluza..?
Venind in Bucuresti adus de valurile vietii, nu se putea altfel decat sa merg la toate meciurile Stelei si nu pot uita un meci (imi cer scuze daca nu mai tin minte anul…in orice caz, dupa 1997) al Stelei cu Farul. Eram vreo 100 de oameni cu totul in tribune(poate exagerez dar oricum eram foarte putini), afara ningea de mama focului si Steaua se chinuia sa scoata un egal. Unde vreau sa ajung? Romanul este langa tine atunci cand esti sus si foarte sus. Daca ai cazut sub masa…esti pierdut. nu mai contezi. Cati suporteri vin la meciurile Stelei la meciurile din Liga 1, excluzand cele cu marile rivale? mai mare rasul, o echipa care aduna 50.000 de oameni la un meci din Liga Campionilor, se chinuie sa vanda 1000 de bilete la meciurile din campionat. Lipseste spectacolul in L1? Probabil..de fapt mai mult decat evident. de ce? pentru ca jucatorii romani din ziua de azi nu inteleg ce este aceea performanta si glorie decat prin prisma banilor, bani pe care ii iau oricum…nu conteaza cat joaca, la ce nivel, daca dau gol sau autogol, daca joaca din placere sau din interes. urmariti la tv(cine poate) meciurile din Franta si veti vedea determinare , veti vedea ce inseamna fotbal. Puteam sa spun Germania sau Anglia, Olanda sau chiar Belgia….era la fel.Ati vazut tribunele cum vuiesc ? Mi se face pielea de gaina …apoi incep sa regret ca nu este asa si la noi.
Ceea ce s-a vazut in tribunele din Ghencea ar trebui sa fie o lectie pentru toti SPECTATORII de fotbal din Romania. Ce frumos este fotbalul(si nu numai) cand toata lumea canta, indiferent de ceea ce scrie pe tabela.
Felicit echipele noastre din UEFA pentru performante si le urez mult, mult succes in continuare, dar nu am inteles de ce in tribunele din Stefan cel Mare era asa putina lume…cam trist pentru asa un eveniment…nu credeti?

eu  •  30 septembrie 2006, 9:28

care aveti cele 3 numere de azi din gazeta sporturilor de la pagina nr-ul 13? sa mi le spuna si mie pls

R.M  •  1 octombrie 2006, 11:45

dap… un ziar se vrea formator de…opinie?ok…dar pe formatori cine?…sau ce?Sa mergi la match-uri pt.a fii „target”…a celor care sunt…oameni ai legii si…ordinii?Amar…dar inainte de a fii cronicar sportiv,ziarist esti CETATEAN!Spectatorii sunt…vinovati ca platesc un…bilet,pt a deveni „COBAI”a unora care nu conteaza cit,unde,de ce consuma destula…”benzina”…Apropos,tribunele platesc prea ushor,repede ceea ce…se foloseste ca sintagma:”…comportament civilizat”?!?…vretzi educatia tribunei…da in regula…si de ce nu si … a diruguitorilor acestui sport?…RETORIC…prea multe inerese…si cred ca a judeca numai in fct.de anume interese pers.,de grup si…de moment!….si pt.citi TECHINI,se vind „constiintele” in mass-media romaneasca?si cel care nu va pricepe nimic,si va ramine un ETERN PACALIT va fii probabil …tot platitorul de taxe si…bilete?Si nu uita D-nule.Tolontan…scrii pt.”prostime”asa cum scriau si anume alti predecesori de-ai…”onor” ziarului pe care-l…inca reprezentati! sau…va vreti reprezentant ELITIST…si ELITAR?Verba Volant,scripta malent!…cuvintul scris ,bine „directionat”ridica si…coboara!asa ca …nu e cazul sa…SFIDATI…cei care va citesc!Fiti solidari cu cei multi…sau macar nu-i SFIDATI!Vox populi,vox mundi?va suna cunoscut?Acceptati ca …cei multi si muti…va vor sanctiona,dar in felul lor si prin…mijloacele LOR!…VAE VICTIS!