„Jurnalul” scrie despre aparitia lui Seres in afacerea de spionaj si tradare!

Jurnalul National deschide editia de azi cu o ancheta semnata de Violeta Fotache si completata de Paul Cristian Radu. La baza investigatiei sta ancheta Parchetului prin care o serie de angajati ai Ministerului Economiei si cel al Comunicatiilor sint cercetati pentru „spionaj si tradare la nivel inalt”.

vineri, 24 noiembrie 2006, 1:19

Jurnalul National deschide editia de azi cu o ancheta semnata de Violeta Fotache si completata de Paul Cristian Radu. La baza investigatiei sta ancheta Parchetului prin care o serie de angajati ai Ministerului Economiei si cel al Comunicatiilor sint cercetati pentru „spionaj si tradare la nivel inalt”.

Pe scurt, o serie de functionari si demnitari romani, pe lista aflindu-se si ministrii Codrut Seres (PC) si Zsolt Nagy (UDMR), ar fi viciat licitatiile de privatizare la societati strategice (gen Electrica, Posta, Radiocomunicatii) prin furnizarea de informatii catre reprezentanti ai unor companii sau banci straine, care cistigau aceste licitatii avind informatii din interior.

Subiectul este tratat si in Evenimentul Zilei, care nu apasa insa pe numele lui Seres. Ma intreb daca s-ar fi intimplat invers, n-ar fi fost acuzat Jurnalul ca-l protejeaza pe ministrul PC?! Cu siguranta ca da!

Cum lucrurile stau altfel, este evident ca presa romana are numeroase momente de normalitate, precum acesta, cind investigatiile publicate difera doar in functie de informatiile detinute, si nu de interese.

Jurnalul a facut un act normal, insa curajos, oferind inclusiv patronului sau proba ca independenta in presa exista, e vie si, uneori, are si efect. Ramine ca justitia sa duca pina la capat investigatia si verdictul impotriva celor care si-au tras spagi de zeci de milioane din acele licitatii!


Comentarii (24)Adaugă comentariu

GabiKoreanu  •  24 noiembrie 2006, 13:53

Acu, Cataline e normal sa iei apararea companiei pe care o reprezinti, de unde insa sa nu stim noi ca de fapt e vreun conflict intre Seres si Voiculescu si tocmai cel din urma e cel care si-a varat coada.
Politica e dracul gol, mai bine ne vedem de sporturile noastre.

GabiKoreanu  •  24 noiembrie 2006, 13:55

A propos acum cateva luni in Korea au fost alegeri, si la ei ca si la noi, insa felul in care se desfasoara campaniile e un pic diferit, au asiaticii astia ceva special, e greu de spus, oricum complet diferit de europeni.
Daca te intereseaza iti trimit niste poze pe unul din e-mailurile GSP.

GabiKoreanu  •  24 noiembrie 2006, 14:02

Si stii de ce nu cred prea tare povestea asta? Pentru ca mi-am pierdut increderea in presa in primul rand. In politicieni nu am avut incredere niciodata, insa in presa si in special intr-o anumita parte a ei am avut. Si am fost dezamagit. E greu sa pot fi convins din nou. Poate daca ti-o propune Voiculescu sa treci la Jurnalul, atunci ma mai gandesc.

Cătălin Tolontan  •  24 noiembrie 2006, 14:11

GabiKoreanu: Nu trec la Jurnalul. Fac treaba buna cei de acolo. Da-mi, te rog, fotografiile pe catalin.tolontan@gsp.ro multumesc

GabiKoreanu  •  24 noiembrie 2006, 14:19

OK, numai sa ai rabdare, cand ajung in tara, ca le-am facut mai demult si-acum sunt acasa.
Adica peste 2 saptamani cel tarziu.

Victor Ciutacu  •  24 noiembrie 2006, 14:38

Cataline, nici macar cand dam numele ministrului PC nu suntem crezuti ca n-avem nici un interes. Acu’ facem jocurile lu’ Voiculescu, om care – nu-i asa? – ar avea un conflict cu Seres, iar noi am fi unealta. Cand am dat, tot in capul ziarului, cum s-au desfasurat tranzactiile la Petromidia, inclusiv cele ale Cameliei Voiculescu, eram unelte lu’ Basescu impotriva PC si a liderului sau Dan Voiculescu.
Eu, unul, am obosit. Ma bucur ca tu mai ai energie sa combati.
Victor Ciutacu

Cătălin Tolontan  •  24 noiembrie 2006, 14:43

Victor Ciutacu: Mi se pare interesant ca televiziunile nu au preluat substantial subiectul… Sa vedem stirile de seara…
GabiKoreanu: Astept si poate ne si vedem :)) 

Victor Ciutacu  •  24 noiembrie 2006, 14:46

E „firesc” sa nu-l preia in peisajul media de azi. Stii bine la ce ma refer…
A fost pe o „revista a presei” si, dupa aia, a disparut.

substitute  •  24 noiembrie 2006, 16:52

este trist ca la un subiect de asa natura nu a fost decat un sibgur om care a comentat, e mai simplu sa comentezi fotbal, sau poate doar lumea inca nu s-a saturat de fatzele conducatorilor din fotbal cum s-au saturat de fetzele politicienilor. din pacate chiar ca e greu sa mai stii daca un demers jurnalistic are sau nu interese ascunse in spate – de aici cred eu si indiferenta unei mari parti dintre noi legate de asemenea anchete. si discutia ar putea continua mult si bine pe aceasta.
in alta ordine de idei, tu ramai unul din jurnalistii in care am un procent mare de incredere si in care eu cred.
Toate cele bune, Bogdan

www.facemgazeta.ro  •  24 noiembrie 2006, 17:34

Da, e frumos ce scrii. Dar cred ca ne bucuram cand suntem abia la jumatatea drumului. Multe au fost scrise in ziare si nedovedite in justitie.

www.scriemlacomanda.ro  •  24 noiembrie 2006, 17:36

aveti un dusman, cineva care va deranjeza? trimiteti detalii, cecul, si ii aranjam noi un articol de toata frumusetea!

www.scriemlacomanda.ro  •  24 noiembrie 2006, 17:37

nu va obositi sa ne injurati! Ziaristii sunt o breasla foarte unita, nimic nu se va intampla!

www.cititornaiv.ro  •  24 noiembrie 2006, 17:39

Dar oare voiculescu nu are nici o vina? In tot acest timp nu a simtit ce face seres? Hai tolo, ca ne iei de copiii!

gelosul  •  24 noiembrie 2006, 17:40

gabi din koreea, ai vrajit aici pe blog si te-ai ales co o intalnire cu tolo! Bravos!
Dar pe noi, ceilalti fraeri, de ce nu ne invita tolo sa ne intalnim?

strop de venin  •  24 noiembrie 2006, 17:43

Victor Ciutacu, dar tu unde lucrezi? Parca esti ingerul pazitor al lui tolo!
Tu esti acelasi care verifica gramatica mesajelor pe web? De ce nu stergi si mizeriile?

Cătălin Tolontan  •  24 noiembrie 2006, 17:57

strop de venin: Victor Ciutacu este redactorul sef al Jurnalului National.
http://www.scriemlacomanda.ro: te deranjeaza dezvaluirile din Jurnalul si din Evenimentul?

strop de venin  •  24 noiembrie 2006, 18:28

Incantat de cunostinta, dl Victor Ciutacu! Si felicitari pt curaj! Mai obisnuiesc sa citesc si jurnalul, iar uneori il gasesc interesant.

strop de venin  •  24 noiembrie 2006, 18:30

dar, dl Victor Ciutacu, in UK este o mare impolitete sa corectezi vorbirea cuiva. Aici scriem si noi repede, sa prindem un loc bun pe lista mesajelor, poate ne citeste tolo. De unde sa stim ca dom’ Victor sta cu gramatica la panda!

www.scriemlacomanda.ro  •  24 noiembrie 2006, 18:33

nu, dar cate dezvaluiri spectaculoase nu am vazut in ziare. Mai ales cand e vorba de un finantist care cere banii la stat. Stii cum sare dl ziarist? Si mai cereti lu’ bietul Bodu sa-si faca datoria!
V-a deranjat vreodata un coleg de breasla care scrie mizerii despre un functionar onest, care isi face datoria? Si atunci ce mai tipi in gura mare ca nu va baga nimeni in seama cu dezvaluirile?

Sociopatul  •  24 noiembrie 2006, 18:38

Pentru ca vorbim de „energie”…Poate ca fiecare din noi se trezeste dimineata lipsit de energia de a mai combate ceva sau pe cineva…Cu toate astea, o luam de fiecare data de la capat. Si speram ca ziua de maine va fi altfel…Pe blogurile GSP-ului se intalnesc multi care au renuntat…Si mai multi care n-au sperat niciodata (vezi injuraturile de pe blogul Mariei). Din fericire, sunt si cativa care mai combat. Pentru astfel de jurnalisti merita sa recunosti ca presa din Romania exista. Si-si face datoria.

Xulescu  •  24 noiembrie 2006, 21:55

Cataline shi cine ne garanteaza ca Seres nu e lucrat de Voiculescu?

Andrei  •  25 noiembrie 2006, 14:42

Seres l-a suparat pe Voiculescu si acu trebuie sa plateasca. Cred ca toata lumea intelege ca pe de-o parte e normal sa tot gasim pe gsp Jurnalul National si Antena 1. Dar nu exagerati in halul asta. Pana si la „Ce vedem azi la TV” bagati „Stirile sportive ale Antenei 1”. Da mai renuntati la tampeniile astea ca si alte televiziuni au stiri sportive si-s mult mai reusite decat ale voastre.

Victor Ciutacu  •  26 noiembrie 2006, 0:14

@strop de venin: merci de mesaj. nu e vorba de curaj, ci de caracter si respect fata de meserie. citeste mai des JN si o sa remarci suficiente lucruri interesante
@andrei: ma lasa rece cine pe cine a suparat. JN a publicat continutul unor documente oficiale ale statului roman. restul e problame autoritatilor
@www.scriemlacomanda.ro: sa-ti dea dumnezeu sa castigi toata viata cat am incasat eu extraprofesional

strop de venin  •  26 noiembrie 2006, 10:50

Dl Victor Ciutacu, v-am lasat un mesaj la ultimul articol de pe acest blog. Multumesc pt acest raspuns, scris chiar duminica.