Liga oamenilor politicosi

Deloc simplu pentru Real. Ultimele minute paraseau chinuit meciul, insirate ca masinile ce agonizeaza vinerea la iesirea din Bucuresti spre munte. Era doar 1-0 si Steaua tatona careul advers.

joi, 2 noiembrie 2006, 10:04

Deloc simplu pentru Real. Ultimele minute paraseau chinuit meciul, insirate ca masinile ce agonizeaza vinerea la iesirea din Bucuresti spre munte. Era doar 1-0 si Steaua tatona careul advers.

La un moment dat, fundasii madrileni resping lung iar faza ajunge la Raul. In incercarea de a prinde balonul, vedeta spaniola se sprijina o fractiune de secunda de tunurile fotoreporterilor din spatele portii. 

Cu un meci incomod in spate, cu 65.000 de spanioli si 25.000 de romani care strigau in limba comuna  a fotbalului, ce face Raul? Se intoarce si-si cere scuze celor pe care abia i-a atins.

Un mic fault din imprudenta s-a transformat, intr-un colt de pe „Santiago Bernabeu”, intr-o definitie a Ligii Campionilor si a caii pe care poate merge fotbalul.

Fara nici o trimitere! Pe toti sfintii, fara nici o comparatie cu ceea ce se intimpla pe stadioanele noastre! Fara nici o legatura cu relatia fotbalisti – ziaristi. Pentru ca nici macar n-a fost vorba acolo de presa. Fara nimic din toate acestea, acolo a fost un om care isi cere scuze altor oameni pe care, intr-un gest minor si care nu i se poate imputa, i-a disturbat.

Poate ca la Beckham a fost PR atunci cind l-a ridicat pe Nicolita in fata camerelor de luat vederi. Dar miscarea lui Raul a fost atit de discreta si s-a petrecut intr-o faza atit de neimportanta incit, cu inima strinsa si plina de speranta deopotriva, putem vorbi, ca niste fraieri visatori, sa vezi penalizari pe blog, nene!, putem vorbi asadar doar de reflex. Cel al omului politicos dintr-o Liga politicoasa. De aseara si pina azi, statisticianul Gazetei tot calculeaza de ce coeficient avem nevoie ca sa intram in Liga asta.


Comentarii (121)Adaugă comentariu

Clubul Tricolorilor  •  2 noiembrie 2006, 17:05

Ca de obicei, la un panseu despre bunul simt, scris cu „bataie” clara catre cei ce isi revarsa nimicnicia pe bloguri, exista si raspunsuri pe masura „targetului”.
Oameni buni, intelegeti odata ca scopul unui blog este dialogul.
Politetea este doar reflectare unui minim nivel de civilizatie.

Mircea
Clubul Tricolorilor
http://www.clubul-tricolorilor.com

adi cretu  •  2 noiembrie 2006, 17:31

Raul gonzales a urmat cursurile unei universitati chiar daca juca deja de la 17 ani in prima echipa a lui Real. Cati jucatori romani talentati,repet,talentati, ar face,au facut sau fac asa ceva? Probabil la fel de multi cat ar face acelasi gest..

NYC  •  2 noiembrie 2006, 17:41

Catalin Tolontan: Nu e vorba daca raspunsul imi va fi sau nu pe plac. Nu sunt genul care sa devina agresiv atunci cand constata ca ceilalti nu sunt de acord cu el.
Pur si simplu vroiam sa aflu parerea dumneavoastra si, intr-un anume fel, sa vad daca mi s-a parut mie sau nu.

Oricum, tin sa va multumesc pentru raspuns, cu atat mai mult cu cat nu (prea) ma asteptam sa-l primesc:).

Si, daca s-ar gasi o modalitate sa intensificati dialogul cu cititorii…cred ca nimeni nu s-ar supara:).

O seara buna

crissty  •  2 noiembrie 2006, 17:50

Fratzilor treziti-va Steaua nu are antrenor,nu e posibil ca la 1-0 ptr real sa faci schimbari post p post inseamna ca ptr domnu Olaroiu rez d aseara a fost bun si la multumit.Eu ma intreb dak ptr cei 20000 d oameni din tribune rez a fost unul multumitor.Unii probabil au platit si o 100 d euro sa intre la meci ca sa vada frica domnului Olaroiu si lasitatea sa.Cred ca Steaua are nevoie d un antrenor curajos,ptr ca eu cred ca aseara s-a vazut ca se putea.Poate ar treb sa laudam gestul jucatorilor d la real care l-au incurajat p nicolita,jucatorilor d la STEAUA care au facut acelasi lucru bravo lor .Sper ca domnu becali sa isi dea seama ca are nevoie la echipa d un antrenor curajos ptr ca altfel nu vom pune probl granzilor europei asa cum isi doresty dansul.FORTZA STEAUA FORTZA STEAUA

Mihai  •  2 noiembrie 2006, 17:51

I-a „disturbat”!!!! Cataline, nu te disturbeaza folosirea unor termeni de import doar de dragul de-a parea mai interesant?! Pe mine ma deranjeaza! Sper sa te disturbeze si pe tine postarea mea si sa renunti la a mai folosi termeni „cool”!

ian rush  •  2 noiembrie 2006, 18:01

Simici,tie nu ti-e clar nici acum ca echipa o face ciobanul?Nu da el banii pe care i-a primit de la dumnezeu?Olaroiu e acolo pe post papagal.Nu face decat sa repete ce-i zice ciobanul.

andrey  •  2 noiembrie 2006, 18:04

?

andrey  •  2 noiembrie 2006, 18:05

ian rush nu tie rusine?

zoltika61z  •  2 noiembrie 2006, 18:05

Felicitari pt. spiritul de observatie. Si eu am observat gestul facut de Raul.
Poate asemenea gesturi ( marunte la prima vedere ), fac diferenta dintre marii jucatori si jucatorii obisnuiti.
Am si eu un exemplu asemanator, vazut mai demult pe SAT1 ( emisiunea RAN ). Era rezumatul unui meci din Bundesliga. Inaintea executarii unui corner (jocul fiind intrerupt din cauza unei accidentari ), jucatorul care urma sa execute lovitura de colt, gaseste un scaun pliant si se aseaza pe el.
Cand arbitrul a fluierat executia cornerului, jucatorul nostru s-a ridicat, a pliat scaunul, l-a asezat la loc, si deabea dupa aceea a batut cornerul.
Intrebare: Cati jucatori romani ar fi pliat la loc scaunul acela ?

andrey  •  2 noiembrie 2006, 18:06

2

andrey  •  2 noiembrie 2006, 18:07

gica hagi si oarga andrei

ROBI  •  2 noiembrie 2006, 18:07

Politetea ca arma. Politetea e buna. Pune o distanta salvatoare, un ecart igienic. Dar, mai mereu, ne invata si sa uitam. Iar eu nu pot uita lacrimile lui Banel. Banel a fost mai politicos decat trebuia cu „realii”.
O intamplare amuzanta a fost balba celor doi comentatori. Real la real!!! au exclamat protevistii, entuziasmati de egalul dinaintea pauzei.
http://www.maidan.ro

riki_faq  •  2 noiembrie 2006, 18:07

„Poate ca la Beckham a fost PR atunci cind l-a ridicat pe Nicolita in fata camerelor de luat vederi”-Beckham a fost chiar natural in acel moment…nimeni in acele momente nu se gandeste la publicitate….poate doar la sfarsitul acelui meci poate spune ca a facut un gest frumos si o sa dea bine….dar daca ai fi practicat fotbalul domnule Tolontan….va spun doar atat :cand intrii pe teren si esti capacitat la meci…nici numai ai timp sa te gandesti la asa ceva….daca intrii degajat poate..dar nivelul in CL este prea mare sa-ti permiti asa ceva.

andrey  •  2 noiembrie 2006, 18:08

huuuuuuuuua riky faq

Adrian  •  2 noiembrie 2006, 18:28

Cataline…..despre comentatori.
Mi se pare odios, cand talentul de comentator nu te mai ajuta, sa faci recurs la aceleasi comparatii jenante pe baze strict financiare. Stii tu care…alea cu salariul lui Beckham din care cumperi toate grupele de copii ale stelei etc.
Iar cand incep sa aud de „aerul tare al ligii campionilor”, „masa bogatilor”, „bugetul realului din care…..” imi vine sa dau televizorul pe mute.
Nu aud pic de analiza tactica (cum mai fac baietii de pe tvr 1) de genul steaua joaca un 4-4-2 cu doi inchizatori …stii tu despre ce vorbesc.
Nu ii vad la schimbari sa comenteze altceva decat ca „au scos un inchizator deci steaua are mai multe culoare de atac”….ce mai …sunt varza

Cătălin Tolontan  •  2 noiembrie 2006, 18:55

zoltika61z: a pliat scaunul… da, asta e un exemplu de gest marunt, care da insa o semnificatie. multumesc
adrian: ok, eu am alta parere, chiar miine vom publica in ziar mai multe opinii despre comentariul de la protv

simi  •  2 noiembrie 2006, 20:21

posibil sa fie nerelevant, dar gestul lui raul a fost facut cand meciul era evident castigat . eliberarea de stress si gustul victoriei il face pe fotbalist mai uman in speta mai bine-crescut. un gest mult mai frumos l-a facut florentin petre cand fara sa vrea , cu viteza lui , a iesit din suprafata de joc s-a impiedicat de o fotoreportera careia i-a pupat mana scuzandu-se!
ca intotdeauna, noua romanilor si in special gazetarilor , nu ne lipseste disperarea de-a cauta si vedea la altii lucrurile bune ce ce se pot vedea si la noi. lucrurile urate , nu le mai vedem. jucatorii stelei in acesti meci spre deosebire de cei ai realului n-au cersit nimic! nu au facut teatru la cazaturi, faulturi smechere si nici n-au protestat aiurea. toate astea impreuna cu jocul lor – al tuturor – au facut o excelenta propaganda pentru fotbalul romanesc si pentru fotbal in general!
cataline, nu suntem cu nimic mai decat altii.
complicam inutil lucruri simple.
cu salutari!

pt prostu care ia dat rasp lu` buba  •  2 noiembrie 2006, 20:29

DOBITOCULE … ANTISTELIST CE ESTI … NUMAI CITI CE SE SCRIE DESPRE STEAUA DACA TE DERANJEAZA ATAT … PLEACA IN PLM DIN TARA ASTA DACA NU`TI CONVINE .. MARSH .. CA OI FI CAINE … SAU … ZBOARA … POATE OI FI CIOARA ;)) ESTI TERMINAT !!!

PS. „DOMNUL” alin buzarin… SA IA EXEMPLU DE LA DOMNUL CATALIN TOLONTAN .. SI CATALINE DACA AI TIMP .. INVATA`L SI TU PE IDIOTU` ALA DE buzarin CUM SE SCRIE UN ARTICOL TE ROG … FACE GAZETA DE RAS SINCER … MAI BINE IL DA`TI AFARA .. SA SE DUCA LA DAN DIACONESCU CA NUMAI ALA MAI B.C (BATE CAMPII)

dutzu  •  3 noiembrie 2006, 0:50

adevaru ca sunt foarte politicosi cei din liga ,bine educati..sunt niste oameni de treaba.asta au demonstrat cei de la real madrid si mai ales raul porin gestul sau..apreciez f mult oamenii care au o educatie aleaza si sa stie cum sa se poarte in socitate..bafta in continuare steaua:).

florea mihai  •  3 noiembrie 2006, 12:23

Ati demonstrat ca aveti valoare de Europa! Victoriile din campionat nu sunt intamplatoare. Nu sunt de acord cu cei care spun ca e doar noroc. Norocul tine cu cei buni.
Lume buna ,eu nu sunt dinamovist ,dar in seara asta am vazut o echipa romaneasca care a luptat si a castigat un meci in care a fost dominata avind si noroc.Aceasta mentalitate de a lupta pina la sfirsit mi-a produs un sentiment de multumire.Se poate si la noi nu numai la nemti,englezi…BRAVO DINAMO.Tine-o tot asa.

soso  •  5 noiembrie 2006, 3:49

Dedicatie de la Cleopatra Stratan pt Banel Nicolita:”NICOLITA, TE ASTEPT LA CEALALTA PORTITA!”