MM şi „Ţop”

Ca să nu fie întrebat cum de jucătorii transferaţi de el din străinătate sînt cei mai slabi fotbalişti ai Stelei, Mihai Stoica lansează o diversiune. Cineva complotează împreună cu FRF ca să ia locul echipei sale în Champions League. Cu ochii pe clasament, „cineva” ar putea fi Oţelul, CFR Cluj, Rapid, Poli Iaşi sau Poli Timişoara. Vă vine să credeţi? Evident că nu, însă asta nu contează prea mult.

vineri, 20 octombrie 2006, 7:37

Ca să nu fie întrebat cum de jucătorii transferaţi de el din străinătate sînt cei mai slabi fotbalişti ai Stelei, Mihai Stoica lansează o diversiune. Cineva complotează împreună cu FRF ca să ia locul echipei sale în Champions League. Cu ochii pe clasament, „cineva” ar putea fi Oţelul, CFR Cluj, Rapid, Poli Iaşi sau Poli Timişoara. Vă vine să credeţi? Evident că nu, însă asta nu contează prea mult.

Contează doar că MM ştie să iasă din împresurările publice. Chiar cu preţul, schimbăm subiectul, de a leza o fostă glorie a clubului, precum Ion Voinescu. Cînd a spus „Nu mă interesează părerea unui om de 70 de ani”, MM a rescris nu doar înţelepciunea populară, ci şi realiatea lumii în care trăim – 7 din 10 şefi de marii companii au peste 60 de ani. Cînd Mihai Stoica va îmbătrîni, cel care o să-i ia locul ar face o mare eroare dacă nu l-ar consulta din cînd în cînd.

E adevărat că unele dintre fostele glorii ale fotbalului nostru cerşesc pe lîngă cluburi o rentă a propriei celebrităţi. E adevărat că îi roade că nu sînt băgaţi în seamă şi că şi-ar dori poziţii virtuale din care să încaseze sume concrete.

Dar „Ţop” Voinescu nu face parte dintre aceştia. E un tip care-şi duce demn vîrsta şi spune ceea ce crede. Dacă îi urmăreşti declaraţiile, vei vedea puncte fixe de vedere, poate înverşunări, dar niciodată caraghioslîcuri. Sau te pomeneşti că, în spatele sobrietăţii, se ascunde un spion, parte a aceluiaşi complot gălţeano-clujeano-timişorean?


Comentarii (130)Adaugă comentariu

mircea – gl  •  21 octombrie 2006, 14:12

salut din toti de aici doar dirk kuyt are dreptate iar despre MM GRESIM NOI CA VORBIM.

mircea – gl  •  21 octombrie 2006, 14:14

d-le tolontan sunteti un jurnalist cum nu prea gasesti nici in occident . Asa ca tineti-o tot asa . Lasati ” ultrasii ” care va injura in pace ca ei cred ca bacovia a jucat la steaua, asa au citit ei pe net.

mircea – gl  •  21 octombrie 2006, 14:16

in loc sa vorbim de MM putem vorbi de pensionarii care au pensia de 2 mil pe luna ca stiu mai mult fotbal decat MM. si in plus aceia sunt oameni

mircea – gl  •  21 octombrie 2006, 14:19

MM si iancu sunt niste sarlatani interlopi dar iancu are dreptate.si oricum dintre toti cei care au scris aici sunt cel putin 2-3 care stiu mai mult fotbal ca cei doi , dar nu au tupeu lor mafiot cu care se mandresc

apolodor – suporter stelist  •  21 octombrie 2006, 14:32

D-le Tolontan, abia acum am citit toate mesajele postate pe blog-ul dvs. si mi-am amintit de o replica a lui N titulescu (ala autentic, nu asta contemporan) care, intrebat ce trebuie sa faci pt a deveni politician, a raspuns: ” cine-si doreste sa fie politician, trebuie sa inghita o broasca raioasa in fiecare dimineata pe stomacul gol”.
Abia acum inteleg ce simtiti cand cititi mesajele astea.

Dan 72  •  21 octombrie 2006, 14:39

”caineee”:Nu te-am inteles ce ai vrut sa spui despre bun simt?Ti-a fost greu?Nu cred.Mai insista.Vor veni zile si mai frumoase.

chupac  •  21 octombrie 2006, 15:01

mm a gresit cu carlos,dar atunci era unu dintre cei mai buni portari din portugalia,si presa la laudat,saban si thereau cred ca nu sau acomodat,si mm dupa parerea mea a ajutat enorm steaua ENORM,iacob gratis,dica si nicolita impreuna 600 mii,ce mai vreti,la adus si pe goian,are gura cam mare,dar in ziua de azi asa trebuie sa fii,mai nesimtit ca te mananca altii de vii

Dan 72  •  21 octombrie 2006, 15:16

Multi din cei ce scriu aici habar nu au despre ce vorbesc.Sunt elevi novici care pot astfel sa-si exprime ura fata de o echipa sau fata de vreo persoana anume.Cati dintre ei au realizat ceva in viata,insa?Nici unul,caci altfel nu ar vorbi,stiut fiind faptul ca nimic nu ti-se implineste pana nu si pierzi cate ceva.In patru ani cei de la Steaua au prims ca fac o echipa ce va ajunge in C.L!! Au reusit! Sunt pe deplin impliniti.Acum urmeaza etapa a 2-a…intarirea acestei echipe cu jucatori ce o vor ajuta sa supravietuiasca mai mult in aceasta competitie,apoi…etapa a 3-a,de ce nu,formarea unei echipe de temut care sa poata spera din ce in ce mai mult.Toate se fac insa cu rabdare si sacrificii.Asa-i in viata.Asa ca…burta pe catre copilasi!! Asta-i sacrificiul vostru.Treceti pe rand clasele la scoala si apoi…urmeaza noi si noi hop-uri.Ia sa vedem …voi reusiti??

un dinamovist…47 ani  •  21 octombrie 2006, 17:06

mai fratilor, nu stiu altii cum sunt, dar Ion Voinescu este, probabil, cel mai mare portar al Romaniei…intamplator lucrez la o institutie care foloseste fotografii din sport…daca cei de la GSP doresc, o pot pune pe net…cat despre MMStoica…inca nu s-a terminat tranzitia in Romania

un dinamovist…47 ani  •  21 octombrie 2006, 17:08

stiti cum e…cand vine potopul, la suprafata ies gunoaiele…dupa aia lucrurile adevarate se aseaza…deci, putina rabdare

un dinamovist…47 ani  •  21 octombrie 2006, 17:11

si inca ceva….imi vin pe rand lucrurile astea…il cunosc personal pe dl Voinescu…l-am cunoscut personal si pe C. Dinu…vreau sa spun ca i-am cunoscut oficial…Voinescu e un DOMN

un dinamovist…47 ani  •  21 octombrie 2006, 17:12

dar, LONG LIVE DINAMO!

popica  •  21 octombrie 2006, 18:44

dinamo o echipa de cacanari!!!! o echipa de analfabeti..atunci cand dau un interviu nici nu stiu sa se exprime. dinamo e echipa oamenilor fara cultura!!

AnderkoBogdan  •  21 octombrie 2006, 19:09

Vad ca ne-am certat toata ziua pe aici. Dar o lamurire de la Catalin Tolontan asupra editorialului tot nu am primit. Salut.

@ becali sluga de oier, chiar mi-e mila de tine. Si iti doresc tot norocul in viata. O sa ai nevoie.

Dumi-BV  •  21 octombrie 2006, 19:31

Ba da v-ati pus toti cu tunurile pe Carlos,daca ati avea putin bun-simt ati vedea ca vinovat la toate golurile a fost Goian Va legati de mitica si ganditi ca el hai sa dam in straini nu in romanii nostri mentalitate comunista ca a infectului de militian Meme e un nesmitit dar fara jucatorii adusi de el acum steaua era mult mai slaba,utati-va ce idei are jiji si intelegeti ca e nevoie de meme s-a luat de Voinescu pt asta merita pumni in gura,de acord Voinescu e o legenda dar toti cei care va legati de Carlos si il aparati pe Goian sunteti varza

Dumi-BV  •  21 octombrie 2006, 19:39

Domnule Tolontan astept un articol de la dumneavoastra despre Dinamo ca vad ca tot despre oieri vorbiti da mai lasti-i in pace sa rumege in pace si acordati atentie si la primul loc acolo unde se afla o echipa de fotbal adevarata

diorin  •  21 octombrie 2006, 19:42

Cînd a spus “Nu mă interesează părerea unui om de 70 de ani”, MM a rescris nu doar înţelepciunea populară, ci ne-a aratat mentalitatea unui om , cel mai apropiat ,de un pretendent la a fi presedintele si izbavitorul ROMANIEI.Oare o sa impuste toti batrani ,daca vor ajunge sa conduca Romania????

thehoper  •  21 octombrie 2006, 19:46

inca nu ai obosit, cataline?!
mai poti da in steaua?
cat timp?
cat timp „trebuie”?
cat timp iti poti bate joc de niste suporteri adevarati si cei mai numerosi?
de unde naiba ai atata ura in tine?
m-as mira sa ai familie pt. ca ti-ar fi foarte greu sa te intorci seara, dupa ce ai scris vreun nou articol „bengos” la adresa stelei si sa te asezi linistit, cu mina omului impacat de munca pe care a facut-o in ziua respectiva.
rog sa ne spui ce echipa si conducatori ai vreunei echipe din campionatul nostru ti-a mai trezit atata „interes” becisnic.

thehoper  •  21 octombrie 2006, 19:48

catre Dumi-BV:
ma bucur ca si tu „simti” tendintele acestui „jurnalist” onest, sincer, cinstit si impartial.

mihai11  •  21 octombrie 2006, 20:09

La Bayer München conduc clubul Beckenbauer, Rummenigge, Höness, adica fosti jucatori ai clubului si campioni mondiali iar antrenor este un vicecampion mondial Magath. La Steaua gasim indivizi cu o viata paralela fata de fotbal: Becali, Stoica, Argaseala iar antrenor este necunoscultul si netalentatul Olaroiu. Incompetanta nu poate fi acoperita de noroc iar inventiile de moment nu pot tine loc de stiinta asa ca rezultatele acestor combinatii anormale vor incepe sa se faca vizibile prin rezultatele echipei care astazi cu greu face fata pina si formatiilor situate in partea de joc a clasamentului Ligii 1. In aceste conditii infringerile rusinoase in fata echipelor profesioniste sint cit se poate de normale. De comportamentul slugarnic fata de starini nu mai are rost sa amintesc nimic pentru ca si rezultatele acestuia se vad cit se poate de clar in situatia de astazi a Romaniei. Despre problema bugetara care este scoasa in fata pentru a se explica infringerile rusinoase nu se poate spune decit ca Nadia, Nastase, Hagi si sute de alti sportivi talentati care i-am avut nu au fost produsul banilor ci ai competentei, muncii si perseverentei.

www.flower-shop.ro  •  21 octombrie 2006, 22:12

Flori de gradina, buchete, aranjamente speciale, flori, flori si iarasi flori. http://www.flower-shop.ro/ comenzi online! Livrare GRATUITA la domiciliu clientului. Program comenzi 06:00 – 24:00.

Ion  •  22 octombrie 2006, 3:14

Am mai scris opinia mea,o repet acum din nou, OLAROIU nu are ce cauta la Steaua—– MM Stoica acest Neica NIMENI ajuns din greseala la un club ca STEAUA ,la fel Carlos. Romania are portari mai buni decit Carlos numai ca Steaua trebuie neaparat sa gaseasca un profesionist pentru descoperire de talente.Parerile si mai ales opiniile lui MM Stoica vis-a-vis de fostele glorii ale clubului Steaua sunt total nejustificate si mai ales nu au acoperire. D-le Becali faceti-va mila de acesti inimosi suporteri si curatati acest club de impostori.

sorin  •  22 octombrie 2006, 8:22

pentru un dinamovist…47 ani
Ion Voinescu este, probabil, cel mai mare portar al Romaniei la laba piciorului sau la nas
Hai ba ne lasi cu chesti dastea si-l mai asociezi si pe dalmatianu de dinu cu Voinescu te pomenesti ca asta, dinu, e cel mai mare fotbalist dupa mintea ta

Armata Ultra  •  22 octombrie 2006, 10:41

http://www.varadinum.com/2006/10/17/steaua-campioana-europei.html

Claudiu TM  •  22 octombrie 2006, 11:20

Domnule Tolontan,va rg sa il ignorati pe acest om numit Stoica,care nu are demnitate si care strica atat imaginea STELEI de azi,cat si cea de ieri.
Steaua pierde fani pe barba acestui Stoica,care dupa ce a vazut ca portarul Carlos se face de ras incepe sa creeze diversiuni.
Nu mai scrieti domne de el,va pierdeti timpul.sincer .

Dumi-BV  •  22 octombrie 2006, 13:04

Grupul comentarilor tv din Romania stelisti si frustrati pe rezulatetele lui Dinamo saluta decizia gsp de a nu publica nici un articol despre Dinamo

Dumi-BV  •  22 octombrie 2006, 13:06

Frustrarea ziaristilor de a o vedea pe Dinamo castigand nu se paote cumpara.Pt toate celelalte articole despre steaua de pe blog exista banii lui gigi

Dumi-BV  •  22 octombrie 2006, 17:10

Incredibil ce au furat arbitri pe steaua e consipartie otelul s-a inspirat de la madrid la golu 2 s-au unit Calderon cu Stan sa distruga steaua
ori cu carlos ori cu cernea tot aia e
12 puncte mai ca-ti dau lacrimile de fericire 😉
Rapid unde e? cad in b? 😉

Lupu D  •  22 octombrie 2006, 17:33

Amice….ai scos capul din pamant si scrii replici la propriile replici?

Trecand peste nimicuri….cred ca la Steaua e nevoie de un psiholog bun fiindca daca la Real nu se intampla sa se piarda doua meciuri consecutive decat f rar, la Steaua daca au o victorie frumoasa cum e cu Kievul, pierd in campionat…daca i-au bataie (chiar si de la cele mai bune 2 echipe din lume)…pierd in campionat…Cineva profesionist trebuie sa vorbeasca cu ei si nu numai Oli care decat sa tipe in vestiar mai bine are grija cu Ovidiu Petre…sa-i faca ceva sa-i vedem forma aia buna care intarzie sa apara..ca sa nu mai zic de Stancu..!

Dumi-BV  •  23 octombrie 2006, 11:59

🙂 🙂 ce ofticat esti