Real în impas. Hai, Primăria!

Nici n-a început meciul cu Steaua şi vor cădea primele capete la Real Madrid. Nu se poate să nu cadă! Cu 6 săptămîni în urmă, spaniolii au trimis 4 spioni la Bucureşti. Au văzut stadionul, tribuna suporterilor, hotelurile, au observat traficul rutier şi au cronometrat inclusiv timpii semafoarelor, ca să măsoare cît face autocarul în drum spre Ghencea.

miercuri, 11 octombrie 2006, 6:52

Nici n-a început meciul cu Steaua şi vor cădea primele capete la Real Madrid. Nu se poate să nu cadă! Cu 6 săptămîni în urmă, spaniolii au trimis 4 spioni la Bucureşti. Au văzut stadionul, tribuna suporterilor, hotelurile, au observat traficul rutier şi au cronometrat inclusiv timpii semafoarelor, ca să măsoare cît face autocarul în drum spre Ghencea.

Imaginaţi-vă cum vor reacţiona trupele lui Capello după aterizarea de duminică. Nimic din ce au văzut cercetaşii nu mai stă în picioare. La începutul lui septembrie, se circula rău spre Otopeni şi bine spre oraş. Acum e invers. Plus că SNCFR a întins oaspeţilor o ambuscadă, închizînd traseul de la Aeroportul Băneasa la Casa Presei. Dacă vor scăpa din strînsoare, vor fi atacaţi de Apa Nova pe flancuri, pe Barbu Văcărescu, iar Distrigaz va avea grijă de ei în centrul oraşului. Toţi sfredelesc asfaltul, parcurile şi aleile dintre blocuri de parcă au aflat că aici e noul Kuweit!

În cazul improbabil în care răzbat la Marriott, nimic nu e pierdut pentru români. Pe Ronaldo şi Beckham îi aşteaptă în drumul spre stadion nenumărate regii sau societăţi comerciale, primării şi filiale, comisii şi asociaţii, îndelung antrenate în lupta de gherilă urbană împotriva bucureşteanului.

Pe scurt. Dacă, printr-un miracol, Real Madrid poposeşte la hotel şi în zilele următoare izbuteşte să prindă antrenamentul oficial, în nici un caz n-are cum să ajungă la meci, la ora cînd tot Drumul Taberei şi Militariul merg spre casă. Dacă sînt galactici, să-şi aducă ozeneurile de acasă!


Comentarii (126)Adaugă comentariu

mamanatura,tataalcoolic  •  12 octombrie 2006, 10:51

articolul e facut cu cap, dar n are nici o legatura cu un site de sport, sau nu ar trebui sa aiba…
in rest, ca de obicei, tot felul de tampi care se injura pentru ca, vezi doamne, unul tine cu steaua, altul cu dinamo sau mai stiu eu cu ce echipa
PS am intrat in dimineata asta pe toate blog urile si tre sa remarc personajul „danielle”- ai un pic de scoala, esti tare, fara misto!

camora  •  12 octombrie 2006, 11:02

Foarte corect acest articol! Nu inteleg de ce se supara unii , un ziar de sporttrebuie sa aiba si acest gen de descrieri obiective al realitatii din Bucuresti

ULTRAS DT  •  12 octombrie 2006, 11:26

MOSEN e retardat… daca pierdem cu 5-0 cu real nu o sa ma doara nici un suflet si nu o sa ma simt umilit. Nici macar la infrangerea cu dinamo nu m-am simtit umilit ca abia v-ati chinuit sa bateti pe steaua cu 2 oameni in minus.

chris  •  12 octombrie 2006, 11:31

numai autocarul spaniolilor daca ajunge la stadion stelisti vor avea mari probleme sa scoata un rezultat de egalitate.

Dumi-BV  •  12 octombrie 2006, 11:34

Scoateti reclama de la Bergenbier,sa fiu al dracu daca mai cumpar vreodata berea aia
E pacat ca in Romania infrastructura e la pamant,ce parere vor avea oamenii aia?cand vor trebui sa se chinuie ca sa ajunga la stadion,stadioane n-avem, cladirile istorice le lasam in paragina,castelul Bran il dam fiului Ilenei care a fost tradatoare de tara,Pelesului lui Mihai alt tradator de tara,cladirea in care vroia sa puna Ceausescu toate muzeele o lasam tot in paragina,la fel cum se intampla cu hotelul Teleferic care inainte de 90 era cel mai luxos din Poiana si acum e in degradare datorita unui arab care il tine gaj,la fel se intampla si cu complexul Panoramic Belvedere si Amfiteatru din Neptun care din cele mai frumoase hoteluri de pe litoral au ajuns acum la 2 stele si au toate utilitatile invechite.Autostrazi,a intrerupt tampitul de basescu toate proiectele,catedrala neamului,tot proiect, ce mai suntem penibili la infrastructura
Desi sunt dinamovist,urez sincer, succes Stelei atat in partida cu Real cat si in restul meciurilor din grupa,si cred ca au mai mari sanse la meciul de marti decat cu Lyon,bafta!

dog4ever  •  12 octombrie 2006, 11:46

Mah suporteri de televizor , bieti aurolaci din cimitirul ghencea , reveniti-va.REALUL si daca vine pe jos de la madrid si ajunge cu 5 minute inaintea meciului , asa cum zice tolontan tot va da macar 5-0 mah fiinte demne de mila.Mie unu , sincer mi-e mila de voi, sa fii condus de un cioban si sa fii tratat ca o , oaie……cel mai jalnic.
(ps):suzetamecanica , esti tare frate

theo  •  12 octombrie 2006, 11:52

Pe vremuri parjoleam ogoarele, otraveam fantanile si aruncam cu bolovani si apa clocotita in cotropitori pe care ii atrageam in prealabil in zone mlastinoase. Acum, e drept, s-au schimbat mijloacele, dar esenta ramane aceeasi.
Din pacate, daca atunci ne mai mergea, acum am impresia ca „raul, ramul” au incetat de mult sa ne mai ajute.
Sa fie oare momentul sa ne ajutam singuri?

gigi  •  12 octombrie 2006, 11:59

Domnule Tolontan, am citit ca nu ati fost de acord cu ce am scris in „Teoria Conspiratiei” pe blog (apropo am fost sursa de inspitratie pt dumneavoastra) dar dupa ultimul scandal declansat de JIJI, se pare ca e un sambure de adevar in toate astea. Nu am avut timp sa va urmaresc in ultima perioada dar incerc sa tin pasul cu ce se mai intampla prin fotbalul romanesc. Multumesc

bill_the_butcher  •  12 octombrie 2006, 12:12

Domnule Tolontan, v-ati plictisit de scris? Numai articolele de rahat din partea dvs. in ultimul timp. Daca nu va mai simtiti in stare, lasati pe altii

MOMO  •  12 octombrie 2006, 12:17

Vad ca s-au strecurat si cateva catele vagaboante pe aici. MARS! STRICNINA!

Gabi  •  12 octombrie 2006, 12:28

e gresit ce e scris in articol…
de fapt..pot inchiria un tramvai 41 si se rezolva totul…

Agamitza  •  12 octombrie 2006, 12:37

Dupa ce am locuit 5 ani in Paris si 10 in Los Angeles consider ca asta e cel mai de rahat articol pe care l-am citit intr-un ziar sportiv. Nu mai fi suparat Tolontane ca n-ai fost intrebat daca trebuie reparat podul ca nici Parisul nu se coonduce dupa programul celor de la PSG.

Cătălin Tolontan  •  12 octombrie 2006, 12:49

bill_the_butcher: Ma gindesc la propunerea ta
Agamitza: locuiti in Bucuresti?

gigion  •  12 octombrie 2006, 12:57

Nea Tolontane, cine, in afara de Traian Basescu, il sustine pe acest antifotbal Traian Ungureanu sa scrie despre echipa nationala in termeni comunistoizi si aberanti? Traiasca clasa muncitoare in frunte cu limba de lemn!

hostile intent  •  12 octombrie 2006, 13:45

Slabutz ca intotdeauna … sau poate doar lipsa de subiecte … lasa-te Cataline … nu ne mai chinuii ca n-are nici un rost …?!!!

Claudiu  •  12 octombrie 2006, 13:51

Eu zic sa-si aduca rolele, cum au facut si unele colege de-ale dvs, de la Antena, la fel de inteligente.

Sunt de acord cu Agamitza ca asta e cel mai de rahat articol intr-un ziar sportiv (Ok, ce-i drept, citit on-line, pentru ca nu ma deranjez sa va cumpar fitzuica, e pacat de copaci) si da, locuiesc in Bucuresti, si da, merg zi de zi cu masina 🙂

N-aveti grija de Real ca-i duce Jandarmeria. Eventual asa cum obisnuiau sa-i duca pe „cainii rosii” de la stadion … hi hi hi

mamanatura,tataalcoolic  •  12 octombrie 2006, 14:11

vad ca s au intetit parerile contrare domnului tolontan.nu poti eticheta un jurnalist dupa un singur articol.am spus si mai sus, articolul e facut cu cap,poate nu e tocmai locul lui in paginile acestui ziar, dar asta nu umbreste deloc calitatile domnului tolontan.
suna ca o pupatura intr o zona care nu se spune, dar chiar il urmaresc de ceva timp pe acest om si chiar mi se pare foarte cultivat.am colectionat cateva din articolele dumneavoastra si le tin la loc de cinste in jurnalul meu (inainte de meciul rapid-hamburg, de exemplu, ati scris un articol, „Lui Constantin Mincea”- habar n aveam cine era acel om, dar m a miscat tare cele scrise).am in minte, deasemenea, extraordinara, zic eu, replica pe care ati dat o la emisiunea inaugurala „mari romani”, cu privire la gigi becali. a fost una din cele mai pertinente si mai „resemnate” pareri in fata („fenomenului de prostie”imi permit sa comentez)numit becali, gigi becali.
bravo domnule tolontan, va citesc eu.scrieti in continuare.este si unul dintre motivele pentru care aproape zi de zi cumpar gazeta.
si…daca tot se vorbeste de real si de steaua.zic si eu…hai steaua!sa faca o figura frumoasa sper.sunt rapidist!

Cătălin Tolontan  •  12 octombrie 2006, 14:38

mamanatura,tataalcoolic: multumesc
claudiu: ok, dvs sinteti multumit de ceea ce face primaria. eu nu sint. sper ca nu e delict diferenta de opinii. sau blog e doar acela in care jurnalistii sint contrati si ei trebuie sa taca?)):

alexB  •  12 octombrie 2006, 14:50

Ba bulangiule tu vorbesti de corectitudine cand chiar faimosul vostru concurs Europacaleala pute de manareala.chiar credeati k puteati sa pacaliti o tara intreaga?santeti penibili si vaTi faqt de kk knd concurenta va publikt numerele q 3 zile inainte sa apara in ziar la voi.pakt pt k eu unul va apreciam pt klitatea q care scoteati acest ziar kre si acum da clasa la prosport kre are o grafik de te pisa rasu’.dar macar ei sunt corecti nu k voi……Apreciez insa faptul k ati mai schimbat putin pacaleala aia de concurs.bravo patrupezilor, FFFFFFFFFOOOOOOORRRRRRRTTTTTTTTTZZZZZZZZAAAAAAAAAA STEAUA!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Cătălin Tolontan  •  12 octombrie 2006, 14:57

alexB: stii foarte bine ca acel concurs este corect, am explicat asta clar pe site. cit despre numere, e foarte simplu, si firma care ne face noua concursul a calculat usor numerele prosport si libertatea, dar n-am intrat in acest joc infantil al publicarii numerelor, care in fond nu afecteaza deloc jocul, ci doar face ca oamenii interesati doar in numere sa nu mai cumpere ziarul, c doar sa vada pe site numerele

Claudiu  •  12 octombrie 2006, 15:00

eu ? multumit ? niciodata ! Niste incompetenti ! Ca de altfel in majoritatea domeniilor de activitate din Romania. Fara ei am fi fost departe. E de ajuns sa faci o comparatie intre un santier, sa zicem, la intamplare, STRABAG, aici, in Romania, si unul din Austria.

Acum m-ati facut curios, o sa va cumpar gazeta. Daca insa opinia dvs e tiparita in gazeta atunci eu zic ca dvs (sau cine a decis sa publice asa ceva intr-un ziar sportiv) ati gresit. Daca apare doar pe blog-ul dvs atunci jos palaria.

cristiano_stelistu  •  12 octombrie 2006, 15:28

bai cataline nu iti face u griji pt spanioli aia ma ,si daca stau bine sa ma gandesc ar fi mai bine sa nu vina la bucuresti am castiga si noi cu 3-0 la masa verde nu.?? ce dracu oricie numai steaua sa castige meciu asta epocal ..si nu conteaza cum doar sa il castige …..sunt sigur ca toti stelisti sunt de acord cu mine …forzza steaua si ne vedem marti la stadion ..forzza steaua

Ghionea  •  12 octombrie 2006, 15:53

//Off Topic: stie cineva care sunt numerele De luni la EuroGol?

EL TIGRE  •  12 octombrie 2006, 17:14

CATALINE O SA AJUNGA LA STANA PANA LA URMA,5 MIN E DE AJUNS CU OITELE LUI JIJI

marcos  •  12 octombrie 2006, 17:38

Hai noroc! Tolontane mai esti ziarist sportiv? sau nu
Da-o in traba masii daca nici tu nu mai ai subiecte de sport atunci e jale mare. he he he

CristiP  •  15 octombrie 2006, 5:35

Nelegat de subiect.
Draga Catalin:
De mult am vazut aceasta, si ti-am si scris despre acesta. Chiar am fost interzis de pe blog pentru acesta. Aceasta este: Carlos e o catastrofa!
Nu e opinia mea importanta aici. Dar nici dupa atitea opinii experte, unele expuse in chiar „gazeta” ta, nu vrei sa-ti scoti ochelarii de cal?
Inteleg ca oamenii talentati si speciali ca tine vad lucruri care omul de rind nu le vad. Dar cind un lucru il vede oricine, cum de tu inca refuzi sa-l vezi?
Cu respect,
CrisP