Ziua de azi

Ju- STOP! Orice silabă în plus aşternută despre judecarea de a azi a Stelei riscă să te transforme fie în „sluga lui Jiji Berbecali”, fie în „duşman de kkt al Stelei!”. Poate fi analizat lucid un astfel de caz, în care se îmbină ROAF, Scripturile, comisiile şi înjurăturile? Probabil că nu.
În fond, tema e destul de simplă. Un sistem lipsit de credibilitate, din cauza a 15 ani de corupţie şi de slugărnicie, cel condus de Mircea Sandu, a ezitat să-l pună la punct pe maestrul jignirilor şi provocărilor, Gigi Becali. Iar acum, greutatea apasă pe şefii tineri ai FRF, aşa cum senin anunţa Naşul după alegerile federale:  „Eu m-am dat deoparte, ca să-i mai înjure lumea şi pe Lupescu şi pe Prunea”. Cei doi au zis că e o glumă. Uite că nu e!

miercuri, 25 octombrie 2006, 7:11

Ju- STOP! Orice silabă în plus aşternută despre judecarea de a azi a Stelei riscă să te transforme fie în „sluga lui Jiji Berbecali”, fie în „duşman de kkt al Stelei!”. Poate fi analizat lucid un astfel de caz, în care se îmbină ROAF, Scripturile, comisiile şi înjurăturile? Probabil că nu.
În fond, tema e destul de simplă. Un sistem lipsit de credibilitate, din cauza a 15 ani de corupţie şi de slugărnicie, cel condus de Mircea Sandu, a ezitat să-l pună la punct pe maestrul jignirilor şi provocărilor, Gigi Becali. Iar acum, greutatea apasă pe şefii tineri ai FRF, aşa cum senin anunţa Naşul după alegerile federale:  „Eu m-am dat deoparte, ca să-i mai înjure lumea şi pe Lupescu şi pe Prunea”. Cei doi au zis că e o glumă. Uite că nu e!

Comisia de Disciplină e pusă în faţa unui verdict care va fi oricum contestat. Există încă două căi de apel. Eventuala suspendare va fi acuzată de stelişti, iar orice altă decizie va fi privită de către rivali drept proba instaurării bunului plac în fotbal.

A trecut peste un deceniu de cînd Mircea Angelescu, atunci în plină putere, îi avertiza pe conducătorii de cluburi, de la tribuna sălii hotelului Parc, că „se apropie vremea cînd veţi plăti impozite!”. Se uitau la el ca la o făptură bizară. Încet, încet, intră în legalitate.
De cîteva luni au fost avertizaţi repetat că insultele trebuie să înceteze pentru că ele poluează fotbalul, îndepărtează sponsorii şi scad încrederea publicului. Nimeni n-ar fi vrut ca ziua de azi să vină. Dar a venit.

E nevoie de înţelepciune şi de toleranţă din toate părţile pentru ca ea să treacă. Altfel, vorba lui Gică Popescu, pe care încă îl cităm, deşi tot transmite semnale caraghioase că s-a supărat definitiv pe Gazetă, „vom avea cel mai urît sezon din istorie”.


Comentarii (270)Adaugă comentariu

PT ANALFABETU DE MITICA DRAGOMIR  •  26 octombrie 2006, 15:46

SE SCRIE „CACA-M-AS” „M ” VINE DE LA PRONUME IAR „AS” SI CU „CACA” REPREZINTA VORMA VERBULUI ARE DREPTATE TIPU CU RECLAMA….E ENERVANTA

Pau_Gasol  •  26 octombrie 2006, 15:51

Dragomire!!!! Esti BOU!!!! Tie ti se pare normal ca serviciile in Romania sa fie in limba maghiara????? Crezi ca la Madrid e vreun serviciu telefonic in limba catalana sau basca… Esti prea prost!!!!!

mamanatura,tataalcoolic  •  26 octombrie 2006, 15:52

bravo Pau_Gasol

Mitica Dragomir  •  26 octombrie 2006, 15:54

corecta observatia: Mitica Dragomir este intr-adevar analfabet…

mamanatura,tataalcoolic  •  26 octombrie 2006, 15:55

bravo Mitica Dragomir

Mitica Dragomir  •  26 octombrie 2006, 15:59

pt Pau_Gasol: de la serviciile in limba maghiara pana la „la puscarie cu ungurii” este o cale lunga totusi. Esti prea prost insa, se vede ca habar na-i de treaba. Nu stiu ce legatura are Madridul cu asta. Dar ca sa-ti raspund, iti spun doar atat: catalanii n-au treaba cu Madridul, deci nu are de ce sa fie serviciu catalan la Madrid. Exista insa la Barcelona, care este intr-un fel „capitala” Cataluniei…deci ti-ai aratat incultura de data asta si prostia! Si pentru cultura ta generala, ar trebui sa stii, ca in judetele Hargita&Covasna 80% din populatie sunt unguri, deci ar fi foarte normal ca serviciile sa fie si in limba maghiara la orice nivel. Vorbesc de aceste judete…

Pau_Gasol  •  26 octombrie 2006, 16:01

Bai boule serviciul de telefonie nu este doar pentru Covasna si Harghita…este si in Bucuresti…tampitule.
Inca ceva prostule in Harghita si Covasna 80% sunt romani de nationalitate maghiara…BOULE, nu unguri….

Mitica Dragomir  •  26 octombrie 2006, 16:03

NU BOULE! ei sunt UNGURI cu CETATENIE ROMANA, prostu’ dracului!

Mitica Dragomir  •  26 octombrie 2006, 16:06

bine ma, este si in Bucuresti serviciu telefonic in limba maghiara…si? cu ce pana mea te deranjeaza pe tine asta???este si in romana sau nu?esti sovin asta-i problema ta! ti-ar prinde bine o spalare de creier

Pau_Gasol  •  26 octombrie 2006, 16:12

Bai prostule cum vine aia „Unguri cu cetatenie romana??????”…Orice locuitoe cu cetatenie romana este roman…nu ungur, chinez sau altceva….Iti mai explic o data…sunt Romani de nationalitate maghiara….Dar esti prea prost sa intelegi

Dumi-BV  •  26 octombrie 2006, 16:21

Numai Romania accepta minoritati…

Pau_Gasol  •  26 octombrie 2006, 16:26

Foarte bine…dar atat si punct…fara pretentii din partea lor… Traiesc in Romania sa se supuna regulilor si legilor de aici

Paulo  •  26 octombrie 2006, 16:35

Pau_Gasol: ca nu ti-am raspuns la ceva…da mari echipe sunt alea pe care le-ati batut voi 🙂 Standard, Betis sau poate Rapid (cu care ati facut doar egaluri) sau terminatii de la Dinamo Kiev…iui ce echipe mari…adevarul este ca anul trecut Rapid a depsit echipa mult mai valoroase in UEFA, steaua doar panarame a intalnit… 🙂 va depuncteaza ? cu morcovul cum stati ? la 12 distanta sunteti mai frustrati ca niciodata, daca va mai si depuncteaza faceti cu capul…dar cine vorbeste aiurea sa plateasca, mi se pare normal… ai vazut cumva clasamentul EUROPEAN acum? DINAMO locul 1, 19 meciuri, 18 victorii, 1 egal, 0 infrangeri, pe doi e Lyon la mare distanta iar pe 3 si 4 sunt Chelsea si Manchester…voi unde sunteti ?

beware of dog  •  26 octombrie 2006, 17:04

unde-i lege nu-i tocmeala: steoaia trebuie depunctata; daca dupa aceea, turma va fi iertata de depunctare si va primi, in schimb, o mustrare parinteasca de la tizul electrosocatului (care, probabil, nu si-a mai platit curentul incat degeaba mai sta cu degetele-n priza) de face crize de sevraj pe aici, nu e nicio problema, steoaia trebuie sa plateasca, dar e suficienta si o sanctiune simbolica, fara consecinte in clasament;
revin la rahatul ala de lansa acuze de sovinism: ba, dobitocule, bozgorlover, stii macar ce inseamna? iti dau un hint: fr. „chauve”; indiferent cu cine ai tine (din incontinentele tale inteleg ca nu esti zdelist, vad ca polemizezi cu o oita) spalarea de creier e aneantizare, imbecilule, e mai rea decat moartea fizica! daca asa intelegi tu sa-i reformezi pe steoi, mai bine sa ramana asa cum sunt!

va sa zica s-a amanat! steoile o sa fie sanctionate drastic pe la sfarsitul lui iunie 2007, o sa piarda 3 puncte la primul amical castigat

Pau_Gasol  •  26 octombrie 2006, 17:13

Paulo!!! Hai ca te-ai trezit si ai inceput sa debitezi prostii……Mai adormi putin!!!!!

Eu nu am de ce sa fiu frustrat…pentru ca Steaua a facut si face performanta……Te uitai cu jind la TV in primavara privind pe Steaua in semifinalele Uefa..la un pas de finala…..Ai fi fost in stare sa sugi P—a tuturor suporterilor lui Boro dupa ce ne-au eliminat…Hai marsh din nou la somn

Pau_Gasol  •  26 octombrie 2006, 17:15

Si asta cu clasamentul inseamna ca sunteti mai buni ca Lyon, nu????
Bai cretule mic si prost….Lyon nici nu stie cred de existenta echipei dinamoie

alimoe  •  26 octombrie 2006, 17:28

JACK DANIELS:

Intr-adevar faptul ca a intrat pe Yahoo ca sa o arda pe webcam cu o anonima in seara meciului cu Real mi se pare un pic cam deplasat. Ce, a venit cu laptopul si transmitea imagini din vestiar? Cred ca-i rupea Oli picioarele daca-l prindea. Ca sa nu zic ca ar fi fost a mie de reporteri care ar fi avut acces video la vestiarul Stelei cu mult inaintea acelei anonime. Fantezii adolescente oare?

Ce sa faci, GSP.ro incepe sa semene din ce in ce mai mult cu un forum plin de prosti mai degraba decat cu cel mai bine vandut ziar de sport romanesc. Mai filtrati si voi dracului continutul oameni buni ca altfel va faceti de rahat.

area51  •  26 octombrie 2006, 21:52

Ce vrajeala asta ca becali n-are leg cu steaua in acte? adica nu poate fi suspendata…..

da daaca yo strig din tribuna heil hitler sau m*** la gypsani la recidiva mi se suspenda echipa favorita !!
adica eu am legatura mai mare cu echipa mea favorita decat ciobanul cu cu echipa lui astfel incat steaua nu poate fi depunctata??????? Treziti-vaaaaa!

Mitica Dragomir  •  27 octombrie 2006, 9:01

Ba muistu de Pau_Gazos ba. Da ba da prost esti ba. Deci tu daca emigrezi in America si capeti cetatenie americana ba musitule (ma indoiesc ca ai reusi asa ceva), atunci dupa mintea ta inseamna ca tu nu mai esti roman? ba imputile ba. Habarnist taran ce esti ma! Prostu’ neamului