Cearceaful din Botoşani

Pe vremea lui Ceauşescu, înainte ca meciurile televizate să devină rare ca pîinea, se mai vedea cîte un steag tricolor rătăcit în transmisiile din străinătate. Vocea lui Ţopescu se aduna emoţionată în faţa acelei întîmplări şi vorbeai a doua zi la şcoală, la facultate sau la serviciu despre prezenţa stranie din tribună.

joi, 2 noiembrie 2006, 12:29

Pe vremea lui Ceauşescu, înainte ca meciurile televizate să devină rare ca pîinea, se mai vedea cîte un steag tricolor rătăcit în transmisiile din străinătate. Vocea lui Ţopescu se aduna emoţionată în faţa acelei întîmplări şi vorbeai a doua zi la şcoală, la facultate sau la serviciu despre prezenţa stranie din tribună.

Aseară, n-a existat fază în care românii să nu se simtă pe „Bernabeu”. Un cearceaf pe care scria „Botoşani” era fluturat cu disperare. Un pîlc de tineri vopsiţi pe faţă îl aplaudau ironic pe Robinho, cînd brazilianul scăpa cîte o minge afară. Deseori, dintre trompetele spaniolilor, se ridica o voce colectivă, care scanda, răguşit, „Stea-uua!”, „Stea-uua!”. 25.000 de de români au contrariat, au debusolat şi au zdruncinat încrederea Realului, fluierat pe măsură ce înainta spre careul advers, sentiment cu care nu s-a mai întîlnit niciodată pe terenul propriu.

Şi, din cînd în cînd, puţin mai sus de mantinela drapelelor tricolore, se ridica acel banner improvizat dintr-un cearceaf, pe care cineva scrisese, ca un semn al ieşirii din anonimat şi al apartenenţei mîndre la capătul lumii: „Botoşani”.


Comentarii (366)Adaugă comentariu

athos  •  2 noiembrie 2006, 16:00

@antisteaua

maaa, si noi ne bucuram c-am scapat de tine. si esti atat de bou si nihilist(ca nu esti in stare sa te declari nici macar Pro Craiova ,Dinamo chiar si Pro Tv daca vrei) incat poti sa fii si AntiTetanos. Dar mars din tara inainte.

alexi mihai  •  2 noiembrie 2006, 16:41

comentatorii de aseara parca ii strangea cineva de coaie cand steaua avea mingea! ziceti ca nu?

nea_nelu  •  2 noiembrie 2006, 17:05

Desi nu-mi place de Jiji trebuie sa recunosc ca a facut o treaba buna. Cand a venit la Steaua a spus ca va face echipa de CL, se va bate cu Real si Barcelona. Toti au zis ca e nebun. Anul trecut si-a fixat obiectiv finala UEFA, si doamne ce aproape a fost. Meciul asta am fost egalii Realului. E adevarat ca am avut numai jumatati de ocazii, dar e la fel de adevarat ca jucatorii Realului se uitau uimiti pe teren si nu intelegeau de ce joaca Steaua asa bine.
Aseara nu a contat ca suntem dinamovisti, rapidisti, stelisiti. Am fost toti romani. Daca a observat cineva aseara tot stadionul scanda „Romania”. Rezultatul nici nu mai conteaza, conteaza atitudinea stelistilor de aseara.

manchester  •  2 noiembrie 2006, 17:07

wey…au dat drumul ashtia de la psihiatrie la pacinetzi….sau au net aia acolo…sau a evadat antisteaua…..wey kkt-ule u ai citit ce ai scris inainte sa postezi? ti-e rushine k te-ai nascut in romania?noua ne e rushine cu ashtia k voi kre is slugi pe-acolo prin vest..si vin aici cu aiere de vedete!vai de capu` vostru!noua ne e rushine ca suntetzi romani!
auzi…inainte sa trimitzi un mesaj..citeste de vre-o 10 ori pe asta..pe urma scrie-l pe-al tau…citeste-l de 100 de ori…si trimite-l!!
FORZZA STEAUA…..FOREVER STEAUA 100%

flores  •  2 noiembrie 2006, 17:08

DEMISIA.RUSINE olaroiu.!!!!!!!!

manchester  •  2 noiembrie 2006, 17:14

asa….botosaniul…
botosaniul e cel mai tare loc din romania
degeaba ma injuratzi si nu credetzi
e cel mai linistit si mai interesant oarsh…
luchian,eu,eminescu,iorga….totzi „anonimii „ashtia si muullllltzi altzi au fost si sunt din BOTOSANIi
FORZZA STEAUA
FORZZA MANCHESTER
FORZZA FC. BOTOSANI (la anu pormovam-va promitem)

nea_nelu  •  2 noiembrie 2006, 17:19

oo daaa
pt antisteaua: esti constient ca pe net toti barbatii sunt inalti, blonzi, cu ochii albastri, musculosi si deosebit de destepti? ca toate femeile sunt blonde bune cu picioare lungi?
si mai zi ceva..nu cumva ziua inveti pentru a treia-a patra diploma si noaptea te transformi in batman si aperi drepatea?

Daniel  •  2 noiembrie 2006, 17:39

Si va mai intrebati de ce va spunem mitici?
Din cauza pupatorilor in cur ca tine, tolontane, care ne provoaca greata.
Cand am sa vad si eu articol care sa nu fie pupati in cur s, d sau r?
Mitici ordinari, mai scutiti-ne cu echipele voastre comuniste.
Pacat, Real ca n-ai mai inscris la acele ocazii.
PACAT ! MARE PACAT !
Sa vada si ratatii astia cam care le e valoarea.

alexi mihai  •  2 noiembrie 2006, 17:41

sugi pula de la un roman adevarat ANTISTEAUA!!!!!!!!!!!!!!!

doo  •  2 noiembrie 2006, 17:52

Las` Banele!Nu uita:TU-ai invins SEVILIA!!!

amalia  •  2 noiembrie 2006, 18:13

a fost un meci cu minusuri si plusuri in aceeasi masura. e alegerea fiecaruia cu cine tine si de ce. nu, nu e indiferenta, insa cand spui fotbal spui doi. doua echipe, doua tabere adverse, asa ca vreti nu vreti, unul castiga si unul e invins. sa stam drept pe acea parte a baricadei pe care ne-am ales-o de la inceput si sa nu aruncam cu noroi atunci cand nu stim sa pierdem. si hai sa fim seriosi, daca a pierdut steaua, o fi vinovat ” cearshaful”…hehe!

propoker  •  2 noiembrie 2006, 19:06

pacat ptr cei din tribune. Banel, doar o mica parte din vina, ca nu a ridicat capul, insa Cernea se vede ca s-a antrenat alaturi de coafatu ala. Inadmisibil sa iesi din cadrul portii in asa hal, mai avea un pic si ajungea in tribuna. Sa mai adaug ca daca tot a plecat de nebun, trebuia sa ulre, sa-l avertizeze pe banel. Orice antrenor de portari stie asta, ca nu se pleaca din cadrul portii la asemenea faza, tocmai la mama dracului. Offff, si cita patima pusesera oamenii aia din tribune!

tataie  •  2 noiembrie 2006, 19:50

Eu am jucat fotbal….acum ceva ani….dar PASA INAPOI ESTE CEVA DE NEACCEPTAT, PERICULOS…..O TAMPENIE….
De ce sa dai pasa inapoi?!? Sa muti „focu’ la noi” ?! Sa bubuie portarul mingea? Pai de ce n-o faci tu?
S-a vazut in meciul Croatia -Anglia,Real-Steaua,Levski-Werder…cele mai recente….
Dintr-o pasa inapoi nu se poate castiga nimic,dar se poate pierde totul….
Veti spune ca se evita un pericol !! Pai da-o tata in aut lateral,sa ai timp sa te repliezi si nu risti nimic…..
Pe vremea mea nu se pasa inapoi nici la mijlocul terenului….infrunta-ti domnule adversarul,depaseste-l,altfel ce cauti acolo ?!?
Aseara Coman paseaza inapoi la Nicolita care paseaza mai inapoi si culmea pe spatiul portii…..si Cernea,in continuarea „fazei” iese la „primire” in afara cadrului portii si s-a dus dracului toata munca de truditori,de „capsunari” a stelistilor,de pana atunci….
Pasa inapoi este un semn de neputinta !!!

aladelabt  •  2 noiembrie 2006, 20:05

tolontan esti o nulitate si o sa ramai o nulitate.daca esti frustrat ca esti roman cara-te dreacu d’aci. Daca ajungi vreodata pe la „capătul lumii: “Botoşani”” anunta-ti venirea in porcaria asta de ziar ca sa pregatim si noi o „primire calduroasa” unui roman adevarat ca tine.
PS:Mai arunca o geaca ceva pe tine sa mai atenuezi din socuri ca ne entuziasmam cam tare cand e vb de bucuresteni infumurati ca tine.

mujotutun  •  3 noiembrie 2006, 12:02

@Avam (Cristian): romanii aia de acolo ar fi venit si pentru Dunarea Galati, dara-mi-te pentru Dinamo! Si uite ca, desi a jucat ca un cur, Dinamo a luat trei puncte. Asa ca, mananca-ti rahatu’ in liniste, nu-i frumos sa vorbesti cu gura plina!

memi  •  26 octombrie 2007, 8:29

si pana la urma care e treaba cu botosaniul?