De ce ne integrăm în UE

Pentru că uneori binele se face cu forţa.
Vă uitaţi la meci? V-aţi uitat? La Dinamo – Xanti, of course! Şi aveţi o senzaţie de ameţeală, ca atunci cînd citiţi în maşină, cînd aterizează avionul sau cînd, pur şi simplu, vă doare stomacul? Nu, nu vă duceţi să vă faceţi analizele! Sînteţi bine. Dumneavoastră, nu şi Cristi Borcea.

joi, 28 septembrie 2006, 9:18

Pentru că uneori binele se face cu forţa.
Vă uitaţi la meci? V-aţi uitat? La Dinamo – Xanti, of course! Şi aveţi o senzaţie de ameţeală, ca atunci cînd citiţi în maşină, cînd aterizează avionul sau cînd, pur şi simplu, vă doare stomacul? Nu, nu vă duceţi să vă faceţi analizele! Sînteţi bine. Dumneavoastră, nu şi Cristi Borcea.

Oficialul lui Dinamo a interzis TVR să-şi plaseze camera de plan general pe mijlocul terenului. Sus se repara acoperişul, iar pe mijloc nu mai vedeau preţioşii din tribuna oficială. Da, e adevărat! De aceea aţi văzut meciul într-o rînă, de aceea aţi avut impresia că terenul e aplecat, că totul e şui. După ce a plătit zeci de mii de euro, TVR a fost silită să plaseze cea mai importantă cameră pe o axă care dă vertij.

Borcea şi-a permis. Pentru că el face regulile.
Gigi Becali s-a dat cu capul de tavan. Ştiţi ce-a făcut UEFA şi firma TEAM, care organizează Liga Campionilor? Au venit în Ghencea şi l-au anunţat pe şeful Stelei că trebuie să părăsească loja centrală. Stupoare, infarct,  tot tacîmul. „Aici stă televiziunea, adică oamenii care se uită la TV, sau nu transmitem!”. Becali a acceptat.

După cum ProTV, care are drepturile pentru Ligă, a fost silită ca în carul de transmisie să nu se audă vocea comentatorilor. Aşa scrie în Manualul de Transmisie TV. Pentru ca regizorul, un român excepţional, Daniel Eftimie, să nu fie influenţat de comentariu. Şi Dani  Eftimie a reuşit o transmisie super.

Imaginile dictează, nu interpretarea comentatorilor. Publicul, nu oficialii. Asta în Europa. În ţara lui Cristi Borcea, ne-a confiscat-o!, contează el, generalii din tribune şi şmecherii. Nu oamenii care s-au uitat la TV şi nu frumoasa echipă care e Dinamo. Chiar, de cînd n-aţi văzut-o jucînd aşa de frumos ca sub bagheta lui Rednic?! Pe bune, aşa de frumos că putem lua un emetiral şi suportăm pînă şi o transmisie în picaj!


Comentarii (291)Adaugă comentariu

RomaniaFootball  •  29 septembrie 2006, 12:24

pt RAFI:
Maracana a avut la inceput 200.000 locuri capacitate (construit pt cupa mondiala din 1950)
Acum are 77.720 locuri pe scaune plus locuri in picioare, in total 103.022, daca oi fi tradus eu bine…
cica e in curs de renovare si va avea 100.000 locuri pe scaune capacitate totala.
Uite si o poza a stadionului:
http://www.colorfotos.com.br/rio_de/fotosrio/an0002f.jpg

eu_oradean  •  29 septembrie 2006, 12:24

MOMO si eu am fost la meciul Poli-JUve si nu tin cu Poli…….am fost sa vad pe Juve……..asa ca nu poti sa zici toti au fost stelisti……

aliosza  •  29 septembrie 2006, 12:30

de ce se ia toata luea de borcea si de dinamo?
e adevarat ca arogant mai mare ca borcea poate e numai MM,dar sa ii lasam in pace…cu cat mai mult sunt prezentati pe la tv si in ziare,cu atat mai aroganti vor fi…
si scuzati-ma domnule tolontan,dar cred ca de multe ori dinamo nu joaca mai nimic…si sunt dinamovist de 22 de ani…
HAI DINAMO!

RomaniaFootball  •  29 septembrie 2006, 12:35

pt aliosza:
-se pare ca lumea se ia mai mult de dl Borcea, mai putin de echipa, jucatori, antrenor…
-culmea, desi de multe ori (anu trecut in retur) Dinamo n-a jucat nimic, acuma parca joaca totusi ceva

RAFI  •  29 septembrie 2006, 12:36

pt RomaniaFootball–mersi mult.Stii cumva cu ce echipa tine Tolontan?:)Mie nu vrea sa imi zica:),eu zic ca tine cu Otelul:)

aliosza  •  29 septembrie 2006, 12:43

pt romania football:
-se pare ca de cand a venit rednic,care e un personaj foarte simpatic,lumea se ia 60%de borcea si restul de dinamo
-cate ocazii au avut cei de la skoda in prima repriza?

fara_mila  •  29 septembrie 2006, 12:48

observ ca toti suporterii lui dinamo ii iau apararea lui borcea,pare normal pt ei ce a facut… Mie nu mi se pare normal… Sa vada el meciul..ha ha ..hai sa fim seriosi… Nu ar trebuii sa primeze telespectatorii? suporterii… Ei trebuie sa vada meciul…borcea poate sa il vada oricum… In ceea ce priveste steaua vad ca a fost laudata de uefa pt organizare…frumos..e bine ca uneori romanii mai fac si lucruri bune. Am citit un articol in care spuneau ca cei de la uefa au facut si 3 reprosuri: ca au intrat echipele cu 15 sec mai tarziu pe tere, ca nu era un copiator mai rapid la masa presei si ca la inceputul antrenamentului nu era nocturna la capacitate maxima(asta era in plina zii, pe lumina…) hmmm… uite ce inseamna profesionism adevarat..totul perfect… Intr-o tara in care se stinge pe stadioane suporterii se bat cu jandarmii,se stinge nocturna, se scandeaza trivialitati si televiziunile dau bani si filmeaza de pe blocuri sau din alte parti pt ca nu vad conducatorii meciul de camerele lor…. pare exagerat ce cere uefa,nu??

RomaniaFootball  •  29 septembrie 2006, 12:50

pt RAFI:
tot respectul daca tine cu Otelul, da meritul este in principal al lui Grigoras, antrenor care a facut treaba excelenta si la Constanta, ii mai si bate, haios tipul, grogras adica…
Ma rog, poate tine cu orice echipa, da cica deontologia sau cum s-o numi il obliga sa scrie obiectiv; da ca tot omu, din cand in cand mai supara pe cineva, indiferent ca e stelist, dinamovist sau rapidist.
Banuiesc ca este cel mai injurat de la gsp, pentru ca oamenii nu vor sa se limiteze la o simpla confruntare de idei…eu sincer m-as multumi si daca m-ar baga in sema pe blog la genul:” salut gagiule, apreciez ca postezi in disperare, ce-oi fi patit draga”. La urma urmei e o persoana publica, de multe ori imi plac interventiile lui, el a fost primul care s-a luat cu Mitica la contre intr-o emisiune telvizata…a fost super!
Si sa recunastem, e greu sa faci fata debitului verbal al dlui Dragomir, care, pur si simplu nu te lasa sa vorbesti….
Oricum, merci ca ma suporti, se pare ca am si eu b-logoree…

fara_mila  •  29 septembrie 2006, 12:52

si inca ceva…pt cel care are o problema cu oile… Exista ciori,caini,oi… ce e mai bine sa fii? ce vrei tu! pe tine nu te deranjaza ca esti caine? nu…esti mandru…”pana la moarte”…bv…felicitari….f frumos. ar fii insa si mai frumos daca fiecare si-ar vedea de treaba lui , nu de „oaia” altuia..indiferent cate de „caine” esti…

alexi mihai  •  29 septembrie 2006, 13:01

Sunt un dinamovist infocat! Oricat de bine ar merge echipa i momentul de fata nu mi inspira incredere! Nu stiu de ce! Ar mai trebui ceva mijlocasi valorosi cred! Nici in conducere nu am incredere. Sper ca la iarna sa aduca ceva jucatori si nu sa vanda tot ce se poate!

orre  •  29 septembrie 2006, 13:02

fara_mila, cred ca partea cu uitatul in ograda altuia caracterizeaza steaua in special, mm si jj, ce zici? astia doi sunt cat toti de la toate echipele din Romania. Ei sunt mascaricii sefi de care vorbesti.

Catalin  •  29 septembrie 2006, 13:06

Pt RAFI: ce tot ne freci cu Maracana?

Pt RomaniaFootball: Nu, nu sunt un pusti
Si nu sunt unul din cei care stau in galerie…
Tin cu Steaua si atat.
Meciul cu Lyon a fost primul meci al Stelei la care am fost, desi sunt stelist de la 7-8 ani…

Am mai fost la alte meciuri – ale nationalei, si Dinamo – Manchester. Am fost mai mult sa vad Manchesterul – lucru care nu`l poti spune despre publicul meciului Steaua – OL (nu strigi fanatic daca nu tii cu Steaua).

Cand nu joaca Steaua, in Liga I, tin cu UTA, Poli Timisoara, Arges si Cluj… (asta nu ma impiedica sa fiu stelist)

Super  •  29 septembrie 2006, 13:12

felicitari dinamo si rapid pentru calificarea in grupe…. dincolo de starea proasta a stadionului di sfn cel mare… de amplasarea camerelor… TVR-ul sa-si faca rost de comentatori profesionisti si impartiali…… ANTENA 1.. nici voi nu sunteti departe….. iar de PRIMA TV.. ce sa mai zic… au chemat doi flacai haiosi sa comenteze meciul cu rapid.. care se vaitau de mama focului ca se joaca prelungiri… si ce ras avea unu din ei… m-am speriat… in fine… pana sa ajungeti la nivelul transmisiilor si comentariilor baietilor de la PROTV.. mai e cale lunga… pana atunci… ciocul mic…

cine e pe primul loc.. cine e pe primul loc.. DINAMOOO eee DINAMO eee 😛

RomaniaFootball  •  29 septembrie 2006, 13:14

pt catalin:
nu cred ca eu am facut vreo aluzie ca esti pusti, poate altcineva; si chiar daca ai fi, care ar fi problema? esti un om ca toti oamenii si nu facem altceva decat sa discutam, oare de ce trebuie ca cei tineri sa fie exclusi din discutii? problema, poate singura, e legata de limbajul agresiv si la misto al unora, care, e adevarat, sunt poate provocati.
ma rog, cea mai buna metoda este sa neglijezi mesajele provocatoare ca oricum nu vei ajunge nicaieri raspunzandu-i

MOMO  •  29 septembrie 2006, 13:17

@orre : cred ca toti ar trebui sa fim mai echilibrati si poate mai putin incrancenati. WTF, e doar fotbal, nu ?
@eu_oradean: e greu de crezut ca incurajeaza o echipa cineva care nu tine cu ea

orre  •  29 septembrie 2006, 13:30

da MOMO, dar dupa cum vezi mm & jj provoaca permanent si mai sunt promovati in toata mass media, deschizi TV dimineata, la pranz, seara, noaptea si vezi tot aceste fete jalnice si pline de venin. Asa au influentat si fanii Stelei. De aici au venit „palid” si reactii de la ceilalti.

eu_oradean  •  29 septembrie 2006, 13:32

MOMO se intampla ,frate-meu a fost fascinat de atmosfera si s-a implicat si el……dar eu am stat si am vizionat meciul

Super  •  29 septembrie 2006, 13:33

alexi mihai: stii de ce nu ai incredere? pt ca am vazut multe in ultimul timp (vezi minutele de final fatidice din sezonul trecut de cupa uefa)… sa speram.. ca si-a schimbata lupul si naravul de data asta

MOMO  •  29 septembrie 2006, 13:41

Steaua nu e numai Meme si Gigi, cum dinamo nu e numai Borcea sau rapid – Copos.
Sincer, chiar si tipi precum Gigi, Borcea, Copos & Co ar trebui admirati pentru ca baga bani in fotbal si nu putini (dar, doar din punctul asta de vedere)

eu_oradean  •  29 septembrie 2006, 13:46

ar trebuii admirati ca scot si bani………sunt afaceri bune.jiji si-a scos bani plus profit 100% anul asta……si pun pariu ca mai urmeaza

orre  •  29 septembrie 2006, 13:48

MOMO : Ca limbaj de maidan, nu-i pune pe toti in aceeasi oala. Ca finantatori , asa este , cluburile au nevoie de iei.

dirk kuyt  •  29 septembrie 2006, 13:49

jj bekali, trece intr-o seara, beat pulbere, pe langa stadionul lui dinamo, injurand de mama focului… se apropie de el un politist, ce il recunoaste… dom’ becali , mai incet, domnule ca deranjezi lumea, si asa nu prea esti iubit in zona asta… ce vrei ,ba… ba! tu sa taci!… ba nu ma enerva ca va cumpar pe totzi… va cumpar stadionul , echipa… tot… daca vreau il cumpar si pe borcea, ba… intervine sotia lui bekali… domnule politist, lasati-l in pace asa e el la bautura… cumpara toate kkturile… :))

MOMO  •  29 septembrie 2006, 13:54

@ eu_oradean: Crede-ma! Scoti bani daca vinzi jucatorri pe 10-20 milioane USD/EURO. Daca vinzi pe 3, se cheama ca te mai carpesti.
Dar, ca sa vinzi pe 10-20 trebuie sa si ai ce. Or, la o echipa cu buget limitat nu ai.
In plus, gandeste-te la cheltuieli: salarii, bonusuri, achizitii de jucatori, deplasari, chirii s.a.

eu_oradean  •  29 septembrie 2006, 13:58

ca sa vinzi din Romania jucator la 10 mil eur/usd fff greu……..exista un jucator in tzara evaluat la 10 mil?(nu supraevaluat)

RomaniaFootball  •  29 septembrie 2006, 14:02

pt MOMO:
dar n-a zis nimeni ca lumea nu i-ar admira ca baga bani in fotbal. Toata stima! Fiindca asa s-a ajuns, intai Steaua, apoi Rapid si partial Dinamo sa obtina performante deosebite in Europa. Fara investitori nu jungeam niciodata.
Putem spune ca meritul este a lui Becali care i-a ambitionat si pe ceilalti, si asa a aparut Rapid, in al doilea an; nici Dinamo nu a jucat catastrofal.
De ce performante deosebite? Uitati-va la bugetul lui Sahtior, comparativ cu bugetul total al celor 3 echipe romanesti de anul trecut.
Eu consider ca Steaua si Rapid au realizat anul trecut un parcurs unic, chiar destul de greu egalabil. Vom vedea ce va fi si anul asta..
Poate ca admirati nu e termenul corect, poate apreciati pentru ce au facut pentru fotbalul romanesc.

tu  •  29 septembrie 2006, 14:03

va asteptam sa jucati la craiova in CL

Ha Ha HA HAAAAAAAAAAAAAAAAAA

MOMO  •  29 septembrie 2006, 14:07

Normal ca nu exista jucator evaluat la 10 mil.
Asa ceva ar putea aparea doar in urma participarii la unele competitii precum CL sau Campionat Mondial. Dar cum noi calcam destul de rar pe acolo…

eu_oradean  •  29 septembrie 2006, 14:10

pe la noi sunt jucatori de genul „eterne sperante”,fac 2-3 meciuri bune si se sting….de ce?mentalitate romaneasca?ni se urca prea repede la cap?

eu_oradean  •  29 septembrie 2006, 14:12

sa vb de NIcolita………mi se parea mai talentat,mai inteligent in joc………dar in ultimele meciuri a fost execrabil…..parerea mea

MOMO  •  29 septembrie 2006, 14:20

Nicolita trebuie sa mai invete multe… Sa centreze, sa protejeze mingea, sa traga la poarta din alergare… Da sut, nu chifla sau chestie din aia dupa care cazi in fund…
Asa ceva nu inveti la 20, nici la 25 de ani, ci ori le ai in sange, ori le deprinzi prin exercitiu. Dar ttrebuie sa ai antrenori pentru asa ceva, de copii si juniori.

MOMO  •  29 septembrie 2006, 14:21

Nu poti sa caracterizezi un jucator doar pentru modul cum alearga sau cat alearga. Trebuie sa aibe si calitati tehnice, in regim de viteza
Este valabil si ptr. Florentin Petre. Apoi, apar si realizarile

RomaniaFootball  •  29 septembrie 2006, 14:26

Nicolita a impresionat foarte mul in 2 meciuri, daca tin minte:
Betis-Steaua si Steaua-Poli Timisoara, cand a avut executii senzationale.
Da cum romanul uita repede, asa am ajuns sa-i cerem probabil ca la fiecare meci sa faca la fel…
Parca in meciul tur, Steaua-Betis, dl Becali era un pic suparat ca Nicolita n-a mai mers ca in toamna. Poate ma insel si nu mai retin bine, si i mi-e sincer lene sa caut prin arhive, sunt obosit, facui si eu un ama r de blog asta noapte, acu trebuie sa ma culc, sa vad diseara filmul recomandat de dl Tolontan (vedeti ca a mai postat un articol)

PS oata stima pentru Nicolita ca om, ar fi o gramada care ar trebui sa-i urmeze exemplul si conduita in teren si in vita. Baiat super!

eu_oradean  •  29 septembrie 2006, 14:28

asta ziceam si eu…….la el fotbal inseamna :da mingea si fugi…….din pacate cu majoritatea fundasilor de dincolo nu faci fatza asa,iti trebuie un dribling din viteza ,pase bune care nu le-am prea vazut………..diferenta dintre Petre si Nicolita ii fizicul favoribil lui Banel

tricolor  •  29 septembrie 2006, 14:32

Vad ca sunt o gramada de isteti pe aici ofuscati de faptul ca Tolontan a scris despre nesimtirea lui Borcea in loc sa scrie despre succesul lui Dinamo!
Care succes al lui Dinamo?????Articolul asta a fost postat aici la inceputul meciului! La comentariul al treilea chiar zice cineva ca e 2-1 pt Dinamo!

Hai sa facem pe desteptii si sa ne dam la Tolontan…m-ai bine v-ati fi dus la meci, ca a fost stadionul gol!

PS: N-am nimic cu Dinamo, m-am bucurat pentru Dinamo aseara si ma bucur in general pt. orice echipa romaneasca…dar nu suport acest gen de „suporteri” pusi pe scandal si la meci si pe strada si pe bloguri…

MOMO  •  29 septembrie 2006, 14:46

Si eu m-am bucurat acolo in strafundul sufletului meu de stelist, dar Xanthi nu este echipa de fortbal

Nicu  •  29 septembrie 2006, 15:38

Diferenta dintre Liga Campionilor si Cupa UEFA. Diferenta dintre STEAUA si dinamo

Gabi Costea  •  29 septembrie 2006, 16:12

Cataline…ce parere ai despre brambureala asta cu Ogararu…il convoaca…apoi renunta…iar il convoaca…iar renunta,spunand despre el ca greseste…iar il convoaca..iar renunta…spunand ca nu are meciuri la Ajax…iar il convoaca…iar renunta….de data asta…n-am aflat motivul.:)
Piturca asta nu prea e hotarat…asta ca sa folosesc un eufemism(sic:))

lolo  •  29 septembrie 2006, 16:18

ai dreptate Tolontane,dar ce ne facem cu reclama de la boschhhhh care-ti umple juma de pagina si pleaca dupa o saptamana?

crisplant  •  29 septembrie 2006, 17:50

Spunea cineva de calitatea transmisiunilor TVR – ului…
Oare asa oameni neprofesionisti sa aiba?
Parerea mea ca sunt cei mai buni si nu se compara cu nici un protv sau orice alta televiziune din romania

bilu  •  29 septembrie 2006, 22:55

Catalin,vreau sa te intreb care este scorul oficial al partidei Madeira-Rapid?Eu stiam ca cel consemnat dupa 90 minute,dar din cite am citit pe diverse siteuri de publicatii sportive,Rapidul figureaza cu 3 puncte aduse echipelor romanesti,in returul de joi 28 sept.Conteaza victoria Rapidului dupa 120 de minute sau rezultatul dupa primele 90?Multumesc anticipat pentru raspuns.

eu  •  30 septembrie 2006, 9:27

care aveti cele 3 numere de azi din gazeta sporturilor de la pagina nr-ul 13? sa mi le spuna si mie pls