Campania Ziua > 1.2 mil euro

Creata de Tempo pentru Ziua, campania „Nu credem, deci cercetam” este derulata in aceste zile pe principalele statii tv cu spoturi platite. Costul total (creatie, productie si media) al campaniei depaseste dupa unele informatii 1.2 milioane de euro.

luni, 20 noiembrie 2006, 11:49

Creata de Tempo pentru Ziua, campania „Nu credem, deci cercetam” este derulata in aceste zile pe principalele statii tv cu spoturi platite. Costul total (creatie, productie si media) al campaniei depaseste dupa unele informatii 1.2 milioane de euro.


Comentarii (14)Adaugă comentariu

alexandra  •  20 noiembrie 2006, 14:09

Interesant! Dar cred ca isi vor recupera banii prin ziar (advertisement si vinzari) sau prin alte mijloace?

Horatiu Cioara  •  20 noiembrie 2006, 14:27

Din vanzari si advertising……foaaaartteeee tarziu!

alexandra  •  20 noiembrie 2006, 15:02

asta sugeram si eu… vroiam sa spun credeti… poate ca ziar al dreptei conservatoare unite sa ia patronii niste deal-uri in alte domenii…

nichita  •  20 noiembrie 2006, 17:25

era si cazul sa lucreze putin la imagine… probabil au pus bani deoparte de multa vreme pentru asta…si acum vor sa se urce pana la stele..:)

Iann  •  20 noiembrie 2006, 17:44

Off-topic: Stiu ca Gazeta Sporturilor/Convergent nu e membra a Clubului Roman de Presa. Chiar nu va intereseza subiectul sau demisia lui Cristian Tudor Popescu?

nichita  •  20 noiembrie 2006, 19:04

am dat-o deja pe asta cu demisia lui ctp… dar nu as zice ca e ceva foarte interesant..

Sebu  •  20 noiembrie 2006, 21:30

zic ca isi vor recupera banii din „strans cu usa”….

www.solutii.neinteligente.lunea.ro  •  20 noiembrie 2006, 21:57

si cu cianura cum este? ei isi recupereaza banii repede, nu?

www.solutii.neinteligente.lunea.ro  •  20 noiembrie 2006, 21:58

da guvernarea actuala iti place tolo? ca nu scrii nimic de ea?

www.solutii.neinteligente.lunea.ro  •  20 noiembrie 2006, 22:19

tolo, te regasesti aici?

Sa stii ca in acest caz, tacerea este un raspuns!

Nu este nimic violent in acest articol, ca sa-l stergi ori bannezi – in acest caz, ar fi doar manifestarea ta faraonica de a fi lingisit!

Stimati colegi,

Am fost ales presedinte al Clubului Roman de Presa in urma cu aproape patru ani, intr-un moment greu si confuz din istoria acestei organizatii. In tot acest timp m-am straduit cat m-au tinut puterile sa aduc in discutie chestiuni de morala gazetareasca si patronala, discutii concretizate in documente de lege si de reglementare interna care sa limpezeasca si sa ordoneze lucrurile atat in Club cat si in presa. Am incercat de asemenea sa asigur, prin luari de pozitie, o capacitate ridicata de reactie rapida a Clubului la incalcarile flagrante ale deontologiei din presa si nu numai. Am sperat intr-o reducere a tensiunii si animozitatilor dintre clasa politica si presa prin intalnirile oamenilor politici marcanti cu Consiliul de Onoare al Clubului.

O vreme am crezut ca lucrurile pot fi indreptate si ca ne aflam pe calea cea buna. Astazi sunt silit sa constat ca a fost o iluzie. Viata politica din ce in ce mai vulgara si superficiala din Romania ultimilor ani este insotita, ca si cum n-ar vrea sa ramana mai presus, de o presa tot mai degradata, moral si profesional. Retelele de presa murdara, locale si centrale, se impart in doua categorii: putinele care au fost descoperite si multele care isi vad in continuare de treaba. Multe, prea multe ziare sunt folosite ca adevarate maciuci, cu care se da in capul victimei fara nici cel mai mic scrupul de a justifica titlurile de-o schioapa si pozele cat jumatate de pagina. Ziaristii au devenit, in prea mare masura, niste mercenari care, dupa ce se bat cu pumnii in piept pentru niscai principii, se muta la trustul primului mahar care da mai mult. Si nu numai „dinozaurii”, ci si prea multi jurnalisti din noile generatii. Suvoaie de bani venind din afara presei inunda acum mass-media, alterand relatiile profesionale din bransa, golind de sens branduri construite in mai mult de un deceniu. Componenta jurnalistica a CRP este tot mai palida, iar eu am fost si sunt gazetar, patron n-am fost decat pentru putin timp si silit de imprejurari. E din ce in ce mai greu sa aperi prestigiul presei in fata atacurilor insultatoare ale politicienilor. Cinismul devine calitatea fundamentala, bine platita si admirata, a jurnalistului abtibild, gata sa se lipeasca pe orice parbriz, indiferent de imaginile atroce care se intrezaresc inauntru.

Ultimul gest institutional pe care l-am mai putut face a fost initierea grupului de lucru format din Clubul Roman de Presa si organizatiile profesionale din domeniu care si-au manifestat interesul pentru constituirea unui Consiliu Moral care sa mai poata salva cate ceva prin voturi de blam publice. Nu mai am si puterea sa contribui la finalizarea acestui proiect.

Va rog, deci, stimati colegi, sa luati nota de demisia mea din functia de presedinte al Clubului Roman de Presa. Pentru a nu crea socuri administrative mai pot asigura functia cel mult pana la 1 ianuarie 2007.

Cristian Tudor Popescu

20 noiembrie 2006

GabiKoreanu  •  21 noiembrie 2006, 0:25

@alexandra

Alexandra, din cate imi dau seama esti foarte la curent cu ce e in presa britanica, insa nu la fel de la curent cu ce e in UK. Oare ai facut vreun drum pana la Newcastle sa cunosti lumea din nord, pt ca dupa cum povestesti, e clar ca esti de undeva din jurul Londrei. Incearca sa cunosti englezii din partea de nord a Angliei (nu Scotia), Newcastle, Middlesbrough, Leeds, Manchester, Liverpool sa vezi ca sunt complet diferiti de cei din sud. Personal, am avut ocazia sa cunosc si sa lucrez cu englezi din ambele parti si pot sa-ti spun ca e o diferenta enorma intre ei.

Sper sa apuci sa mai citesti raspunsul meu.

Real Sport Romania  •  21 noiembrie 2006, 3:17

ce conteaza, locul, noi vrem bani! … toti vrem mai multi bani … nu asa-i regula de aur a omenirii? nu totul se invirte in jurul banului? si banul se invirte in jur la tot ? … saracu vrea bani sa traiasca mai bine, bogatu vrea bani ca sa aiba piscina mai mare decit a vecinului … samd … altii atita stiu sa faca, bani, si cind mor, ii lasa la un catel ori o pisica …

http://real-sport.blogspot.com/

Cătălin Tolontan  •  21 noiembrie 2006, 9:50

http://www.solutii.neinteligente.lunea.ro: stii cite articole am scris despre actuala guvernare? zeci. inclusiv acuze la adresa ministrilor numiti de dan voiculescu. stii cum se numeste ce faci tu? refuz de cunoastere. adica nu vrei sa admiti ceea ce se gaseste in fata ta. gasesti articolele mele si ale colegilor pe http://www.gsp.ro. multumesc!

iulian haba  •  21 noiembrie 2006, 14:53

In ianuarie-februarie am facut un proiect de rebranding pentru Ziua mult peste cel de acum, la preturi mult mai mici, insa, desi ajunsesem intr-o faza destul de avansata a discutiilor (am avut precontract semnat), afacerea a cazut. Supararea a fost mare, insa acum e si mai mare, vazand actualul proiect. Pacat 🙂