Mircea Mihaies despre avionul suporterilor

Un alt punct de vedere despre incidentele din avionul de Belgia ii apartine scriitorului Mircea Mihaies si a aparut azi in Evenimentul Zilei.

luni, 27 noiembrie 2006, 1:13

Un alt punct de vedere despre incidentele din avionul de Belgia ii apartine scriitorului Mircea Mihaies si a aparut azi in Evenimentul Zilei.


Comentarii (16)Adaugă comentariu

GabiKoreanu  •  27 noiembrie 2006, 13:24

Aproape ca nu mai e nimic de comentat, dupa acest articol cat se poate de obiectiv. Si vorba lui Mircea Mihaies, cand imi aduc aminte ca acum 3 saptamani pe aeroportul Charles de Gaulle mi-au confiscat gelul de barbierit.
Sunt stelist si orice acuza din partea mea ar atrage diverse animozitati, insa daca nu se ia o masura drastica, va fi vai si amar de noi.
Sa nu luam locul Poloniei in ochii europenilor, desi tare mi-e ca nu prea mai e cale de intors.

Catalin,

Poate iti faci 5 minute timp sa citesti si blog-ul meu:
http://gabikoreanu.blogspot.com 🙂

celia_cruz_rumana  •  27 noiembrie 2006, 13:48

Am sa folosesc blogul acesta pentru incerca sa obtin un raspuns de la tine Cataline, un raspuns pe care colegii tai nu vrut sa il dea (nici nu ar avea cum): De ce ai refuzat sa participi la premiile Ioan Chirila?

Cum am putea interpreta acest gest?? Ti se pare ca esti atat de bun incat participand ai lua toate premiile si te-ai gandit sa mai lase si pentru altii???
Fondul acestei decizii este unul altruist, de autosuficienta sau un vot de neincredere in tipul de jurizare???

Ca om de presa nu ar fi mai bine sa dai dovada de transparenta pentru a da un exemplu celorlalti?

GabiKoreanu  •  27 noiembrie 2006, 14:14

@celia
Catalin a mai raspuns la intrebarea asta, iar acum daca ti-ar spune ca din altruism, ai putea sa o iei ca infumurare, asa cum ai si formulat de altfel in paragraful 2. Sincer eu cred in explicatia pe care a dat-o la acea vreme: el este mult mai mediatizat decat ceilalti eventuali pretendenti si poate pe nedrept (zice el). Poate drept (zic eu).
Important e sa gandim pozitiv. Si eu am tendinte spre negativism uneori. Bunaoara, mai acum vreo 2-3 zile am pus sub semnul indoielii transparenta articolului din Jurnalul referitor la Codrut Seres. Dl Ciutacu s-a simtit ofensat, desi n-ar fi trebuit. Asa am gandit la momentul respectiv, cu atat mai mult cu cat articolul respectiv doar amintea de niste dovezi, nu le facea publice. Ghinionul nostru este ca starea in care ne aflam intr-o zi, ne influenteaza si modul de a gandi.
Gandeste-te numai la cate ar trebui sa suporte Maria Andries, la ce mesaje primeste. Si sincer, administratorul blog-ului ar trebui sa ia anumite masuri.

Victor Ciutacu  •  27 noiembrie 2006, 14:28

Nu ati pus la indoiala transparenta, ci lasati sa se inteleaga ca nu stiu ce interese ne mana-n lupta. Intereseul nostru a fost sa facem rost inaintea altora de un document (care exista, dovada ca toti citeaza acum copios din el) si de a-l prezenta. Ceea ce am facut…
Cat despre dovezi, procurorii ar trebui s-o faca, daca tot i-au bagat in gura presei pe ministrii Seres & Nagy.

celia_cruz_rumana  •  27 noiembrie 2006, 14:38

gabikoreanu,

eu nu am gasit nicaieri aceasta explicatie iar intrebarile mele nu sunt din reaintentie…..pur si simplu am spus ce am gandit si am intrebat ca sa nu judec gresit sau sa fac comentarii pe langa. Catalin este unul dintre preferatii mei in ceea ce priveste presa sportiva, dar nu pentru asta imi voi pierde obiectivitatea.

Acum, sincera sa fiu, mi-ar face o deosebita placere sa citesc articolul sau comentariul in care catalin si-a justificat gestul.

Sau, de ce nu, daca are timpul necesar si amabilitatea sa raspunda din nou m-as bucura foarte mult.

Cat despre Maria Andries, trebuie sa recunosc ca nu am citit niciodata blogul ei; dar acum , ca tot mi-ai atras atentia, am sa fac acest lucru.

GabiKoreanu  •  27 noiembrie 2006, 14:40

@Victor Ciutacu

Va inteleg si va si sustin, chiar daca atunci am gandit altfel. Numai ca asa cum am si justificat la momentul respectiv, au fost momente cand presa m-a deceptionat (in special audio-vizualul) si probabil ca astfel de momente ati tot intalnit de-a lungul timpului. Iar in ceea ce priveste justitia, imi mentin rezervele, asa cum am facut-o si pe blog-ul meu, astazi.

GabiKoreanu  •  27 noiembrie 2006, 14:42

@celia

E pacat ca inca n-ai descoperit-o pe Maria. Are condei. Eu pe ea as vota-o la premiile Ioan Chirila.

celia_cruz_rumana  •  27 noiembrie 2006, 15:22

gabikoreanu,
nu am spus ca nu am descoperit-o am recunoscut doar ca nu am intrat pe blogul ei niciodata.

spoveditul  •  27 noiembrie 2006, 15:38

Dl Tolontan,

Cred ca eu am postat acel mesaj, pe care dv l-ati interpretat ca fiind o amenintare la adresa presupusei fiice. Imi cer scuze, sper ca intre timp nu au mai fost postari pe care sa le considerati violente.

rau de gura  •  27 noiembrie 2006, 15:40

GabiKoreanu, tu esti acelasi care te plangeai de reclama la solutii accesibile (pt milionari probabil!) ? Tu ce faci acum?

rau de gura  •  27 noiembrie 2006, 15:40

Victor, azi e soare afara, asa ca nu ma iau de tine.

initiativa clocotitoare  •  27 noiembrie 2006, 15:44

Draga Tolo,

daca va trimit un email, cam in cat timp raspundeti?

Seful meu primeste cam vreo 60 de emailuri zilnic, asa ca uneori raspunde dupa o saptamana. Banuiesc ca sunteti foarte ocupat.

Poate asa o sa primesc raspunsuri, mai detaliate decat pe blog. Si poate asa scapati si de un blogger incomod 🙂

Cristi Roman  •  27 noiembrie 2006, 15:50

Oameni buni, era vorba totusi de articolul lui Mircea Mihaies din EVZ, pe care l-am citit si eu. Imi mentin aceeasi parere, pe care am postat-o si in alta parte: din partea mea, adio Blue Air! Capitol definitiv incheiat Pot sa-mi ofere bilete la 15 ron ca tot nu mai apelez la ei. Mai ales ca din 15 ianuarie Wizz Air si Sky intra pe curse Bucuresti – Europa.

danciuad  •  27 noiembrie 2006, 17:17

Domnule Tolontan, as fi tare curios sa aflu parerea dumneavoastra despre articolul domnului Mihaies, care, dupa parerea mea confunda obiectivitatea documentata, necesara cand pretinzi calitatea de gazetar cu fictiunea, normala in meseria sa de scriitor.
Trecand peste faptul ca vorbeste despre fapte neintamplate, mai si opineaza in chestiuni la care nu se pricepe catusi de putin.
Ar fi interesant sa vedeti replicile primite din partea unui (fost) pilot de avion si din partea unui inginer in aviatie.

Toate bune.

Marian Visu  •  28 noiembrie 2006, 14:06

Cristi, nu ai 100% dreptate. Crezi ca daca ar fi fost intr-o cursa a altei companii, resepctivii indivizi s-ar fi comportat altfel? Interesant este si daca vreun membru al echipajului avionului a depus vreo plangere in nume personal. Oare niciuna dintre stewardesele ajunse in pragul violului in grup nu a facut acest pas?

Cristi Roman  •  28 noiembrie 2006, 14:23

Marian, sigur ca ar fi facut la fel. Am luat decizia referitoare la Blue Air fiindca ei au fost foarte pasivi, stewardesele tac ca milcul, etc.