Examenul de solidaritate

Dacă au învins cu 7-0 după ce l-au acuzat pe George Copos că i-a obosit, venind acasă din Israel direct după meci, cu cît ar fi cîştigat giuleştenii la Galaţi fără acest episod?

duminică, 5 noiembrie 2006, 5:41

Dacă au învins cu 7-0 după ce l-au acuzat pe George Copos că i-a obosit, venind acasă din Israel direct după meci, cu cît ar fi cîştigat giuleştenii la Galaţi fără acest episod?

Dincolo de glumă, sînt probabil multe exagerări pe tema zgîrceniei patronului rapidist. Şi e straniu cum de Copos asistă inert la transformarea sa într-o versiune contemporană a lui Hagi Tudose. Crede el oare că această reputaţie îl ajută? Că e bine ca fotbaliştii săi să-l ştie zgîrie brînză tocmai pentru a nu-i cere mai mult?

Poate că aşa a făcut banii pînă azi. Numai că, într-o Românie unde procesele se accelerează, un asemenea stil de business îţi încetineşte dezvoltarea. Cel puţin în fotbal, lucrurile se confirmă. Rapid a fost primul între cei 3 Granzi, a coborît anul trecut pe doi, iar acum a ajuns pe trei!

Înfrîngerea lui Dinamo este meritată. CFR a fost mai proaspătă şi, probabil, ar fi tranşat meciul mai repede dacă arbitrii nu le-ar fi anulat clujenilor un gol valabil.

Toată lumea aşteaptă acum toleranţa „cîinilor” la eşec. Era clar că nu puteau cîştiga la infinit şi, tocmai de aceea, probabil că s-au pregătit psihic pentru acest moment. Acum se va vedea dacă „starea de spirit”, „grupul de caracter” şi „interesele comune” încep să funcţioneze sau sînt doar vorbe.

La orice echipă din lume, vine un moment în care jocul scade şi e nevoie să crească solidaritatea. Dinamo a păşit în acel moment.


Comentarii (208)Adaugă comentariu

zale  •  6 noiembrie 2006, 16:30

bocitoarea

alexi mihai  •  6 noiembrie 2006, 16:42

MULTUMIM GALERIEI U CLUJ CA AU FOST ALATURI DE NOI LA MECIUL CU CFR!!!!!!!!!!! TOT RESPECTUL BAIETI! O SA VENIM SI NOI SA VA SUSTINEM!!!!! HAIDE U! LA ANU NE VEDEM IN A!!!!

nelu@home  •  6 noiembrie 2006, 16:45

Daca au bun simt jucatorii Stelei in frunte cu Olaroiu,ar trebui sa ceara conducerii clubului micsorarea contractelor dupa prestatia jalnica din meciul cu Ceahlaul.Nu mi se pare normal ca un jucator ce castiga(din contract)150.000$ pe an sa se planga de oboseala.Si Rapid si Dinamo joaca in cupele europene si nu se mai plang.

marius  •  6 noiembrie 2006, 17:40

Bine spus ;COPOS=Hagi Tudose

banel nicolita presedinte  •  6 noiembrie 2006, 17:59

Copos nu e zgarcit, e doar atent cu banii. :
sa nu uitam , totusi, ca a dat banii pentru cel mai mare transfer din istoria Ligii I: Mazilu.
In plus, si-a permis sa arunce mai mult de 1 milion de dolari pe doi jucatori care stau mai mult pe banca de rezerve.

mujotutun  •  7 noiembrie 2006, 10:17

Tolontan, chiar ca m-ati infuriat. Bun, infrangerea, infrangere, gol anulat aiurea, asa este, in rest numai insinuare si rautate. De ce nu spuneti ca la 1-1, pana sa se anuleze golul ala nefericit, a fost penalty clar la Cristea, neacordat? E al nu stiu catelea 11m meritat de Dinamo, eludat. Noroc cu UEFA ca mai primesc si ei cate unul. Sa fie vreo directiva pentru arbitrii romani, ca Dinamo sa nu beneficieze de asa ceva? Si daca nu s-a dat, nu s-a dat si gata, o greseala de arbitraj, ca si aceea de la anularea acelui gol. Dar nu, dvoastra nu vedeti lucrurile asa; chiar daca mai aveti momente de luciditate (precum retragerea de la premiul Chirila), cand vine vorba de Dinamo, tare sunteti deluzional; si nu dintr-o prea mare dragoste!
A propos de Rapid: nu avea baiatul asta, dl Razvan Lucescu, obiceiul de a compara jocul unui adversar cu echipa proprie cu meciul jucat de acelasi adversar impotriva Stelei ori a lui Dinamo? Era de-a dreptul obsedat de „rautatea” cu care lupta impotriva lor echipe ce „se dadusera la o parte” din fata celorlalti competitori la titlu. Vad ca nu zice nimic despre echipa care a jucat de la egal la egal cu Steaua si s-a facut pres in fata lor. Razvan Lucescu! Nici presa nu se mira. Abia ce-l beatificase pe Grigoras!
Multa sila!

Reddog  •  7 noiembrie 2006, 13:03

Multumim celor de la „U” ca ne-au sustinut. Sa stie toata lumea, Cfr e echipa ungurilor, si a celor care au abandonat pe „U”. Au o caricatura de stadion, plin de noroi, vin mulri la meci doar cand vine Dinamo, si acum erau in trinbune multi stelisti care hiduiau pa Dinamo, nu incurajau pe Cfr. N-au suporteri, n-au traditie. Asteptati pana in vara, cand promoveaza „U”, si sa vedeti cum ramaneti jumate. Oricum pe strada va feriti de „U”, nu purtati fulare nmai prin Grigorescu si Gruia, in rest va e frica.

RAPIDgirl  •  7 noiembrie 2006, 13:55

Pentru ca ai scris de Rapid..am si eu o intrebare : De ce despre RAPID ati scris doar 2 pagini in ziarul de ieri? steaua are 3. Iar meciul RAPIDului nu se compara cu al stelei…si mai spuneti ca gsp nu e plin de stelisti.

Mi se va raspunde ca sunt 3 pagini…da 3 pagini:
1. Pe prima pagina (la RAPID) sunt 2 reclame care ocupa jumatate de pagina
2. Cea de-a doua pagina este numai cu RAPID
3 In ce-a de a treia reclama cu Cosmote ocupa doua treimi din pagina..
Interesant…