Cartea „Cotidianului” e un succes

In fiecare saptamina, „Cotidianul” ofera o carte, la pretul de 30.000 de lei vechi, impreuna cu editia de miercuri a ziarului. In conditiile in care returul mediu al ziarelor din Romania este de 30-35%, „Cotidianul” are miercurea sub 10% retur. Operatiunea, care financiar costa mult, a ridicat tirajul vindut al ziarului de aproape 4 ori, ziarul vinzind aproximativ 30.000 de exemplare in ziua cind e insotit de carte.

luni, 30 octombrie 2006, 4:05

In fiecare saptamina, „Cotidianul” ofera o carte, la pretul de 30.000 de lei vechi, impreuna cu editia de miercuri a ziarului. In conditiile in care returul mediu al ziarelor din Romania este de 30-35%, „Cotidianul” are miercurea sub 10% retur. Operatiunea, care financiar costa mult, a ridicat tirajul vindut al ziarului de aproape 4 ori, ziarul vinzind aproximativ 30.000 de exemplare in ziua cind e insotit de carte.


Comentarii (18)Adaugă comentariu

bogdanlebu  •  30 octombrie 2006, 16:59

excelenta strategie… ce fel de carti? ce carte e saptamana asta?

fotbal  •  30 octombrie 2006, 17:19

Miercuri, ziarul va fi insotit de „Omul ilustrat” a lui Ray Bradbury, povestiri SF. De la inceputul campaniei, Cotidianul a propus cititorilor sai 7 titluri:
„Rosu ucigas”, Jeroen Brouwers
„Romanul Oxfordului”, Javier Marías
„Durabila iubire”, Ian McEwan
„Piticul rosu”, Michel Tournier
„Piatra filosofala”, Marguerite Yourcenar
„Centaurul”, John Updike
„Ai toata viata inainte”, Romain Gary

bety  •  30 octombrie 2006, 17:22

teoretic asta este pagina de pe site-ul Cotidianul in care se anunta ce carte se va vinde in urmatoarea zi de miercuri.

cristi roman  •  30 octombrie 2006, 17:39

e o adevarata nebunie sa gasesti cartea miercurea daca nu iesi din casa pina in ora 10. tb sa pui pile la vinzatorii de ziare….important va fi, la finalul campaniei, citi oameni vor cistiga practic in plus cei de la cotidianul, de altfel unul dintre cele mai bune ziare din romania.

Milka  •  30 octombrie 2006, 17:55

Nu este o initiativa originala, dar pentru Romania este una binevenita. Faptul ca e un succes il aproba intru-catva pe „parintele” acestei initiative Ioan T. Morar in incercarea lui de a demonstra ca totusi „lumea citeste”. Cineva spunea la inceputul acestei campanii ca suntem cu totii 100 de persoane, cei care apreciem initiativa celor de la Cotidianul; realitatea a demonstrat altceva.

Claudiu  •  30 octombrie 2006, 18:53

la asa pret, asa carti …
important, zic eu, nu e tirajul din ziua respectiva ci din restul saptamanii; ai date despre asa ceva ? atunci mai vedem daca e un succes ori ba

iQ666  •  30 octombrie 2006, 18:56

ciudat ca are totusi retururi miercurea, pe la 9 e greu de gasit prin cluj, de exemplu

Real Sport Romania  •  30 octombrie 2006, 18:56

ei si ? daia nu mai putem noi ,,, de cotidianu ….

downloadeaza meciuri tari … milan-inter si real-steaua … e free …

http://real-sport.blogspot.com/

Masi  •  30 octombrie 2006, 19:11

Pe mine mă deranjează teribil că nu o mai găseşti pe nicăieri. Singurul loc în care am găsit-o la o oră rezonabilă e în Gima (Mall Vitan).

Sper să ofere mai tîrziu opţiunea de a cumpăra cărţile ratate în trecut.

Razvan  •  31 octombrie 2006, 0:26

E o idee excelenta si desi campania promoveaza produsul media, de fapt promoveaza lectura. In alte tari astfel de campanii sunt periodice, pe langa carti se mai dau si CD-uri sau DVD-uri. Eu am vazut in mijloacele de transport destui calatori citind carti din colectia Cotidianului. Sper ca si alte ziare sa preia aceasta initiativa, desi costa mult, pe langa tiparitura sa nu uitam de drepturile de autor. Se publica deocamdata carti „clasice”, ar fi interesant sa se publice si tineri autori romani ori noutati internationale, din autori mai putini cunoscuti in Romania.

Nemesis  •  31 octombrie 2006, 0:38

Pt cei care au citit “Romanul Oxfordului”, Javier Marías: imi spuneti si mie despre ce este vorba (nu si finalul, doar expozitiunea si outin intriga) si daca este buna va rog ?!??

Multumesc anticipat. ^^

iQ666  •  31 octombrie 2006, 2:18

nemesis, intra pe cotidianul.ro si gasesti destule info despre cartile din colectie acolo

Stelist  •  31 octombrie 2006, 9:16

Da e ok, dar ce treaba are asta cu noi? Vreau sa citesc despre sport nu lectura. Imi pare rau.

Turistul  •  31 octombrie 2006, 10:09

ceva carti cu poze nu au? as cumpara si eu ziarul asa…

Cătălin Tolontan  •  31 octombrie 2006, 14:46

iq666: returul zero nu exista in presa. gindeste-te doar la situatia in care, desi marfa e trimisa catre anumite chioscuri, omul de acolo este bolnav si nu deschide pravalia. ziarele nu sint redistribuite in timpul zilei decit in cazuri exceptionale

iQ666  •  31 octombrie 2006, 14:51

asa deci, la asta nu m-am gandit.. totusi ce se-ntampla cu retururile? cand erati la prosport am sunat de cateva la redactie ori cand pierdeam cate-un numar (voiam s-am colectia completa) si mi se spunea ca nu ma pot ajuta.. sper ca nu topesc si cartile nevandute impreuna cu ziarele ramase, ar fi pacat

flower shop  •  31 octombrie 2006, 23:59

The Flower Shop
Flori de gradina, buchete, aranjamente speciale, flori, flori si iarasi flori. http://www.flower-shop.ro/ comenzi online! Livrare GRATUITA la domiciliu clientului. Program comenzi 06:00 – 24:00.

Alex Radescu » Aceste cuvinte ne doare la ficaţi  •  7 noiembrie 2006, 1:02

[…] Pe la sfarsitul lui octombrie, Tolontan postase pe blog un material: Cartea “Cotidianului” e un succes. Printre comentarii, unul care “demasca” niste milioane de creiere din Romania (proportiile s-ar schimba in alte tari, nici o problema) […]