Au fost poliţişti în avion?

136 de suporteri plus 5 oameni din echipajul Blue Air au zburat în avionul spre Belgia. Comunicatul companiei aviatice susţine că pagubele produse de fanii dinamovişti se ridică la 200.000 de euro. Este indicată şi zona din avion unde s-au petrecut luptele între suporteri şi conflictul cu personalul de bord. Totul s-a petrecut între rîndurile 16 şi 22 ceea ce înseamnă că discutăm despre cel mult 20 de turbulenţi.

duminică, 26 noiembrie 2006, 6:12

136 de suporteri plus 5 oameni din echipajul Blue Air au zburat în avionul spre Belgia. Comunicatul companiei aviatice susţine că pagubele produse de fanii dinamovişti se ridică la 200.000 de euro. Este indicată şi zona din avion unde s-au petrecut luptele între suporteri şi conflictul cu personalul de bord. Totul s-a petrecut între rîndurile 16 şi 22 ceea ce înseamnă că discutăm despre cel mult 20 de turbulenţi.

Şi restul? Dacă 20 de oameni au panicat un avion întreg şi, conform pilotului, au pus în pericol cursa imediat după aterizare, se gîndeşte cineva la cei 130 de nevinovaţi?! Iar următoare întrebare vine singură: au fost prezenţi poliţişti în avion? A făcut ceva statul român pentru a-şi proteja cetăţenii în condiţiile în care peste tot în Europa suporterii sînt însoţiţi de ofiţeri în civil?

N-am nici un chef să pledez cauza suporterilor în general! Unii dintre ei se vor potoli doar în închisoare, unde ar trebui să ajungă mai repede! Dar nici nu-i pot acuza la grămadă. Una dintre raţiunile pentru care poliţia merge alături de fani în deplasări este să-i protejeze pe cei civilizaţi şi să-i identifice, izoleze şi anihileze pe cei violenţi.

Uităm deseori că tot contribuabili sînt şi dincoace şi dincolo de cordonul poliţiei. În spaţiul dramatic al unui avion, pe care nu-l poţi evacua precum o tribună întreagă, în devălmăşie, nevoia de discernămînt şi de separare a vinovăţiilor apare în toată urgenţa ei.

Cei din rîndul 8, 10 sau 12 ce puteau face? Să se apere singuri printr-o bătaie generală? Dar echipajul ce vină avea ? Veţi întreba: poliţia putea interveni? Nu ştiu. Nu e treaba mea. Noi doar plătim salariile unor oameni cărora le-am predat răspunderea pentru siguranţa noastră. Nu cunosc procedurile de intervenţie în avioanele cu oameni beţi, dar aş vrea ca reprezentanţii Ministerului de Interne să ni le spună şi să precizeze dacă aveau oameni acolo. Cine ştie, dacă se enervau niţel suporterii respectivi, poate că se jucau şi de-a deturnarea!


Comentarii (208)Adaugă comentariu

Tot Banatu-i fruncea  •  27 noiembrie 2006, 15:26

bine macar ca va protejati de script injection

<a href=”www.google.ch”>Tot Banatu-i fruncea</a>  •  27 noiembrie 2006, 15:35

blabla

vocea americii  •  27 noiembrie 2006, 16:07

GabiKoreanu:

Nu le-am reprosat ca traiesc din reclame. Inteleg asta foarte bine, fac si ei ce pot, desi reclamele astea de pe site, inclusiv pozele cu pitipoance sint annoying. Mi se parea doar cam pervers sa dea o reclama drept act de caritate. Nu stiu cit ii costa pe ei. Dar oricum, am zis si mai sus, e bine si asa. Probabil prea putin, dar mai bine decit deloc.

vocea americii  •  27 noiembrie 2006, 16:15

Serban:

Exact, asta e problema mea cu GSP-ul. Militeaza pentur orice, numai pentru civilizatie mai putin. Parca le e frica sa ii critice pe astia deranjati mental, de teama sa nu ii piarda ca cititori.
Vezi Doamne, problema noastra a romanilor nu e ca sintem necivilizati, ci ca nu l-am avut pe Terminator in avion sa-i pazeasca de rele.

ionut  •  27 noiembrie 2006, 16:42

astia sunt niste teroristi frate, daca se suparau mai rau deturnau si avionul si intrau cu el in stadionul ghencea, asta este jihad frati stelisti

Georgero  •  27 noiembrie 2006, 18:32

Aceasta remarca nu este o sugestie data infractorilor.

Dar o sticla de bautura, sparta adecvat, se transforma intr-o ff periculoasa arma alba…

Un stelist  •  27 noiembrie 2006, 22:21

Eu nu zic ca nu e grav, dar nu va mai asteptati sa va credem pe voi ziaristii tot timpul.Gresiti si voi …si de data asta ceva nu se leaga si nu stiu cine are dreptate.Pe de-o parte Borcea(si nu-mi place Borcea 🙂 ) zice ca au fost doar cateva scaune rupte si ca se exagereaza , la tv eu vad chiar asha 2 scaune cu un spatar rupt ….pe de alta parte voi ziceti ca au fost pagube de 200.000 de euro.

Pur si simplu nu pare credibil.Pacatul tau dintotdeauna a fost ca esti justitiar cand nu trebuie (esti si cand trebuie ,dar mai sari si calul)…unele lucruri se discuta si calm si nu e nevoie sa injuri ca sa fii auzit. Adeseori
nesabuinta asta iti stirbeste din credibilitate.De unde sa stiu eu ca nu e doar un alt articol in care vrei sa tai si sa spanzuri in locul politiei?

Stii pana la urma care-s faptele exacte si ce pagube au fost alea de 200.000 de euro sau articolele tale nu se refera la un caz concret si doar
condamna violenta in general? E bine si asha dar speram ca inainte sa fie asta un caz de discutat in presa …e sa stim ce dracu s-a intamplat acolo.
Imi vine greu sa va cred…acu 1 minut scrieti „senzational.Gigel a sarit in cap” si peste inca unul vreti sa ziceti ca vreti sa vorbiti serios si ca-l condamnati pe Gigel pt ca s-a dopat ca sa sara in cap.

Eu inteleg ca vrei tu sa faci un gest frumos si sa lupti impotriva violentei , dar daca vrei sa faci asta fa-o pana la capat….ma enerveaza astia cu jumatati de texte care ar lupta contra violentei dar doar daca nu se misca
din fata calculatorului.Vrei sa lupti , intra in mijlocul unei galerii si fluiera-i
cand striga „ue Dinamo ” sau alte obscenitati.Eu zic ca voi ziaristii aveti mult mai multa putere sa miscati masel daca s-ar vrea …dar nu vreti destul , sunteti comozi.

cristian  •  28 noiembrie 2006, 14:31

ce se intampla cu romani care sunt in strainatate daca intram in U.E? in special cu cei ce au cerut azil politic?va rog raspundetimi la intrebare?