ProTV pregateste o lovitura pe piata de publicitate

NovaTV, postul ce detine 60% din piata din Cehia, apartine CME si este condus de Adrian Sarbu, si-a crescut spectaculos veniturile din publicitate in 2006. Succesul i-a facut pe sefii ProTV sa se gindeasca sa aplice si in Romania o strategie de crestere a CPP pentru 2007 mai mare decit de obicei.

luni, 6 noiembrie 2006, 7:48

NovaTV, postul ce detine 60% din piata din Cehia, apartine CME si este condus de Adrian Sarbu, si-a crescut spectaculos veniturile din publicitate in 2006. Succesul i-a facut pe sefii ProTV sa se gindeasca sa aplice si in Romania o strategie de crestere a CPP pentru 2007 mai mare decit de obicei.

Pentru importul modelului ceh pledeaza faptul ca posturile MPI (ProTV, Acasa, ProCinema si TV Sport) au ajuns sa detina aproape 50% din piata primelor 10-12 statii din Romania, iar „share of revenue” este chiar mai mare, apropiindu-se de 60% pe acelasi esantion.

Situatia favorabila a MPI se combina cu un boom al pietei, astfel incit e posibil sa asistam la o inflatie a CPP de peste 50% inclusiv pentru posturile mari! In general, agentiile si clientii se asteptau la o crestere atit de importanta pentru posturile mici, acolo unde CPP-ul este mai ieftin.


Comentarii (13)Adaugă comentariu

bogdanlebu  •  6 noiembrie 2006, 20:05

daca pro va creste cpp, a1 va urma imediat…

biju  •  6 noiembrie 2006, 22:28

…mama, sa-nebunesc tolo,tu acasa vorbesti normal?
…care e raiting-ul tau in sanul familiei sau te situezi in marja de eroare :))
…nu esti pe treaba ta,tolo, la ce bun toate aceste analize,ai vre-un doctorat de dat?

biju  •  6 noiembrie 2006, 22:47

…ar mai fi ceva tolo, nu se poate face loc si editiilor regionale pe site?
…eu de exemplu as vrea sa citesc despre „U”Cluj , intrand la divizia b ,remarc ca nu e actualizata de zile intregi, ti se pare corect,sau gsp. se adreseaza doar ligi 1?
…de „agasarea” cu berea-vietii ,nici nu mai vorbim,de ce nu putem sa o inchidem imediat ce apare? la mine,cel putin efectul e invers ,n-am sa-mi cumpar in viata mea berea asta ,doar din cauza reclamei! dixit !

Nemesis  •  7 noiembrie 2006, 1:56

Intrebare: TVSport e inegrat total in familia PRO ? (cum este Acasau si PROCinema)

Real Sport Romania  •  7 noiembrie 2006, 2:56

bravos lor … dar ce legatura au cu forbalu nostru … baga tov. Sarbu bani in fotbal? … sa ne mai lase …

Clujul a jucat bine, asta e cauza principala … asa ca sa nu-i mai scuzam pe unii si pe altii. De ce a jucat Dinamo slab, asta poti sa analizezi … si Rednic trebuie sa faca asta …

Steaua si-a dat cu singul in dreptul, cu aere de C.L. , iar Rapid a trecut ca rapidul prin halta Galati, cred ca au avut noroc…

Anyways, voteaza surpriza etapei la …

http://real-sport.blogspot.com/

Alex  •  7 noiembrie 2006, 10:07

Domne domne, Adrian Sarbu e francmason si nu ii sta nimic in cale…..

Cătălin Tolontan  •  7 noiembrie 2006, 12:45

Nemesis: Da, TV Sport este manageriat de Departamentul Sport al ProTV. Si tranzactia prin care va trece in proprietatea MPI este pe final.

iarba  •  7 noiembrie 2006, 14:59

Ce-nseamna CPP?

vai voua!!  •  7 noiembrie 2006, 16:02

hahahaha….tare „iarba”…asta vroiam sa intreb si eu

Real Sport Romania  •  7 noiembrie 2006, 17:20

Ce sa faci, cind ai prea multi jucatori buni? mai lasi citiva pe dinafara, nu?
Sa treaca calificarea asta, probabil pe care o vom rata, si sa asteptam pe Dorinel sa vina selectioner … este cel mai bun antrenor din Romania!!!

Voteaza rezultatele meciurilor din cupa la … http://real-sport.blogspot.com/

http://real-sport.blogspot.com/

Real Sport Romania  •  8 noiembrie 2006, 3:59

CPP = C plus plus (C++)

Alex  •  8 noiembrie 2006, 12:42

vai de mine, stiti si voi de c++ ?

trainspot  •  9 noiembrie 2006, 22:30

adevaru e ca teo zicea bine. nu te bati cu protv-ul. decat sa te bati cu el la cap. altfel, n-ai nici o sansa. si pe buna dreptate: au de departe cea mai tare masina de promovare. cei ce-i preziceau sfarsitul in urma demiterilor in masa, nu stiau un lucru: o companie atat de puternica nu sta in 4-5 oameni.