O demitere şi o demisie

Ce plăteşte Prunea? Coabitarea sau bulversarea? Ce l-a adus în pragul demiterii: faptul că a ratat turneul din Cipru sau evidenţa că n-a stat niciodată drept în faţa perechii Sandu – Dragomir?

duminică, 3 decembrie 2006, 5:21

Ce plăteşte Prunea? Coabitarea sau bulversarea? Ce l-a adus în pragul demiterii: faptul că a ratat turneul din Cipru sau evidenţa că n-a stat niciodată drept în faţa perechii Sandu – Dragomir?

Cînd intri într-un asemenea sistem, în care influenţele la a şaptea mînă sînt mai importante decît propriile fapte, o faci cunoscînd riscul. Iar Prunea îl ştia. Sandu s-a folosit de el, de Lupescu, Prodan şi Belodedici, iar acum începe să debaraseze masa. Doi din patru vor pleca, foarte probabil, pînă la finalul anului.

Să ne înţelegem, Prunea nu e o victimă. Departamentul lui a greşit. Dar şi Bivolaru a greşit de multe ori. Numai că a plătit doar atunci cînd a intrat în ciocnire frontală cu Naşu’ şi Dragomir. Asta i se întîmplă lui Prunea.


Comentarii (49)Adaugă comentariu

kaio  •  4 decembrie 2006, 10:48

referitor la turneul din Cipru. Atata timp a fost contestat de presa si antrenorii din prima liga. Asta e doar o acoperire. Nu stiu exact dak s-a opus sau nu lui sandu si Mitica, dar nu era Prunea unul dintre criticii sistemului condus de cei 2 ?

ronnie  •  4 decembrie 2006, 10:50

just! nasu s-a folosit de prunea si lupescu, nu ca ar fi pierdut ei alegerile, ci pentru opinia publica… sa vedem ce se va intampla… daca romania va pierde si euro 2008… nu cred ca o sa se intample nimic, dar sigur nu le va fi bine… in fine… cu toate ca intr-un stat democratic presa ar trebui sa fie a patra putere, la noi in romania cainii latra si caravana trece… deci, puteti sa spuneti orice, sa aduceti maldare de dovezi pentru tot felul de manareli, ca tot nu se va schimba nimic…

liviu  •  4 decembrie 2006, 10:52

Ce chestii noi si interesante ai putut scrie. Esti deosebit, Tolontane. :-))

nebuna  •  4 decembrie 2006, 10:53

Azi 4.11.2006 Am Facut Update…Lucian Seres – Atentie la mine [Super Piese Nu Stiti Ce Pierdeti]….Si Forta Banantului Vol.2[Super Album]Descarcatil De Pe http://Mp3RadioServer.Ro Da Acest Mass In L

kaio  •  4 decembrie 2006, 10:53

eu eram convins ca odata va sosi si clipa asta, de acuze la adresa invataceilor. Era inevitabil. Ma mir cum s-au lasat momiti.

nebuna  •  4 decembrie 2006, 10:53

Azi 4.11.2006 Am Facut Update…Lucian Seres – Atentie la mine [Super Piese Nu Stiti Ce Pierdeti]….Si Forta Banantului Vol.2[Super Album]Descarcatil De Pe http://Mp3.RadioServer.Ro Da Acest Mass In L

ronnie  •  4 decembrie 2006, 10:57

nu-i vorba ca s-au lasat momiti… nasu si corleone sunt prea sulfani si astia sunt niste musculitze de otet pe langa ei… sa nu uitam ca ei au infiintat cooperativa…

mugur  •  4 decembrie 2006, 10:59

Cred ca Prunea,daca va fi demis va fi din cauza si lipsei de experienta si a greselilor manageriale.Probabil ca Sandu si Dragomir l-au tolerat pana in momentul in care i-au deranjat si nu l-au mai considerat necesar (ca imagine).

zolo  •  4 decembrie 2006, 11:02

acum va vedea lupesc at company ce teapa si-au luat la alegeri
si cand ii vedeam si aroganti erau dupa inatlnirea cu sandu dinainte de alegeri

kaio  •  4 decembrie 2006, 11:02

In alta ordine de idei, opinez ca Prunea nu era potrivit pentru relatii internationale. Mi-l amintesc ce fel de exprimari avea pe vremea cand ”apara” interesele jucatorilor de fotbal. Mai bine, trebuia creat un departament, ”relatii interne”. aici ar fi fost de le. Putea sa tina piept lui Mititelu, Becali, Borcea si altii.

Danielle  •  4 decembrie 2006, 11:06

Dar daca informatia nu e corecta?Atunci nu ar fi corect nici editorialul asta,nu?

Danielle  •  4 decembrie 2006, 11:14

Pe de alta parte cred ca Prunea s-a implicat prea mult in cazul celor 2 fotbalisti si nu intra in atributiunile lui.Mai mult decat atat,a fost partinitor.Dupa interventiile sale pe care le-am vazut eu la TV,dupa ce am citit prin presa,Prunea nu e deloc departe de Sandu si Dragomir.

Apoi Belodedici si Prodan sunt varza cu carne.Trebuiau demisi dupa rusinea aia de meci cu Germania.Singurul care pare capabil si are si o atitudine potrivita este Lupescu.In rest sunt toti o apa si un pamant.

radu  •  4 decembrie 2006, 11:16

sa nu uitati declaratiile date de avocatul lui lupescu adica de tasu despre Mircea Sandu inainte de alegeri.
Sa plece ca oricum sunt incapabili!sa se duca la fostul lor sef Alex Radulescu sa vada cum sta cu pusca!

radu  •  4 decembrie 2006, 11:19

nu i mai luati apararea lui Lupescu!nu stie nimic
vede ce face Mircea Sandu si l imita
sa plece toti!

kaio  •  4 decembrie 2006, 11:23

De fapt cine sunt acesti ”invatacei”? Niste tipi care isi schimba ideile si palnurile, la fel cum fac cu hainele sotiile lor fitoase.
Inainte de lageri la Frf, toti impotriva, si deodata, gata. suntem cu Sandu au spus toti. Macar Popescu a fost corect si prin candidatura lui a recunoscut direct ca vrea locul la FRF. In schimb Lupescu, cu aliura de ciocoi, stia ca Gica nu are sanse. De aia a schimbat directia si acum nu actioneaza. Merge direct la tinta.

Adrian Lupu  •  4 decembrie 2006, 11:24

Prunea e o vedeta. Creditul lui ca vedeta pe teren s-a epuizat demult. E clar ca a fost cooptat „acolo” pentru cu totul altceva decat organizarea de turnee. Argumentul meu e ca Prunea nu e o vedeta a managementului sportiv, deci nu i se poate imputa exclusiv esecul unui proiect.
Nu poti sa pretinzi ca asteptarile tale in privinta lui erau cele corespunzatoare unei vedete a managementului sportiv decat bazandu-te pe un fel de mit al „omului universal”, bun la toate si excelent in mod absolut.

kaio  •  4 decembrie 2006, 11:27

In plus Lupescu Paturica a inceput si afaceri. Nu sub indicatiile sale a luat Total Sport meciurile din cupa, desi nu avea semnal nici in Bucuresti. Bine ca s-a desfintat. Oricum el era implicat finaciar la acest radio impreuna cu alt curat al fotbalului autohton, Marcel Raducanu.

Darie  •  4 decembrie 2006, 11:35

Salut! Prunea sa stea in banca lui… Nu stiu cat de mult se pricepe el, l-a ce are de facut dar, nu are „stofa” de conducator!
Multumesc!

Pentru gogu  •  4 decembrie 2006, 11:40

Mai nea caisa nu prosti lumea sa intre si sa tu sa primesti bani.Esti un mare bou

Clark Kent  •  4 decembrie 2006, 11:46

de la inceput, de la punerea celor doi internationali in aceste functii plana un scepticism, prin aceasta manevra se demonstreaza rolul lor de marionete si de persoane creatoare de o opinie cat mai buna pentru”nasu”… inca o data o spun TOTUL A FOST FRECTIE LA UN PICIOR DE LEMN …

dany  •  4 decembrie 2006, 11:47

bey Tolontane, de unde ai informatia asta? daca e falsa, atunci iti ceri scuze pt divagatiile tale? uita-te pe site-ul FRF…acolo spune ca ai iesit pe aratura…eu pe care draq sa va cred!?…ca exista un conflict intre ei, asta nu e nici o noutate, dar pana la demitere e cale lunga…sau te-ai aruncat si tu la plesneala, ai auzit ceva zvonuri si ce ti-ai zis: „hai s-o dau eu primul inaintea altuia”?…daca asa ai facut, atunci tu nu mai ai dreptul moral sa critici pe cineva

Georgero  •  4 decembrie 2006, 12:50

Prunea a fost implicat intr-o alta decizie controversata, retrogradarea Sportului Studentesc…

jerry  •  4 decembrie 2006, 13:04

cainii latra ursu merge. punct

Elisei George  •  4 decembrie 2006, 13:17

ee…Prunea e Sportul studentesc II :))

dragomir dan  •  4 decembrie 2006, 13:29

Valul doi are aceeasi calitate a apei….doar ca e mai mic si se sparge mai repede…si face „plici”…si noi, care asteptam macar un „pleosc”…

eu  •  4 decembrie 2006, 13:31

pe prunea asta nu l-a mai numit nimeni ”eroare manegeriala” si toata lumea stie ca asta e.oricum mai bine mai tirziu decit niciodate. sper…

COSTIN  •  4 decembrie 2006, 13:59

Asa… si acum ce facem?

Marius 1  •  4 decembrie 2006, 14:08

domne
poate vad si eu zilele astea un articol pertinent cu degringolada de la rapid
si sper ca lucescu sa ia o hotarare buna si sa plece la timisoara in pauza competitionala…
iar despre cuplu de fundasi centrali
…………varza de bruxelles….. asa ca sa nu mai tot vb de atacul rapidul si sava mai uitati si prin ograda cu puiet defensiv
plus un capitan de 2 bani …….maftei ……..caricatura fotbalistica, agramat si toate cele
v-am pupat
am mai postat ieri mesajul si repede l-ati sters
ce_i nesimtirea asta
asta e blog ????????

Real Sport Romania  •  4 decembrie 2006, 14:41

mizerie mioritica, nici nu merita comentata …

ceteste mai multe despre altceva, masin, antrenori, echipe mari, huliganism la …

http://real-sport.blogspot.com/

sebastian  •  4 decembrie 2006, 15:15

domnul turcu chiar este prost(nu are legatura cu editorialul,dar……..).respect dinamo atat cat pot ,dar pe acest domn mi-e destul de greu.imi pare rau ca a trebuit sa fac acest comentariu,dar se tot baga in seama fara rost ,cred ca este foarte complexat .succes in uefa,deseara sper sa nu castigati,dar nu prea cred

cornel  •  4 decembrie 2006, 15:36

totusi e bine ca a rezistat pana acum. bivolaru a trecut de partea lui popescu si a fost inlaturat. prunea nu trebuie sa se planga , pt ca stia foarte bine in ce se baga. nu e o victima. a vrut sa linga acolo unde a scuipat cand era in activitate. si scuipatul l-a lovit tocmai acum. nu se intra in clica asa usor. urmeaza si ceilalti dezertori. ce daca au fost importanti jucatori daca nu au coloana vertebrala.

sebastian  •  4 decembrie 2006, 15:43

ce-i cu intrebarea de pe site :A fost ofsaid la golul egalizator a lui Vintilescu?Acum se da ofsaid sau nu dupa sondaje?Ori a fost ori n-a fost si gata,eu nu am vazut meciul,intreba-ti un arbitru ,ce-i asa de greu?

grasu 76  •  4 decembrie 2006, 15:52

E clar ca Prunea nu are ce cauta la FRF ( la fel si Belo, Lupescu si Prodan). Nu cred ca daca ai fost mare fotbalist ( nu e valabil si pt Prunea) esti automat si mare conducator.
Din pacate, pana acum generatia de aur nu a reusit sa-si respecte statutul fotbalistic si in ale conducerii….Nu stiu daca ar fi capabil sa conduca o federatie si in lipsa sistemului clientelar patentat de Nasu & Co. Mai degraba, nu!

A luat cateva decizii care nu cred ca-i face cinste: s-a batut pt retrogradarea Sportului pt a favoriza Pandurii ( ca ,deh, ajutorul trebuia rasmbursat) si si-a dat cu parerea, gresit, in unele chestiuni la care era depasit( se stiu ele, sunt numeroase)

Prunea si Lupescu ar trebui sa plece de la FRF, nu pt a scapa de Nasul cel Corupt, ci pt ca sunt incapabili sa exercite aceasta meserie. Si atat!!

P.S. Ce conotatii credeti ca ar fi avut retrogradarea Sportului, daca la sfarsitul campionatului trecut studentii ar fi ocupat locul 3?

Dinamovistu_46  •  4 decembrie 2006, 16:21

Foarte bine ca-l demit pe prunea.Numai daca stai si te gandesti cat si-a batut de joc de shroj si abiodun merita demis.Ar fi un pas intelept.Forza DINAMOOOOOOOOOOOO

tommy  •  4 decembrie 2006, 16:23

Tolontane,tu scrii despre plecarea lui prunea ca despre iesirea din scena a lui Fidel Castro.Prunea nu e altcineva decit asociatul aluia care acuma e dupa gratii.Imi pare rau ca nu gasesc alte cuvinte sa-l caracterizez pe Prunea.E un circar de prost gust.Greseala a fost atunci,cind a fost adus la federatie si nu acum. Bye bye Prunea si sper ca o sa ai suficienta decenta,ca sa nu ne mai luminezi cu bezna inteligentei tale manageriale.

Real Sport Romania  •  4 decembrie 2006, 16:48

http://real-sport.blogspot.com/

B0ssu  •  4 decembrie 2006, 16:58

Corect!
Nashu si-a facut treaba cu cei 4, a promis ca aduce tineri. A adus…

ANTI-JOC  •  4 decembrie 2006, 17:05

Pericol!
A reaparut mm.
Scrieti despre asta.
Daca patea Steaua ce a patit Rapid aseara era tragedie nationala.
Si nicaieri nu se scrie despre faza cu Buga cand pleaca de pe linie cu fundasul si este oprit.
Dar am uitat , Rapid nu are asa multi suporteri ca Steaua.

Razvan Prepelita  •  4 decembrie 2006, 17:16

Mi-am adus aminte de o ciocnire frontala la TV intre Prunea si Dragomir referitoare la cazul celor 2 jucatori de la FC National. Mi-am dat seama din dialogul de atuncea de cei accidentati. Acuma numa sunt dusi la spital

Danielle  •  4 decembrie 2006, 17:28

Real Sport Romania

Tuamne tumneseule la cata reclama faci tu pe bloguri si nu intra nici dracu.Peste tot 0 comments.Imi pare rau de tine,sincer,dar reclama ta a inceput sa deranjeze.Poate faci ceva in sensul asta.Sau tocmai,POATE NU MAI FACI.Merci.

genial american  •  4 decembrie 2006, 18:17

„Poor is the pupil who does not surpass his master” DaVinci. Atat.

MEEEEMEEEE  •  4 decembrie 2006, 18:42

cel mai mare jeg din istoria fotbalului Ro,anesc , se numeste mimi(meeemeee) sthtoaiaca…un jeg , un animal, cap de menghina, prostituata perversa, menajera pe centura fotbalului Romanesc!!!

cap de menhina  •  4 decembrie 2006, 18:43

:))))))

prostituata perversa  •  4 decembrie 2006, 18:43

cap de menghina???

meeemeeee  •  4 decembrie 2006, 18:43

mooie mimi! forza Dinamo

Dinamo  •  4 decembrie 2006, 18:44

cine e acest mimi?cap de menghina? idiotul ala cu fata de copil handicapat?

1stelist  •  4 decembrie 2006, 18:47

Meme a intrecut orice limita Ne face de ras din ce in ce mai des.Mi-e rusine ca un astfel de personaj conduce clubul pe care-l iubesc atatea miliaone de oameni Rusine moldovean imputit

stan dan  •  4 decembrie 2006, 20:00

Apropo de Prunea. Revedeti scena luptei pentru sefia haitei si favorurile lupoaicei din „Colt Alb”. Lupul tinar s-a crezut invingator prea devreme si a gresit, asa ca noi ne vom mai uita vreo citiva ani la imperecherea dintre lupul batrin , naravit la rele , si atractiva -ca sa nu spun „in calduri”- Liga a fotbalului romanesc. Mai stii , poate cindva o sa iasa din imperecherea asta ciudata si un Colt Alb adevarat.

Rapidistu’  •  5 decembrie 2006, 15:24

Ce facem cu hartia igienica dupa ce ne stergem la cur (la Pandurii)?