Reverenţă pentru ei

Iată-i! Doamnelor, domnilor, dragi poştaşi care le duceţi banii acasă la părinţi, stimate casiere de bancă şi, nu în ultimul rînd, voi, guvernanţi, cărora vi se prăbuşea bugetul în cap dacă nu existau.

marți, 31 octombrie 2006, 7:50

Iată-i! Doamnelor, domnilor, dragi poştaşi care le duceţi banii acasă la părinţi, stimate casiere de bancă şi, nu în ultimul rînd, voi, guvernanţi, cărora vi se prăbuşea bugetul în cap dacă nu existau.

Sînt ei. Stau ochi în ochi cu fotbaliştii. Nu arată ca scoşi din cutie, dar nici nu pretind asta. Au tricouri şmechere, fulare cu Steaua, ceasuri mari, d-alea de se poartă acum. Sînt căpşunarii, trabajadores, stranierii, diaspora, nu contează cum le ziceţi. Şofează, cară, culeg, plîng, mai scot cîte un om din metroul incendiat, îi mai incendiază rasiştii, speră, beau, economisesc. Sînt cea mai mare galerie de care a beneficiat vreodată peste hotare nu doar Steaua, ci şi ţara.

Sute de mii de familii din România se vor uita în această seară nu doar la Dică, ci şi la secvenţele din public. Va fi transmisia cu cea mai urmărită tribună din istorie. Iar ei vor aştepta… Orice suporter crede asta. Măcar o dată să mă văd în imagine! Un prim-plan fulgurant, înşelător, iute ca o vacanţă de Crăciun petrecută acasă. Măcar o dată, de aici, de pe „Bernabeu”!

În anii ’70, pe vremea cînd era o firmă cu tradiţie forestieră, producător de hîrtie igienică şi de cizme de cauciuc, Nokia şi-a trimis inginerii în barurile din Tokio, pe plaja din California şi în cartierele pierzaniei din Londra. „Mergeţi unde viitorul se distribuie inegal pentru a înţelege încotro se îndreaptă lumea!”, li s-a spus. Nokia este astăzi liderul mondial al telefoanelor mobile.

Nimeni nu ştie cum va arăta România peste 20 de ani. Dar e clar că viitorul ei nu poate fi rupt de cel al zecilor de mii de muncitori şi studenţi de pe „Bernabeu” sau de românii răspîndiţi în toată lumea într-un efort disperat de recuperare a distanţei faţă de lumea civilizată. Ei sînt guvernul în exil, ei sînt americanii care n-au venit, ei sînt modelul suedez şi ei sînt suporterii în faţa cărora Steaua are onoarea de a face o reverenţă în numele nostru, al tuturor.


Comentarii (418)Adaugă comentariu

profu  •  1 noiembrie 2006, 18:35

referitor la articolul „steaua ascunsa”: ce sa le ceri celor de la steaua daca:
*finantatorul lor nu se poate implica in tacerea fotbalistilor pe care ii plateste;
*mm. stoica – bate suporterii proprii
*olaroiu – poata costum numai in meciurile din UCL, iar la cele din liga 1 vine in trening (ce face desconsidera copetitia sau pe colegii lui?)
*jucatorii – „mari sperante”

Thanatos  •  1 noiembrie 2006, 18:52

@fan Steaua( sau fun cu Shtoia)

E treaba ta cu cine tii..la fel si a mea..pb de optiuni personale…

Eu incercam sa redau o stare de spirit vecina cu prostia in care traiesc conationalii nostrii plecati sa se capshuneaska care pe unde poate : mi sa facut greata cand am vazut specatacolul grotesc in care capsunarii cerseau bilete la meciul cu Real Madrid de la stapanul absolut al prostimii in Romania ..ghici cine..si mai era si balanel pe acolo..

In faza aia vedeai intreg spiritul umil al acestor oameni care s invatati sa stea in genunchi oriunde oricand pt un mic avantaj: ca e vb de bani, mai un bilet etc..

Asta seamana a tiganie prea tare ca sa nu ma oripileze: in halul asta am ajuns ca neam?? sa cersim de la un analfabet bilete la meci?? ca vezi Dom le sau terminat biletele la casa( sanchi ..is vreo 85.000 in total)

Cat despre faptul ca e posibil sa ajung vreodata sa muncesc pt un capsunar ?? tot ce se poate ..putin probabil pt ca am destui bani ca sa evit asa ceva..dar daca Doamne fereste ajung in situatia aia o sa fac si asa ceva..munca nu e o rusine..atat timp cat prestezi in tara ta munci pt care ai terminat o facultate si esti competent..si ajuti la progresul ec al tarii..

zi mi ca nu i asa..ca n am dreptate..

PREA MULT TAM-TAM / PENTRU TOLONTAN  •  1 noiembrie 2006, 19:11

Nu inteleg de ce se comenteaza si lauda atata articolele lui Tolantan, de parca ar fi opere literare. Din ce-am citit si vazut eu pana acuma, nu mi se pare ca e mai rasarit decat media gazetarilor sportivi.

Nu se compara cu un CTP sau TRU.

Cred ca lumea il vede ca pe un lider impartial de opinie, si intr-o tara in care multe ziare apartin unor grupuri de interese, are nevoie de asa ceva.

In rest, e la fel de banal ca si stirile sportive sau comentatorii sportivi de la ProTv sau Antena1.

Jos palaria pentru Emil Gradinescu si Bogdan Cosmescu

adrian sandu  •  1 noiembrie 2006, 19:13

frumos articol.
sunt un clujean stabilit in Detroit , mi.
fan CFR si Steaua
Abia astept sa ma intorc acasa.
Ai mare dreptate cu ce ai scris acolo. Mi-as fi dorit enorm sa fiu pe Bernabeu, dar poate altadata.

Nicolae Radulescu Motru  •  1 noiembrie 2006, 19:19

catalin, v-ati gandit sa faceti din Gazeta un produs pay per view online? dupa ce model? al Eurosport?

danield  •  1 noiembrie 2006, 19:28

va dati seama ce mindri ca sunt italieni,s-au simtit suporterii luiMILAN aseara,dupa victoria INTERului?articol de 2 lei.rusinos.FORTA DINAMO

Gazeta ExtraSporturilor  •  1 noiembrie 2006, 19:35

Felicitari Cataline ! Un articol frumos !

DragoclaXThanatos Says:  •  1 noiembrie 2006, 19:40

Auzi tu baiatu’ cu facultate al lui tata.Probabil ca lucri la firma tatei.Eu am colegi cu facultate ca si a ta,mai destepti ca mine(si ca tine probabil), care muncesc in Romania si ajuta la progresul economic al tarii.Dar eu cand vin in tara cheltui mai mult decat ei intr-u an. Asa ca nu prea cred ca ‘ajuta’ asa mult.
In alta ordine de idei,inainte de a scrie tu comentariul de doi lei(probabil asta e si valoarea ta),citeste si tu ce au scris ceilalti o suta dinaintea ta.Stii vorba aia: cand tu zici ca esti inteligent iar 99 nu, inseamna ca nici nu merita sa fii bagat in seama.Asa ca,HAI FLIT!
Hai STEAUA!

Gascoigne  •  1 noiembrie 2006, 20:12

interesant.
Dar eu cred ca si in acest caz se va aplica spiritul de turma specific romanilor;Romanii sunt romani indeferent de salariul avut, de raul pe care il traverseaza sau de muzeele pe langa care trec. Implacabilul e inevitabil.
P.S. Iar Nokia nu defrisa mii de hectare iar cizmele lor erau undeva in zona everlast…….

Danielle  •  1 noiembrie 2006, 20:19

E lasa.Un fel de „iarta-i doamne ca nu stiu ce fac”.In cazul nostru,ce zic.

Astazi cel mai frumos lucru o sa fie atmosfera creata de capsunari.Daca nu sunt foarte dispersati in tribune.

Cand o sa intre echipele in teren o sa fiti mandri ca sunteti romani.Si asta datorita lor,capsunarilor.

Bafta Steaua!

sebi-cleveland  •  1 noiembrie 2006, 20:45

SUNTETI PENIBILI,multi dintre voi…astazi joaca Steaua ,nu dinamo ,nu rapid,nu mai fiti atat de penibili ca o sa adormiti iar cu frustrari prea mari…

SO  •  1 noiembrie 2006, 21:19

Te-as face director la ziarul meu ,pacat ca nu il am!
Incredibil cum ai captat intr-un articol drama celor plecati cu a celor ramasi acasa,in contextul unui meci de fotbal !Nu stiu cand un cronicar ajunge sa fie ridicat la rang de maestru dar tu cu siguranta ai ajuns acolo.Lumea nu trebuie sa mai caute un nou Chirila!
Felicitari!

armanovicilaP  •  1 noiembrie 2006, 22:05

@Lucian-Ovidiu…stimate domn, te asigur ca sunt plecat din ROmania,o tara neasemuit de frumoasa, spre a caror meleaguri ma trage de multe ori inima, din 2003 datorita romanilor,locuitorii „viteji,harnici si stoinici”, cum am invatat la istorie, ai aceste tari…incep sa regret ca am poposit in locul in care sunt acum, paradoxal, tot datorita ex-compatriotilor mei, minunatii romani, cei descurcareti si atot-stiutori…poate trebuia sa ma mut in Alaska sau unde intarca dracu’ copii pentru a scapa de „romanisme” cum zice un bun amic.

Cu totii stim ce fel de natie sunt romanii..

@Catalin Tolontan

1.Daca ai fi stat macar o saptamana intre cei pe care ii elogiezi acum, vreo 10 in casa de 3 camere, sa vezi ce inseamna capsunareala si jmechereala in stare pura , specific romanilor ajunsi in strainatate, romani care se cred buricul pamantului, nu ai mai debita asemenea articole la adresa lor.

2.citeste atent si vei observa ca vorbesc la viitor si nu la trecut atunci cand e vorba de Nicu Gheara…era o sugestie, ce frumos ar da o epopee clasica despre faptele de vitejie ale acestuia…nu? :))

3.ca tot veni vorba de moda….ce zici de moda slapilor purtati peste sosete(evident nespalate ca e scump detergentul)…sau a sandalelor chinezesti, tot peste sosete…

Sau moda tricoului cu aroma proprie…aroma conservata timp de o saptamana…si multe altele…ce spui cataline daca te-ai intalni cu ei intr-un supermarket in occident?

sau mai rau ti-ar usura portofelul sau ar intra pesste tine in casa…ai alerga sa scrii ode la adresa lor , ode care sa apara imediat pe gsp.ro?

3.

Marian Salomir  •  1 noiembrie 2006, 23:16

Bai stelistilor, dar dementi mai trebuie sa fiti bah!
Daca cineva „de afara” ar putea citi mesajele voastre, chiar cred ca ar crede ca suntem cel mai timpit popor de pe pamint. Dar noroc ca Romania nu este formata numai din stelisti.
Pai mai jegosilor, voi pomeniti de Dumnezeu si de crestini si de „Steaua care reprezinta Romania”??? Pe voi va prostit Jiji Oieru’ de tot???
Bai comunistilor, bai bolshevicilor, bai blatistilor si „ajutatilor” bai nebunilor…
duceti-va bai dracu’ la balamuc fi-va’r rasa a dracu’.
Acum la televizor joaca steaua.
dar pe cine intereseaza asta?
Azi cit luati? 4-5-7… Cite.
La canal cu voi.

Marian Salomir  •  1 noiembrie 2006, 23:21

Tolontane!!!!!
Exista pe pamintul asta jigodii
si lingai si mincatori de kakat mai mari ca voi, astia de la Gazeta??? Nu cred.
Saltimbancilor si oameni de doi lei. Luati-va steaua si stergeti-va la kur cu ea si dupa aia mincati-o.
S-a umplut Romania asta de
ticalosi, diversionisti, prosti
si oameni de nimic.
Huooooooo.

Georgero  •  1 noiembrie 2006, 23:35

@marian

Prozac?? crezi ca te mai ajuta?

Dragos  •  1 noiembrie 2006, 23:38

Pt toti cateii, locuitori de sub pod, ardeleni din coros-varos sau cu frunti late:

RESPECTATI STEAUA SI SUPORTERII SAI!
DOAR ATAT CONTEAZA IN EUROPA.
RESTUL ATI FOST, SUNTETI SAU VETI FI = 0

florea mihai  •  2 noiembrie 2006, 13:38

Bine baeti ati aratat ca adevarati CAMPIsa nu uitam ca realul nu a jucat nimic
SA MOARA TOTI stelisti SI RAPIDISTI LA CARE LE-A FOST CIUDA IN SEARA ASTA .. ASA FOTBAL NU O SA JOACE EI NICIODATA !!!!!!!!!!!FORZA DINAMO1!!!
Frate Cara, nu inteleg de ce ai starnit atata rautate, cand prin acest articol ai scris doar adevarul. Dar adevarul doare intotdeauna. Mult mai bine era sa elogiezi jocul stelei, care pana la urma nu a fost unul chiar atat de rau, si nimeni nu te mai injura. Ca sa faca fata in LC, steaua ar trebui sa transfere un Berbecham, un Baselinho si nu in ultimul rand pe Ganea de la Dinamo ca si asa nu este intreg la minte, de cand a fost prin png, partid in care colcaie multi virusi. S-auzim de bine