Rădoi insistă, Olăroiu ezită

„Fortitvdini”. Aşa scrie pe medalia Ordinului Maria Tereza, iniţiat în secolul al XVIII-lea de împărăteasa cu acelaşi nume. Distincţia intrase în folclorul popular al epocii. Pentru că ea se acorda celor care dădeau dovadă de curaj în momente cruciale ale bătăliilor, luînd decizii care uneori intrau în contradicţie cu ordinele ofiţerilor superiori.
 

marți, 21 noiembrie 2006, 12:53

„Fortitvdini”. Aşa scrie pe medalia Ordinului Maria Tereza, iniţiat în secolul al XVIII-lea de împărăteasa cu acelaşi nume. Distincţia intrase în folclorul popular al epocii. Pentru că ea se acorda celor care dădeau dovadă de curaj în momente cruciale ale bătăliilor, luînd decizii care uneori intrau în contradicţie cu ordinele ofiţerilor superiori.
 

Care e limita dintre iniţiativă şi insubordonare? Pe acest hotar subţire se scriu orele rămase pînă la Steaua – Dinamo Kiev. În cîteva ore, Olăroiu trebuie să decidă dacă va începe cu Rădoi lupta decisivă. „E vorba de tine şi de echipă. Să nu riscăm!”, i-a spus aseară antrenorul la finalul antrenamentului. „Vreau să joc!”, a răspuns Rădoi.
 

Căpitanul Stelei insistă să fie în teren. Forţa lui poate da încredere colegilor, după cum slăbiciunea fotbalistului abia revenit după accidentare poate ucide meciul.
 

Ce se va întîmpla pînă la urmă? Care este cea mai bună soluţie? Poate rezista un mijlocaş central fără jocuri în picioare la o ciocnire cu asemenea adversari? Toate aceste întrebări se rotesc deasupra lui Olăroiu şi Rădoi, un cuplu care gîndeşte diferit, dar e obligat de magia fotbalului să dea un răspuns unic în cîteva zeci de minute. Începe bătălia şi nu se dau medalii.


Comentarii (168)Adaugă comentariu

raz  •  21 noiembrie 2006, 18:22

Radoi e cel mai matur jucator al Stelei si drept urmare ar da dovada de maturitate daca nu ar intra titular azi. Sa astepte sa se mai stinga din iuresul de inceput de partida. Iar in repriza a doua cu o imagine asupra meciului deja creata poate ajuta mai mult echipa, ca se stie ca Steaua nu prea zburda in repriza a doua. Asa ca sa joace dar sa joace in repriza a doua.
Forza Steaua si ne vedem pe stadion

silviu  •  21 noiembrie 2006, 18:31

da cum nu a crezut nimeni in victoria Stelei la Kiev asa no sa credeti ca steaua mai face 6 p. toata ziua vorbiti si presupuneti da nu stiti o iota FOTBAL bagabontilor latrati ham ham si purtati de grija

raz  •  21 noiembrie 2006, 18:33

am si eu o rugaminte la toti dinamovistii si rapidistii din lume: ASCUNDETI-VA!!!
si ne auzim la rezumate la PRO TV

raz  •  21 noiembrie 2006, 18:36

Avem un singur scop,
Un ideal in viata
Sa fim mereu prezenti
Sa fim mereu in fata
Suflet de invingator
Inima ros albastra
Luptam pentru culori si
Pentru echipa noastra!

ioan plischi  •  21 noiembrie 2006, 18:46

daca tine sa fie titular, atunci sa-l bage sa dea lovitura de incepere, apoi sa-l lase pe ovidiu petre. simpatica treaba, dar in cazul asta mai poate intra in repriza a doua?! daca e sa vorbim serios, nu cred ca ar trebui bagat decit daca steaua va avea un avans consistent. olteanul insa nu concepe sa se cistiga fara ca el sa isi aduca obolul. dar daca acest obol va fi cariera sa viitoare?

Cicero  •  21 noiembrie 2006, 19:11

Cum ati reusit sa faceti sarbatoare nationala dintr-o performanta normala,in niciun caz iesita din comun, calificarea in Liga, la fel de tare o sa va dati cu capul de pereti in seara asta. De ce? Pt. ca n-aveti simtul masurii.Si cel mai de caracter, cel mai cumpatat si cel mai serios jucator se inmoaie si ii intra basinile in cap daca e pupat in gaoz tot timpul. Auzi, Banel capitan dupa un autogol antologic!!!???!!!
Cit despre Radoi, singurul fotbalist adevarat de la steaua, grea decizie.Mai ales cand olaroiu tre sa ceara sfatul unui cofetar angajat pe post de doctor.
Oricum, daca am citi un articol ca asta in fiecare zi, n-am mai fi atit de timpiti.

adrianoo  •  21 noiembrie 2006, 19:22

merita sa fie titular………de accidentat nu se poate accidenta……ca ia trecut buba……si apropo…..o greseala mare….la statistica meciuri steaua-dinamo kiev…….2006 / Steaua – Dinamo Kiev 1-4
fals…….sau asha ati vrea voi sa se termine meciu??????

adrianoo  •  21 noiembrie 2006, 19:24

sa corectati ca ii induceti in eroare pe cititori…..

tiganii lui JJ  •  21 noiembrie 2006, 19:27

ezitarea lui oli e inca o dovada de prostie a antrenorului cu laptop… numai un papagal poate sa creada ca un om invalid poate mobiliza jokul… cre ca JJ a inceput sa simte mirosul prostiei lui Oli, printre care si dobitoceala lui a inceput sa capete contur. Ce s-ar face JJ daca de abia refact, Radoi se accidenteaza iar si ramine invalid… il lasa fara citeva milioane, ca de aia e finul lui preferat, ca ii aduce bani la buzunar… asa ca lui Oli ii mai ramine sa-si caute o ekipa din primavara, ca s-a cam saturat pirnaie de JJ sa tot faca achipa, pe seama incompetentei acestui amscarici, numai OLAROIU, care fie vorba intre noi, are un nume care izbeste la vedere cu privire la obirsia sa de nomad cu cortu…

Hai Steaua,
cu sau fara JJ, MM ai Oli

Grasu  •  21 noiembrie 2006, 19:27

Tot respectul pentru capitanu nostru, dar asta va fi seara lui banel nicolita….

mesi  •  21 noiembrie 2006, 19:28

jiji ciobanul spune tot timpul ca el face echipa ,pentru ca el da banii si voi nu vreti sa-l credeti.Olaroiu este doar de fazan acolo nu va e clar!!!???!!!

mesi  •  21 noiembrie 2006, 19:34

Aloooooo!Cine face echipa la steaua !!!???!!!jiji berbecali sau olaroiu!!!???!!!
eu cred ca berbecali!Stiu ca ciobanul minte de rupe dar de data asta il cred,el face echipa!

chirciu cosmin  •  21 noiembrie 2006, 19:39

eu cred ca radoi ar trebui sa se gandeasca la sewzonul de primavara.sa fie putin egoist si sa se gandeasca si la cariera lui.steaua poate invinge si fara el.avem mai multa nevoie de el sanatos in primavara in uefa si in campinat
.FORZA STEAUA!!!!!!!!!!! VOM INVINGE

jjjjjjjj  •  21 noiembrie 2006, 20:28

cu sau fara oaia sefa pe teren, tot le calca dinamo kiev pe mioare in picioare.

Sorin  •  21 noiembrie 2006, 20:32

Mirele, intra, tata, si arata-le ce stii! Ca la Rosenborg te vreau. Plin de „determinare” (adica de ambitie, cum zic filfizonii si papagalii contemporani). Arata-i tu lu` saracu` Banel Nicolita cum se da un autogol adevarat! Bafta, Mirele!

mesi  •  21 noiembrie 2006, 20:46

V-am intrebat si va mai intreb!Cine face echipa la steaua!!!???!!!
olaroiu sau georgel becali!!!???!!!

jiji  •  21 noiembrie 2006, 21:04

steaua cu sau fara radoi va pierde

traienel2006  •  21 noiembrie 2006, 21:05

Totusi sa nu asteptam prea mult de la el pt ca inca nu este la potential maxim.
Sa speram ca va face un meci bun,nu neaparat mare pt ca si un egal e bun
HAI STEAUA