Thereau, covor pentru Rădoi

Se va scrie mult despre reintrarea lui Rădoi. E şi normal. Ca să-l vadă din nou jucînd, miile de stelişti au înfruntat  frigul pe care parcă l-a trimis înainte Dinamo Kiev. Ca un avertisment… Rădoi merita această primire. Dar s-a mai întîmplat ceva, pe Ghencea.

duminică, 12 noiembrie 2006, 10:22

Se va scrie mult despre reintrarea lui Rădoi. E şi normal. Ca să-l vadă din nou jucînd, miile de stelişti au înfruntat  frigul pe care parcă l-a trimis înainte Dinamo Kiev. Ca un avertisment… Rădoi merita această primire. Dar s-a mai întîmplat ceva, pe Ghencea.

Un fapt minor, unul dintre acelea care vine tiptil şi răstoarnă meciul, prejudecăţile, pofta de a mai face mişto de alţii şi de a lăuda calităţile noastre, de la Herodot încoace.

Spre finalul primei reprize, cînd Steaua conducea cu 2-0, dar FC Naţional părea că mai zvîcneşte, o minge a ajuns în careul oaspeţilor. Portarul Stanev i-a reproşat ceva lui Panc. Coechipierul s-a întors şi s-a îmbăţoşat. Stanev l-a luat de gît. Faza curgea deja în altă parte a terenului, însă camerele de luat vederi au oferit o reluare, remarcată şi de comentatorul Emil Grădinescu. Panc a ripostat, Stanev s-a întors să-i tragă una. Noroc că s-a interpus stelistul Thereau, care părea şi el mirat, neştiind prea bine cum a ajuns să medieze între doi fotbalişti de la FC Naţional.

Doar cîteva minute mai tîrziu, Thereau a sărit la un balon aerian şi Panc, venit din spate, l-a lovit cu cotul în spate. Cunoaşteţi genul, te faci că te ajuţi de braţe, dar pui cotul înainte. Uimit, francezul s-a trezit că cel pe care îl ajutase să scape nechelfănit ajunge să i-o tragă rapid. Obiceiul pămîntului. Hmmm. Numai că Thereau a venit şi el cu obiceiul pămîntului său şi a marcat iute încă două goluri, cu o furie şi o relaxare umilitoare, de parcă braţul lui Panc apăsase din greşeală butonul unei păpuşi războinice.

Aşa s-a făcut 4-0 şi a început repriza pe parcursul căreia Rădoi a putut reintra în aplauzele unui stadion care l-a aşteptat luni de zile şi a crezut în el.


Comentarii (344)Adaugă comentariu

ANTI-JOC  •  13 noiembrie 2006, 13:51

DORU 11
CAND VROIAM SA TE INJUR AM VAZUT CA IL APRECIEZI PE DICA.
DACA ITI PLACE FOTBALUL SPECTACOL N-AI CUM SA NU-L APRECIEZI PE DICA.
INDIFERENT SUPORTERUL CAREI ECHIPE AI FI.

Urmasul lui Mihai Viteazul  •  13 noiembrie 2006, 13:56

„Dreptul la exprimare” este in „Proclamatia de la Timisoara” pe cand dreptul la „cenzura” este in „Proclamatia de la Bucuresti!”
Si „raposatul” a fost tot pui de oltean si nu este nici o mandrie in asta!

Vernes Gyula  •  13 noiembrie 2006, 14:02

@ Doru11

M-am uitat si pe fisa jucatorului din lequipe.fr

http://www.lequipe.fr/Football/FootballFicheJoueur22014.html

si stiam ca francezii is foarte scrupulosi cand vine vorba de acent…

Georgero  •  13 noiembrie 2006, 14:03

prietene gyula…

la literele capitale nu prea se pun accentele in franceza

Georgero  •  13 noiembrie 2006, 14:04

Cyril Théreau

acesta este numele corect

Doru11  •  13 noiembrie 2006, 14:05

@urmasul
pai da, nu e nici o mandrie, doar ca Mihai Viteazu’ a fost oltean…si tu ai ceva cu miticii, deci, pe undeva si cu tine insuti….

Doru11  •  13 noiembrie 2006, 14:07

Referitor la numele lui Thereau
L-am gasit ortografiat in toate felurile. Cred ca cel mai bine ar fi sa ne zica insusi Thereau cum se scrie si, implicit, cum se pronunta.
Gsp, ne ajuti in aceasta problema „de viata si de moarte” ?

Vernes Gyula  •  13 noiembrie 2006, 14:07

@ doru11

Da’ hai sa o lasam balta , sa-i zicem Chirila Tereau !!! Oricum cu transferul asta meme a aratat ca le are …dupa care si-a revenit si l-a transferat pe Carlos ….

Georgero  •  13 noiembrie 2006, 14:10

nu MM l-a transferat pe Carlos, ci Olaroiu… el avea insomii si se uita dupa portari pe eurosport… mai bine lua un somnifer

Doru11  •  13 noiembrie 2006, 14:11

@anti-joc
pai si simplul fapt ca il apreciez si apar pe Dica te-a facut sa nu ma injuri ?
Nici nu stiu ce sa zic…dar de ce voiai sa ma injuri in primul rand? Pt. ca am zis ca sunt jucatori care stiu mai mult sa „distruga” si la alte echipe, in afara de Steaua?? Ciudat…

Doru11  •  13 noiembrie 2006, 14:14

@Georgero
poate nu mm l-a transferat pe carlos, nu stiu, da’ cert e ca mm s-a laudat cu carlos dupa ce acesta a avut prestatii bune, prezentandu-l ca pe o reusita personala. Corect?

Georgero  •  13 noiembrie 2006, 14:19

Gata. Am gasit. Randuri publicate in gsp. Se pare ca, respectand logica d-lui Tolontan, Thereau e chiar cel mai balcanic dintre jucatorii Stelei
Iata si link:

http://www.roportal.ro/stiri/stirea-450443.htm

Georgero  •  13 noiembrie 2006, 14:21

Rectificare, era vorba de Angers si nu de Orleans.

Dau si paste pt cei care nu au rabdare sa acceseze linkul:

Despre Cyril Thereau, atacantul Stelei, s-a scris foarte mult in ultimele zile in presa franceza. Ieri, „Ouest France” a notat cu umor: „E acelasi care juca la Angers sezonul trecut? Sigur. Cel care-si lovea colegii la antrenament? Cel care era sanctionat cu regularitate de tehnicianul Jean-Pascal Beaufreton? Cel capabil sa marcheze pe Velodrome in Cupa Frantei si apoi mai nimic? El e”.

Din pacate articolul este incomplet, urmeaza si o declaratie a unuia dintre colegii sai.

Doru11  •  13 noiembrie 2006, 14:22

interesant. intr-un fel ma bucur. Aveam impresia ca e moale. Dar se pare ca nu e. Trebuie privita partea plina a paharului.
dar corect ce zice georgeo in cazul asta..

Doru11  •  13 noiembrie 2006, 14:22

*Georgero, sorry

Georgero  •  13 noiembrie 2006, 14:26

Deci, inca o data, nu am nimic cu Cyril. Chiar eu am scandat de multe ori Allez Thereau. Consider ca este cel mai bun atacant de la Steaua, poate din Romania la ora actuala.

Dar imi pare rau ca dl. Tolontan ori manipuleaza, ori este pur si simplu ignorant…

Urmasul lui Mihai Viteazul  •  13 noiembrie 2006, 14:30

Mihai Viteazul este recunoscut la Alba Iulia de „Dieta Ardeleana” ca noul principe al Ardealului! …adica dupa ce a urmat cursurile „scolii pasoptiste” de la Blaj, Alba

Georgero  •  13 noiembrie 2006, 14:30

Deci d-le Tolontan…. Cand Thereau isi lovea colegii la Angers, era si atunci educat in Uniunea Europeana sau era cumva coleg cu Panc si Panev undeva, intr-o tara cu obiceiuri balcanice, de la marginea Europei????

florin  •  13 noiembrie 2006, 14:31

am trait sa vad si asta……….. 2 coechipieri sa se bata. vai de liga lui „mitica”

ANTI-JOC  •  13 noiembrie 2006, 14:31

CATE GOLURI ALE THEREAU IN CAMPIONATUL ACESTA?

Georgero  •  13 noiembrie 2006, 14:32

Edit: Panev = Stanev

Georgero  •  13 noiembrie 2006, 14:33

de remarcat, de asemenea, ignoranta lui Iacov, de la FC National, care intr-adevar acum dovedeste ca nu are nicio treaba cu fotbalul.

Iacov, nervos după eşecul cu Steaua: „Jucători ca Dumitru, Burcă sau Herea vor ajunge la echipa a doua”

Florentin Dumitru, Herea si Burca au fost cei mai buni fotbalisti de la FC National aseara. Florentin si Herea au fost singurii care au pus in pericol apararea Stelei….

Georgero  •  13 noiembrie 2006, 14:49

@urmasul lui whatever

Mihai Viteazul este recunoscut la Alba Iulia de “Dieta Ardeleana” ca noul principe al Ardealului! …adica dupa ce a urmat cursurile “scolii pasoptiste” de la Blaj, Alba

wtf????
Mihai Viteazul a urmat cursurile scolii pasoptiste de la Blaj????? Pasoptista, adica de la 1848?????????

cucu-cucu-cucu  •  13 noiembrie 2006, 14:52

Radoi, blatul si bancarii.

..misto tare filmu asta!
..ce regie!
..ce scenariu!
..ce actori!
..felicitari!
..sincere felicitari!

claudiu  •  13 noiembrie 2006, 15:01

TE FELICIT PENTRU COMENTARIU .ESTI BUN.BRAVO STEAUA

Doru11  •  13 noiembrie 2006, 15:05

@cucu (ma scuzati, asa-si zice)
Si tu te pricepi la fotbal…Probabil, in viziunea ta, si rapid a facut blat la otelu’ nu?

Doru11  •  13 noiembrie 2006, 15:11

@georgero
corect, herea era tipu’ cu nr. 16 de pe dreapta lor, care il alerga pe coman, iar piticu’ a cam facut ce-a vrut cu oprita.noroc ca mai venea stancu pe acolo. burca merita sa fie eliminat…deci nu se poate spune ca n-a pus osul…dar, ca si multi care isi dau cu parerea pe aici, iacov n-are nici o treaba cu fotbalul..cel de pe teren.

Iocs  •  13 noiembrie 2006, 15:17

alt articol marfa!BV…tzine-o tot asa

Doru11  •  13 noiembrie 2006, 15:17

@urmasul cu masina timpului
sper ca a fost un fel de gluma aia cu mihai Viteazu si pasoptistii pt. ca altfel e grav. Stii, stramosu’ asta al tau a domnit intre 1593-1601. In 1601, a murit asasinat. Cam greu, deci, in afara de cazul in care era vreun personaj din Highlander, sa aiba treaba cu Scoala Ardeleana (cca 1770 – 1840) sau pasoptistii (1848).
Deci, cum e, dom’le cu stramosu’ asta al tau?
Cel care a CUCERIT Transilvania…

ISSE  •  13 noiembrie 2006, 15:21

De la HERODOT pana la Augurul Tolontan un scrib mai mare n-a fost….si nici diplomat mai abil ca Thereau, care era cat pe ce sa reinventeze calul troian…dar totusi Tolontan e remarcabil in „Descriptio Liga de Mitica”….

Urmasul lui Mihai Viteazul  •  13 noiembrie 2006, 16:00

Mihai Viteazul a murit „asasinat” de miticii cu turban de la sud de Carpati!
Nici tara nu aveati ci „pasalach” si vorbiti de educatie…care aia de la Constantinopol?
Hai pa intru pe un blog serios ca asta este doar pentru mitici!

cucu-cucu-cucu  •  13 noiembrie 2006, 16:20

@dorule
eu n-am zis nimic…voi ziceti mereu de Dinamo..am vrut sa vad ce si cum…;))
Cand am batut iasi’u cu 5-0, toti antidinamovistii ati zis la unison..BLAT,blat,blat…rahat.
eh..uite..mi mi s-a parut a piesa de teatru..aseara.

cosmin  •  13 noiembrie 2006, 16:41

urmasul ciobanului mioritic
esti absolut patetic

RED DOG 1  •  13 noiembrie 2006, 16:52

Sigur a fost o piesa regizata, Radoi a inscris inainte de a pasi pe covorul lui Thereau. Nu stim daca acest covor va ridica moralul jucatorului, cert este ca jocului i se acorda importanta unui super meci, care poate fi comparata cu efectul produs de osanale comuniste.
Probabil ca in statutul Gazetei este specificata loialitatea totala si vesnica fata de Steaua, LPF si alte Vip-uri !
Daca ne luam dupa istoric, tre sa asteptam sa se intimple ceva naspa cu Dinamo, ca sa ne mutam de pe covorul fermecat pe tarimul dezbinarii.

Doru11  •  13 noiembrie 2006, 17:51

cucule,
eu sunt stelist si nu am scris nicaieri ca dinamo ar fi facut vreun blat sezonu’ asta! deci generalizezi degeaba. Iar daca zici doar asa, ca sa „ne enervezi”, nu reusesti decat sa te umpli de penibil…

Doru11  •  13 noiembrie 2006, 17:53

@urmasul
gogule, Mihai a venit din Muntenia inspre Ardeal, nu invers…dar prob ca intr-a II-a, nu se face istoria romanilor inca…
Daca te consideri mai matur decat a 2-a te astept la Fac de Istorie din Bucuresti la un „debate”.

Doru11  •  13 noiembrie 2006, 17:55

@urmasul
cred ca Mihai Viteazu’ este disperat acum, oriunde ar fi, de faptul ca tu te declari urmas al sau.

Mihai Viteazul  •  13 noiembrie 2006, 18:04

Si filmul „Borat” a fost, filmat de americani tot la sud de Carpati in orasul „Glod” din Dambovita! Pana si americanii stiu unde se ascund „miticii”!

Georgero  •  13 noiembrie 2006, 18:14

vad ca nu mai esti urmas, ai ajuns deja Mihai Viteazul. btw Borat nu este american si nici macar filmul.

cucu-cucu-cucu  •  13 noiembrie 2006, 18:30

bine ma Dorule…daca tu zici..
sti..cica prost e ala care se simte nu ala care tace.

unu’  •  13 noiembrie 2006, 18:39

dinamo nu merita sa joace la anul in Cl..cu blaturile pe care le face abia merita in Cupa uefa…sa numai zic ca faza aceea cu moti si cu thereau trebuia la amandoi galben…dar dupa mine trebuia numai galben la moti..asa ca Liga 1 n-are fata de Thereau..doar STEAUA are…..thereau e prea bun ptr romania..MM Stoica e cel mai bun manager pe care l-a avut STEAUA…

Mihai Viteazul  •  13 noiembrie 2006, 19:10

Mai mitica, Filmul „Borat” este o productie americana iar actorul principal este actorul englez Sacha Baron Cohen iar actiunea nu se petrece in Kazahstan ci la sud de Carpati in municipiul „Glod” Dambovita! Cel putin aici la cinematografele din Paris, cred ca la voi in „micul Paris” circula versiunea copiata” de piratii aia mitici cu turban!

Andrei  •  13 noiembrie 2006, 23:18

http://liberalism.ro/wordpress/index.php/2006/11/03/e-greu-sa-pui-bani-pe-casa-altuia/