Adrian Halpert director editorial la Averea

Astăzi, la ora 10.00, Adrian Halpert şi-a dat demisia din funcţia de redactor şef la ziarul Libertatea, urmînd să fie director editorial la cotidianul Averea, cumpărat de curînd de Dinu Patriciu. Este posibil sa-l urmeze o bună parte din colectivul său redacţional. Unele surse estimează între 50 si 70 de oameni.

luni, 16 octombrie 2006, 11:24

Astăzi, la ora 10.00, Adrian Halpert şi-a dat demisia din funcţia de redactor şef la ziarul Libertatea, urmînd să fie director editorial la cotidianul Averea, cumpărat de curînd de Dinu Patriciu. Este posibil sa-l urmeze o bună parte din colectivul său redacţional. Unele surse estimează între 50 si 70 de oameni.


Comentarii (11)Adaugă comentariu

jurnalismonline.ro » Blog Archive » Cica Halpert a plecat pana la urma  •  16 octombrie 2006, 11:48

[…] Catalin Tolontan anuntza ca Adrian Halpert si-a dat demisia din postul de redactor-sef la Libertatea si ca urmeaza sa fie director editorial la Averea. Daca e adevarat, jurnalismonline.ro n-a avut dreptate cand a anuntat ca Halpert nu pleaca. In schimb, au tinut lumea la curent cu ce se barfea despre plecare blogari ca Adrian Toca si Iulian Comanescu. Intrebare pentru comentatori avizati: are Halpert sa faca din Averea un concurent serios pentru Libertatea? Raspunsul meu: hm.. […]

ROSIN  •  16 octombrie 2006, 12:43

Mercenarii astia se vor ineca pana la urma in petro-dolari. Bine ca nu vor putea fi compatimiti de cineva vreodata. Nu-i nevoie decat de-o scanteie pentru declansarea exploziei justitiare.

Subiectiv  •  16 octombrie 2006, 12:50

hehe… director editorial? cam complicat sa pui un fost sef de tabloid in fruntea unui intreg viitor trust. pe de alta parte, depinde de ce si-o mai aduce aminte Halpert despre presa serioasa. pina la urma, am avut dreptate cind am zis ca se apuca de un tabloid, altfel n-ar fi plecat cu ditamai echipa dupa el. sint curios ce-o sa faca in functia de director editorial pe trust: unde se duce Adevarul? catre Libertatea? =))
alta intrebare ciudata: daca el va fi director editorial pe trust, cine va fi director/redactor-sef la Averea? Simona Ionescu (parc-asa o cheama)? cam delicata toata treaba asta.

Victor Ciutacu  •  16 octombrie 2006, 13:23

Cataline, Mediafax zice ca 20 au demisionat impreuna cu Halpert, dar nu da nume.
victor

Cătălin Tolontan  •  16 octombrie 2006, 14:26

Victor: Sint aproximativ 30 de demisii in acest moment, dar e posibil ca numarul lor sa creasca, pentru ca Libertatea, ca orice alt ziar, are oameni pe teren, plus cei care ajung mai tirziu in redactie. Conducerea Ringier a anuntat o sedinta si incearca sa-i faca pe unii dintre demisionari sa renunte la gest.

Victor Ciutacu  •  16 octombrie 2006, 14:42

Pot sa fiu porc si sa remarc, in „buna traditie” a presei romanesti, faptul ca EVZ n-a dat nici macar o stire pe aceasta tema?
Cum ar arata (dupa modelul „Jurnalul National nu ma scrie de CNSAS „) un titlu mare pe prima pagina a JN de maine care sa sune ca mai jos?
„EVZ, NIMIC DESPRE PLECARILE-N MASA DE LA RINGIER”

Iann  •  16 octombrie 2006, 15:55

Victor exagerezi. Au dat stirea despre plecarea lui Corneteanu. Si azi si-au depus oamenii demisiile de la Libertatea.
Oricum stirile astea au caracter de nisa si nu cred ca cititorii de EVZ ar fi interesati sa afle ca echipa de la Libertatea pleaca la Averea.
Si, tot citind stirile astea de vreo 4 ani incoace imi dau seama ca de fapt sunt polite care se platesc intre trusturi, fosti colegi etc.

presaonline  •  16 octombrie 2006, 16:19

Sunt fix 45 de demisii. Pentru Says: mai conteaza cine va fi redactor sef la Averea? Ma intreb insa daca toti cei care au plecat vor fi si angajati la Averea. Totusi sunt cam multi. Potrivit unui vechi lucrator in presa, 80 de oameni erau si asa prea multi. Mai ales la nivelul stirilor de cateva sute de caractere. Ma refer strict la acest gen de presa, adica tabloid.
Probabil se vor descurca personajele de la Libertatea in conditiile in care au ramas pe baricade 40% dintre angajati. Este interesanta reactia trustului pana la urma. Sunt curios si care sunt motivele plecarii in bloc, daca nu doar financiare. Ceea ce-i drept ca este de ajuns.

Dumi-BV  •  16 octombrie 2006, 17:21

DOmnule Tolontan va rog mult de tot sa-mi raspundeti.De ce in emisiunea aia de la B1 toti ziaristii l-au aplaudat pe jiji cand era in criza, de ce l-au aplaudat pe dragomir cand jignea un coleg de-al vostru? De ce domnule Tolontan? De ce? Am vazut toti ziaristii mari din Romania acolo,nimeni nu si-a aparat colegul,nimeni nu l-a desfiintat pe dragomir,Maria Andries a avut o pozitie demna in fata lui,dar chiar vi se pare imposibil sa-i faceti varza pe acesti doi mari mafioti? era asa usor,unu e un handicapat incult,celalalt un smecheras comunist.Voi erati speranta noastra,voi cei care ne vorbiti zilnic de dreptate,si totusi voi ati aplaudat prostia si hotia,in loc s-o desfiintati? de ce?

Victor Ciutacu  •  16 octombrie 2006, 17:33

Iann, tocmai asta voiam sa sublinez: ca presa romana are o incredibila voluptate de a da cu rahat in ventilator si ca, ei bine, taman asta nu vreau sa facem noi, cei d ela JN.

Alex Bala  •  17 octombrie 2006, 16:30

Draga Victor C., sper ca „ei, cei de la JN” nu impartasesc parerile tale in materie de „aruncat rahat in ventilator”, cu atat mai putin veleitatile tale reale pentru aceasta indeletnicire. EVZ a publicat azi (marti, 17 octombrie) un material despre demisiile in cadrul Libertatea, cat se poate de corect, documentat si, mai ales, impartial. Nu cred ca pozitia EVZ suporta o comparatie cu „stiruta” din JN despre acelasi subiect. Cat despre optiunea JN in ceea ce priveste CNSAS, imi permit sa iti semnalez niste mici, dar esentiale diferente. JN a ales, indiferent de optiunea cititorilor sai, sa nu mai scrie despre CNSAS. Am semnat atunci materialul, alaturi de Petrisor Obae, la fel de corect ca si cel despre Libertatea. Spre supriza noastra, a doua zi, in pagina 5 (parca) a Jurnalului, trona un material de trei sferturi de pagina despre.. surpriza!.. CNSAS. In ciuda editorialului hotarat si sever semnat de colectivul redactiei JN, in care anuntati inchiderea subiectului, cu o zi inainte. Noi am asteptat pana ati facut anuntul pentru a publica materialul cu pricina. Aveam toate datele. Tu te-ai grabit sa fantazezi la titlul din comentariul tau (“EVZ, NIMIC DESPRE PLECARILE-N MASA DE LA RINGIER”), inainte sa citesti materialul care a fost conceput in ziua in care Halpert CHIAR a demisionat. Intelegi diferentele? Acum te las… Apropo, stiati ca pleaca Chiotea?…