mySport

Cînd a spus acum două zile “Pentru mine nu e ruşinos să fii ungur, ci incult şi incapabil să înţelegi viaţa”, Arpad Paszkany a avut dreptate. El a contemplat, jenat ca noi toţi, suspendarea simbolică a lui Gigi Becali. Cu cît ea este aparent mai aspră, cu atît e mai lovită de ridicol. 10 luni, două luni, 18 luni… Ce contează?! E ca şi cum i-ai ridica pe viaţă carnetul omuleţului lui Gopo. Unde să meargă cu maşina, pe insula sa cu un singur palmier?

Pe de altă parte, Paszkany trebuie să admită că nicăieri în Europa o echipă n-a fost depunctată pentru vorbe. Fotbalul nu se decide în studiourile televiziunilor. Plus că, dacă e să ne referim la vorbe, şi el comite o eroare.

În ultima vreme, finanţatorul lui CFR şi-a construit un discurs împotriva miticilor. Abil şi sistematic, el încearcă să-şi prezinte drept misiune fotbalistică eliberarea campionatului românesc de sub ocupaţia şmecherilor de la sud de Carpaţi. Pentru un om educat e degradant să împartă fie şi o divizie, darămite o lume, după criterii geografic-culturale. Sigur că el ştie că nu se va ajunge niciodată la “hai să ne facem noi un campionat!”.

Dar are senzaţia că, repetînd asta, capătă prestigiul unui luptător. Dă bine în Ardeal să vorbeşti despre superficialitatea miticilor. Dar, chiar, dă bine? Poporul de microbişti nu are neapărat reflexele pe care mizează, uneori la comun, Becali şi Paszkany. Pentru arădeni, Lăcătuş e un antrenor, nu un mitic convertit. Timişorenii îl iubesc pe Emeghara, oltenii l-au adoptat pe Ştefan Stoica, iar Bergodi nu s-a născut în Mănăştur.

Valoarea, nu etnia sau locul naşterii, face legea în sport. Şi dacă Bucureştiul va pierde supremaţia, ceea ce pentru prospeţimea campionatului ar fi pasionant să se întîmple, atunci asta se va face pe fotbal.

Citeste si...

  1. Mititelu şi Becali, pui de daci ...
  2. Planul lui Paszkany ...
  3. Neagu şi banii lui Becali ...
  4. Straniul domn Paszkany ...
  5. Tănase şi Becali ...


Comentarii

161 Responses to “Paszkany, Becali şi miticii”

Pages: « 1 2 3 [4] Show All

  1. 151
    casino Says:

    lucrurile nu sunt intotdeauna ceea ce par a fi.
    PRELOGICA
    cateva adevaruri :
    1. primul meci de fotbal din romania s-a jucat la Arad (pe stadionul care tocmai s-a demolat)
    2. “Treceti batalioane romane Carpatii” – sensul era de la sud la nord
    3. Transilavania (si nu Ardeal) a fost multa vreme un principat autonom, in vreme ce Valahia si Moldova plateau tribut sultanului
    4. Ciubuc, pesches, spaga, coruptie sunt la ele acasa si dincoace si dincolo de Carpati
    cateva “mituri”
    1. George Becali – mare roman. becali e de fapt aroman (machedon) ca si Hagi.
    2. Transilvania are cea mai mare contributie la bugetul de stat. Contribuie timisul, bihorul, aradul care nu fac cat bucurestiul. Dar mult-timp subventionatele ucm resita, cug cluj, combinatul siderurgic hunedoara si altele sunt cumva in moldova.
    3. Cine nu-i din bucuresti e provincial. e o prostie, dar fenomenul se simte si in cluj, arad sau timisoara fata de altii din orase gen dej, ineu, lugoj, etc. fenomenul e balcanic si are ca principala cauza parvenirea.
    4. ardelenii au fost slugile ungurilor. sa nu uitam totusi domniile fanariote.
    POSTLOGICA
    In Romania traiesc romani, maghiari, ******">******, aromani, secui, sasi (cati au mai ramas), etc. unii dintre romani locuiesc in moldova, muntenia, transilvania, dobrogea. unii oameni sunt prosti sau destepti, cinstiti sau nu, seriosi sau indolenti, capabili sau incapabili, lenesi sau harnici. toate astea n-au legatura cu nationalitatea sau cu locul unde s-au nascut sau traiesc. campioana tarii a fost si din timisoara, arad, cluj, si din craiova, ploiesti sau bucuresti. probabil ca titlul nu se va muta definitiv la bucuresti. ladislau boloni, helmuth duckadam, nunweiller au fost campioni ai romaniei. titlul trebuia sa fie iepurasul, vulpea si restul animalelor din padure.

  2. 152
    Sorin Says:

    Domnule Tolontan,
    Va rog sa nu mai inventati [nu direct Dvs. ci subalternii Dvs.] noi geografii asa cum faceti astazi cind vorbiti de viitorul derby al Banatului dintre UTA si Poli. UTA, fiind o echipa din Arad, nu are cum apartine Banatului pentru ca orasul Arad nu se afla in Banat. Aceasta regiune a Banatului se intinde in Nord doar pina la riul Mures. Partea din actualul oras Arad la Sud de Mures este doar fostul sat svabesc Aradu Nou.
    Deci, nu exista nici un derby banatean decit intre Poli si CFR Timisoara sau echipa din Resita.
    Sa auzim numai de bine,

    S o r i n
    Timisoara

    P.S. Un ziar care se respecta are postate pe web site si numerele de telefon / fax / e-mail al redactiei.

  3. 153
    cosmin Says:

    catalin ati face bine sa cenzurati unele articole…gen:NONA4STEAUA
    scade ff mult nivelul conversatiei in genu asta…
    ma ingrozesc cand vad cate frustrari au unii oameni din ardeal…si chiar nu vreau sa jignesc pe nimeni…
    numai bine

  4. 154
    Andy Says:

    Hi. Could someone translate into English what it is exactly that Becali said about Paszkany/CFR Cluj that got him banned/fined? My Romanian is not good enough to get a real sense of what was said.

    I’d appreciate any help. Thanks

  5. 155
    Napocensis Says:

    PT STELISTUL – SINCERE FELICITARI PENTRU POSTUL TAU CE DENOTA O CLARA SUPERIORITATE IN GANDIRE, CULTURA SI CIVILIZATIE, ASA CUM BINE II STA UNUI LOCUITOR AL CAPITALEI ROMANIEI. sI SA NU UITAM DE GANDIREA TOLERANTA SPECIFICA MARII FAMILII EUROPENE

  6. 156
    pentru MIRUNG Says:

    Daca tot te iei in tatala necunostinta de cauza de Biserica Greco-Catolioca, iti recomand sa citesti adevarata instorie a UNIRII CU ROMA si a infiintarii BISERICII GRECO-CATOLICE, care a dat TRANSILVANIEI, in special prin intermediul Scolii Ardelene si a Blajului, cele mai mari personalitati care au luptat pt identitatea nationala, ridicarea culturala a poporului roman din ardeal si pentru UNIREA cu Romania. Inocentiu Micu , Samuil Micu Klein, Budai Deleanu, Petru Maior(unchiul lui titu maiorescu), Iuliu Maniu, Coposu, Pop de Basesti, Ratiu, Iuliu Hossu, Agarbiceanu, Barnutiu sau Doina Cornea–cateva exemple de GRECO-CaTOLICI, dupa mintea ta supusi Budapestei.
    PUNE MANA SI CITESTE ISTORIA TARII FACUTE DE SPECIALISTI NU DE EXALTATI PRAVOSLAVNICI SAU COMUNISTI.

    POPORUL ROMAN E PRIN GENEZA LATIN, IAR PRIN FAPTUL CA IN EVUL MEDIU I S-A IMPUS ORTODOXIA DE CATRE SLAVI SI GRECI A PIERDUT CONTACTUL CU CULTURA EUROPEANA SI ACEST LUCRU IL SIMTIM SI ASTAZI, DUPA ZECI DE ANI DE REFORME.

    FRATII NOSTRI SUNT LATINII NU GRECII, SAVII SI ALTI BALCANICI

  7. 157
    free cheap zyban Says:

    Buy cheap zyban…

    Buy zyban Buy cheap zyban online. Buy cheap zyban online. Generic zyban…

  8. 158
    Buy tramadol Says:

    Buy tramadol…

    cheap tramadol, buy tramadol, tramadol, cheapest tramadol, 50 mg tramadol…

  9. 159
    Buy Ultram Says:

    Buy Ultram…

    Ultram buy Ultram Buy cheap Ultram online order cheap Ultram online. Ultram…

  10. 160
    Buy Soma Says:

    Buy Soma…

    Soma buy Buy Soma Buy cheap Soma online order cheap Soma online. Soma…

  11. 161
    Buy Carisoprodol Says:

    Buy Carisoprodol…

    Carisoprodol buy Buy Carisoprodol Buy cheap Carisoprodol online order Carisoprodol online. Carisoprodol…

Pages: « 1 2 3 [4] Show All

Leave a Reply



    Cauta

    Ai un pont
    legat de cazul licitatiilor din sport?

    Nume (optional):
    Pont:
    Email/telefon de contact (optional):
    Introduceti textul de verificare (obligatoriu):
    Introduceti textul de verificare




    SATI