Sfatuiti-l pe Olaroiu! Thereau sau Badea?

Mai sint citeva ore pina la inceperea meciului Steaua – Dinamo Kiev. Cine va fi perechea lui Dica in atacul Stelei? Thereau sau Badea? Voi pe cine ati folosi? Astept opiniile voastre argumentate si va multumesc!

marți, 21 noiembrie 2006, 10:00

Mai sint citeva ore pina la inceperea meciului Steaua – Dinamo Kiev. Cine va fi perechea lui Dica in atacul Stelei? Thereau sau Badea? Voi pe cine ati folosi? Astept opiniile voastre argumentate si va multumesc!


Comentarii (348)Adaugă comentariu

Carnatul Kosher Inteliganta Universului Carpatin Brun  •  21 noiembrie 2006, 12:42

nu se poate amandoi? + ochirosii? daca joaca in 13 poate castiga si steaua un meci …

ionescu  •  21 noiembrie 2006, 12:42

Daca se vrea victorie atunci trebuie inceput meciul cu echipa care a inceput la Galati.
javrele si jegosii sa se abtina. Comentariile lor,chipurile ironice,sa le posteze vineri,adica dupa ziua de ..joi.

Clujeanul  •  21 noiembrie 2006, 12:42

Parerea mea e ca ar trebui sa joace cu 2 varfuri.Thereau si Badea, si Dica in spatele lor in centru………doar asa ar avea sanse sa invinga, sa iasa din forma asta proasta in care se afla.Sa joace curajos si sa introduca 3 varfuri,din care unul, cel mai probabil Dica sa evolueze in spatele lui Thereau si Badea.
Asa ar avea cine sa tina mingea departe de poarta lui Cernea, si ar avea mai multe sanse sa marcheze

GabiKoreanu  •  21 noiembrie 2006, 12:42

Thereau SI Badea

Fara Oprita

GabiKoreanu  •  21 noiembrie 2006, 12:43

Si Dica in spatele lor

jitanelos de miticia  •  21 noiembrie 2006, 12:44

муие cтяуа

GabiKoreanu  •  21 noiembrie 2006, 12:45

Clujene, gand la gand cu bucurie

Am postat amandoi acelasi lucru in acelasi interval de timp

Ce telepatie la peste 5000km (asta daca esti in Cluj)

ProTV  •  21 noiembrie 2006, 12:46

Voiculescu si Simona Patruleasa

alin paraschiv  •  21 noiembrie 2006, 12:46

…sincer eu as juca cu amandoi si-n spatele lor Dica…iar in aceste conditii echipa ar arata cam asa:

Cernea – Stancu Goian Ghionea Marin – Radoi Paraschiv – Dica Bostina Badea – Thereau

ducusor  •  21 noiembrie 2006, 12:47

Mai jitanelos vezi ca ai scris Tuie Steaua

Dan_Petrache  •  21 noiembrie 2006, 12:48

Yo l-as folosi pe badea,da’ cum e oli antrenor,el ar fi in stare sa nu bage pe niciunu ji sa joace cu 6 fundashi(vezi returul semifinalei uefa cand erau vreo 7);Domnu’ Tolontan ma bucur foarte mult cand vad ca pe cineva din GSP intereseaza ce spunem noi,cititorii,aici…Si inca un lucru:nu-i mai dati voie lu’ Geambasu sa scrie despre Dinamo ca se vd ca e impotriva lor!!!

pecos  •  21 noiembrie 2006, 12:48

lansez si eu un topic, poate mai interesant:

sofia loren la 72 de ani sau oana zavoranu la 20 si ceva de ani?

Dan_Petrache  •  21 noiembrie 2006, 12:51

Dar dv. Domnule Tolonat cu cine ati incepe partida???

ionut  •  21 noiembrie 2006, 12:51

Eu zic ca mai bine este cu ther.. a avut o evolutie buna si se pare ca este in bulan asa zic dupa parerea mea.. e mai bine cu el acolo in fata are mai multa experienta.. e jucator adus din Franta si merita incercat..! vom bate detasat!! bafta!

GabiKoreanu  •  21 noiembrie 2006, 12:52

Tazza tat-Tazzi
1983-84 Hammarby-17 Nëntori 4-0 1-2
1986-87 17 Nëntori-Dinamo Bucharest 1-0 2-1
” 17 Nëntori-Malmö 0-3 0-0

Mai multe amanunte pe site-ul:

http://foreignaffairs.tripod.com/armillotta/albania88_sport_malta_mt.html

pt cine rupe albaneza

GabiKoreanu  •  21 noiembrie 2006, 12:53

alin paraschiv

cam aia pare sa fie echipa. Felicitari! Se vede ca esti stelist adevarat

Dan_Petrache  •  21 noiembrie 2006, 12:54

Scuzatzi-ma ca v-am scris greshit numele!

unu’  •  21 noiembrie 2006, 12:54

Mi-a placut formula de joc de la Galati (4-3-1-2). Ofensiva este cea mai buna aparare. Mai ales cu Dynamo Kyiv… Succes STEAUA!

Georgero  •  21 noiembrie 2006, 12:55

@alin paraschiv

Bostina titular? Nicolitza si Cristocea nu? Ma indoiesc…

pecos  •  21 noiembrie 2006, 12:56

domnul tolontan, in lipsa altor idei de editorial, s-a blazat cu o intrebare de interes populist si cum tot ce este populist este si stupid…

nici macar olaroiu nu poate raspunde la aceasta intrebare…
si-a facut el o tactica dar eficienta ei va fi data doar de raspunsul/tactica adversarului, dupa cum joaca, atac pozitional sau pe contraatac…

teoretic, sunt potriviti amandoi…
practic, vom vedea diseara…

acum copii, alt subiect:

cine bate: balena ucigasa sau sarpele cu clopotei?

ccosssssmmmaaaa  •  21 noiembrie 2006, 12:56

cernea
p. marin st. stancu goian ghionea
nicolita ov.petre dica paraschiv
threau vali badea

zack  •  21 noiembrie 2006, 12:57

amandoi titulari pt k dica nu mai joaca nimic de la o vreme

florinho  •  21 noiembrie 2006, 12:58

tolontan cu ioanitoaia ca tot sunteti voi asa talentati….

GabiKoreanu  •  21 noiembrie 2006, 13:00

multe formule de echipa, mai toate cu badea SI thereau

alin paraschiv: cum de l-ai uitat pe ov. petre?

Dan_Petrache  •  21 noiembrie 2006, 13:02

Bey Pacos fa topicu’ asta pe http://www.necrofili.ro sau cv de genu asta…ca n-am chef s-o compar pe una de varsta cu mamai-ta cu Oana Zavoranu sau alta tipa sub 30 de ani!!!

tomoxan  •  21 noiembrie 2006, 13:02

D-nule TOLONTAN

Va rog frumos sa faceti dvs. o analiza obiectiva a antrenorului Olaroiu , de cand a venit in Ghencea si sa o publicati in Gazeta, ca poate asa isi va da seama si d-nul Becali cat de mult greseste cand il sustine neconditionat pe acest antrenor. Totodata va rog sa ii amintiti d-nului Becali cum a gresit atunci cand a pus mai presus prietenia sa cu d-nul Piturca in detrimentul rezultatelor atat interne cat si internationale ale echipei. Doresc ca prin intermediul dvs. d-nul Becali sa ia cunostinta de nemultumirile multor suporteri . Eu nu doresc sa vina sa-mi plateasca factura de lumina ci doresc sa trateze interesele clubului cu mai mult profesionalism . Asa cum in urma cu ceva timp la demis pe d-nul Zenga datorita rezultatelor , doresc ca si d-nul Olaroiu sa fie tratat la fel de drastic . D-nule Tolontan daca gresesc cu ceva corectati-ma dar in opinia mea lucrurile stau astfel:
-d-nul Zenga a invatat STEAUA sa se apere
-d-nul Protasov a invatat STEAUA sa atace
-d-nul Olaroiu ii „invata” sa uite tot ce au acumulat
Lumea il injura pe DICA dar nu observa ca tactica cu pasele date direct pe varfuri de cei doi fundasi centrali practic il elimina din joc pe cel mentionat mai sus.
Este incredibil cum d-nul Olaroiu reuseste sa-si anuleze atuurile pe care le are si anume : posesie , tehnica si viteza , prin acest stil mai degraba englezesc.
In ciuda rezultatului de la Galati , acolo STEAUA a demonstrat ca poate juca si combinativ dar prin tactica impusa de antrenor nu este lasata.
In incheiere doresc sa-i amintiti dvs. d-nului Olaroiu ca englezii au platit bani grei pt. aducerea unor jucatori tehnici de la care sa invete ce el incearca sa-i faca pe ai lui sa uite si anume POSESIE , TEHNICA , VITEZA.
ADUCETI-L PE PROTASOV SAU PE ORICINE PREFERA STILUL DE JOC IMPUS DE ACESTA IN GHENCEA!

D-nule Tolontan va rog sa-mi raspundeti la cele scrise mai sus.

VA MULTUMESC!

Kiki  •  21 noiembrie 2006, 13:06

dar de campania anti-romania (anti-steaua) ku „doi ziaristi ukraineeni au fost jefuiti la Bucuresti” ce parere aveti?
poate se „egaleaza” paguba deseara, cu ajutorul arbitrilor… 🙁

Dan_Petrache  •  21 noiembrie 2006, 13:07

Am ji yo o dilema:Pe Paraschiv nu-l cheama Sorin????sau voi vb de alta persoana??

gogone  •  21 noiembrie 2006, 13:09

Am vazut la tv o conferinta de presa in care Olaroiu era intrebat cu cine se intelege mai bine Dica.Cu Badea sau cu Thereau..?Antrenorul,usor amuzat a spus ca cel mai bine se inteleg cei doi,Badea si Thereau,intre ei…
Trecand peste asta ,intrebarea ta ,Cataline,seamana izbitor cu cea lansata de AGeorgescu inaintea unui meci al Rapidului-citez din memorie-„cu cati atacanti tb sa joace Rapidul?”.Atunci, AVochin l-a luat la mishto in public..
Vezi sa nu urmeze si acum vreo replica de genul..- „credeti ca e mai bine sa se joace in Ghencea sau pe LManoliu ?”
Apropos,la automobilism te pricepi?O sa-ti caut articolul in pagina de specialitate..Sau la handbal,rugby,volei..,a?

Laur~STEAUA  •  21 noiembrie 2006, 13:12

Sa joace cu Thereau,nu exista atacant in tara mai bun decat francezica.ALLE’ THEREAU–ALLE’ THEREAU–ALLE’ THEREAU

ducusor  •  21 noiembrie 2006, 13:13

Domnu’ Tolontan va mai uitati din cand in cand pe blog?

MoRRiS  •  21 noiembrie 2006, 13:14

Offtopic :

„Într-un interviu acordat pe site-ul clubului Dinamo Kiev, Igor Surkis susţine că s-a întîlnit pe holurile de la Crown Plaza cu preşedintele lui Dinamo Bucureşti. „Te rog să faci tot ce poţi pentru a învinge Steaua”, i-ar fi spus oficialul „cîinilor” .”

Ce caracter de om imputzit are Badea ala … Atunci sa dea DUMNEZEU ca Dinam0 sa ia bataie oriunde joaca .. Shi DRACU mai tzine cu Dinam0 in UEFA …

Georgero  •  21 noiembrie 2006, 13:15

@Dan_Petrache

Era vb de alin paraschiv, unul dintre cei care au postat pe blog si nu de Sorin Paraschiv.

Iar despre Sofia Loren:

http://www.pirellical.com/thecal/calendar.html

gogone  •  21 noiembrie 2006, 13:19

Vezi mai Cataline in ce te-ai bagat??Te-au luat baietii cu tactici,asezari in teren,stiluri de joc…Na,raspunde acum…Nu raspunde Vochin la telefon?Nasol..

alimoe  •  21 noiembrie 2006, 13:32

Dica trebuie neaparat sa joace. Fara el s-a vazut cam ce atac (nu) avem. Cu care varf joaca, sau daca joaca cu amandoi depinde de abordare.

Metoda ‘safe’ este 4-4-2 (sau 4-2-3-1)-ul de baza care o sa se bazeze pe recuperari si contraatacuri si care s-a vazut ca functioneaza foarte bine si ne lasa loc la rezerve pentru a pastra toate compartimentele proaspete. Thereau mi se pare in faza asta alegerea mai buna fiindca este un varf mult mai „pur”decat Badea. Sau, ca sa fac o comparatie, Badea aduce mai mult a Buga decat a Niculae.

Cernea – Stancu, Goian,Ghionea, P. Marin – Radoi, Paraschiv – Nicolita, Dica, Cristocea – Thereau

Metoda ‘unsafe’ ar merita considerata macar pentru presiunea in plus care ar exercita-o asupra ucrainenilor care este foarte posibil sa clacheze. Ar fi un 4-1-3-2, cu toate varfurile de drept in joc, dar cu un singur stopper. Aici s-ar cere un inchizator mai retras si foarte sigur pe el, deci probabil Paraschiv. Problema aici este ca am obosi toti trei atacantii de calitate care ii avem, si ar ramane doar Oprita sa-i suplineasca. In plus de asta cu toate ca stim ca sanse la poarta o sa avem, mai trebuie si finalizate si daca Dica trage iar cu latul ca bunicuta tot timpul, Thereau trage doar in brate la portar si Badea le arunca iar in tribune nu o sa ne fie bine. In caz ca aceasta strategie da roade pana la pauza, se poate trece la cea de mai sus pantru a pastra presiune asupra adversarilor, dar cu un mare bonus in aparare prin prezenta celui de-al doilea stopper care sa ajute si la constructie.

Cernea – Stancu, Goian, Ghionea, P. Marin – Paraschiv – Nicolita, Dica, Cristocea – Badea, Thereau

Deci, prin consecinta, d.p.d.v. al unui spectator, Thereau este solutia mai buna, fiind mult mai bun pe postul de Victoras Iacob decat Badea (si chiar poate decat Victoras).

GabiKoreanu  •  21 noiembrie 2006, 13:33

@Tomoxan

Esti prea carcotas. E adevarat ca Zenga i-a invatat sa se apere, iar Protasov sa atace, insa una e sa joci in UEFA, alta in CL
Si eu regret plecarea lui Protasov, pe care il consider cel mai mare antrenor din istoria post-decembrista a Stelei, insa trebuie sa admit ca si Olaroiu are partile lui bune si pana la proba contrarie, trebuie sprijinit. Infrangerile cu Lyon si Real erau oricum anticipate, ti-a adus 3 puncte de la Kiev si sta intr-un egal in meciul de maine, ca sa continuam linistiti in UEFA. Si chiar daca am boala pe dinamovisti imi doresc sa se califice si ei si Rapid mai departe, cine stie anul asta poate picam cu Dinamo in UEFA

J J  •  21 noiembrie 2006, 13:35

Fara Badea. Nu paseaza in situatii decisive. Cele mai multe goluri le-a dat din norok kior. Si mai e si in limba dupa tricoul imputzit al lui Ronaldo.

Domnu_Vali  •  21 noiembrie 2006, 14:34

Badea. Fara ezitare. Are viteza, stie sa se plaseze si, ceea ce imi place cel mai mult, are tehnica in regim de viteza. Poate rezolva o situatie dificila din preluare. Si, avand in vedere calitatea paselor in jocul stelei, asta e un lucru foarte important.

Mutu mut says  •  21 noiembrie 2006, 14:56

………….uie cateilor.

Doctorul  •  21 noiembrie 2006, 15:02

@Cristi

Steaua nu prea mai are centrari…pe timpul lui Oleg mingea era sus doar daca erai la tine in 16m..sau cand se executa o centrare!!! Acum se lanseaza si pe paseaza haotic…ba la cap …ba la genunchi….La Oleg singurul care mai avea voie sa stea cu spatele la poarta adversa era varful de careu…

Oleg spunea asa: Pt a da goluri trebuie sa jucam…pt a juca trebuie sa avem mingea. Avem mingea atacam…nu avem mingea o recuperam…daca nu o putem recupera…ne aparam!!!

XYZ  •  21 noiembrie 2006, 15:18

Cel mai bine ar fi ca Olaroiu sa ne faca o surpriza in aceasta dupa-amiaza:SA-SI DEA DEMISIA!!!!!

Adrian C.  •  21 noiembrie 2006, 17:16

Pe Badea azi e jucator de contraatac are viteza mai buna si e mai odihnit…..Pe Thereau la Lyon pt k e la el acasa

Hneda  •  21 noiembrie 2006, 17:17

Ce va face sa credeti ca Dica va fi neaparat titular. Badea poa sa joace pe orice parte(imi dau si io cu parerea acum). Eu cred ca Dica ar fi mai bun introdus la pauza.

cristi[gr]  •  21 noiembrie 2006, 17:53

Vad ca majoritatea crede ca cel mai bun atac al Stelei in seara asta ar fi tripleta Dica-Thereau-Badea. Da` daca astia 3 intra din primul minut ce solutii in atac ar mai avea Steaua pe banca de rezerve? OPRITA????????? hai sa fim seriosi…. Atata timp cat Olaroiu o sa fie antrenor la Steaua, echipa NU va avea o linie de atac. Oli e prea defensiv

cristi[gr]  •  21 noiembrie 2006, 17:57

*Nu va avea o linie de atac asa ofensiva . eram grabit si am gresit 😀
@off-topic : daca Oli nu ii introduce azi pe Bostina, sau Cristocea…. indiferent daca va juca Badea sau Thereau nu o sa avem nici 2 ocazii de gol…. Bostina + Cristocea = singurii „brazilieni” ai echipei 🙂 macar astia mai dribleaza…. 😐

Zoro  •  21 noiembrie 2006, 18:15

SI eu cred in combinatia Cristocea dreapta – Bostina stanga ca mijlocasi laterali. Din pacate, turnoverul lui Olaroiu l-a pierdut (aproape) iremediabil pe Bostina. In momentul in care Bostina si-a pierdut increderea in el, Oli il juca mijlocas central si il schimba in minutul 60 (asta in vreme ce Becali – in grobianismul sau – denigra pe toata lumea fara sa inteleaga nimic din fotbal, iar presa ii tinea isonul). Repet, e absurd sa pierzi un jucator care a fost printre cei mai buni titulari din echipa timp de 1 an si jumatate (si in mandatul Zenga, si la Protasov), care are mai multe meciuri in cupele europene decat au Badea + Saban + Ov. Petre ca titulari la Steaua. Daca Oli e dispus sa traga de Banel punandu-l titular – indiferent de forma – poate ca ii e dator cu jumatate din efortul asta si lui Bostina (care a contribuit decisiv la castigarea ultimelor 2 titluri ale Stelei).

Scenaristul  •  22 noiembrie 2006, 12:51

Nu a mai fost acel entuziasm din urma cu 3 saptamani, in primul rand datorita jocului Stelei care pe mine nu m-a multumit 100%, nu a turat motoarele la maxim (la fel ca in meciul cu Liege din deplasare), in al doilea rand, poate ca 🙂 noua mea echipa de incurajat nu s-a ridicat la nivelul asteptat de frenezie, sau poate ca mi-a lipsit berea…si mi-a lipsit.
Domnule Tolontan, imi place site-ul: simplu, relaxant, bogat in informatii si operativ. Spuneam in urma cu 3 saptamani ca Steaua va invinge cu 2-0, ei bine nu s-a intamplat asa, poate daca Nicolita ar fi inscris in acele prime minute.
Nicolita – unul dintre cei mai in forma jucatori, ce alerga de parca ii era teama ca il intrec campionii americani de la olimpiade, un gol inscris de el m-ar fi determinat sa il calific ca cel mai bun de pe tern. Astfel „titlul” se indreapta spre Dica care a executat o minge magistral complexand apararea Kiev-itilor si (probabil) inlemnind intreaga Ucraina.
Fie ca ma credeti sau nu, eram la pauza unul dintre contestatarii lui Olaroiu referitor la prezenta in continuare a lui Dica pe tern. Dar m-am inselat. Ce bine ca m-am inselat!
UN MECI AL ILUZIILOR OPTICE
De ce spun asta? Au fost cateva faze (de la fiecare din cele doua echipe) ce m-au vrajit la modul: „mingea e in poarta???” Plus „contributia” arbitrilor (care probabil au primit cateva pliculete la pauza de la domnul Becali, glumesc, bineinteles!) ce ne-au vazut probabil OCCIDENTALI in „Finala Estului”. A sosit vremea sa mai castigam si noi meciurile cu 1 punct! A venit timpul sa invingem cu 1-1! De ce sa se intample numai altora? Iar pana la urma, ghinionul din meciul cu Real s-a razbunat aseara cand, nu stiu de ce dar tot impul (desi uk-aii atacau perseverent) meciul mi-a dat o oarecare siguranta; nu credeam ca Steaua va pierde. Aveam presimtirea asta. Si s-a adeverit.
A venit toamna, si noi suntem in primavara deja, unde eu nu as mai continua cu Cernea SI Carlos! Este inadmisibil ca o echipa de Champion League sa aiba asa portari…golul lui Cernat made in meciurile cu Andorra, Liechenstein sau Luxemburg…
Si dupa meciul de la Lyon, ma voi convinge daca Oprita si Olaroiu mai merita sa ramana la Steaua. Probabil voi mira pe multi, dar sa nu uitam ca Olaroiu (mare cat o stanca dar cu un psihic de mielusel) imprima o anumita panica la Steua in joc, ce curajosi erau baietii astia cu Protasov! Iar Oprita a avut o ocazie unde ar fi trebuit sa inscrie. De ce n-a inscris??? Incomparabil cu Thereau sau Badea.
Sa-l vedem pe Oprita la Lyon. Ce ocazii va avea. Si cat de frumos va rata acele ocazii. Sa-l vedem pe Olaroiu cum va duce Steaua in semifinale din nou. Sau ce frumos va pierde intr-un alt sequel Middlesbourgh.
MULTUMIT DE „VICTORIE”. NEMULTUMIT DE JOC.
Un semnal de alarma pentru primavara europeana castigata in stilul: Danemarca – septembrie, 2004.
Toate cele bune!!!

rogaine  •  2 august 2011, 15:28

Fain scrie TOLO
Felicitari