Un reportaj special in „Cotidianul” de astazi

Tulburatoare coincidenta in „Cotidianul” de azi! Ca in fiecare miercuri, ziarul ofera la pretul de 3 RON o carte. Este „Cutia neagra” a scriitorului israelian Amos Oz, povestea iubirii impartasita epistolar inaintea mortii.

miercuri, 29 noiembrie 2006, 1:52

Tulburatoare coincidenta in „Cotidianul” de azi! Ca in fiecare miercuri, ziarul ofera la pretul de 3 RON o carte. Este „Cutia neagra” a scriitorului israelian Amos Oz, povestea iubirii impartasita epistolar inaintea mortii.

Bine plasat in ziua de maxim tiraj, ziarul gazduieste si un reportaj care face link involuntar cu cartea. Intitulat „Scoala mortii in Casa Sperantei”, articolul scris de Steluta Voica patrunde in hospeice-ul din Brasov, locul unde se acorda ingrijire bolnavilor terminali. Reportajul este emotionant, dar ilustratia ramine in urma scriiturii si a subiectului. 


Comentarii (28)Adaugă comentariu

strop de venin  •  29 noiembrie 2006, 14:17

Frumos din partea ta, Tolo.
Citesc Cotidianul zilnic, dar nu am acces la acel supliment tiparit.

strop de venin  •  29 noiembrie 2006, 14:18

interesant ca autorul este o femeie. Pe cand mai multe cariere stralucitoare feminine si la gazeta?

critic neobosit  •  29 noiembrie 2006, 14:22

Tolo, imi dai voie sa fiu putin off topic?

O scurta impresie despre premiile Chirila: gazetarii GSP ramaneti cu banii, ceilalti cu premiile. Cred ca obsesia voastra de a deveni cat mai comerciali a fost sanctionata si public.
Daca esti sef acolo, atunciu sa stii ca ai facut un rau ziaristilor tai, altfel foarte talentati. Daca vrei, iti dau si exemple.

critic neobosit  •  29 noiembrie 2006, 14:26

doar putin off topic, again.

De ce cartianu si Paraschivescu? Dupa umila si nepriceputa mea parere, neacompaniata de nici un www, pentru ca ei vad viata si dincolo de fotbal, realizeaza si impactul pe care vedetele il au asupra societatii. Vezi cate subiecte de cultura, viata mondena samd abordeaza Paraschivescu in EvZ.
Chiar, tocmai Paraschivescu, editorialistul vostru cu cele mai putin postari pe blog! Si cand te gandesti ca Decebal primeste 500 de postari cand scrie de box (nici macar), iar Andrei peste o mie cand scrie de dinamo, steaua sau rapid!

strop de venin  •  29 noiembrie 2006, 14:27

Tolo, te rog, fii atent cand o sa faceti contracte de publicitate pt bloguri. Dupa experienta cu cianura, sper ca nu o sa ne aduceti comercianti de carne congelata si expirata!

critic neobosit  •  29 noiembrie 2006, 14:35

Tolo, daca intentionezi cumva sa raspunzi, take your time, please! Gandeste mai mult la subiect, nu-l expedia din mintea ta odata cu un reply scurt, sec, si pe langa subiect!
Good day!
M.

GabiKoreanu  •  29 noiembrie 2006, 14:35

Exista in mintea omului in general, o impresie deformata ca munca pe care o face el este cea mai importanta si cea mai grea din lume. De data asta insa chiar este o meserie dificila. Daca la platformele marine (domeniul meu) cam 20 de ani e durata maxima, aici intr-adevar mai mult de 5 ani nu cred ca trebuie admis. Sau macar nu direct cu bolnavii. E un reportaj zguduitor. Si o spune unul care e obisnuit oarecum cu conditii vitrege de lucru.

Laurentiu  •  29 noiembrie 2006, 14:36

Multumesc Catalin ca ai facut remarcat articolul. Eu il ratasem, desi m-am uitat azi pe site-ul Cotidianului

Cătălin Tolontan  •  29 noiembrie 2006, 15:40

critic neobosit: paraschivescu n-are cele mai putine postari. In general, mesajul tau sufera de incosecventa, asta daca nu te vei simti lezat, pt ca am observat ca in conceptia ta blog inseamna un loc al inegalilor: doar tu ai voie sa critici, iar noi ne-am calificat ca sa incasam. Asadar, mesajul are probleme de logica interna. Spui ca Paraschivescu scrie despre viata mondena si aperciezi asta, dar ne reprosezi noua spiritul comercial. Radu e un ziarist exceptional, iar premiul l-a luat pentru articolele din GSP, nu din Evz, acolo unde are o rubrica de TV. Multumesc pt mesaj! Tocmai iti recomandasem un articol emotionant si nu aveai loc sa critici.

Cătălin Tolontan  •  29 noiembrie 2006, 15:42

GabiKoreanu, Laurentiu: Ma bucur daca v-a placut! Si eu sint invidios pe un reportaj bunn :):):)

critic neobosit  •  29 noiembrie 2006, 16:58

Dar postarile de la articolul urmator de ce au fost sterse?
Hai ca acel articol e bun: nici junk food nu mananc, nici kg in plus nu am. Beau pepsi, bautura neacidulata, 99% natural, nici boli de inima nu fac.
Si atunci se mira Tolo de logica interna. Se intreaba de o incaseaza?
Nu-i nimic, haideti la un hamburgher gustos si un pepsi acidulat, rece, si ne trece 🙂

critic neobosit  •  29 noiembrie 2006, 17:11

Tolo, culmea este ca am scris o teza de doctorat in logica formala!

critic neobosit  •  29 noiembrie 2006, 17:19

Poate ar fi bine sa-mi explic putin atitudine mea constant critica.

Am plecat de ceva timp din Romania, si orice sosire in Romania imi provoaca un soc cultural, scuze! Societatea de aici nu e perfecta, dar e mult mai buna ca in Romania. Dar liderii de opinie sunt mereu nemultumiti: mereu se critica, mereu se doreste mai mult si mai bine, apelurile la toleranta si civilizatie sunt peste tot: in metrou, in autobuz, pretutindeni. In contrast, acasa ploua cu automultumiri si campioni ai civilizatiei, ai culturii, ai talentului, ai orice!
Multe ziare acasa mi se par hopeless:incerc si eu sa conving profesionistii cu adevarat influenti sa impartaseasca valorile adevarat europene. Pana acum, singurul concept de civilizatie europeana l-am intalnit la modul: eu am facut cumparaturi in Europa; eu am stat la hotel de 5 stele; eu am fost la mare in Italia.
Scuze, dar insusirea gresita a conceptului de civilizatie europeana si autosuficienta o sa va faca sa vedeti numai greseli de logica interna!
Sanatate!

strop de venin  •  29 noiembrie 2006, 17:27

Tolo, noi nu aparem la tv, nu suntem vedete in societate, asa ca de ce sa o incasam ca tine?

Voi nu va atribuiti dreptul de a critica fotbalisti, pe mitica, pe sandel, samd doar pt ca sunt personalitati publice? Voi, ziaristii, ce va considerati a fi?

junk food  •  29 noiembrie 2006, 17:29

gustos, vitaminizant, suta la suta natural: hamburgher si pepsi in toate liceele! Si nu uitati sa accesati http://www.gsp.ro!

junk food  •  29 noiembrie 2006, 17:58

Dragi colegi de blog, care aveti posibilitatea sa urmariti BBC: povestiti-i, va rog, lui Tolo, ce campanie exista impotriva junk food si a restaurantelor de tip fast food: MacDonalds, Subway, Burger King!
Tolo tocmai s-a apucat sa trimita hamburgheri prin fotbalisti la liceeni.

leo  •  29 noiembrie 2006, 19:36

Astia care tot scrieti: poate nu ati inteles, altul era subiectul. daca ati fi avut curiozitatea sa cititi articolul recomandat de Catalin Tolontan poate nu ati mai fi aberat pe blog.
Catalin Tolontan, foarte bun articolul, intr-adevar. Pacat ca aia l-au pus la capatul ziarului si ca nu au avut nici o trimitere. Cititorii precum junk si ceilalti nu prea ajung la ultimele pagini.
Sa nu uit: acum o sa te atace miticii cand o sa vada ca esti sensibil. Nu cred ca isi imaginau asa ceva.

junk food  •  29 noiembrie 2006, 20:36

leo, mea culpa! Ai dreptate, nu am mai ajuns la articol, iar subiectul era altul.

Nu stiu ce inseamna mitic.

Ce ai vrut sa spui ca Tolo e sensibil? Mie mi s-a parut azi doar nervos. Chiar mi-a sters 5 postari de la urmatorul articol?

A propos, tie iti plac burgerii?

leo  •  29 noiembrie 2006, 21:07

Am vrut sa spun ca e sensibil la burgeri.
Ar fi bine daca ai scrie la subiect. Citeste articolul ala, e foarte bun, chiar merita.

leo  •  29 noiembrie 2006, 21:10

Junk, pagina 21 Cotidianul. L-au ingramadit, am postat si pe site la Cotidianul ca l-au pus alaturi de locul unde de obicei sunt retetele lui Chisu. Asa ca ti-am raspuns si la ultima intrebare. Sunt sensibil la burgeri, ceea ce am vrut sa zic si de Catalin Tolontan. Miticii bat campii in continuare.

xxx  •  29 noiembrie 2006, 23:23

da’ asa zisul articol al ciutanului l-ai vazut? Crezi ca tipu’ vrea sa se transfere la gsp?

bart smit

Victor Ciutacu  •  30 noiembrie 2006, 8:58

@xxx, nu vreau sa ma transfer la gsp. ma simt foarte bine la jn

leo  •  30 noiembrie 2006, 9:56

Victor Ciutacu, daca te simti atat de bine, de ce ne plictisesti cu aticolele din Gazeta?
Cat timp ai lucrat la Ministerul Economiei? Postul de la JN e o recompensa pentru serviciile aduse lui Voiculescu cat ai lucart acolo?

Victor Ciutacu  •  30 noiembrie 2006, 11:04

Nu te obliga nimeni sa ma citesti, leo. Scroll up sau down si se rezolva.
Doua luni fix. Postul de la JN il am dinainte sa ma detasez la MEC. Mi l-am reluat dupa demisie. N-am avut nici prilejul sa-i fac vreun serviciu lui Vociulescu. Alte nelamuriri?

leo  •  30 noiembrie 2006, 11:25

Intr-adevar nu e nici o obligatie. Insa pagina de comentarii e prima pa cre o citesc. Chair imi pare rau de format, imi placeau comentariile mai lungi. Ar fi o impolitete sa sar vreun articol, nu am prejudecati, asa ca le citesc pe toate. Remarc insa, fara suparare, ca scrii cel mai slab din pagina asta. Si nu inteleg pe ce criterii ai ajuns sa scrii la Gazeta.
Iti povestesc ceva, fara nume: in pasiunea mea pentru sport m-am apucat de scris, am trimis articolele la un director de ziar sportiv. Mi s-a zis ca sunt foarte bune (ma rog, poate a vrut sa ma simt flatat) dar ca nu pot fi publicat pentru ca nu am nume. Nu sunt fost fotbalist, sunt nimeni. SA metg sa public undeva, de exemplu la Dilema, ca articolele mele sunt perfecte pentru saptamanalul ala, iar dupa ce imi fac un nume articolele mele o sa fie publicate si la ziarul de sport fara probleme.
De aici dilema mea: de ce te publica, pentru ca ai devenit cunoscut Chior nu mai conteaza cum scrie cineva, dupa 2 zile la TV a devenit cunoscut si poate fi publicat pentru ca aduce audienta?
In fine!
Explicatia ta ca MEC nu ma multumeste deloc. Esti jrnalist sau ce? Pentru ce te-ai dus la MEC? E ca si cum Andrei Vochin (scuze Andrei, e primul nume care mi-a venit in minte) s-ar detasa maine la Ministerul Educatiei. E clar ca nu ai facut-o pentru bani, nu se plateste mai bine la MEC decat la JN. E drept ca ma pot gandi ca ai facut-o doar pentru avantajele personale si, posibil, si ale altcuiva? Atunci, ce fel de jurnalist esti?
Postez asta si la articolul tau de azi.

leo  •  30 noiembrie 2006, 11:29

Scuze de gresil, scriu repede

Blog Cristi Roman  •  30 noiembrie 2006, 12:29

@strop de venin,
articolul nu e in supliment, e in ziarul normal. il gasesti si pe net sau in ziar la pagina 21.

din pacate, materialul are doar o trimitere minuscula la pagina 1, iar cit despre ilustratie, e adevarat, dar e una dintre marile probleme ale presei scrise romanesti, din punctul meu de vedere.

leo  •  30 noiembrie 2006, 13:14

minuscula rau, eu sincer nici nu am vazut trimiterea