Meritul lui Neţoiu

Nu-l sufăr pe Neţoiu! Şi, prin asta, s-ar putea să vă par chiar simpatic. Dar numai cîteva secunde. Pentru că adaug: Neţoiu are totuşi un merit la primăvara dinamovistă.

miercuri, 29 noiembrie 2006, 11:22

Nu-l sufăr pe Neţoiu! Şi, prin asta, s-ar putea să vă par chiar simpatic. Dar numai cîteva secunde. Pentru că adaug: Neţoiu are totuşi un merit la primăvara dinamovistă.

Acum 5 ani, s-a înregistrat un moment unic în fotbalul mondial. Craiova, al cărei finanţator era Neţoiu, nu ştia cum să-l paseze mai repede şi mai ieftin pe cel mai bun jucător al său la Dinamo. „Cîinii” l-au transferat gratis, peste noapte.

Cînd o comisie federală l-a întors pe fotbalist în proprietatea Universităţii, s-a petrecut o scenă de neuitat. Viorel Ilinca, preşedintele oltenilor şi omul de încredere al lui Neţoiu, a ieşit în faţa clădirii şi a zis: „E inadmisibil să ne dea fotbalistul înapoi! Să se facă dreptate!”. Apoi şi-a dat seama de burlescul clipei şi s-a aruncat în maşină, hotărît să facă prima contestaţie din istorie prin care cineva solicita să piardă ceea ce tocmai cîştigase!

Şi Craiova l-a pierdut pe Claudiu Niculescu. Dar fotbalul nostru l-a cîştigat pe el şi o primăvară a lui Dinamo după 17 ani.  


Comentarii (345)Adaugă comentariu

elle  •  30 noiembrie 2006, 12:00

NYC Says:

November 30th, 2006 at 11:43 am
Dan

un sincer bravo!!!

si ma simt obligat, ca raspuns la sinceritatea ta, sa-ti spun ca eu n-as putea spune “felicitari steaua! bravo steaua”.

nici eu !!!
ar insemna sa fiu ipocrita si sa mint ….imi pare rau dar nu sunt …soooo….never!!!!!

Marian Neagu  •  30 noiembrie 2006, 12:00

mytouche, ai perfecta dreptate. Tot ce as adauga ar fii de prisos.

Ca fapt divers, pot spune ca sunt din Targoviste, deci mai sunt si in provincie oameni care iubesc Dinamo, nu e chiar asa urata in tara.

Hai Rapid !

EU  •  30 noiembrie 2006, 12:08

MA C…. pe niculescu javra, este cel mai penal om- isi parasi nevasta, parasi echipa care l-a crescut, e gata oricand sa paraseasca Dinamo, si gata sa paraseasca pe oricine. Mi se pare jucatorul ideal pentru Dinamo.

mytouche  •  30 noiembrie 2006, 12:10

@Marian Neagu
Evident ca si dinamo, ca si rapid, are suporteri peste tot in tzara ……. ca steaua are mai multzi prin tzara, este kestie de perceptie si de marketing …….. unii asociaza dinamo cu politzia, asociere usor subiectiva de altfel, dar conteaza la mintea unora ……… mai pun in balantza stelei si publicitatea pe toate fronturile ……….. evident, publicitate facuta si pe merit ……. dar si pe bani, la urma urmei ……. fotbalul inseamna bani, nu numai distractie ……….. steaua a investit foarte mult in ultima vreme, asta comparativ cu alte ekipe de la noi, in baza sportiva ……… urmeaza s’o faca si restul, incet incet ……… dinamo are bani si poate s’o faca oricind, dar ca si la steaua cindva …… exista anumite interese acolo ce opresc orice dezvoltare a stadionului ………… unde mai pui ca stadionul dinamo se afla in zona centrala ……… acum metru patrat de teren in zona centrala, consta mii de euro …… se pare ca incurca un pic socotelile unora.

Eu unul fac parte dintre aceia ca nu fac diferentza intre bucuresti si provincie ………. am foarte multzi prieteni de te miri unde si sint super oameni ………..

viktor  •  30 noiembrie 2006, 12:11

Cu siguranta Dinamo are multi suporteri in tara. Si multi dintre acestia se simt lezati cand formatorii de opinie din sport , gen Geambasu, incearca sa minimalizeze meritele lui Dinamo din acest an. Imi amintesc cum anul trecut era zi nationala prin emisiunile sportive ca se calificase steaua. Anul acesta se incearca minimalizarea meritelor noastre chiar si prin scoaterea in evidenta a unui jucator, Niclescu, in cazul de fata. Nu este adevarat ca Dinamo sta intr-un anumit jucator…echipa a facut diferenta, iar norocul face parte din competitie, ca si ghinionul nostru de anul trecut. In concluzie, DINAMO joaca fotbal chiar daca multi nu pot sa inteleaga acest lucru.

detectivu’  •  30 noiembrie 2006, 12:15

Felicitari Steaua si Dinamo. rapidul se poate califica fara a mai astepta alte rezultate. baietii astia au gasit cum se face. cititi aici:
http://www.sportinfo.ro/index.php?option=com_content&task=view&id=1467&Itemid=29

Mishu`  •  30 noiembrie 2006, 12:16

Sa-ti fie rusine, incerci prin acest articol (titlu), sa inveninezi relatiile in randul conducerii clubului si a jucatorilor, nu ne mai intereseaza acest Netoiu ci Dinamo in prezent. Voi de la Gazeta si in mod deosebit dl. Ioanitoaia sunteti anti-dinamovisti inraiti. O sugestie pt. conducerea Dinamo, antrenorul si jucatorii acestuia sa nu mai participe la emisiunile si interviurile organizate si date de voi in mass-media.

WWW  •  30 noiembrie 2006, 12:17

bravo dinamo !!! acest lucru va spune un spune un stelist. cred ca e mare lucru…p.s. rugativa sa nu va vina netoiu inapoi(noi am vrea)

Thanatos  •  30 noiembrie 2006, 12:27

Atmosfera feerica..goluri magnifice..si niste suporteri care cantau la 2 sec dupa ce au inscris nemtii.. de ce cantam ?? Pt ca era un deja vu..am mai fazut faza asta in Groapa..Oaspetii dau o boaba si asta nu face decat sa i intarate pe caini..sa i trezeasca..cred ca prima data de cand vin pe standion si nu am avut emotii..Eram sigur de victorie imediat dupa golul nemtilor..
Si cu mine restul..

NYC  •  30 noiembrie 2006, 12:30

thanatos

sa traiesti:).

eeee…n-ai avut emotii…

a fost greu meciul…

Roby  •  30 noiembrie 2006, 12:34

Sunt un Stelist infocat, dar felicit Dinamo!!!! Ne-ati facut sa fim mandrii ca suntem romani. Felicitari Dinamo, si zic asta din suflet. Sa-i vedem acum si pe cei de la Rapid, multa bafta diseara 😉

Reddog Alex  •  30 noiembrie 2006, 12:39

Ce dracu atata masa bogatilor? Ca ne pisam pe ei. Am inceput incet, noi cu Everton si TSKA, Rapid si Steaua mai multi si pe altii :)) Da acuma cam pe unde-i prindem…Acuma daca excludem G-14, o sa vedeti ca nu prea sunt echipe cu care o cei trei granzi din Bucuresti sa nu se poata lua la tranta.

Reddog Alex  •  30 noiembrie 2006, 12:40

Bravo Thanatos. Cu asa suporteri, cum sa nu-si revina? Cei de pe stadion, felicitari, ati fost la inaltime….

AdSum  •  30 noiembrie 2006, 12:41

Forza Stiinta

dan  •  30 noiembrie 2006, 12:42

Aveti echipa de rahat. O sa va faceti de ris in Europa. Rednic e un ratat. Daca se accidenteaza Ganea si Niculescu nu prindeti nici cupa UEFA. Nu vedeti ca voi castigati numai cu noroc sau cu ajutorul arbitrilor ( cu Steaua, Rapid, Besiktas). Aveti doi jucatori cu executii deosebite ( Ganea si Niculescu) si atat. Cat credeti ca o sa va surada sansa? NU

Reddog Alex  •  30 noiembrie 2006, 12:44

@AdSum

Da tu ce esti mai gunoi ccomplexat, daca nu pielea p…..? Rahat cu ochi. De ce dracu judeci tu mai gunoi? Cine te crezi? Fie ca esti cu Timisoara sau Craiova (ca numa aia pot debita asa ineptii), pe ce dracu te bazezi? Ti-e ciuda ca Dinamo si Steaua au impreuna 40 de titluri, si echipa ta de rahat nu are nici 5, sau nici macar unu?

Reddog Alex  •  30 noiembrie 2006, 12:46

AdSum, vezi acolo, ai grija, ca Liga 2 isi cauta lideri blatisti. Craiova nu se inscrie? Corespunde cererii…

Reddog Alex  •  30 noiembrie 2006, 12:48

@Dan

Nu prea ai treaba…Ce noroc, vrei sa zici ca nemtii nu au fost o echipa de batut? n meciul cu BJK au avut trac, dar acum gata, incep sa joace fara complexe. Aia nu au aratat ca echipa mare, nu au avut decat 3 ocazii. Atata ca au avut talie, gabarit, acolo au fost superiori, atat.

Adrian  •  30 noiembrie 2006, 12:50

ce mai poate fi spus
atat bulan nu am vazut in viata mea

rateaza barbarez singur cu protaru(ca pulhac era masa neglijabila) si da niculescu gol

asta e fotbalul
mai cstiga si bulanul cateodata

Thanatos  •  30 noiembrie 2006, 12:51

@ NYC

Sa mor de am avut emotii..se pare ca Rednic a fost la vrajitoare..sau mananca ceva frecvent..sa mor de am mai vazut asa antrenor norocos..

Am inteles ca nemtii au fost socati de reactia suporterilor care au continuat sa cante de parca nu era gol ci era offside..sau ceva de genul asta..Ei habar nu aveau ca faza asta sa mai intamplat in Groapa de n ori..

Un pic de diferenta fata de suporterii altor echipe (se stiu care )

Adrian  •  30 noiembrie 2006, 12:52

oricum
e de apreciat faptul ca dinamo a reusit
dupa a 3 a incercare sa treaca in primavara europeana
e si asta o performanta
nu ca Steaua si Rapid care au ajuns acolo din prima

TEPES  •  30 noiembrie 2006, 12:53

Cataline ar trebuii sa-ti aduci aminte cam ce juca Claudiu in ani trecuti si echipa ,cred ca e meritul lui REDNIC daca face ce face acum ,adica joaca si el in nota echipei nu contra .

Reddog Alex  •  30 noiembrie 2006, 12:53

Corect fraiere, ai de muncit, buda inca nu straluceste, asa ca taci si freaca…

Thanatos  •  30 noiembrie 2006, 12:54

@ Adrian
sa inteleg ca te oftici??

du te si fa i ceva lu Barbarez ca sa si intre in mana..stii tu ce..

Adrian  •  30 noiembrie 2006, 12:55

bravo reddog alex
esti primul dinamovist realist pe care il citesc
atat besiktas cat si brugge si bayer erau e batut
ai dreptate

Adrian  •  30 noiembrie 2006, 12:57

thanatos
eu nu ma oftic
nu am de ce
ar trebui ca dinamo sa se califice de 3 ori consecutiv in primavara europeana, sa faca o calificare meritata in grupele CL si sa ajunga in semifinala de cupa europeana ca sa poata zice cineva ca macar dinamo a ajuns la nivelul Stelei(si aici ma refer la constanta si valoare nu la bulan)

dupa ce va face si dinamo ce a facut Steaua atunci poate o sa ma oftic, desi, daca o face pe valoare si pe merit nu as vedea ce m-ar putea face sa ma oftic

octav  •  30 noiembrie 2006, 13:07

tolontane eu zic k are merit si femeia de serviciu k s’a purtat frumos cu clau’gol in prima lui zi la dinamo k altfel se supara si pleca.

Cretzu’  •  30 noiembrie 2006, 13:09

Hopa…s-a lovit olteanu’ de blog…si s-a auzit…
Nu vezi ca esti singurul care mascareste ca fraieru’….
Vezi ca aici dinamovisti, stelisti si rapidisti discuta ceva mai elevat…si sincer,fara ocolisuri…Am ajuns sa ne felicitam intre noi…ce-i drept o sa va felicitam si pe voi daca ramaneti in A.
Daca nu esti in stare sa vb ci doar sa injuri, respectuos te rugam, in numele Bucurestiului, paraseste blogul…
Tolontane, daca esti pe aproape rade-l de aici…
Incep sa cred ca taxa pe intrarea in Bucuresti e o solutie buna….(nu va suparati ceilalti din provincie…ma refer aici doar la individul asta…AdSum…)

Dinamovistu  •  30 noiembrie 2006, 13:09

Succes Rapid!
Suntetzi mai buni decit grecii; dati-le la cap.
Pronostic: victorie Rapid 1-0.

lili  •  30 noiembrie 2006, 13:13

Desi tin cu Steaua , Dinamo merita felicitari si sincer imi pare bine ca avem doua echipe in primavara europeana, fie ea si UEFA. Sper ca si Rapidul sa se califice, pentru binele fotbalului ramanesc.
Sa auzim de bine!!!!

Cretzu’  •  30 noiembrie 2006, 13:34

Grecii aia jegosi chiar merita o bataie…
Sper ca rapidistii sa nu se dezumfle din cauza stadionului…stim ca grecii sunt haotici…Succes baieti!
Un caine…

mooiedinamo  •  30 noiembrie 2006, 14:12

ham, ham javre latratoare

andRED  •  30 noiembrie 2006, 14:41

tolontane esti un spurcat mah…te apreciam pana azi….dar azi mi`am dat seama cat esti de stelist…spurcat..pacat…

JOSE  •  30 noiembrie 2006, 14:43

@Adrian: Bayer nu e o echipa de top din Europa, dar nici inferioara lui Standard Liege nu este. e oricum o victorie contra unei echipe germane, care juca la „quitte ou double” deci era extrem de motivata.

In rest superlativul bulanului in fotbal e steaua-dinamo kyew, iar superlativul prostiei e pasa acasa data de un cetatean roman de etnie rroma pe Bernabeu acum cateva saptamani.

P.S.: pentru adevaratii domni din Romania care stiu ca un autogol fortuit poate fi compensat de gafele unui arbitru ceh, numai respect!

sergiu  •  30 noiembrie 2006, 14:46

Venirea lui Niculescu la Dinamo a fost un catalizator pentru cariera sa, altfel risca sa devina un al doilea Gabor (cel mai bun junior din lume, insa faptul ca nu a ajuns la un club mare nu l-a confirmat si ca jucator profesionist)

Niculescu, steaua lui Dinamo  •  30 noiembrie 2006, 15:02

BRAVO DINAMO !!! de la un stelist, care inainte de toate este roman.

JOSE  •  30 noiembrie 2006, 15:19

Niculescu, steaua lui Dinamo apreciez ca mai exista si persoane obiective care se bucura de victoria noastra chiar daca tin cu alte echipe.

Dar, te rog eu frumos, schimba-ti nickul. E un joc de cuvinte slab.

Spune-ti cum vrei tu: Niculescu, vedeta lui Dinamo, altfel dar schimba-l…

Cum t-i se pare ca suna Goian si Ghionea, cei doi caini rosii de paza din fata portii stelei sau, si mai infiorator, Dark Vader Nicolita, razboinicul luminii?

Aberant, nu? deci te rog schimba-l…

Andrei  •  30 noiembrie 2006, 15:46

Draga Catalin
Sincer eu unul sunt rapidist si cea mai mare parere de rau a mea dupa meciul de aseara este ca Netoiu asta nu s`a gandit atunci sa plece la Rapid….ce atac aveam acum cu Moldovan,Niculescu si Zicu!
Keep up the good work!

Dan N  •  30 noiembrie 2006, 15:59

Citind citeva din aceste comentarii constat ca adevaratii suporteri, stelisti, rapidisti, dinamovisti, etc. apreciaza echipa de suflet, dar si echipele rivale ( nu dusmane de moarte cum sustineti voi gazetarii), la adevarata lor valoare. Poate va veni o vreme cind totii suporterii se vor respecta si se vor comporta civilizat. Atunci sa va vedem domnilor gazetari ce o sa mai scrieti pentru ca la fotbal nu va pricepeti. O dovediti in fiecare zii.
Forta DINAMO, hai Steaua, bafta diseara Rapid.

Cretzu’  •  30 noiembrie 2006, 16:24

Dane, daca o sa fie intelegere, pace, apreciere sincera si profesionista a rezuktatelor intre noi si echipele noastre, gazetarii vor muri, la propriu si la figurat…
Inchei si eu…Forza Dinamo, bravo steaua, hai rapid diseara…

Dinamovistu_46  •  30 noiembrie 2006, 16:51

FELICITARI PT DINAMO CEA MAI TARE ECHIPA DIN ROMANIA!!!!Pacat ca mai sunt cativa stelisti care is plecati cu sorcova.Reddog Alex bvesti un caine adevarat.FORZA DINAMOOOOOOOOOO!!!!!!!!!!!!!CINE E PE PRIMUL LOC????DINAMO EEEEEEEEEE!!!!!!!!!!!!!!!!!!!BV

alimoe  •  30 noiembrie 2006, 16:59

Tot respectul pt patrupezi. Echipa nu e perfecta dar a demonstrat consistenta si putere ofensiva. Se vede ca incetul cu incetul incepem sa scoatem si noi capul in lume cu mai mult de o echipa. Cu putin bulan poate le iese si alora de sub pod pasenta si punem de o finala UEFA romaneasca. Pe care binenteles as vrea s-o castige Steaua.

Hai noroc si la mai mare catei

Ne vedem la primavara 🙂

AdSum  •  30 noiembrie 2006, 17:01

bai Cretzu’ puteti sa va lingeti si pe oua voi intre voi si tot o luati razna ca astia care va injura sunt refulati si alte babauri de astea, adevaru e ca asta nu e un limbaj ce reprezinta o opinie personala sau subiectivismul unui individ sau altu ci este un mod de gandire si de conduita vis-a -vis de stelisti si dinamovisti SCUIP pe voi si pe performantele voastre sunteti ai nimanui si o sa ramaneti ai nimanui.

Cretzu’  •  30 noiembrie 2006, 17:36

AdSum – Nu neaparat refulati, frustrati, dar noi vb aici serios si civilizat si ai scuipat tu toate monitoarele…
Noi suntem ai nimanui???Voi oltenii ai cui sunteti?Va identificati cu mititelu?
Atunci sunteti niste mititei bai baiatule…
Momentan noi (dinamovisti, stelisti si sper si rapidisti) bem de fericire…voi de suparare…
La revedere prazare…Suparaaat…suparaaat esti AdSum….
Te las sa scuipi tot…n-ar trebui insa sa te lase Tolontan sa strici blog-ul…

Bogdan  •  30 noiembrie 2006, 22:22

O fi dupa cum zicea Oscar Wilde: A te astepta la ceva neasteptat este dovada unui intelect destul de modern.