Mulţumesc, dar nu candidez!

Jurnaliştii de la mai multe ziare, televiziuni şi radiouri m-au nominalizat şi în acest an pentru premiul „Ioan Chirilă”, cel pe care l-am primit, cu bucurie, în 2005.

joi, 12 octombrie 2006, 7:23

Jurnaliştii de la mai multe ziare, televiziuni şi radiouri m-au nominalizat şi în acest an pentru premiul „Ioan Chirilă”, cel pe care l-am primit, cu bucurie, în 2005.

De-a lungul carierei am fost onorat cu un număr de distincţii care depăşeşte cu mult calităţile mele profesionale. Am cîştigat în 1994 premiul de debut al APS, apoi de 5 ori pe cel de jurnalist al anului tot din partea APS. În fine, am urcat pe podiumul primei ediţii a Galei Chirilă. E prea mult! Nu fac pe modestul. Pur şi simplu, am avut şansa să fac parte dintr-o echipă bună şi am beneficiat de o expunere TV pe care colegi de redacţie sau de breaslă n-au primit-o. Simt că uneori am cîştigat datorită notorietăţii, şi nu valorii textelor mele. Între timp, au apărut nume noi, semnături care îi inspiră pe oameni, atitudini proaspete.

Cred că e momentul să pun punct acestei monotonii care riscă să irite, pe bună dreptate. Şi chiar să decredibilizeze un premiu, „Ioan Chirilă”, de care meseria noastră are nevoie şi pe care îl voi încuraja în continuare. N-am avut un an de care să fiu mulţumit ca scriitură de presă şi e bine să mai stau pe tuşă şi să-i aplaud pe alţii. Merită.

Mulţumesc tuturor redacţiilor care m-au nominalizat, iau asta ca pe un compliment la adresa Gazetei, anunţ că nu voi candida şi aştept cu nerăbdare să-i felicit pe cei mai buni, de care Ioan Chirilă ar fi fost mîndru.


Comentarii (165)Adaugă comentariu

GOGU ESTI UN PROST , BOULE  •  13 octombrie 2006, 16:12

DACA IMI CER SCUZE PENTRU LIMBAJ SI REVIN LA BUN SIMT PUTEM DIALOGA?

ANGEL, BINE EDUCAT SI SIMTIT  •  13 octombrie 2006, 16:13

ASA E MAI BINE?

alin  •  13 octombrie 2006, 16:14

pacat

joe  •  13 octombrie 2006, 16:19

Ai mare dreptate. Nu ai castigat datorita calitatii textelor tale ci datorita expunerii si notorietatii castigate de pe urma expunerii. Ai totusi un merit . Perseverenta. Perseverenta in a face presa de proasta calitate. Consecventa in a scrie o multime de prostii. Acum fiindca te-a cam luat somnul ai inventat-o si pe asta. M-au nominalizat colegii. Care colegi ? Cum nu sti ? Colegii mei academicienii. Care academicieni ? Pai Andries,Buzarin, Geambasu si baba aia turceasca de Ioanitoaia , cei mai mari ziaristi de la ziarul gsp si in general din sud estul capitalei . Ma umfla rasul. Ai tupeu nu gluma.
Da domne, este si asta o calitate : lipsa de rusine. Baga mare.

mihai vg85  •  13 octombrie 2006, 16:36

cititi aticolu lu Radu Banciu(in sport total sau pe spt.ro) scris ca raspuns la „superarticolul” de rahat al lui TRU aparut ieri in gazeta. E super tare

radu sorin  •  13 octombrie 2006, 16:39

ptr gazeta sporturilor am o informatie: astazi se joaca univ- ceahlaul poate in ziarul vostru ar fi meritat sa se gaseasca o asemenea informatie. sau detalii despre joc , echipe probabile, dar , stupoare, nimic. avem 2 pagini cu un fotbalist care viziteaza niste puscariasi, 3 pagini bineinteles cu dinamo. ce mai ziceti domnule tolontan. cat despre articolul tau , mi se pare o lipsa de caracter sa fi nominalizat la un premiu asa important si sa iti bagi picioarele

radu sorin  •  13 octombrie 2006, 16:44

ce zice articolul ala mihai-vg 85 ca nu am ziarul. oricum si mie mi s-a prut o tasmpenie

gogu  •  13 octombrie 2006, 16:50

da tst de la serviciu. te deranjeaza?

C. Dumitru – Ialomita  •  13 octombrie 2006, 16:54

Poate, la prima vedere este o lectie de morala si de bun simt.
insa, la fel de adevarat este si faptul ca bubul simt nu face casa buna cu meseria de gazetar. Articolul este unul extrem de inteligent construit si cred ca ar trebui sa puna pe ganduri nu cititorul ci tocmai pe colegul de breasla. Am convingerea ca ati scris acest articol pentru cei ca voi, nu pentru consumatorul de presa sportiva.
Educatia presei sportive lasa mult de dorit la noi in tara. Traian Ungureanu a avut mare dreptate ca insasi Nationala mai are multe de invatat din faptul ca pana la urma sitatia in care esti fluierata la tine acasa constituie un prilej de mandrie. O mandrie ca o obligatie. Obligatia fata de suporter, obligatia fata de tine insuti. Aceeasi obligatie o are si ziaristul sportiv fata de cititor. Exigentele sunt mari si poate tocmai de aceea orice fluieratura, in loc sa constituie acel mic pas inainte, se interpreteaza ca o fuga de propriul destin. In fond, nimeni, niciodata nu te va huli daca esti bun, daca esti un invingator. La urma-urmei exista un singur loc intai. Bunul simt poate ca face mai mult decat orice alte onoruri, dar asta in viata de toate zilele. Insa intr-o competitie este bine sa castige cel mai bun. Poate aceasta este si explicatia, colaterala fireste, a necalificarii Nationalei la atate turnee finale consecutive, Tocmai pentru faptul ca nu e cea mai buna. Tocmai pentru faptul ca este fluierata.
Multumesc pentru rabdarea de a citi aceste randuri.

mihai vg85  •  13 octombrie 2006, 17:13

radu sorin, poti sa-l citesti pe spt.ro

vocea americii  •  13 octombrie 2006, 17:27

D-le Tolontan:

Afirmati ca cititi toate comentariile de pe blog. Fiind de buna credinta, nu ma indoiesc. Dar trageti vreo concluzie din ele? Lasind la o parte articolul asta. Mie mi se pare ca la cit este criticata gazeta, nu se schimba o iota.

Xulescu  •  14 octombrie 2006, 0:04

Hi mie mi se pare la fel. Cred ca cel putin 60% din bloguri critica prezenta femeilor goale pe site. Dare ele sunt tot acolo.

Kojak  •  14 octombrie 2006, 2:26

Esti bun Tolontane, nimic de zis, insa Andries are (dupa parerea mea) un pic mai mult talent. Insa amandoi sunteti sufletisti. Bafta amandorura si s-auzim de bine.

EU  •  14 octombrie 2006, 12:18

In toate activitatile pe care le desfasuram suntem, mai mult sau mai putin, obligati consumatorilor nostri. Nu avem dreptul sa ne plangem, ar insemna ca trebuie sa ne apucam de altceva, nu avem dreptul sa ne dam la o parte, ar insemna ca trebuie sa ne apucam de altceva, nu avem dreptul sa le luam bucuriile , ar insemna acelasi lucru. Si lista ar putea continua. Concluzia: daca opinia celor care va citesc conteaza, si nu puteti nega acest lucru, lasati consumatorii sa va asimileze, nu va retrageti intr-o glorie autodescriptiva, usor critica la adresa anului 2006. Valoarea vine din bunul simt al celui care accepta recunoasterea/premiile cu constiinta muncii depuse, valoarea vine din bunul simt al celui care accepta critica cu gandul luptei pe care trebuie sa o poarte in continuare pentru a atinge un varf.
Stiu ca un mesaj nu are cum sa modifice o hotarare supusa deja ochilor publicului, ar fi reconfortant insa un gest de reconsiderare. Pentru toti cei care va citesc zilnic!!!

eu  •  14 octombrie 2006, 16:16

care aveti numerele de sambata din gazeta sporturilor la eurogol ? pls