Sarbu a inchis revista „Apropo”

Prima masura vizibila dupa plecarea lui Dragos Stanca din Publimedia a fost inchiderea revistei Apropo. Decizia a fost anuntata azi angajatilor de catre Adrian Sarbu. Tot el a comunicat ca nu va numi un director general in locul lui Stanca, de partea de business urmind sa se ocupe Cosmina Noaghea, iar continutul va fi coordonat de Cristian Hostiuc (Fini), pina acum director editorial al ZF, Business Magazin si Target.

joi, 5 octombrie 2006, 3:03

Prima masura vizibila dupa plecarea lui Dragos Stanca din Publimedia a fost inchiderea revistei Apropo. Decizia a fost anuntata azi angajatilor de catre Adrian Sarbu. Tot el a comunicat ca nu va numi un director general in locul lui Stanca, de partea de business urmind sa se ocupe Cosmina Noaghea, iar continutul va fi coordonat de Cristian Hostiuc (Fini), pina acum director editorial al ZF, Business Magazin si Target.


Comentarii (19)Adaugă comentariu

CL  •  5 octombrie 2006, 15:07

Totusi, site-ul va ramane?

Andrei  •  5 octombrie 2006, 15:07

Se poate si mai rau. Putea sa inchida Playboy. :))

Subiectiv  •  5 octombrie 2006, 15:40

lol @ andrei
citea cineva revista Apropo? ca pentru mine era una ca toate celelalte. deh… eu, personal, sper sa mai inchida vreo citeva, mai ales dintre alea pentru femei :p

zoso  •  5 octombrie 2006, 15:52

situl nu prea are treaba cu revista

orlando  •  5 octombrie 2006, 16:07

CL,

Apropo.ro e un portal ce nu are legatura decat de nume cu revista Apropo, in acest moment se lucreaza la relansarea lui asa ca nu se pune problema ca site-ul sa fie inchis.

multumesc
Orlando

Insider  •  5 octombrie 2006, 16:09

Toata lumea stie de ce a inchis-o: Rogozanu e prieten cu Stanca, Laura Ionescu a indraznit sa critice pe blogul asta demiterea, textele Apropo nu era data la vizat la PR ProTv…vezi interviul cu Teo, recent. E gretos ce se intampla. Executia publica a ‘nealiniatilor’. PENIBIL!!!

Iann  •  5 octombrie 2006, 16:09

A mai existat un proiect similar care a sfarsit la fel. Daca isi mai aduce cineva aminte de CSVD. Mai erati pe acolo domnule Tolontan?

Cătălin Tolontan  •  5 octombrie 2006, 16:10

orlando: sper ca rezisti la glume. Asta era culmea! Sa se inchida, nu sa se deschida Apropo pe net!)):

Cătălin Tolontan  •  5 octombrie 2006, 16:12

Iann: Da, eram in Pro. Ada Rosetti a fost redactor sef. Se numea CSVD (de la Ce Se Vede) si nu era rea deloc. Numai ca, in acei ani, piata nu era coapta si o revista saptaminala de 128 de pagini, parca, nu putea capta suficienta publicitate.

zoso  •  5 octombrie 2006, 16:19

da chiar, ce-o mai face ada….

orlando  •  5 octombrie 2006, 16:39

Zoso: Ada e la Radio Guerrila
Catalin: ma stii ca nu as tine la glume? 🙂

simple blog » Apropo, s-a inchis Apropo  •  5 octombrie 2006, 16:49

[…] Pe blogul lui Tolo se “stiruieste” despre inchiderea revistei Apropo. Zice Tolo ca asta ar fi prima masura luata dupa plecarea lui Dragos Stanca. Cred ca momentul doar a coincis cumva, revista Apropo avand cifre mici de vanzari de mai multa vreme. […]

amelie  •  5 octombrie 2006, 17:24

studiati site-ul BRAT

Bety  •  5 octombrie 2006, 17:45

Ada Rosetti, pe linga ca e la Radio Guerrilla, e si director achizitii filme in SRTv. Adica pentru filmele misto, care s-au inmultit pe canalele publice, ii multimim ei 🙂 (prin misto intelegind orice film facut cu mai mult de un actor plin de singe, doua pistoale, o masina, niste drumuri interminabile si hectare de depozite)

varabiescu  •  5 octombrie 2006, 20:09

cred ca revista a fost inchisa ca era pe minus, nu are legatura cu oameni sau relatii, daca era superprofitabila putea sa fie oricine acolo ca sarbu nu ar fi inchis-o.

dupa parerea mea atat apropo cat mai ales CSVD sunt genul de reviste bune care nu au un target (inca) in ro. la fel si revista privirea aveai ce citi in ea, dar, nu avea un target.

Lucian MATEESCU » Blog Archive » Apropo se închide. Un război pe blog-uri  •  5 octombrie 2006, 20:23

[…] Un subiect la zi. Îl anunţă Brăduţ , e preluat de Comănescu, şi apare şi la Tolontan. Apare şi pe NewsIn – cu detalii interesante. Dezbaterile generate sunt altele, de fiecare dată. Ineficienţă, cenzură sau începutul sfîrşitului,depinde de unde citeşti. […]

e – Relatii Publice » Blog Archive » Apropo de subiectul zilei  •  6 octombrie 2006, 9:17

[…] Blog.hotnews.ro: “Paradoxurile marketingului: Puteti inca citi cat de grozav era sa fie mortul pe site-ul Publimedia.ro, in pagina dedicata. Daca nu va ajunge, distrati-va si la Revista-apropo.ro, care in hatisul new media al lui Adrian Sarbu forwardeaza la ceva de pe Apropo.ro. De pe BRAT, din traiectoria revistei (tiraj difuzat), reiese ca operatia efectuata la 17 aprilie 2006 (peoploqualitytvguide sau ce-o fi fost?) asupra frankenstein-ului n-a functionat.” […]

iQ666  •  6 octombrie 2006, 10:23

din ev.z de azi.

Vintu l-a vrut pe Tolontan

In ultima perioada, in presa s-a vehiculat ca Sorin Ovidiu Vintu i-ar fi oferit lui Catalin Tolontan, redactor-sef al „Gazetei Sporturilor”, un salariu lunar de 15.000 de euro si o prima de instalare de jumatate de milion de euro, tot pentru conducerea proiectului „Cotidianul”.

Potrivit informatiilor EVZ, Tolontan a refuzat oferta. „In ultima vreme, am avut mai multe discutii, cu oameni carora nu le dau numele, unii dintre ei au zguduit intr-adevar piata de media”, a declarat Catalin Tolontan pentru EVZ.

„Deocamdata ma simt bine aici si ma amuza ori de cate ori sunt intrebat daca vreau sa ma pensionez ca ziarist sportiv, pentru ca nu cred ca asta este un delict”, a adaugat el.
Catalin Tolontan nu a comentat sumele vehiculate. El a declarat, referitor la acest subiect, ca „in presa a inceput sa se plateasca mai aproape de valoarea pe care o produc companiei, la randul lor, jurnalistii, fie ca este vorba de redactori sau redactori-sefi”.

„Am primit felicitari cand s-a auzit ca am refuzat o oferta, dar nu cred ca atunci cand refuzi esti un erou, iar cand accepti, esti mercantil. Pur si simplu, e o optiune personala”, a justificat Tolontan.
#
eu ma bucur c-ati ramas la gsp, d-le tolontan

Radu B.  •  6 octombrie 2006, 13:04

de multe ori cifrele de vanzari ale unei reviste nu au legatura cu partea editoriala a ei. Cifrele de vanzari spun ceva despre market-ingul revistei. Despre continutul editorial puteti vorbi fiecare rasfoind-o.