Un conflict păgubos: echipa naţională – Steaua

Cînd are ceva de reproşat presei, Sandu aduce în faţă „naţionala”. Cînd e apostrofat de public, foloseşte acelaşi scut: echipa naţională. Cînd i se arată guvernarea sa, un mileu îngălbenit şi pătruns de mirosul bolii, vine tot cu performanţele „tricolorilor”.

marți, 10 octombrie 2006, 6:43

Cînd are ceva de reproşat presei, Sandu aduce în faţă „naţionala”. Cînd e apostrofat de public, foloseşte acelaşi scut: echipa naţională. Cînd i se arată guvernarea sa, un mileu îngălbenit şi pătruns de mirosul bolii, vine tot cu performanţele „tricolorilor”.

Gigi Becali face la fel cînd e vorba de politică, de religie, de virtuţile şi de ambiţiile sale. Oricare e întrebarea, la Becali răspunsul e unul: Steaua. Echipa e platformă politică, organizare de partid şi campanie electorală. Deşi spune că el vizează ţara, nu fotbalul, Becali s-ar mulţumi dacă Rădoi s-ar reface mai repede.

Cînd Becali a intrat în conflict cu Sandu, ambii şi-au fluturat echipele. Poate că steliştii nu vin la „naţională:. Da’ poate vin… Şi, la urma urmei, cine e Steaua? Dă-mi stadionul! Uite contractul! Ba, pardon! Publicul vostru! Ce vorbeşti, nene, al tău! Fir-ar să fie!

Replicile pot continua la nesfîrşit. Dar ele nu fac decît să se împotrivească evidenţei. Echipa naţională are nevoie de Steaua. Şi invers. De-a lungul istoriei, au fost momente cînd „naţionala” s-a construit pe scheletul Stelei şi momente în care jucătorii Stelei au căpătat renume şi putere prin echipa naţională.

Sigur că au existat şi conflicte. Este notoriu momentul în care Tudorel Stoica  refuza „naţionala”, deşi era căpitanul SuperStelei de la finalul anilor ’80. Sau frecuşurile dintre Marcel Răducanu, Liţă Dumitru şi selecţioneri. Dar acestea au fost sincope de răsfăţ într-un parcurs generos şi recirpoc avantajos.

Conducătorii Stelei consideră că echipa lor e prea valoroasă pentru o federaţie nevolnică, iar cei ai FRF acuză  comportamentul radical şi superior al staffului din Ghencea. Amîndouă părţile au dreptate. Oricînd găseşti diferenţe între oameni şi instituţii. Mai greu e să te concentrezi pe ceea ce uneşte, nu pe ceea ce separă.


Comentarii (160)Adaugă comentariu

kiddo  •  11 octombrie 2006, 12:33

tai-pan, subscriu! si mie imi place Otelu’. Daca ar baga indianul bani ca Abramovici l-ar bate pr jiji la popou. Daca am avea campionat de cricket….

gogu  •  11 octombrie 2006, 12:39

Sunt 2 chestiuni diferite si trebuie tratate diferit -pe cit posibil,evident!

Nationala,FRF-ul,jucatorii( vedeta Mutu) trebuie sa inteleaga ca suporterii si aplauzele se cistiga prin :Victorii , meciuri frumoase cu joc bun si daruire care aduc CALIFICARI si participari la Campionate Europene si Mondiale !

Adica prima data faci PERFORMANTA apoi vine recunostinta si aplauzele !Numai un idiotii ( Nasu-i in frunte) pot crede ca meriti aplauze fara sa faci NIMIC!

Nasu a gresit cind s-a luat de Steaua deoarece la Steaua sau facut niste investii serioase in echipa ,in stadion ,desii nu-i a lui JIJI ,plus ca in Europa Steaua a cistigat Liga Campionilor dar Romania NIMIC-niciodata , ca sa nu mai vorbim de semifinale sau finale jucate !
Deci daca e sa comparam totusi sunt diferente

Vasile Alexandrescu  •  11 octombrie 2006, 13:03

Pentru Dumi-Bv,echipa de start din meciul Romania-Danemarca(1989) care reprezinta startul generatiei de aur:Lung,Popescu,Iovan,Andone,Dan Petrescu,Lupu,Lacatus,Balint,Rotariu,Sabau,Hagi.Il numaram pe Lung ca fiind jucatorul Stelei?Scor final 3-1,doua goluri Balint,unul Sabau.Cam asta e raportul contributiei Stelei la echipa nationala de-a lungul timpului:dublu fata de Dinamo.Ai uitat un nume mare insa:MIODRAG BELODEDICI care alaturi de Gica Popescu si Dan Petrescu sunt cei mai galonati jucatori romani la nivel de echipe de club.Vrei sa-l punem pe Popescu ca reprezentant al clubului Dinamo?Nu cred ca l-ati injurat si pe el saracul.Inainte de a scrie ceva macar informeaza-te.

crissy  •  11 octombrie 2006, 13:21

dk steaua nu are nevoie de echipa nationala sa se mute in alt campionat….
de cand fitele astea sunt prea valorosi pt echipa nationala? santem prea valorosi pentru campionatul asta…sunt altii si mai mari ca steaua si nu vin cu aberatii de genul asta…daca nu le convine sa se mute in alta tara….

Vasile Alexandrescu  •  11 octombrie 2006, 13:41

crissy,nu este vorba ca Steaua nu ar avea nevoie de echipa nationala,este vorba doar de faptul ca Steaua este atacata si denigrata din toate partile,iar cel care da tonul acestor atacuri este Mircea Sandu care in loc sa fie impartial se plimba de la un club la altul pentru a-si face el jocurile murdare.Sa nu uitam ca pana si Gica Hagi la atacat intr-un mod mai putin direct.Ca si atunci cand a fost prins la mijloc intre Hagi si Popescu pe de o parte si Piturca pe de alta parte,acum este prins intre echipele de club,pentru ca o data a favorizat o echipa altadata alta.Mircea Sandu joaca la mai multe capete iar asta nu e benefic pentru nici o echipa oricare ar fi ea.Si in primul rand ce farmec mai are sa mergi la meci pe stadion?Sa vezi un meci trucat?Mai bine raman acasa sa vad un film ca e mai bine trucat.Oare care or fi romani care pariaza cate 10.000 de euro la casele de pariuri din occident?Or avea ei ponturile?

MOMO  •  11 octombrie 2006, 14:25

Mircea Sandu mi se pare un tip foarte alunecos, capabil sa puna mai sus de toate interesele sale personale in defavoarea celor ale echipei nationale. Este de altfel „reteta” mentinerii sale in functia de sef al FRF pentru o perioada atat de lunga, fara a avea merite deosebite, ba dimpotriva…
Acum cazanul sta sa explodeze pentru ca echipa nationala nu mai are rezultate pe de o parte, iar pe de alta parte, nu poate sa-si atribuie vreun merit cu privire la rezultatele echipelor de club Steaua si Rapid.
Un exemplu al caracterului sau: ganditi-va la Sportul Studentesc, echipa unde el a activat.
Stie foarte bine sa manipuleze oameni: ma gandesc la Lupescu, Prunea, Prodan, Belodedici. Au fost contestatarii lui, mai mult sau mai putin, dar printr-o mutare diabolica le-a inchis gura.
Sunt constient ca disparitia lui din fotbal, sau macar din fruntea FRF, nu ar duce imediat la rezolvarea tuturor problemelor, dar ar fi un bun inceput!

Dumi-BV  •  11 octombrie 2006, 14:55

Vasile Alexandrescu tu spui de un meci,sunt altele in care dinamovistii au fost mai numerosi iar la cupa mondiala la meciurile cu Columbia,Elvetia,Arentina, SUA si Suedia a fost echilibru perfect 5 dinamovisti si 5 stelisti plus Popescu
Normal ca am mai uitat jucatori importanti ar mai fi Klein(Dumnezeu sa-l ierte) si Lacatus de la Steaua iar pe cei dinainte de 90 cum ar fi Rednic, Andone, Lung(ma rog el a jucat si in 90) sau Iovan si Piturca,nu i-a mentionat, ei nu pot fi considerati din generatia de aur.Ar mai fi trebuit sa fie Timofte dar n-a l-a vrut Hagi la lot, si ar mai fi Dobos, Craioveanu, Galca, Filipescu, Papura, Vladoiu dar acestia fie au dezamagit fie n-au avut loc din cauza titularilor obisnuiti
Inainte de 90 nu vreau sa vorbesc,nationala o facea Valentin Ceausescu,de-aia l-a demis pe Lucescu dupa un 4-0 si il folosea pe Iordanescu pe post de mesager il punea mereu sa mearga la Ienei si sa-i spuna acestuia pe cine vrea Valentin in teren

Zoltika61  •  11 octombrie 2006, 17:45

Domnule Tolontan!
Fara legatura cu tema propusa,o rugaminte la dvs. As dori daca se poate sa scrieti un articol despre unul din cei mai talentati fotbalisti pe care i-am avut vreodata. Este vorba despre AURICA RADULESCU ,fostul jucator al Sportului Studentesc.Din pacate el a fost uitat de toata lumea (inlusiv si mai ales de Mircea Sandu, si conducatorii Sportului).Poate ar fi o reparatie morala,mai ales ca din cate stiu el s-a nascut pe 13 octombrie.Aurica Radulescu a avut un sfarsit tragic,murind intr-un accident feroviar in 4 iulie 1979.
Cu speranta ca va primi un raspuns,va saluta un vechi cititor. Succes pe mai departe!
P.S. Ramaneti la GSP,nu plecati la alt ziar!

ROSIN  •  11 octombrie 2006, 19:03

Conflictul e intre Piturca si M.Sandu de o parte a baricadei impotriva lui M.Stoica si G.Becali de cealalta. Insa toti sunt trecatori in functiile detinute. Ar fi dureros ca Nationala si Steaua care reprezinta impreuna gloria si mandria intregii tari sa se excluda una pe cealalta. Avem disperata nevoie de ambele!

focus tour  •  12 octombrie 2006, 16:17

nu inteleg de ce se face atata valva pe seama asta, ce nu au mai fost jucatori injuratipana acum si pe alte stadioane, sau iar satam sa despicam firul in patru pentru ce spune becali sau sandu- si asa fiecare isi vede de treaba lui numai ca mai arunca cate un os presei iar ehipa nationala nu conteaza unde joaca sau cat de mult este injurata atata timp cat joaca bine( si cred ca mai mult ca sigur atunci dispar si injuraturile), pana una alta sa ne gandim la meciurile echipelor de club si sa speram ca ne aduc ele mai multe bucurii