Momentul cînd îţi pare rău

După ce scrii multe articole favorabile jandarmilor. Nu doar ideii de ordine. Nu doar instituţiei. Pur şi simplu, favorabile celor de acolo.

vineri, 29 septembrie 2006, 7:02

După ce scrii multe articole favorabile jandarmilor. Nu doar ideii de ordine. Nu doar instituţiei. Pur şi simplu, favorabile celor de acolo.

Vine o dimineaţă cînd în şedinţa de sumar unul dintre jurnalişti povesteşte o scenă. Vorbeşte Andrei Niculescu, şeful departamentului Fotbal Internaţional, prezent la Dinamo – Xanthi. „La vreo juma’ de oră după meci ajung în preajma cordonului de jandarmi. În faţa mea, un tip tînăr, care se mişca şi vorbea tremurat”.

Andrei arată mîinile chircite ale omului. „Jandarmul începe să vorbească urît de tot cu el: ~Dispari, bă, de aici!”~. Tipul cu handicap era clar învăţat cu reacţii nasoale. Zice: ~Vooo-rb-iiiii-ţiiiii fruuuu-moooo-s~. La care ăla, jandarmul, o namilă, de trei ori mai înalt decît celălalt, îi aruncă din colţul buzelor: ~Cară-te, mă, că-ţi trag un şpiţ în gură de nu te vezi!~”.

Băiatul s-a dus. Andrei zice că scena nu avea nimic eroic sau emoţionant. Pur şi simplu, poate din cauza frigului care intrase în venele oraşului, îţi venea să te pişi pe ea de viaţă. 


Comentarii (173)Adaugă comentariu

beware of dog  •  30 septembrie 2006, 12:02

articolul asta nu numai ca nu isi propune sa trateze corect raportul dintre suporteri si fortele de ordine, sa caute solutii pentru normalizarea acestora, ci dimpotriva este pura incitare la violenta; presa de sport mai da o dovada de iresponsabilitate: unul dintre cei mai talentati (dar si cei mai cinici si nerusinati) jurnalisti din breasla isi permite sa descrie o stare de spirit personala, puternic colorata emotional, si sa o converteasca intr-un alibi furnizat oricarui suporter dornic de confruntari violente; subtextul articolului este: jandarmii sunt niste bestii, niste sub-oameni, ar trebui omorati cu totii ca nu-i nicio paguba; sunt convins ca intamplarea relatata (la mana a doua) de tolonta – care i-a furat, se pare, profitand de dreptul celui mai tare – subiectul lui andrei niculescu, e reala; cunosc exemple si mai socante de mitocanie cazona manifestata pe stadioane sau aiurea;dar problema nu este”cine are dreptate?” sau „cat de ticalosi pot fi jandarmii?” ci „cum se pot evita incidentele violente si insangerate care, in vreme de pace, ii fac pe romani sa se lupte intre ei?”

sa te p*** pe ea de viata…  •  30 septembrie 2006, 12:37

sau sa te pisi pe acest Andrei Niculescu? Acest incult se crede mare ziarist. Sa nu uiti, Andrei, momentele in care scuipai in stinga si in dreapta, apoi lingeai unde ai scuipat. Mai bine acel gabor de confunda cu acel nefericit cu dizabilitati si-ti tragea una in gura si alta-n dantura. Nu de alta, insa vorbesti mult, prost si (de cele mai multe ori) fara rost.

vlad  •  30 septembrie 2006, 12:56

Si a fost odata un ziarist

El se credea de fapt un gazetar

Scria articole pe banda rulanta

Scandal si turmentare

Isi facea singur viata amara

Lucra ca un sclav nemernic

Parvenitul se numea:

TOLONTAN.

Cu dedicatie:

Tolontane!
SA manci toata viata fecale!

taca  •  30 septembrie 2006, 12:57

Vorbim aici de manifestari.Vorbim aici de oameni.Vorbim aici despre cuvinte.Pe ei,pe ei,pe mama lor,M..e ,S..i p..a,…..sunt tot cuvinte.Pardon sunt scandari de pe stadion.Au in comun cu sportul,(fotbalul aici),tot atat cat are spitul in gura,sau jandarmul lovind, sau spectatorul in drum spre meci care, in trecere, loveste un jandarm.Sau noi cei care nu mai mergem la stadion.
Nu uitati ca fotbalul nu este numai al vostru,este si al nostru.

razvan  •  30 septembrie 2006, 13:21

cred ca saracul om era mutu suporterul lui dinamo,da da mut pe bune!!dinamovistii il stiu!!

sasha  •  30 septembrie 2006, 13:33

institutia asta de fapt nici nu trebuia aprobata pt functionare…..ia ganditi-va ce paza si ordine fac ei? niste jeguri sociale platite mult mai bine decat romanul de rand – pt a pierde vremea in cazarmi pe bani buni

Jhonny  •  30 septembrie 2006, 13:33

Felicitari domnule Tolontan!

sasha  •  30 septembrie 2006, 13:34

tare de tot citatul Cataline! Numai 1 ca Dragomir ce-si teme scaunul putea s-o spuna pe asta despre tine!

Respekt Cata T

SSSS  •  30 septembrie 2006, 13:42

asta-i articol?

JOHNSON  •  30 septembrie 2006, 13:46

Recunosc in aceste personaje pe Mircea Sandu/Mitica Dragomir in rolul jandarmului grobian vs.Fotbalul Intern pe alocuri cu handicapul nonvalorii.Sa nu uite Corleone ca el a adus fotbalul intern in aceasta situatie de 18 echipe dintre care doar una are stadion aceptat de catre UEFA si doar 12 au fatza de primul esalon.In felul acesta echipele angrenate in competitiile europene trebuie sa le suporte programul supraincarcat ulterior sa joace sufocate in competitiile externe,stati ca deabea acum incepe greul iar cei doi jandarmi in loc sa-si protejeze aceste echipe performante le supun la tot felul de sicane si mizerii ,in mod special pe Steaua.Stim ce se va intampla.Campioana si vicecampioana vor fii decise anul acesta la masa verde,probabil care va cotiza mai mult in conturile celor doi vor primi si unda verde catre cele doua locuri aducatoare de glorie si mai ales de multi bani.Asta da jandarmerie.

marius  •  30 septembrie 2006, 14:00

Cata,

mai raspunde si tu la marile dinlauntrul nostru….

Merci much !

greenimi  •  30 septembrie 2006, 14:07

NU JANDARMII NU SUNT DERBEDEI!!!
ATATA POT, ATATA II DUCE CAPUL. DACA II DUCEA MAI MULT NU ERAU JANDARMI. ERAU ORICE ALTCEVA.
DE CE AVEM PRETENTII DE LA NISTE INDIVIZI CARE NU POT MAI MULT? DACA PUTEAU ERAU ACUM IN LATA POSTURA, NU JAMDARMI!

Matei Mihailovici  •  30 septembrie 2006, 14:36

Domnule Tolontan, va felicit pentru articol. Domnilor care l-au criticat le transmit sa mai citeasca si printre rinduri, sa incerce sa vada si subintelesul unui articol. Pina la urma un editorial pe asta se bazeaza.

Jandarmii sunt invatati cu manifestarile sub orice critica a galeriilor romane. Jandarmii, la rindul lor sunt niste oameni care nu stiu sa evalueze situatiile, si sa le rezolve elegant, exemplu clar este chiar cel da de dumneavoastra. Acest razboi va continua mult timp si va face mult mai multe victime. Nu neaparat fizice. Romania este cu decenii in urma marilor natiuni fotbalsitice, unde acest gen de incidente sunt izolate. Poate pentru ca aceste doua grupuri se respecta reciproc mai mult.

azazel  •  30 septembrie 2006, 14:37

Domnu’ Tolontan faze de genul celei descrise de dumneavoastra se intampla mult mai des decat ati crede. vreau sa va povestesc si eu 2 intamplari traite de mine si sper sa citeasca cat mai multa lume aceste randuri pentru ca sa se inteleaga odata ca de cele mai multe ori jandarmii sunt cei vinovati de declansarea violentelor atat pe stadioane cat si in afara lor. desigur nici noi suporterii nu suntem toti usi de biserica deci in cazul incidentelor de la meciuri vina e impartita. de aceea am sa va povestesc o intamplare care nu are legatura cu fotbalul: cu cativa ani in urma pe cand faceam naveta spre locul de munca am asistat la o discutie intre 3 tipi care s-a dovedit a fi jandarmi. doi dintre ei ii povesteau celui de al-3-lea cum s-au distrat ei in misiune la festivalul medieval din sighisoara: ” pacat ca nu ai venit sa vezi cum le dadeam desteptarea la rockerii care dormeau prin iarba sau pe banci, ii luam la suturi in fund de nici nu-si dadeau seama ce se intampla cu ei de adormiti ce erau” mai povesteau apoi tipii cum se distrau fugarind prostituatele de prin oras ,cum incercau sa le convinga sa vina la „una scurta”
a-2a faza pe care am sa v-o povestesc s-a intamplat dupa un meci fc brasov -Steaua pe cand ieseam din peluza „in mod organizat” incadrati de 2 cordoane de jandarmi. tin sa precizez ca in timpul meciului nu au fost nici un fel de incidente. ei, pe cand ne indreptam incolonati spre iesire un jandarm i-a pus piedica unui tip din fatza mea. tipul ,unul maruntel cu ochlari normal ca s-a intors sa vada cine a fost. in momentul ala alt jandarm i-a dat un sut in fund cu toata puterea dupa care a luat pozitie de lupta si ne-a zis „ce-i ma vreti scandal? hai ca voi ati scapat pana acum mai ieftin ca oltenii ” (cu cateva etape inainte jucase craiova la ei si se lasase cu scandal) noi chiar nu aveam chef de asa ceva asa ca am batut in retragere.
alta data am luat un PUMN in fatza de la un jandarm, fara nici o atentionare inainte pentru ca ,prins intr-o discutie cu un prieten nu ma miscam prea repede la evacuarea de dupa meci.
astea sunt doar cateva exemple care va pot ajuta in mica masura sa intelegeti de ce ii URAM pe jandarmi. de asta la concertele/festivalurile rock jandarmii NU AU CE CAUTA in incinta, paza fiind asigurata de firme de paza si protectie. dupa parerea mea asta e solutia si pt meciuri

P.D.  •  30 septembrie 2006, 14:39

eu cred ca daca am fi mai civilizati nici jandarmii nu ar trbuii sa foloseasca fortza…LE DAU DREPTATE…puneziva in situatzia lor 500 de jandarmi si 5000 de suporteri,cum ati proceda in locul lor…din acei 5000 de suporteri e de ajuns unul sa aiba un cutit si sa-l bage in vreun jandarm, in situatia asta ai timp de politeturi?LA NOI AR TREBUII LEGI DRASTICE ….sa terminat meciul pleci acasa nu mai stai sa te razboiesti pe strazi…daca ai ramas sa stai macar vreo 2 luni la puscarie si sa vedetzi cu o asemenea lege daca se mai ajunge ca jandarmii sa intervina in fortza….SAU CHIAR AVETZI O IMAGINE DESPRE JANDARMI CAS NISTE BATAUSI?….FAC PARIU CA NU LE FACE PLACERE MUNCA PE CARE O PRESTEAZA SI BANII PE CARE-I PRIMESC!!1IN CONCLUZIE SUNT OAMENI CA SI NOI ….de aceea ar trebuii sa ne punem si noi in situatia lor si sa ne gandim cum am reactiona in astfel de situatii si de ce se ajunge aici…

Molahu Homar  •  30 septembrie 2006, 14:50

Pentru Forza Poli.Imi doresc sa fi calcat pe cap de jandarmi la fiecare meci la care te duci

Ionutz  •  30 septembrie 2006, 14:59

A.C.A.B ALL COPS ARE BASTARDS

flock_woo  •  30 septembrie 2006, 15:37

sa dai cu bastonul nu trebuie sa sti multa carte.Poate doar sa deosebesti stanga de dreapta.Daca nu iaaqngajat in alta parte s-au dus la jandarmerie,acolo ii angajaza la kg.

toni  •  30 septembrie 2006, 15:39

Propunere:
Cluburile organizatoare sa-si plateasca oameni de ordine,care sa respecte standardele Ligii,manifestarilor publice si eventual al clubului.Jandarmeria si Politia sa fie doar pana la poarta stadionului,daca sunt probleme intervin pt restabilirea ordinii publice si dau si amenzile aferente.Oficialii se mandresc ca la un meci vor fi 2000-3000 de forte de ordine,care evident ca nu vor fi prezente langa ceilalti cetateni platitori de taxe pe strada wzx de exempu.
Vrei sa castigi de pe urma a mii de oameni adunati datorita tie{a se citi investitorii din sport}plateste tehnica pt. monitorizare,oameni,etc.Daca se va respecta principiile UE,politistii nu mai au ce cauta pe stadioane ca jaloane.Pt cei ce nu se duc la Steaua-Dinamo de ex. ii subventioneaza pe conducatorii clubului prin folosirea fortelor de ordine platite de la buget si cred nu ar fi cazul.
Daca ar fi cum am propus si cum se face in UE:
-la poatra respectiva ar fi facut accesul 2 oameni de ordine ai clubului-sau cat ar trebuit conform organizatorilor
-1 politist care sa suprvegheze activitatea si intervine doar cand drepturile cuiva sunt incalcate .

Un om  •  30 septembrie 2006, 15:49

Emotionant.
Nu cred ce exista vreo forta de represiune – altfel normala democratiei – care sa nu gazduiasca asemenea scene.
Daca vrei sa atragi simpatia suporterilor in felul asta…e penibil. Si eram obisnuiti cu oarecare discretie in exprimarea intentiilor. Nu intotdeauna, e adevarat.
Stiu, interesu`-i interes, patronu` e patron. E omeneste. Si mai stiu ca toti suntem fortati sa atingem mizeria cateodata desi, normal, suntem croiti corect.
Te inteleg cumva da` asta nu ma impiedica sa vars imaginar o galeata cu laturi in speranta ca am irosit o parte din mizeria asta care ne obliga catodata s-o inghitim si sa mergem mai departe.

claudiu  •  30 septembrie 2006, 15:52

niste nenorociti de oameni,bolnavi la cap,ei cred ca stadionul e puscarie.

popescu  •  30 septembrie 2006, 16:10

Cei fara capatai se fac politisti,agenti de paza s-au jandarmi ca se castiga bine si nu-ti trebue nicio pregatire decat sa dai cu bulanul.Un vecin care era un derbedeu nu altceva era fericit ca s-a facut jandarm.
Dar in povestea cu suporterii au dreptate si jandarmii,caci asa zisa galerie fac numai deservicii echipelor de footbal,se cred buricii pamantului si echipele sunt obligate de galerii sa-i lase gratis la meciuri,sa le plateasca
deplasariile.In galerii fac parte toata pustimea certata cu scoala,cu legea.

doru690  •  30 septembrie 2006, 16:45

Zici ca te pisi pe ea de viata pt. ca un jandarm a zis”pleaca bah de aici”,asta nu e nimic cand te gandesti ca suntem contemporani cu ”jiji”si cu ”mm”personaje care n’ar trebui sa le bagam in seama dar ce sa mai zic ca facem din ele niste vedete . Vedete ale prostiei sau ale ipocriziei .Daca se spune ca avem conducatorii pe care ai meritam , eu zic ca avem ziaristii pe care ai meritam .Sunte-ti niste ”ZDRENTE ”[AR TREBUI SA FIU BAGAT IN SEAMA] ,cred ca totusi sunteti isteti,nu ma bagati in seama! CU STIMA SI RESPECT !