Frăţia gemului de vişine

Un articol de Victor Ciutacu de la Jurnalul Naţional.

miercuri, 18 octombrie 2006, 7:10

Un articol de Victor Ciutacu de la Jurnalul Naţional.

Dincolo de incredibila lecţie oferită de numiţii “galactici” în Ghencea unor fotbalişti mustind de prosternaţie în faţa sclipiciului glamour de Madrid, marele meci care a isterizat o ţară ne va rămîne-n minte prin cîteva evenimente epocale conexe.

În primul rînd, românul european a aflat cum se poate încerca vînzarea pe neve, la crîşmă, a unui fotbalist exponenţial, finu’ Rădoi. Simbol al celui mai galonat club românesc, oşteanul care şi-a rupt oasele întru gloria echipei şi popularitatea electorală a patronului a fost propus madrilenilor, în hăhăielile admirative ale etern ariciosului MM de Galaţi, între supă şi raţa umplută. Numai de un astfel de grobianism ieftin, pe lîngă sarea pusă pe rana deschisă de postura nefericită de spectator la bîlciul de gală, n-avea nevoie căpitanul Stelei. Oricît şi-ar preţui finul, dacă voia musai să-i recompenseze devotamentul, patronul şi preşedintele de partid cu aspiraţii de conducător de ţară putea să-l pună pe băiatu’ cărător de geantă pe Muntele Athos să-i aloce o coloană din tabelul binefacerilor cash libere de impozitare.

În al doilea rînd, ne vom bucura, probabil, de statutul preferenţial de amabilă gazdă a unui mega complex suin patronat de don Calderon de Madrid, aşa cum prompt am fost informaţi de excesiv-de-gureşul ministru Flutur. Dacă tot nu sîntem în stare să suflăm în faţa lor pe terenul de fotbal, măcar să le creştem porcii. Că pe-ai noştri i-am hrănit destul cu saci de hîrtie şi ţevi pe spinare pînă am pus Comtimul şi Suinprodurile ceauşiste pe butuci în cinstea triumfului tranziţiei către economia de piaţă capitalistă a unei lumi mai bune.

Nu în ultimul rînd, după ce şi-a pus, plină de responsabilitate, poalele-n cap de fericire că a dat peste noi Sommet-ul Francofoniei, capitala României a avut imensa onoare de a găzdui o ceremonie epocală: parafarea frăţiei de cruce a gemului de vişine de la Mc Moni’s. Sigur că exuberanţa patronului Stelei poate fi molipsitoare, iar spontaneitatea şi lipsa lui complexe, acceptate. Da’ pe crucea mea că nu m-aş fi aşteptat vreodată ca preşedintele clubului Real Madrid (funcţie rîvnită în Spania mai ceva ca aceea de premier) să se comporte ca ursul de pozat de la poarta Peleşului. Cu această ocazie, aş dori să le transmit mimozelor îngrijorate de creşterea popularităţii lui Gigi Becali că nu sîntem singuri pe lume.


Comentarii (31)Adaugă comentariu

Victor Ciutacu  •  18 octombrie 2006, 20:27

Se accepta comentariile.
Sunt baiat mare, rezist la tavaleala, nu va sfiiti:)

Mario  •  18 octombrie 2006, 21:15

Interesant stil, Victor! Nou pe siteul gsp.

Ciudata comportarea presedintelui de la Real, intr-adevar.

Ma intreb cum au putut ziaristii din Romania sa fie atat de naivi, sa creada ca Real poate juca la Bucuresti ca la getafe? Daca Real oierde caificarea in CL, va sufer pierderi financiare imense, suficiente sa achizioneze tot lotul Stelei.

Staua este acum criticata, dar nimeni nu a sprijinit-o. Sa joci la fiecare 3 zile meci, sa incepi sezonul cu supercupa, apoi meciuri de calificare in CL, sa nu ai nici un meci anulat, sa ai cate doi jucatori banned pe meci, cum vreti sa mai sudeze Olaroiu o echipa?
Oare FRF chiar vrea performanta de la echipele de club? Numai scandaluri si tensiune au creat intre cluburi,nu au facut nimic pt echipele care au adus puncte pt coeficientul uefa. Si atunci, de ce mai cere tolontan performanta stelei? Pt ca a dat 100 euro pe bilet la real? A dat ca sa-i vada pe raul and co.

1 stelist  •  18 octombrie 2006, 21:25

calderon l-a simtit pe gigi ca are minte de copil si a intrat in jocul lui , ca doar ii era oaspete , si in lumea civilizata nu se cuvine sa-ti superi gazdele . oricum ce mi s-a parut interesant : diplomatia cu care vorbesc jucatorii si conducatorii de club strain care merg sa joace la o alta echipa .
normal ca stelistii , cand au auzit ca spune roberto carlos ca Steaua are echipa buna s-au perplexat … au venit , ne-au laudat fara sa fi auzit vreodata de vreun jucator stelist , ne-au adormit cu povesti pe care ni le-au spus si cei de la lyon si ne-au dat-o ca sa-i tinem minte , daca mai era vreo indoiala ca o sa-i uite cineva prea repede .

Victor Ciutacu  •  18 octombrie 2006, 21:27

E pe site-ul JN, nu pe cel al gsp, si pe acest blog gratie generozitatii lui Catalin.
Nu sunt dintre cei „dau” in Gigi Becali fiindca asa e trendy, am prostul obicei sa gandesc cu propriul meu cap. Cand sare calul si am ocazia, imi exprim parerea si, in masura in care se-ntampla sa vorbesc cu el, ii si spun direct ceea ce cred. Exact asta fac si acum.
Dupa parerea mea, in ciuda grobianismului sau si a gesturilor extreme si necontrolate, Gigi Becali are principalul merit in renasterea Stelei. Si, ca un vechi pasionat de fotbal, chiar si dinamovist la origini, nu pot decat sa-l apreciez pentru asta.

Mario  •  18 octombrie 2006, 21:58

victor, incerc sa inteleg cu-i raspunzi, si nu reusesc:)

Si eu am fost dinamovist, in adolescenta. Asa am inteles ce inseamna golaneala in fotbal, scuzati expresia. Dar dinamo din anii ’80 merita sa scrii un articol.

Am mai scris si pe blogul lui alin buzarin, un harnic aparator al romaniei de pericolul becali.

Gigi este in primul rand un element de presiune asupra politicienilor – asadar, atacati-l inainte de alegeri si puneti presiune pe politicieni sa faca mai mult decat gigi.

Dar victor, cateodata ziaristii sunt ca ram-ul unui calculator. Informatia noua se scrie peste cea veche. Ati uitat cate nereusite internationale la nivel de club? de cate ori deplangeam lipsa de experienta internationala, vanzarile tinerolor talente, etc. Acum toata lumea asteapta ca steaua sa mearga super in CL, fara nici o amanare de meci in campionat, fara experienta, etc. Dinamo primeste credit pt CL, desi actuala echipa nu a intalnit nici o echipa europeana de prestigiu. Ce mai?

Victor Ciutacu  •  18 octombrie 2006, 22:02

Tie-ti raspundeam, Mario, la povestea cu postatul articolului pe site-ul gsp.
Lamuririle ulterioare erau raspunsul meu la intrebarile care probabil urmau sa curga: „Ce l-a apucat pe Ciutacu sa emita pareri despre fotbal/Steaua/Becali”

Mario  •  18 octombrie 2006, 22:25

nu te impacienta de lipsa reactiilor, articolul tau nu a fost postat pe gsp, ci numai pe blogsport

asa e uneori blogul lui catalin, cateodata curg, alteori 2-3 postari

Oricum, venind din afara presei sportivei, articolul tau e bun. Dar nu crezi ca e prea multa invidie si rautate in societate, care se reflecta si in fotbal? Aud ca Borcea a plecat din tara din cauza meciului stelei. Cum tin cei de la dinamo un tip atat de antipatic? Poate ca o fi bun la obtinut NUP-uri. Chiar, cum ti se pare o tara europeana in care politistii au echipa de fotbal campioana?

Clubul Tricolorilor  •  18 octombrie 2006, 22:36

Cum am trait Steaua – Real Madrid….in USA .

Ne dam telefoane. Ne trimitem emailuri. Care prinzi bai ESPN Deportes? In sfarsit gasim pe cineva care-l prinde. Bai, vrei nu vrei, venim la tine! Acuma, hai sa ne invoim de la serviciu.

Care mai de care inventeaza motive. La mine nu tine, asa ca-mi iau o jumatate de zi de concediu.

Ne prezentam la locul cu pricina. Vreo zece nebuni dupa fotbal. Bere, vin, pizza, dupa bunul obicei al pamantului.

Incepe meciul. Comenteaza Mario Kempes. Nu-l aude nimeni, fiind acoperit de comentariile noastre.

– Mama, ce tare i-au luat pe Real, fii atent au inceput exact ca pe vremuri, cu lansare catre Lacatus, mai tineti minte??? !!!

– Haide bai, lasa vrajala, de cand s-a transformat Balanelu in Lacatus, ai ?

– Ce zici coane, o comite astazi Carlos?

– Normal, ca doar n-o comite-o maine!

– Aoleeeeeooo, ce tun are Roberto Carlos frateeeeee, era s-o bage-n ate!

– Gura bai dinamovistule!

– Fii atent, la corneru’ asta-i gol!

– Huo cobe de dinamovist ce esti!

– Gol bre, ce ti-am zis?

– Bai asta, tu n-ai treaba p-acasa? Caine ce esti! Huo!

– Bai, ce naspa s-a asezat apararea la gol…..si nici Carlos n-a iesit!

– Doctore, iti suna pageruuuu!

– Si ce daca, mai sunt si alti doctori prin spitalu’ ala! Stai sa-l inchid!

– Mama, ce sut a tras Dicaaaa!

– Nasol, io zic ca astia au norma de doua goluri pe repriza, pariem?

– Fii atent la faza asta, iar ne da gol!

– Baaaai dinamovistule , gura …..aoleoooooo. Legati-l p-asta la gura bre, ca-i cobe.

– Haide dom’le, ca se vedea si din avion ca o sa fie gol.

– Carlos ala e plusist bai nene, iar a respins in fata!

– Ehhh, e diferenta mare de valoare fratilor.

– Suntem in grafic, hai cu egalarea!

– Cine-i bai boul ala cu plete?

– Saban, l-a luat Steaua din Israel. L-au pacalit evreii pe Gigel….

Pauza, tigari, tuica de Bihor, explicatii, pronosticuri.

– Hai c-a inceput!

– Tineti-l p-ala de gura, sa nu mai cobeasca!

– Lasa-l bai in pace, ca dam si noi gol repriza asta.

– Ne mai dau astia doua.

– Suntem in grafiiiiiiiiic!

– Na ca a cazut graficu’ ! N-a invatat Saban ala cum sa-l citeasca si l-a lasat pe Robinho sa-l scrie dupa cum vrea el.

– Parca a fost autogol……N-a lovit-o Goian cu umaru’ ?

– Ba da!

– Carlos era pe ea!

– Suntem in grafic!

– Lasa ca dam si noi gol imediat !

– Gooooooooool! Ati vazut bai ce l-a facut Badea pe Canavarro? O sa le povesteasca nepotilor!

– Care-ai zis bai ca dam gol?

– Io!

– Bun! Tu, mai zi ! Tu, dinamovistu’ , mucles! Cobe!

– Stati bai ca nu si-au facut aia norma inca……

– Poa’ sa bage Olaroiu inca o echipa pe teren, tot degeaba…

– Intra Beckham si Ronaldo?

– Intra, ca asa zice contractu’ de publicitate…Cu astia in teren poate-i batem.

– Hai ba ca Ronaldo ala are burta mai mare ca mine…

– Cica nu mai vede mingea din cauza burtii si d-aia nu poate sa mai dribleze!

– Stai ca-l bag ape Diarra, uite ca-si intareste Capello mijlocul…Ii e frica, va spun io!

– Hahahahahahahahah ! ( in cor ).

– Hai ba, ca astia asteapta deja schimbul de tricouri. Uite la Petre Marin cum il pandeste pe Roberto Carlos, sa-i ia tricou’ …

– Neah, io zic ca-i invers, Roberto Carlos o sa-i ceara lu’ Marin tricou’ …

– Diarra ii cere tricou lu’ Banelu’ !

– Gura, ca suntem in graphic ! Ii batem cu 4-3 ca asa a zis Becali!

– Ia uite bai la Carlos ala ce a comis-o din nou! I-a pus-o Van Nistelroy de popa!

– Van Nistelroy, sa ne-apuce de un ***!

– Si daca afara ploua, sa ne-apuce de-amandoua!

– Pai ploua! Sa te-apuce pa tine!

– Ne mai da?

– Da! Inca unu’ !

– Baaaai, gura, ce-ai innebunit?

– Noi mai dam?

– Poate numa’ pa Radoi!

– Chiar bai, e serioasa chestia aia?

– Io cred ca le-am vandut meciul astora. Sase puncte de la Steaua si Radoi la pachet, contra 20 de bulioane de cocari ioropenesti! Si 1 milion lu finu’, ca sa faca si el un ban.

– Corect! Hahahahahahah ! ( in cor ).

– Mai da o bere!

– E diferenta de valoare bai, nu vezi?

– Suntem in grafiiiiiiiiic!

– Hai ca s-a scos Carlos, iute ce a aparat-o p-asta a lui Ronaldo….

– Mamaaaa, ce stadion misto avem…

– Da bai, aveti! E misto, are lana pe jos in loc de iarba……

– Hai ca s-a terminat!

– N-are nimic , suntem in grafiiiiiiic!

– Parca-l vad pe Gigi cum zice ca n-are nimica, ii batem la Madrid……

– Lasa ca-i batem pe dinamovisti in UEFA….

Gata. Mai da o bere. Merge si-o tuica. Ne vedem maine la o miuta?

Mircea Visan
Clubul Tricolorilor
http://www.clubul-tricolorilor.com

Mario  •  18 octombrie 2006, 22:38

Mircea, tu scrii romane? S-au ai vrut doar sa dezamortesti putin atmosfera?

Clubul Tricolorilor  •  18 octombrie 2006, 22:48

Mario, in situatia asta, cred ca dezmortirea atmosferei se impune.
Toata lumea incearca sa gaseasca motive, cauze, vinovati. Cenusa-n cap cat cuprinde, plus vrajala de popa de tara…
Asa ca m-am gandit sa va relatez meciul asa cum l-am trait aici in USA, dinamovisti, stelisti, rapidisti, etc., impreuna.
Un fel de peluza indepartata.

PS: Chiar asa a fost, sa stii…Iar miuta o jucam azi, peste exact doua ore.

Mircea Visan
Clubul Tricolorilor
http://www.clubul-tricolorilor.com

Vasile Alexandrescu  •  19 octombrie 2006, 0:09

Domnule Ciutacu in multe tari ale lumi multi oameni incheie afaceri in „crasma”.Oameni politici,oameni de afaceri,oameni de cultura se intalnesc discuta si uneori mai incheie afaceri.Faptul ca Gigi Becali face din asta un circ e problema lui si a celor care ii dau atata atentie.Iar faptul ca insusi presedintele Calderon se preteaza a face pe „ursul”demonstreaza ca atunci cand este vorba de bani si de un castig totul este permis.Mai putin atunci cand se depasesc limitele legi,ale moralei si ale bunului simt.Peste tot in lume acele persoane care depasesc aceste limite platesc.Fiind dinamovist de ce nu-l intrebati pe Netoiu unde isi incheie unele transferuri sau pe domnul Ioan Becali ce mai asorteaza la carne si vin atunci cand incheie anumite afaceri?Sa fie vorba de „folcloristele”domnului Gheorghe Stefan?Cu respect,toate cele bune

Vasile Alexandrescu  •  19 octombrie 2006, 0:26

Iar in cea ce priveste bani lui Gigi Becali e treaba lui ce face cu ei,daca incalca vreo lege sa plateasca pentru asta.Sunt fraieri jurnalisti care il urmaresc si merg dupa el.Dar au si ei de castigat de pe urma lui.Nici jucatori si nici suporteri Stelei l-au urcat in sondaje pe Gigi Becali ci media romaneasca dornica mai mult de stiri gen barfe.Pe un nebun daca nu-l bagi in seama sta linistit,daca ii dai un deget nu mai scapi de el.Promovati mai bine adevaratele valori ale Romaniei daca vreti cu adevarat sa lasati ceva in urma.Dar atunci riscati sa nu mai faceti vanzarile de acum pentru o perioada,dar poate veti castiga niste cititori mai dezvoltati din punct de vedere cultural.Media romaneasca greseste atunci cand ofera stiri cu Gigi Becali si iesirile sale de factura grobiana sau stiri gen Irinel Columbeanu si fetita lui.Oare ce or fi inteles fetele de 14-15 ani?Vedeti ca vina este si la colegi dumneavoastra.Media in toate formele sale are datoria de a fi si o forma de cultura si cunoscand puterea presei scrise si audio-vizuale de a conduce opinia publica pe calea corecta si morala.

Domino  •  19 octombrie 2006, 1:37

Intr-o zi, un sofer RATB, pentru ca am vrut sa urc in autobuz prin usa din fata a autobuzului, a strigat la mine:
„BA, BOULE, PE AICI DOAR SE COBOARA, NU SE URCA!”.

Si cu toate astea, pe site-ul meu ori de cate ori ma prezint lumii, nu simt nevoia sa-mi completez descrierea de sine cu aceste vorbe.

Tolontan asta face: el se da mare ca l-a facut caricatura de om Dragomir, asta e tot ce a retinut din discursul celorlalti despre el…

Noapte buna.

Adis  •  19 octombrie 2006, 2:35

Victoras, mai sa fie, ia du-te mata prin Spania si umple-i p’aia de civilitate, ca esti prea plin, dinamovistule la origini ce esti.

Mai sa fie, iete-ai dracu… cat de civilizati suntem noi, astia, mioriticii, ma cum dracului se face ca numai pa Gigi il gasim ca punct de reper, si fii atent, ca nici trendy nu esti. Dar dai lectii, si dai la lectii ca nu te multumesti sa ni le dai noua, rumanasilor, le dai si spanioloilor, pa gemul lui calderon daca nu-i asa.

Pa el, pa el, pa el pa mama lui! Pa cioban ca are oi mai multe si mai cornute. Da noi stim sa scriem la jurnal, suntem, carevasazica, civilizati, netrendy (sic!). Du-te ba cu pluta… dinamovistule la origini.

Armata Ultra  •  19 octombrie 2006, 7:48

http://www.varadinum.com/2006/10/17/steaua-campioana-europei.html

Sorin Banu  •  19 octombrie 2006, 8:14

Eu nu sunt nici de D nici de S. Dar un minim de decenta as solicita de la stelisti, macar o saptamana. Cum a zis madama aia in Parlament: Ciocu’ mic!

Jack Red  •  19 octombrie 2006, 8:27

Astia cu Steaua, vai de steaua lor, ar trebui sa se bage in pesteri vreo 50 de ani. Apropo , unde e tembelul ala de MM Stoika sa ne „binedispuna” cu poantele lui de kakat!

Arhiduke  •  19 octombrie 2006, 8:50

Am aflat ca suntem in aceasta situatie….

Victor Ciutacu  •  19 octombrie 2006, 12:38

@Adis, n-am facut nici un secret din faptul ca sunt dinamovist (nepracticant, insa, ca la ortodoxie). Asta nu-mi da dreptul sa scriu despre Steaua si Becali? Din cate constat, Becali si Calderon n-au incheiat nici o afacere, ci doar s-au dat in stamba.
@Mario, vin mult mai de-aproape de lumea sportiva decat iti poti inchipui. Si nu, n-am dorit ca acest articol sa apara pe site-ul gsp, e deja pe site-ul jn), ci fix pe blog-ul lui Catalin.
@Vasile, JN e unul dintre ziarele care vand mult (pentru piata romaneasca). Si o face, in general, fara Gigi Becali. Deci se poate.

Cristi Gelea  •  19 octombrie 2006, 15:34

CE OBRAZNICI MAI SUNTEM…NOI NICI NU SPERAM CA GALACTICII SA CALCE VREODATA PRIN ROMANIA SI ACUM CAND AU VENIT…VREM SA-I SI SNOPIM IN BATAIE…(DACA VINE BRAZILIA PROBABIL CA AVEM PRETENTIA NESIMTITA DE A O DESFIINTA CU 3-0)
DAR ASTIA SUNTEM…UITAM DE UNDE AM PLECAT SI CINE AM FOST…E VINA LUI CARLOS, BADEA, DICA SAU MARIN CA AU VRUT EI NEAPARAT SA JUCAM IN LIGA–FRAIERI..
NU PUTEAM NOI SA JUCAM CU BOLESLAV SAU CU HAIFA LA ASTFEL DE MECIURI CARLOS AR FI FOST EROU…DICA GOLGHETER…STEAUA FARA GOL PRIMIT, SEMIFINALE IAR?…ASA ECHIPE CA LYON SAU REAL NU IARTA DIN 5 OCAZII ITI DAU 4 GOLURI SI…TE FAC SA ARATI IN FATA LUMIII CA UN CARAGHIOS, UN GANDAC NEPUTIINCIOS!!!
IATA CA NU E ASA DE DIFICIL DE INTRAT IN GRUPELE LIGII…DAR E MAI GREU SA IESI CU FRUNTEA SUS, CU DEMNITATE….
NOI SUNTEM ROMANI—NOI SUNTEM OBRAZNICI, CEREM SI VREM INTOTDEAUNA MAI MULT DECAT PUTEM.

Augustin  •  19 octombrie 2006, 16:42

nu stiu despre voi, dar eu unul m-am simtit umilit cand am vazut ca dupa ce stelistii au jucat fara nerv si au intrat ca niste domnisoare la adversar apoi se duceau cu bale in coltul gurii dupa autografe… cu asa atitudine mai bine stam acasa!

Agamitza  •  19 octombrie 2006, 17:16

Baiatu’ cu cine te certi in artiolul asta? Te-am mai vazut pe la teveuri dar inafara de un misto ieftin n-am retinut nimic de la matale.
Comenteaz-o pe asta cu telefonul „alo zanfan” ca e de nivelul tau, n-o sa te-njure nimeni si te si scoti in fata sefilor.

Agamitza  •  19 octombrie 2006, 17:31

Ciutacule i-auzi una: cu 20 de ani in urma l-am intrebat pe un amic de ce e stelist. El mi-a raspuns ca uitindu-se in jur si vazind ca toti timpitii erau dinamovisti a hotarit sa tina cu Steaua.

Victor Ciutacu  •  19 octombrie 2006, 17:36

@Agamitza, faptul ca nu retii nimic si nu pricepi din ce scriu si ce vorbesc imi confirma inca o data faptul ca, in general, publicul meu e format din oameni inteligenti si cu bun-simt. Iti multumesc pentru efortul de a ma monitoriza, da’ nu cred ca mai are rost, fiindca sunt un individ prea complicat pentru tine.

Agamitza  •  19 octombrie 2006, 18:04

Hai c-ai scris-o. Daca eram bolnav de inima muream de ris. Voi retine ceva cind vei spune ceva. Eu pricep ca nu spui nimic dom’le. Pricepi?

stefan  •  19 octombrie 2006, 19:03

SCOATETI NABII RECLAMA AIA CU BERGENBIER CA NE TAMPESTE CU SUNETUL ALA DE FORMULA 1!!!!!!!!!!

Chiar nu se simte nimeni?!

Dumi-BV  •  19 octombrie 2006, 19:30

Foarte interesant articol,te face sa te gandesti un pic la ce se intampla in tara asta.De fapt chestia cu gemul te face sa te gandesti la doua lucruri: Ce se intampla in tara asta si ce se intampla in capul lui Calderon
Domnilor Ciutacu si Tolontan cum comentati reactia lui gigi de dupa meci? L-ati vazut vreodata asa demn? Eu nu
Si pt toti cei care faceti misto de Borcea 2 lucruri
1 a avut treaba in Rep.Dominicana
2 daca nu era Borcea la Dinamo, Ze Kalanga era acum la Monaco

1 stelist  •  19 octombrie 2006, 21:01

nu inteleg de ce se face atat scandal ca a cerut vali badea tricoul lui ronaldo si l-a asteptat pe la vestiar sa i-l dea .
tineti minte cand a jucat chelsea cu barca acum 2 sau 3 ani ? drogba s-a dus la vestiare si l-a asteptat pe Ronaldinho 30 de min ca sa ii ceara tricoul ( pe care ronaldinho i l-a dat ) .

sebi-cleveland  •  19 octombrie 2006, 22:00

mare jucator kalanga asta… e belea

Sancez  •  19 octombrie 2006, 23:09

Sancez, deruleaza pe repede vreo 8-9 ani. Remember? 🙂

Dumi-BV  •  20 octombrie 2006, 11:14

Mult mai mare decat Dica