Stanca isi explica demisia

„Plec pentru ca nu am de ales si pentru ca s-a schimbat ceva esential si ireconciliabil”, spune Dragos Stanca, seful ziarelor si revistelor din MediaPro, intr-un mail trimis azi colegilor sai.

luni, 2 octombrie 2006, 3:04

„Plec pentru ca nu am de ales si pentru ca s-a schimbat ceva esential si ireconciliabil”, spune Dragos Stanca, seful ziarelor si revistelor din MediaPro, intr-un mail trimis azi colegilor sai.

Sef peste un portofoliu de peste 20 de publicatii, Stanca a fost romanul care gestiona cea mai mare cifra de afaceri din presa scrisa. In materie de ziare si reviste, singura companie care depaseste Pro ca cifra de afaceri este Ringier, condusa de un director general elvetian.

El sustine ca plecarea nu are o tinta certa si ca nu s-a fondat pe motive financiare („am fost supra-platit”). Stanca afirma ca celelalte plecari din Media Pro (Vasiliu, Radu, Dragnea) au influentat atmosfera din companie.

Printre motivele gestului sau enumera si faptul ca el si colega sa, Cosmina Noaghea, au fost inlaturati dupa doar trei luni din proiectul Gandul, ziar achizitionat recent de catre MediaPro.

In privinta lui Adrian Sarbu, Stanca ii multumeste „pentru toate lucrurile bune pe care le-am invata de la dinsul”. Si adauga: „Ii multumesc ca este asa cum este, atunci cind nervii nu ii intuneca ratiunea, si cind suma calitatilor sale incontestabile o excede cu mult pe cea a defectelor”. El aminteste si de un „management paternalist si autoritar”, pe care il pune in contrapondere cu unul „profesionist si liber”.

Stanca spune ca a fost dat afara din biroul lui Adrian Sarbu si rezuma ca „intre a gindi si a fi liber am ales varianta B. Au fost incalcate toate principiile morale, comportamnetale, umane in materie de despartire dintre un patron de presa si un manager in Romania anului 2006”.

In final, el se adreseaza fostilor colegi si sustine ca meritul realizarilor apartine „viziunii si credintei obsesive in succes a dlui Sarbu si, mai ales, vi se datoreaza. Si va spun asta ca sa nu credeti cumva ca vi se face un serviciu cind luati salariul. Meritati fiecare banut!”.


Comentarii (22)Adaugă comentariu

dinamofob  •  2 octombrie 2006, 15:23

Catalin,

Crezi ca toate aceste miscari din Pro, vor slabi trustul?
Eu cred ca doar vor intari concurenta

Cristi  •  2 octombrie 2006, 15:27

cine sunt astia…in afara de sarbu nu stiu pe nimeni…iar folosesti, tolontane, coltul tau pentru o vendetta „gazetareasca”..nu inteleg rostul articolului intr-un ziar de sport. mai bine comentai selectia lui non-valorii de piturca…ORICUM ABSOLUT TOATE ZIARELE DE SPORT DIN ROMANIA SUNT EXECRABILE…MAI CUMPARATI O GAZZETTA DELLO SPORT SA VEDETI UN ZIAR DE SPORT ADEVARAT…

Cătălin Tolontan  •  2 octombrie 2006, 15:33

dinamofob: brandurile au legile si timpul lor. ele sint forma de incredere pe care o capata un investitor. nu cred ca brandurile vor fi afectate. si nu pe teremen scurt, in nici un caz. dar, da, acesti oameni care au o istorie a succeselor in spate e probabil sa reuseasca si in alta parte

zoso  •  2 octombrie 2006, 15:36

acest loc nu e un ziar. e un blog. omul spune ce vrea.

libertatea exprimarii…si audienta gsp…

Mike  •  2 octombrie 2006, 17:20

Pe vremea cand erati la Pro Sport Stanca era sef peste publicatii? Voi cum v-ati inteles cu el? Ar fi interesant sa lasi si o amprenta mai personala asupra articolului sa intelegem si noi cum vezi tu ceea ce ne relatezi in post-ul asta… Doar pentru asta se numeste „blog” spatiul asta unde postezi.

—-  •  2 octombrie 2006, 17:33

Oamenii enumeraţi aici, demisionarii din MediaPro, au făcut asta pentru că nu sînt în stare, de fapt, să facă nimic. Erau nişte şedinţălăi (agresivi) cărora proiectul Gândul le-a băgat capul la fund. Pentru că nişte ziarişti au făcut într-o lună mai mult decît au făcut ei – „nişte manageri grozavi” 😛 – în 1/2 de an…

miki  •  2 octombrie 2006, 17:44

dupa cum spune si numele- UN BOU!!!!!!!!!! sa trecem mai departe

Cătălin Tolontan  •  2 octombrie 2006, 17:50

Mike: Da, am lucrat impreuna cu Dragos la proiectele locale. E un jurnalist excelent (curajos, curios, fidel) care a ales sa mearga pe management din momentul venirii in Bucuresti. Era genul de manager care facea si continut, tocmai pentru ca vine dinspre el. Din viziunea lui si a altor oameni din redactie a iesit, de pilda, Business Magazin.

zoso’s blog » inca o plecare din mediapro  •  2 octombrie 2006, 18:56

[…] de larg pe tema asta: tolontan si comanescu. Category ştiri | | RSS for comments | Trackback > […]

Dragos Stanca  •  2 octombrie 2006, 19:03

Salutare,

In primul rand, in calitate de (fost?) gazetar, il „acuz” public pe Tolo de subiectivism cand vorbeste despre mine atat de frumos. Nu cred ca merit. Ii multumesc, insa, ca prieten, pentru apreciere.

Le raspund celor care ma acuza ca plec pentru bani mai multi ca e o prostie. Am bani suficienti si acum, la MediaPro am fost retribuit corespunzator.

Oricat de mult mi-ar placea sa lucrez (din nou) cu Tolo, cei care fac acum GSP sunt mult prea buni iar trustul Intact are un manager de succes pe zona de publishing, in persoana Cameliei Voiculescu – cel putin judecand dupa cresterea market share ului companiei, anul acesta.

Deci as fi inutil acolo.

Le multumesc mult tuturor celor care vorbesc frumos despre mine, reactia a depasit asteptarile… Serios, nu sunt chiar asa de bun. Am avut si mult noroc si o gramada de oameni excelenti care m-au ajutat.

DS

LEONIDA  •  2 octombrie 2006, 20:19

Admin: LEONIDA, am hotarat sa nu iti banez IP-ul, pentru a mai avea acces la site-ul nostru. Gazeta Sporturilor nu se ocupa de viata personala a niciunei persoane, indiferent cine este aceasta. Te rog ca pe viitor sa te referi strict la subiectul de pe blog si nu la viata particulara a lui Adrian Sarbu sau a oricarei persoane.

Alexandra  •  2 octombrie 2006, 20:47

Pe mine ma pune pe ganduri bucata asta „Au fost incalcate toate principiile morale, comportamnetale, umane in materie de despartire dintre un patron de presa si un manager in Romania anului 2006″.

Daca astea au fost incalcate, ce mai ramane de incalcat, daca la nivelul ala se incalca si se ajunge la asa ceva, o singura intrebare imi vine in minte „Ce se intampla oare in Publimedia si MediaPro ?”

Alexandra Groza » Dragos Stanca paraseste Publimedia  •  2 octombrie 2006, 21:17

[…] Va recomand si postul lui Cătălin Tolontan cu cateva lamuriri din partea lui Dragos. […]

Gusti Roman » Blog Archive » Succes, Dragos!  •  2 octombrie 2006, 22:58

[…] Sirbu a mai pierdut un manager si, in acelasi timp, un om extraordinar. Dragos Stanca (citeste aici) […]

jurnalismonline.ro » Blog Archive » DS comenteaza  •  3 octombrie 2006, 0:32

[…] Ca tot vorbeam de comentarii la Tolontan pe blog – unele sunt chiar faine. De exemplu, Dragos Stanca, tocma’ plecat de la Publimedia, comenteaza la o insemnare a lui Tolo (insemnarea tot despre plecarea lui Stanca graieste): […]

iQ666  •  3 octombrie 2006, 0:47

http://www.jurnalul.ro/articol_63128/demisie___seful_presei_scrise_pleaca_de_la_sarbu.html

n-au trecut peste 3 ani de cand tolo&co au parasit mediapro?

Masi  •  3 octombrie 2006, 8:57

EVZ scrie despre plecarea lui DS – http://www.evz.ro/article.php?artid=274577

La fel şi 7plus – http://www.7plus.ro/?arhiva=03/10/2006&id=8260

Subiectiv  •  3 octombrie 2006, 12:32

si totusi… sigur asta e motivul? singura chestie naspa cind vine vorba de mediapro este ca sirbu nu da declaratii. nasol.

Alina  •  3 octombrie 2006, 14:02

Dragos, si eu am lucrat cu tine, am fost manager-ul tau de research inainte de D. Cerbu si pot sa spun ca ai calitati deosebite, atat ca jurnalist cat si ca manager. Chiar daca eu am ales sa plec din MediaPro destul de repede dupa venirea ta, pot sa spun ca erai printre putinii cu care as mai fi vrut sa lucrez.

Alexandra  •  3 octombrie 2006, 18:21

hai mai…cei din 7 plus o mai i-au si pe camp cu articolul respectiv la cateva pasaje. Oricum toata presa a dezbatut astazi, intr-un fel sau altul, plecarea lui Dragos, de care nu cred ca se bucura nimeni, iar daca au mai fost motive pe langa cele din scrisoarea sa, o sa le afalam cu timpul…sa speram.

discutzie  •  4 octombrie 2006, 13:47

Cam atît: la Gândul, ziarul care i-a pus capac individului căruia îi faceţi reclamă aici era numit „tovarăşul niuspapir”, iar angajaţii ziarului s-au închis în birouri şi s-au tăvălit pe sub mese de rîs după o şedinţă a şedinţălăului. Li s-a părut de o prostie… înfiorătoare. Ştiu asta din cîteva surse 😛 . Cam atît.

discutzie 2  •  7 octombrie 2006, 11:09

Dar… dincolo de bîrfele astea… e absolut dezastruos felul în care înţeleg capitalismul companiile de presă de la noi… „Orice om e înlocuibil” etc. Cînd te gîndeşti că TOŢI OAMENII DIN PRIMA ECHIPĂ A EDIŢIEI ORIGINALE PLAYBOY AU RĂMAS PÎNĂ AZI ÎN ACEA COMPANIE!… La noi domină lucrăturile şi lupta pentru poziţii. Teoriile capitalului uman şi ale competenţei mai au mult de aşteptat… 🙁