Averea, clona fostei Libertati

Astazi a aparut pe piata o editie modificata grafic a ziarului Averea, preluat de Patriciu si realizat de echipa lui Halpert, fostul redactor sef sub conducerea caruia Libertatea a devenit cel mai vindut ziar din Romania, cu aproximativ 250.000 de exemplare.

miercuri, 8 noiembrie 2006, 1:04

Astazi a aparut pe piata o editie modificata grafic a ziarului Averea, preluat de Patriciu si realizat de echipa lui Halpert, fostul redactor sef sub conducerea caruia Libertatea a devenit cel mai vindut ziar din Romania, cu aproximativ 250.000 de exemplare.

La 50.000 de exemplare tiparite azi, noua Averea este, practic, fosta Libertatea. Fonturi extrem de asemanatoare, doar cu body text-ul un pic mai mare si serifat, titluri aproape identice, rubrici clonate, gen „Fata de la pagina 3”. Selectia subiectelor se face, de asemenea, dupa modelul Libertatea.

Sintem, fara discutie, in fata unei strategii editoriale si de marketing. Grafica este o declaratie publica, „Noi sintem autenticul ziar Libertatea”, iar echipa lui Halpert si-a asumat ideea copierii fostului format tocmai pentru a atrage atentia asupra a ceea ce ei considera a fi spiritul original al tabloidului Libertatea, care se intoarce pe piata sub numele Averea.

In curind vor aparea probabil si concursurile cu premii mari. Ramine de vazut in ce masura acest import grafic si de markentig va insemna si importul succesului de piata.

 


Comentarii (18)Adaugă comentariu

marius  •  8 noiembrie 2006, 13:49

Chiar trebuie sa ne prefacem la infinit ca aceste ( nici tabloide macar, in sensul profesionist ) simulacre de cotidiene, cu aparitii vecine zonei ilicitului (gazetaresc), ce saboteaza in continuu sensul termenului de ziar, cotidiene care nici macar nu stiu daca se afla sa spunem in zona „periferiala” a presei libere si decente castigate din 90 incoa…….., chiar tre sa ne prefacem la infinit, de dragul unor prietenii, mai mult sau mai putin sorginte profesionala, chiar trebuie ?

Ce rost are sa ne mintim atata ? Sigur ca e retorica intrebarea……. dar cateodata merita sa te gendesti macar o fractiune de secunda serios la o astfel de intrebare, cand te implica chiar pe tine…..

daramite cand minciuna implica si pe altii.

Cătălin Tolontan  •  8 noiembrie 2006, 14:39

Iti pretuiesc punctul de vedere. Eu am altul. Cred ca, in conditiile in care numarul de ziare cumparate in Romania este mai mic decit cel din Bulgaria – ca sa nu mai vorbim de Cehia sau Ungaria, un ziar citit este un act pozitiv.
Plus ca, asa cum singur spui, Libertatea nu este un tabloid agresiv, ci unul lite. Si, chiar daca ar fi un fel de „The Sun”, ce e nociv in a citi totusi ceva, in loc de a nu citi nimic? Ti se pare ca Libertatea ii deturneaza pe cititorii care altfel ar da iama in Cotidianul?
Sau asistam, asa cum cred, la o largire benefica a pietei?

Hai sa nu confundam sinceritatea cu adevarul! Nu ma acuza de minciuna, sint sincer in ceea ce spun despre tabloide. Daca n-am dreptate, asta e alta treaba.

Multumesc!
Catalin

iQ666  •  8 noiembrie 2006, 15:58

Tolo, tu citesti si alde averea, libertatea, atac si ce mai e pe felie in ora pe care declarai undeva c-o aloci zilnic presei? si inca o kestie: ce ziare de afara urmaresti constant (pe internet sau pe hartie?)? merci.

George  •  8 noiembrie 2006, 16:23

Catalin, ai dreptate.
Vreau sa ii vad peste cativa ani pe cei ce plang acum de mila „ziarelor de calitate” si infiereaza „mizeriile” astea de tabloide. Peste cativa ani cand piata va fi invadata de ziare gratuite facute cu info luata cu copy/paste de pe agentie (sau, mai rau, cand netul va face din stirea tiparita o amintire – evident, exagerez:). Mama, ce vor duce dorul tabloidelor!
Daca nu se cheama Scinteia (sau Buna ziua, Ardeal:), ziarul este o afacere ca oricare alta si trebuie sa se adapteze cerintelor publicului.
Fiecare isi targheteaza publicatia dupa cum crede de cuviinta. Bani sa iasa!
Apropo, stiu ca in Polonia mai exista un singur broadsheet (cel putin ca format).
Nu ma omor dupa tabloide, dar nu ma ingrijoreaza invazia lor. Pentru ca nu stiu niciun fan al lui Beethoven convertit la manele:)

Real Sport Romania  •  8 noiembrie 2006, 17:22

Daca ei fac banii repede, asteapta ca rezultatele in fotbal sa apara repede, ca doar ei au bagat multi bani, nu?

Ei sunt de fapt neste „ciobani” prin definitie, asa ca sa nu asteptam prea multe de la ei, iar ziarele au ce scrie, tin publicul „in priza” cu tot felul de ineptii debitate de „poeti”.

Voteaza scorul la ultimele 2 meciuri din cupa: rapid-craiova si steaua-apulum la http://real-sport.blogspot.com/

cyclon  •  8 noiembrie 2006, 17:36

domnule tolontan … stiti de ce are Steaua probleme cu portarii ? pentru ca a fost la Real Madrid si nici macar nu s-a interesat de singurul roman care se afla in lotul echipei din Madrid … http://www.ziaruldemures.ro/fullnews.php?ID=6572&up=NO stiu acest comentariu al meu nu are nici o legatura cu subiectul dar nu stiu unde ati putea vedea cel mai repede acest comment decat la ultimul subiect pe care l-ati lansat … mi se pare ca Steaua are mari probleme de management daca scapa printre degete un asemenea portar … .care pe de-asupra este si un stelist inrait ( o pune pe prietena lui sa se uite la meciurile stelei ca sa ii spuna rezultatele, … nu scapa nici un meci ) … cred ca ar fi un subiect bun la stirile sportive ale antenei 1 pentru a mai lovi putsin in imaginea sifonata a stelei … ca stim cu totsii ca va place sa o faceti

v  •  8 noiembrie 2006, 17:57

un ziar citit nu este un act pozitiv prin definitie! ce usor ar fi.

Cătălin Tolontan  •  8 noiembrie 2006, 18:06

IQ666: Citesc si Libertatea si Averea in ora rezervata ziarelor. De afara rasfoiesc ce prind. In primul rind cele sportive, evident. Si revsite. De pilda, imi plac f mult Vanity Fair si National Geographic. Prefer Times lui Newsweek, insa nu ocolesc nici People daca am ocazia. Poze mult, se citeste mai usor)):

nichita  •  8 noiembrie 2006, 22:42

importul ar putea functiona…doar a functionat si in cazul prosport–>gsp. :))
cand se face transfer de echipa cu tot cu lider, cititorii migreaza destul de serios, daca sunt chemati cu surle si trambite (poate ca nu chiar ca in cazul vostru, dar oricum si halpert a trambitat ceva-ceva).
daca doar se copiaza si atat, fara sa stie lumea ca e vorba de echipa care schimba tricourile, atunci sunt luati drept plagiatori si succesul nu o sa apara.

si inca ceva… m-am saturat de toti care iau foc cand aud de tabloide. chiar numai asa stim sa ne consolidam profesionalismul si superioritatea? dand cu pietre in cei ca Averea sau Libertatea? Sunt genuri si genuri de presa, asa cum exista feluri si feluri de oameni. Ati vrea un singur tip de presa? toti propun o presa „x” sau „y”. Asta imi aminteste de cum era pe vremea academiei „stefan gheorghiu”…
Resemnati-va in fata diversitatii si alegeti ce cititi fara sa va dati cu parerea la vecinul de scaun „ce faci bah? asa de prost esti? citesti libertatea?”…poate pe alt ton…si cu alte cuvinte..dar cam tot pe acolo este atitudinea unora..

R&B  •  8 noiembrie 2006, 22:49

Recursul Etapei fostul Procesul Etapei… Echipa Fantastica fosta Divizia Fantastica… Cataline si voi ati facut exact la fel… ati scimbat doar trustul

Chml Srucnoc  •  8 noiembrie 2006, 23:21

Un fel de Cosmote=Connex..cred ca merge pe aceiasi idee

someone  •  9 noiembrie 2006, 0:46

Salut!
O chestie care nu are legatura cu subiectul de aici…
Intregul departament de distributie al Publimedia s-a mutat la Catavencu :)))
100%…
Se asteapta ca si altele sa faca la fel

Cătălin Tolontan  •  9 noiembrie 2006, 9:45

R&B: Esti sigur ca am facut acelasi lucru? Am conceput un alt ziar (gsp), care nu semana deloc cu cel pe care-l fondasem (ProSport). Apoi am schimbat formatul… In fine, nu zic ca am facut mai bine sau mai rau. In presa, ca in orice industrie, verdictul il da piata. Oricum, senzatia mea e ca in Romania e loc de doua tabloide.
someone: da, asa e, unii oameni merg dupa Stanca, la Catavencu

Cătălin Tolontan  •  9 noiembrie 2006, 9:46

nichita: nu doar ca ne resemnam, dar incurajam diversitatea))::

ContraSENS  •  9 noiembrie 2006, 16:47

Din pacate, in Romania, primeaza marca si mai putin echipa care e in spatele ei. Oricate clonari vor face la Averea, nu cred ca vor reusi sa obtina rezultatele Libertatii. Chiar si un ziar „quality” este citit pentru „marca” si mai putin pentru un anume autor (sar din schema editorialistii). La o categorie din care fac parte Averea si Libertatea, imi pare rau, dar numele autorului conteaza foarte putin pentru public.

Cristian Rapid  •  9 noiembrie 2006, 21:55

Cu ce echipa tineti ?

henk  •  9 noiembrie 2006, 22:10

As vrea sa repet o intrebare postata in alta parte: Care este o poveste feminina de succes la gsp? Poate andries si luminita au cucuiele lor, dar femeie poate avea succes la gsp, exceptand cele din poze? Nu cumva gazeta devine playboy-ul sporturilor?

AlexZeu  •  9 noiembrie 2006, 23:43

fratele meu nu stiu de cine esti platit sa iti bati joc intr`un hal fara de hal de unele echimpe din LIGA I dar… o faci cu succes FELICITARI ….ca jurnalist…nu prea esti bun dar ca un bagator de raca in presa esti SUPER ….. bv …daca o sa continui tot asa o sa ajunga cluburile sa dea afara jucatori buni si sa ramana cu cine stie ce rezerve pentru ca tu si ziarul tau ba ia`ti vazut prin baruri discoteci chaturi ,ba au discutat cu alte cluburi despre anuminte transferuri ba…. asa ca ….. io zic sa te lasi de meserie ! ms …sper sa dati mesajul … ca altfel nu mai aveti nici putina valoare care va mai ramas …. i`m sorry for you! !!!