Evenimentul Zilei se respecta

Parte a grupului Ringier, Evenimentul Zilei publica azi un articol de o pagina, cu trimitere de pe pagina 1, despre demisia a 71 de jurnalisti de la Libertatea, ziar din acelasi trust. Sub titlul „Cutremur la Libertatea”, cititorii primesc informatia obiectiva si opiniile partilor, inclusiv cea a lui Adrian Halpert, redactor sef demisionar al ziarului Libertatea.

marți, 17 octombrie 2006, 9:46

Parte a grupului Ringier, Evenimentul Zilei publica azi un articol de o pagina, cu trimitere de pe pagina 1, despre demisia a 71 de jurnalisti de la Libertatea, ziar din acelasi trust. Sub titlul „Cutremur la Libertatea”, cititorii primesc informatia obiectiva si opiniile partilor, inclusiv cea a lui Adrian Halpert, redactor sef demisionar al ziarului Libertatea.


Comentarii (24)Adaugă comentariu

bradutz  •  17 octombrie 2006, 9:57

EVZ a procedat in acelasi mod si atunci cand a scris despre duelul GSP – Prosport. Ambele parti au avut cuvantul.

presaonline  •  17 octombrie 2006, 14:23

asa este…

catalink  •  17 octombrie 2006, 14:46

Da, numai că seismul a început duminică, ba chiar sâmbătă, iar EvZ iasă pe tarabă cu ştirea doar marţi. Asta e diferenţa. Nu e chiar aşa lăudabil.

Petrisor Obae  •  17 octombrie 2006, 15:25

In primul rind, multumesc pentru aprecieri. In al doilea rind, prima demisie, cea a lui Adrian Halpert, a fost depusa luni dimineata, nu duminica, nici simbata.

apropo  •  17 octombrie 2006, 15:44

Stimati colegi,

Citesc amuzat pe tot felul de bloguri trimise de catre colegi si, mai ales, prin monitorizarile de presa despre plecarea mea „iminenta” de la ProSport. Ori de cate ori ajung in zona birourilor departamentelor de suport Ringier apare cate un zvon ce se ragaseste si pe tot felul de forumuri de discutie de pe internet. Nu le citesc, dar sunt persoane care ma tin la curent… Am aflat fie ca tratez cu dl Dinu Patriciu, fie ca am fost invitat pe o insula de catre dl Sorin Ovidiu Vantu, fie ca mi-as deschide propriul ziar de sport (ultima veste din Jurnalul National, autointitulat „ziarul de calitate nr 1 din Romania”)! Recunosc, nu raspund la nici un telefon venit din exterior care simt ca ar putea avea legatura cu astfel de discutii. De aici cred ca apar tot felul de speculatii… Am avut din timp programate cateva zile de concediu, aprobate cu multa vreme inainte de catre sefii companiei, pe care le-am petrecut in strainatate. Pentru a preintampina orice fel de speculatii, i-am re-anuntat joi seara pe managerul general Thomas Landolt si intreaga redactie ProSport despre absenta mea.
Asadar, nu plec de la ProSport si nici nu sunt „deja numit” redactor sef la Libertatea! Nu am primit nicio oferta in ultimele zile, asta este purul adevar. Am lucrat sapte ani la Libertatea, iubesc acest ziar, dar am foarte multa treaba la ProSport, brand in care compania noastra a investit enorm si de unde nici prin cap nu-mi trece sa plec. In aceste zile am implinit 11 ani de cand muncesc in aceasta firma, unde am venit ca simplu colaborator si unde ma simt excelent. Sunt mandru ca sunt angajat la Ringier, si o spun fara niciun fel de bravada! Cei care alcatuiesc Board-ul stiu ca sunt un tip franc, direct, uneori dificil. Am avut zile fabuloase aici, dar si zile proaste. Ca si voi toti, sunt convins ca este loc de mai bine.
Atunci cand primiti oferte, inseamna ca sunteti buni si ca le aveti mai ales pentru ca lucrati aici. Pentru ca sunt printre cei mai vechi angajati, imi permit sa va dau un sfat: inainte de a decide ceva, stati de vorba cu voi insiva si ganditi-va doar la voi si la viitorul vostru. Sunt oameni pentru care in aceste momente un serviciu stabil e foarte important. Fiecare dintre noi trebuie sa hotarasca pentru sine.
O zi buna,

Dumi-BV  •  17 octombrie 2006, 15:50

Oricine-ai fi spune-i lui Filoti ca are dreptate,nu aveau ce cauta Ronaldo si toti golanii in salonul prezidential

catalink  •  17 octombrie 2006, 15:51

Petrisor, demisia oficiala a fost depusa luni, dar se stia de sambata. Si tu esti din trust, asa ca sigur stiai.

Dumi-BV  •  17 octombrie 2006, 15:55

Domnule Tolontan,vazandu-l pe cel de la Prosport aici,mi-am adus aminte ce site nasol au ei si mi-am adus aminte ca spuneati intr-un interview ca vreti sa schimbati site-ul gsp,de ce? e fain asa cum e acum,trebuie doar eliminate silicoanele,reclama cretina de la Bergenbier si site-ul ar fi OK

Alex Bala  •  17 octombrie 2006, 16:11

Catalink, demisia oficiala e subiectul unui material corect d.p.d.v. jurnalistic. „Se stie”, „se zice”, „se spune” sunt de multe ori „surse” inselatoare. Asa cum si in cazul lui Dorin Chiotea , al carui mail catre angajatii Ringier e reprodus mai sus de Apropo, „se stia” de ceva timp ca va pleca de la ProSport. Si cum despre titularul blogului pe care comentam acum „se zicea” ca paraseste GSP. Asa ca facts say: Adrian Halpert si-a inaintat demisia luni dimineata.

Victor Ciutacu  •  17 octombrie 2006, 16:51

„Sursele” au avut dreptate si punct. Daca urma sa demisioneze-n bloc redactia JN, fie si pe surse, era deschidere la EVZ. Indreznesc sa ghicesc si titlul: „FELIX, PARASIT DE ZIARISTI”

Alex Bala  •  17 octombrie 2006, 17:10

Felicitari pentru inovatii in normele jurnalistice. Probabil le aplicati cu succes la JN. Cu materiale pe „surse”, bineinteles. Cat priveste ipoteza cutremurului la JN, stai linistit, nu-i paraseste el Felix pe ziaristi 😉

Victor Ciutacu  •  17 octombrie 2006, 17:12

Inovatiile astea ne tin peste voi:)

Alex Bala  •  17 octombrie 2006, 17:36

A „quality” paper’s got to do what a „quality” paper’s got to do, nu-i asa? 😉

Vali  •  17 octombrie 2006, 18:18

Doar ca EVZ nu s-a respectat! A dat reactia lui Halpert, a lui Amuraritei. Oameni care conteaza, dar nu decid aceste miscari. Unde este reactia lui Razvan Corneteanu in articol? A lui Patriciu? A managementului Ringier?
Personal nu cred ca este corect si obiectiv, din contra.

Iann  •  17 octombrie 2006, 19:33

Victor exagerezi din nou. Sa vedem ce face acum „Milionar peste noapte” ca vad ca numai promotiile tin ziarul vostru pe linia de plutire. Ia nu mai bagati frate promotii sa vedem daca reportajele tin ziarul in viata.

Laura  •  17 octombrie 2006, 20:15

Ideea e ca Adrian Georgescu mi se pare cam… Si i-am spus asta pe blog-ul lui! Si terminatii aia m-au trimis pe blog-ul tau!
Da e mai bine asa. Sunt articole mult mai inteligente, si tu chiar ai ceva de spus spre deosebire de Georgescu sau Andries!

Boris  •  17 octombrie 2006, 22:10

Pentru Alex Bala

Ce ma amuza sa vad ca dai lectii despre „normele jurnalistice” tocmai tu, care acum cateva saptamani dadeai dovada de o neglijenta cat se poate de nejurnalistica in EVZ, intr-un text despre plecarea lui Dragos Stanca din Publimedia. Spuneai tu acolo ca Stanca „a reusit sa dubleze profitul diviziei print, din 2004 incoace, pana la peste 20 de milioane de euro”. Cine ti-a spus tie asta? „Surse din piata” – asa scrie in text.

Ei, partea amuzanta abia acum urmeaza: Stanca insusi scria, in mail-ul pe care l-a trimis angajatilor (si din care si tu ai citat paragrafe), asa: „Plec foarte multumit ca las in urma un business cu o cifra de afaceri de aproape 20 de milioane de euro”. Nu cred totusi ca nu stii ca cifra de afaceri e una si profitul alta.

Se vede ca nici macar n-ai citit lui Stanca atent, daca a fost nevoie sa intrebi „surse din piata” care sunt cifrele Publimedia. Vezi ca esti urechist?
Nu era mai simplu sa iei cu copy/paste din mail, citand o sursa adevarata- pe Stanca – decat sa citesti pe diagonala textul si sa citezi la intamplare, spunand asa o enormitate?

De altfel, te-a si comentat cineva pe forum pentru asta, n-am remarcat numai eu. Si oricum, orice om din presa scrisa stie ca 20 de milioane profit nu face nici o companie de publishing din tara asta.

Petrisor Obae  •  18 octombrie 2006, 9:50

Boris,
Nu stiu daca lucrezi in presa sau nu, dar presiunea timpului mai face sa ne scape si cite o greseala.
De fiecare data cind intram pe blog, ne asumam identitatea. Am pretentia (nu stiu daca nu cumva cer prea mult) ca emitentii parerilor intr-ale presei sa aiba curajul de a spune cine sunt.
E usor sa stai in tribune si, mascat de multime, sa incepi sa rupi scaunele, ca tot suntem intr-un blog de sport

Boris  •  18 octombrie 2006, 11:01

Pentru Petrisor Obae

Degeaba te infurii – ca observatia mea e corecta, argumentata si neinjurioasa (adica n-am rupt scaunele, mascat de multime).

1. M-am apucat sa scriu nu ca sa dau in cineva neaparat, ci pentru ca autorul articolului vocifera ironic impotriva cuiva spunand ca a incalcat „normele jurnalistice” tocmai in problema surselor.

2. Nu stiu de ce iti asumi greseala din textul cu pricina, ca doar n-ai facut-o tu.

3. Sigur ca se lucreaza sub presiune, asa e, dar sunt greseli si greseli – iar asta e una destul de mare si tine de superficialitate. Redactorul textului a avut datele in forma scrisa dar pur si simplu n-a fost atent. Daca scria doar profit in loc de cifra de afaceri puteam presupune ca e o greseala din alea nefericite, facuta din pricina oboselii, a galagiei, a stresului. Dar faptul ca da suma „pe surse” arata ca n-a citit textul atent, desi avea sub nasul lui tot ce-i trebuia. Corect?

4. Daca tot iei apararea cuiva, ma astept sa recunosti si ca e intr-adevar o greseala, inainte sa treci la contraatac si sa ma acuzi ca ma ascund, sa vorbesti de curaj etc. Credibilitatea se construieste greu si se pierde usor – esti un jurnalist bun si stii asta. Nu e tocmai o atitudine profesionista (desi te inteleg, omeneste) sa treci repede peste o greseala („presiunea timpului mai face sa ne scape cate o greseala”) pentru a apara un coleg (fapt laudabil, de altfel) si sa sari la cel care o spune pe motiv ca nu si-a scris deasupra postului numele exact din buletin.

5. Cat despre identitatea mea, chiar e irelevanta, pe bune – n-are nici o legatura cu fondul problemei. Mi-am dat o parere de cititor, toate argumentele sunt „la vedere”, in text, n-am acuzat pe nimeni ca nu stie cine stie ce lucruri de culise pe care eu le-as sti si autorul textului nu. Deci n-am fost catusi de putin „emitent de pareri intr-ale presei”.

Nu-i frumos sa te iei asa de oameni, serios.

Petrisor Obae  •  18 octombrie 2006, 11:13

Boris,
Am recunoscut greseala inca de la primul raspuns. O mai fac o data. Mi-am asumat-o si eu pentru ca Alex Bala lucreaza la departamentul Media, unde sunt eu editor.
Nu interpreta reactia mea ca una de furie sau un atac personal. Cine ma cunoaste stie ca raspunsurile mele au alte motivatii. Era doar o reactie la un raspuns virulent al cuiva la o greseala comisa in EvZ.
Sunt deschis intotdeauna la discutii sincere, bazate pe argumente (chiar si pe adresa de serviciu petrisor.obae@evz.ro, pentru ca discutia noastra sa nu monopolizeze blogul). De altfel, nu contest ce ai spus tu, ci hiperbolizarea acelei erori.

Boris  •  18 octombrie 2006, 11:25

Am mai citit o data si tot nu vad nici o „virulenta” in raspuns si nici o „hiperbolizare a erorii”. Am dat argumente, n-am dat cu parul, asa ca sunt impacat. Spor la treaba.

Victor Ciutacu  •  18 octombrie 2006, 12:53

Iann, si cu, si fara concursuri suntem pe a doua pozitie la vanzari.
Totusi, suntem pe un topic despre EVZ. Daca ai curiozitati legate de JN, roaga-l pe Catalin sa faca un topic si-ti raspund…

HotNews » Enoiu si Rotarus: Ringier si Libertatea n-o sa aiba prea mari probleme  •  18 octombrie 2006, 15:10

[…] EVZ de azi zice, de altfel, ca vreo 20 de jurnalisti de la “Libertatea” s-au razgandit cu demisiile. Cum ziceam duminica, lucrurile par a lua cursul celorlalte plecari din Ringier: negocieri, dupa care se va putea trage linie. Dincolo de faptul ca il stiu pe Petrisor Obae, semnatarul articolului, ce scrie in EVZ e credibil fiindca ziarul a relatat si ieri lucrurile intr-un mod credibil, ceea ce i-a atras o reverenta de la Catalin Tolontan, pe blogul acestuia. La un trust-butic, povestea ar fi fost trecuta sub tacere. […]

stefan  •  19 octombrie 2006, 19:14

Ce „trusturi” de presa mai copii. HAHAHAHAHAHA. In Romania nu exista asa ceva. Reveniti cu picioarele pe pamant.

ps: iar ati bagat reclame zgomotoase (ma sperie la propriu sunetul ala de la Berg…., am inchis boxele) si tot felul de „Roxane” pieptoase.

Va compatimesc, sincer.
Stefan.