Becali, Dică, Becali

Cînd Bodu şi-a amintit că a făcut şcoala elementară împreună cu soţia lui Gigi Becali, finanţatorul Stelei a provocat un circ, acuzînd presa că-i aduce familia în discuţie. Duminică seara, la „Realitatea Sportivă”, el a amestecat nonşalant fotbalul cu familiile, evident că vorbim de familiile altora. A pretins că Dragomir i-ar fi spus că soţia lui Lupescu şi cea a lui Prunea conduc FRF. Iată că fotbalul nostru nu aduce femei în tribune, dar le bagă cu forţa în dezbaterile televizate. Şi cine putea face asta decît creştinul de serviciu al naţiei, Gigi Becali?! Post scriptum: Dragomir a negat. Dacă asta mai conta.

luni, 23 octombrie 2006, 4:53

Cînd Bodu şi-a amintit că a făcut şcoala elementară împreună cu soţia lui Gigi Becali, finanţatorul Stelei a provocat un circ, acuzînd presa că-i aduce familia în discuţie. Duminică seara, la „Realitatea Sportivă”, el a amestecat nonşalant fotbalul cu familiile, evident că vorbim de familiile altora. A pretins că Dragomir i-ar fi spus că soţia lui Lupescu şi cea a lui Prunea conduc FRF. Iată că fotbalul nostru nu aduce femei în tribune, dar le bagă cu forţa în dezbaterile televizate. Şi cine putea face asta decît creştinul de serviciu al naţiei, Gigi Becali?! Post scriptum: Dragomir a negat. Dacă asta mai conta.

Galeria Stelei l-a înjurat pe Dică după meciul de la Galaţi pentru că atacantul a ratat, într-adevăr, mai multe ocazii decît reuşesc alte echipe să adune într-un tur întreg. Nervos, jucătorul a întrebat de ce e acuzat şi fanii s-au indignat.

E, în această reacţie a lor, ceva bizar: adică ei au voie să fie furioşi, dar fotbaliştii, nu. Nu l-am auzit niciodată pe Dică să acuze la rece tratamentul fanilor, ci doar atunci cînd el era, la rîndu-i, exasperat.

Cazul Dică aduce în discuţie dubla măsură de care dau dovadă uneori suporterii. Nervii fotbaliştilor nu sînt protejaţi, iar cei ai suporterilor, expuşi. Suferinţa, oftica, amarul sînt repartizate democratic în fotbal. Dacă blestemi la nervi, poţi fi întrebat, poate nu atît de politicos pe cît s-ar cuveni, de ce o faci. Măcar atît. Faptul că fotbalul e jucat pentru suporteri nu înseamnă că ei au întotdeauna dreptate.

Ioan Becali a suferit o multiplă intervenţie chirurgicală în Germania. Inima era în dificultate. De regulă, acceptăm stresul la antrenori, la jucători, la preşedinţi. Dar consumul impresarului? Fugi d-aci! Uite că necazul prin care Becali a trecut ne obligă să revizuim harta seismică a fotbalului. Fiecare transfer, fiecare negociere, toate se aştern tăcute undeva. Impresarii buni sînt cei mai înjuraţi cardiaci ai fotbalului. Spre deosebire de cei modeşti, pe care nu-i doare nimic.


Comentarii (282)Adaugă comentariu

CIPri  •  24 octombrie 2006, 14:57

Din cauza lu’ Jiji ca l-a dispretuit pe Carlos public,ne vom face de ras in toata Europa…ne vor face tigani neciopliti,etc

CIPri  •  24 octombrie 2006, 14:57

Din cauza lu’ Jiji ca l-a dispretuit pe Carlos public,ne vom face de ras in toata Europa…ne vor face tigani neciopliti,etc

CIPri  •  24 octombrie 2006, 14:57

Din cauza lu’ Jiji ca l-a dispretuit pe Carlos public,ne vom face de ras in toata Europa…ne vor face tigani neciopliti,etc

Totti  •  24 octombrie 2006, 15:02

@CIPri
Sa sti ca pana acum eram vazuti foarte bine, iar din cauza lui jiji nu vom mai intra in UE.

eu_oradean  •  24 octombrie 2006, 15:05

e cam xenofob si rasist……….el crede ca e nationalist…..s-ar putea frana putin.

apolodor -suporter stelist  •  24 octombrie 2006, 15:06

pt Totti: nu-mi plac barfele, dar pe „gaozar” il cunosc suficient de bine, pt ca mi-e vecin de cartier. La victoriile lui Dinamo (rare si intamplatoare, cei drept) asupra Stelei, iese pe balcon si striga cat il tin plamanii:”…ue Steaua” si „sa moara toti stelistii!”. Can apare in emisiuni tv e foooaaarte decent.

pt cei care dezbat influenta regimului politic de dinainte de ’89 asupra fotbalului: sa stiti ca „diavolul” (Steaua) n-a fost atat de negru si nici „ingerul”(Lucescu) atat de alb pe cat le place unora sa spuna.

Totti  •  24 octombrie 2006, 15:09

@apolodor -suporter stelist
Vorbesti despre Zara? Nu-l vedeam asa razboinic pe ghebosul ala mic.

arhiduke  •  24 octombrie 2006, 15:10

Voi in loc sa aveti o parere despre ce scrie omul in blog, transformati totul in mirc. Nu e pacat?

apolodor -suporter stelist  •  24 octombrie 2006, 15:11

mi-e vecin si-l stiu prea bine. dar nu mai vreau sa barfesc.

apolodor -suporter stelist  •  24 octombrie 2006, 15:12

ai dreptate arhiduke. tocmai d-aia eu am sa renunt.

alex50i  •  24 octombrie 2006, 15:58

LASA RAPIDUL IN PACE JIDANULE !!!!!

alex50i  •  24 octombrie 2006, 15:59

TOLONTANE LASA RAPIDUL IN PACE ,MERCENARULE !!!!

Dumi-BV  •  24 octombrie 2006, 16:16

Cu Carlos presa si cu Dragomir s-au comportat jalnic.Adica,toate echipele din sud estul Europei au lua bataie in etapa asta de liga la 3 goluri diferenta de la echipele din vest(mai putin TSKA Moscova) iar ziaristii nostri, care din pacate gandesc la fel ca dragomir, i-au crucificat pe tot ijucatorii Stelei, dar mai ales pe cei doi straini
Fara suparare dar Carlos a gresit doar la golul 4, la restul a gresit Goian,iar Valdes era sa ia gol ca si Carlos.L-au bagat pe Cernea, a fost mai bine?dar gigi daca a vazut ca toti se leaga da Carlos, crezand ca va ramane popular in inima posibililor votanti, s-a gandit sa dea si el in Carlos ca prinde bine

vladut  •  24 octombrie 2006, 16:21

ba tolontane sa-i suflii un kg de pene lui Becali!cum iti permiti bai hahalero sa il jignesti!esti un om de nimic.faci orice k sa produci instabilitate la Steaua.scrii numai prostii,da lasa k iti iei portia de injuraturi in fiecare zi,nesimtitule. un lucru iti spun:uitete in oglinda si o sa-ti vezi adevarata fata.

Dumi-BV  •  24 octombrie 2006, 16:31

@Totti uite cum doar pe blogul asta domnul Tolontan e acuzat si de stelisti si de dinamovisti si de rapidisti
Vedeti domnule Tolontan daca ati mai scrie si de fotbal extern poate lumea ar uita de rivalitatile interne si ar fi mai linistita
Dar in fond e blogul dumneavoastra puteti vorbi si de Laura Andresan daca vreti
Stiu cum ati scrie despre Laura Andresan,daca maine s-ar angaja la MediaPro si poimane ar demisiona,ar aparea articol cu titlul Laura Andresan demisioaneaza de la MediaPro,este urmata de un staff de 69 de oameni si se gandeste la oferta lui Patriciu :p glumesc si io da aveti multe articole de genu asta

Forza POLI  •  24 octombrie 2006, 16:31

Ce prosti sunt astia de la steaua. suporterii (oile lui JIJI ), MM, JIJI si toti aia ce ceresesc bani pe langa buzunarul lui JIJI sunt niste bastarzi. da , ati auzut bine , bastarzi. sid aca nu credeti , uitati-va la emisiunea lui Ernest sa vedeti ca toti aia care fac copii pe unde apuca nu sunt altceva decat stelisti. pardon – oieri

Georgero  •  24 octombrie 2006, 17:20

@Forza whatever

emisiunea lu’ Ernest? penibil…

Dan72  •  24 octombrie 2006, 17:23

Ia priviti la ”intelectualul” asta!! Neicusorule,daca te uiti la Ernest,bag de seama ca le ai si cu manelele si nici telenovele nu pierzi!!DESTEPTULE!!!:)))))))))))))

Dumi-BV  •  24 octombrie 2006, 17:33

@FORZA Poli,nu-l baga in seama pe Dan72,modelul lui in viata e meme stoica,ataca pe oricine se leaga de steaua, dand replici din ce in ce mai joase si mai agresive,asteapta comentariii ca sa poata provoca si apoi sa zica”am facut-o pt steaua baihh fraieeree”ar vrea sa fie si el ca meme, catelusul care primeste ordine de la gigi sa latre la dusmani si care in mintea lui crede ca apara faimoasa turma, de lupii cei rai

Dan72  •  24 octombrie 2006, 17:53

”DUMI”?!?! Ai chiulit de la scoala astazi? De ce te bagi in seama,mai incultule!!Ti-a bagat ala cu”forza” vreo manea pe gat? De ce te bagi in seama,ca…in iarba?Ai spus ca-ti vezi de treaba ta.Nu te crede destept ca nu esti.Defapt…se vede asta.N-ai inteles nimic din tot ce am scris eu mai devreme.Ai inteles ca-s ”fan” Becali sau M.M.Cu toate ca admir unele lucruri la ei,am insa si foarte multe in contradictoriu.Eu judecam totul in ansamblu,dar se pare ca retardati ca tine nu au cum sa priceapa.Nici nu-i de mirare.Ce prtentii poate ridica un pustan de 15 ani? Si…pentru cultura ta generala(cu toate ca nu-i punctul tau forte,caci vad ca o cam neglijezi),afla ca nu sunt neaparat fan al unui club,ci imi plac jucatorii cu ”tinuta!! Educati,manierati,modesti si nu in ultimul rand talentati de la mai toate echipele romanesti si nicidecum nu rup scaune ca tine sau nu ies sa sarbatoresc infrangerile adversarilor…tot ca tine.Vezi-ti de ”ciorba” ta,daca nu-ti convine ce spun eu.Strangeti prietenii de pe aici si puneti-o de un Ernest sau de-o manea!

DANIELM  •  24 octombrie 2006, 18:18

@Dani 72
Daca admiri oamenii pe care i-ai mentionat, deja te-ai definit in integralitate. Orice comentariu ai face de acum inainte este de prisos.

DANIELM  •  24 octombrie 2006, 18:20

@Dan72
…si daca iti plac jucatorii si nu sportul in sine este si mai tragic.

Dumi-BV  •  24 octombrie 2006, 18:29

ce n-as da sa am iar 15 ani…cat despre tine,ultimul comentariu a demonstrat ca te-am descris corect,sper sa nu faci stop cardiac de cata ura ai in tine,calmeaza-te
O zi buna la toti!

Dan72  •  24 octombrie 2006, 18:44

”DANIELM”:Tu ma dezbati pe mine aici sau blog-ul? Cine ti-a cerut parerea despre mine?Nu am sa intru in polemica cu tine.Nu are rost sa-ti explic si tie ce si cat admir la Becali sau M.M si nici nu ma intereseaza daca tu sau altii crezi ca merita sau nu.Eu stiu ca ma uit la o echipa romaneasca in C.L si mai stiu ca am vazut meciuri frumoase in U.E.F.A si mai stiu ca Romania a avut o semifinalista de cupa europeana dupa foarte multi ani si mai stiu ca din an in an Romania are tot mai multe echipe cu drept de joc in C.L sau U.E.F.A Cup si …cel mai important lucru pe care-l stiu este ca protagonista acestor ”evenimente” a fost Steaua cea ridicata de Becali si M.M.Asta admir la ei si nu numai.Poate si faptul ca Becali a fost cioban(deci cu reale radacini romanesti)si nu securist si mai stiu ca se”umilea” ducand lapte ”mai marilor” tarii si nu batand lumea prin beciurile militiei. P.S:La cele scrise mai sus mai trebuie adaugat,pentru a fi echidistant si totodata cinstit cu mine insumi,ca la relansarea Romaniei in Europa a contribuit cu varf si indesat si Rapidul.Acolo,insa sunt cateva relicve ale vechiului regim care nu vor ajuta niciodata echipa sa iasa la suprafata fara ca lumea sa-i confunde cu acestia. Deci…inchei intrebandu-te…pe tine si pe prietenii tai dinamovisti…pe spinarea cui jucati fara lupta in C.L??Este exact ca la scoala cand un elev copie de la un coleg si pe deasupra mai ia si nota mai mare decat acesta,datorita faptului ca profesoara il ”apreciaza” mai bine.

Dan72  •  24 octombrie 2006, 18:49

”DUMI”:Mai vrei la 15 ani? Ai facut 16 deja?! Scuza-ma ca te-am ”micsorat”,dar nu-mi atribui prea mult din merite.Cel mai mult iti datorezi tie ,caci continui sa ramai”mic” prin incapatanarea cu care iti refuzi evolutia. Cat despre infarct..stai linistit! Eu nu joc carti ca fostul vostru presedinte si etern mentor si lansator de superstaruri.

ibita80  •  24 octombrie 2006, 18:55

Domnule Tolontan,
nu mai pot accesa blogurile gsp, decat de la serviciu, imi da o eroare in care imi zice ca nu am acces…de ce oare….?? oare pt ca am fost prea acid la adresa comandantului jandarmeriei romane?

Dan72  •  24 octombrie 2006, 19:14

Wooow!!”ibita”!! Faci afirmatii care ma pun in garda.Astazi toata ziua am incercat sa-i fac pe copii astia sa inteleaga ce a insemnat si inseamna Militia pentru Romania.Revin mai tarziu…Suna cineva la usa!!:P

piti_lasa_ne  •  24 octombrie 2006, 20:41

„# Dumi-BV Says:
October 23rd, 2006 at 5:01 pm

Domnul Tolontan spune: Galeria Stelei l-a înjurat pe Dică după meciul de la Galaţi pentru că atacantul a ratat,”
GRESIT fraza era corect asa
Galeria Stelei l-a înjurat pe Dică după meciul de la Galaţi pentru că atacantul E ratat,
:)”

ESTI O CIOARA SAU O JAVRA FRUSTRATA. ATACANTI RATATI SUNT MOLDOVAN SAU CLAUDIU NICULESCU.

Dumi-BV  •  24 octombrie 2006, 21:47

daca toti suporterii Stelei ar fi ca voi,ce trist ar arata peluza nord din Ghencea sunteti penibil de prosti,daca n-as avea treaba la ora, asta nu mi-as pierde timpul cu voi,cel putin ultimele comentarii sunt jalnice, ati dat tot ce ati avut mai bun,cu asta ati ramas? penibil…

emi  •  24 octombrie 2006, 23:30

Dumi-BV…prietene…invata mai intai sa scrii,sa folosesti virgula si nu in ultimul rind incearca sa sustii o idee coerenta nu…”daca n-as avea treaba la ora, asta nu mi-as pierde timpul cu voi”.
Daca nu ai inteles …asta nu e forum…lasa simpatiile tale rosii sau visinii deoparte…si rezuma-te la a comenta articolele lui tolontan…caci despre steaua…se pare ca nu esti in masura sa vorbesti deoarece nu intelegi fenomenul fotbalistic.
Si inca ceva…cit timp de acum inainte o sa continuati sa incercati sa va justificati propriile esecuri invocind vremuri de mult trecute….nu nicu ceausescu a adus steaua in semifinale si nu nicu ceausescu a batut valencia…

Dumi-BV  •  25 octombrie 2006, 17:01

Daca gazonu era bun in ghencea la meciul cu valencia era tot 1-4
Noi in schimb am batut destinatoarea Cupei pe un gazon adevarat
Eu inteleg ca voi sunteti obisnuiti sa primiti ordine in viata,de la cioban si de la altii da de aici si pana a-mi da o oaie mie ordine e drum lung,comentez ce vreau pt ca blogul asta nu e al oilor doar pt ca tolontan scrie doar de steaua,aici comenteaza cine vrea cum vrea iar cu fenomenul fotbal m-am convins cat de priceputi sunteti…